گل و گیاه در زندگی

تاریخ جشن کریسمس | کریسمس 1401 به تاریخ ایران

تاریخ جشن کریسمس
5/5 - (1 امتیاز)

کریسمس (Christmas) یا نوئل (Noël) جشنی در آیین مسیحیت هست که به منظور گرامی داشت زادروز حضرت عیسی مسیح برگزار میشه. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، تاریخ جشن کریسمس رو در روز ۲۵ ماه دسامبر میدونن و این روز رو جشن میگیرن و بسیاری از این افراد دیگر این جشن رو در شامگاه ۲۴ دسامبر برگزار میکنن.

اعضای بیشتر کلیساهای ارتودوکس در سراسر دنیا هم روز ۲۵ ماه دسامبر رو به عنوان میلاد حضرت مسیح جشن میگیرن. برخی از مسیحیان ارتودوکس در روسیه، اوکراین، سرزمین مقدس (فلسطین کنونی) و سایر مکان ها، به سبب پیروی از گاهشماری یولیانی (Julian calendar)، جشن کریسمس رو در روز هفت ژانویه بر پا میکنن.

کلیسای حواری ارمنی طبق سنت منحصر به فردی که دارن، روز میلاد و همچنین روز غسل تعمید مسیح رو همزمان در روز ششم ژانویه جشن میگیرن. ایام ۱۲ روزه کریسمس با سالروز میلاد مسیح در روز ۲۵ دسامبر آغاز میشه و تا جشن خاج‌ شویان در روز ۶ ژانویه ادامه پیدا میکنه. هرچند مهم‌ ترین عید مذهبی در تقویم مسیحی، روز عید پاک (به عنوان روز مصلوب شدن و رستاخیز عیسی) هست اما بسیاری از کشور ها بخصوص کشورهای ایالات متحده و کانادا، روز کریسمس رو مهم‌ ترین رویداد سالانه مسیحی به حساب میارن.

با وجود این که این روز یک عید مذهبی شناخته میشه از اوایل سده بیستم میلادی به بعد به‌ طور گسترده به عنوان یک جشن غیر مذهبی برگزار شده و برای بیشتر مردم، این ایام فرصتی هست برای دور هم جمع شدن اقوام و دوستان و هدیه دادن به هم. کریسمس با آیین‌های خاصی برگزار میشه به‌ طور مثال تزیین یک درخت کاج و یا وجود شخصیتی به نام نوئل در این رسومات از اهمیت بالایی برخوردار هست.

تاریخ جشن کریسمس | کریسمس 1401 به تاریخ ایران

تاریخ جشن کریسمس

مسیحیان پیرو کلیسای کاتولیک و آئین پروتستان، جشن کریسمس رو در روز ۲۵ دسامبر مصادف با ۴ دی ماه هر سال جشن میگیرن و برخی از مسیحیان هم این جشن رو در شامگاه روز بیست و چهارم همین ماه برگزار میکنن اما مسیحیان ارامنه و ارتدوکس، کریسمس رو دیرتر از سایر مسیحیان و در تاریخ پنجم و ششم ژانویه مصادف با ۱۶ و ۱۷ ام دی ماه جشن میگیرن.

این گروه از مسیحیان روز پنجم ماه ژانویه رو روز میلاد مسیح میدونن. از اونجایی که عزیزان ارامنه بزرگ ترین گروه مسیحیان در کشورمان ایران هستن بنابراین جشن کریسمس در کشور ایران معمولاً در ۱۶ و ۱۷ دی ماه برگزار میشه.

تاریخ کریسمس به شمسی

تاریخ دقیق جشن کریسمس در تقویم شمسی برابر با روز یکشنبه ۴ دی ماه ۱۴۰۱ هست.

تاریخ کریسمس به قمری

تاریخ دقیق جشن کریسمس در تقویم قمری مصادف با روز یکشنبه ۱ جمادی‌الثانی سال ۱۴۴۴ هست.

تاریخ کریسمس به میلادی

تاریخ دقیق جشن کریسمس در تقویم میلادی مصادف با روز یکشنبه ۲۵ دسامبر سال ۲۰۲۲ هست.

تاریخ کریسمس به میلادی

کریسمس چیست؟

همونطور که گفتیم جشن کریسمس (Christmas) یا نوئل (Noël) به جشنی گفته میشه که مسیحیان به مناسبت گرامی داشت میلاد حضرت مسیح اون رو برگزار میکنن و از سال روز میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر هر سال آغاز و تا جشن خاج‌ شویان در روز ۶ ژانویه ادامه پیدا میکنه.

مسیحیان آداب و رسوم خاصی رو مثل خواندن آهنگ‌ های خاص کریسمس، هدیه دادن، تزئین درخت کریسمس، تزئین خونه‌ها و خیابان‌ها، پختن غذا و خوراکی‌ های خوشمزه، فرستادن کارت تبریک به عزیزان، اجرای نمایش تولد حضرت عیسی مسیح و … برای برپایی جشن کریسمس انجام میدن. یکی از آداب و رسوم‌های کریسمس خواندن سرودهای خاص هست.

برخی از این سرودها مربوط به قرن چهارم میلادی هستن. سرودهای قدیمی توسط اسقفان اعظم نوشته شدن ولی در حال حاضر سرود های مدرن هم برای کریسمس سروده شدن.

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

تاریخ دقیق شب یلدا 1401 | تاریخ شب یلدا 2022

همه چیز را درباره تاریخچه روز ولنتاین اینجا بخوانید!

همه چیز درباره تاریخچه گل آرایی در دنیا را اینجا بخوانید!

سوالات متداول درباره تاریخ جشن کریسمس

کریسمس چیست؟

جشن کریسمس (Christmas) یا نوئل (Noël) به جشنی گفته میشه که مسیحیان به مناسبت گرامی داشت میلاد حضرت مسیح اون رو برگزار میکنن و از سال روز میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر هر سال آغاز و تا جشن خاج‌ شویان در روز ۶ ژانویه ادامه پیدا میکنه …

کریسمس چه ماهی است؟

کریسمس در ماه دسامبر جشن گرفته میشه …

کریسمس در تقویم شمسی چه روزیه؟

تاریخ دقیق جشن کریسمس در تقویم شمسی برابر با روز یکشنبه ۴ دی ماه ۱۴۰۱ هست …

کریسمس در تقویم میلادی چه روزیه؟

تاریخ دقیق جشن کریسمس در تقویم میلادی مصادف با روز یکشنبه ۲۵ دسامبر سال ۲۰۲۲ هست …

خلاصه نکات مقاله تاریخ جشن کریسمس

ما در این مقاله از رزفارست سعی کردیم تا شما عزیزان رو کمی با جشن کریسمس و تاریخ جشن کریسمس در تقویم های مختلف آشنا کنیم. همونطور که گفتیم جشن کریسمس (Christmas) یا نوئل (Noël) به جشنی گفته میشه که مسیحیان به مناسبت گرامی داشت میلاد حضرت مسیح اون رو برگزار میکنن و از سال روز میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر هر سال آغاز و تا جشن خاج‌ شویان در روز ۶ ژانویه ادامه پیدا میکنه. مسیحیان آداب و رسوم خاصی رو در جشن کریسمس اجرا میکنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *