دسته بندی نشده

تاریخ جشن سپندارمذگان | روز سپندارمذگان ۱۴۰۱

تاریخ جشن سپندارمذگان
3.7/5 - (6 امتیاز)

جشن سِپَندارمَذگان، اِسپَندگان و یا اِسفَندارمَذگان روز گرامی داشت زن و همچنین عشاقه. جشن سپندارمذگان یکی از جشن‌های ایران باستان هست. تاریخ جشن سپندارمذگان روز ۵ اسفند ماه هر سال هست که در اون روز عشاق ایرانی جشن میگیرن. این جشن ریشه در شاهنشاهی هخامنشیان داره. ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده‌ که ایرانیان باستان، روز پنجم اسفند رو روز بزرگداشت زن، زمین و دلدادگان میدونستن. در تقویم ساسانی و تقویم اوستایی هر ماه ۳۰ روز بوده ه و ۵ روز به آخر سال اضافه میشده.

در این تقویم هر روزی از ماه به جای شماره، اسم مخصوصی داره و در روزی که اسم ماه و روز با همدیگه همسان میشه جشنی در اون روز برگزار میشه. روز ۵ ام هر ماه اسپند نامیده میشه و در ۵ ام ماه اسپند چشن سپندارمذگان برگزار میشه. این روش نامگذاری ۳۰ روز ماه به دلیل داشتن فقط ۳۰ اسم برای هر روز از ماه با تقویم هجری خورشیدی با ماه های ۳۱ روزه هماهنگی و امکان تعریف نداره.

تاریخ جشن سپندارمذگان

جشن سپندارمذگان به روز اسپند یعنی پنجمین روز ماه از ماه اسفند اشاره داره. واژه “سپندارمذگان” ریشه در فرهنگ اوستایی داره و به واژه “سپندآرمیتی” (SpentaArmaiti) و همچنین واژه پهلوی سپندارمت (Spandarmat) به معنی خرد کامل برمیگرده.

سپندآرمیتی به باور ایرانیان باستان یکی یاران اهورامزدا بوده و نماد بردباری و فروتنیه. در تقویم های ایرانیان، علاوه بر این که تمامی ماه‌ ها نام داشتن، هریک از روزهای ماه هم یک نام بخصوص داشتن. به عنوان مثال روز نخست هر ماه روز “اورمزد” روز دوم هر ماه، روز “بهمن”، روز سوم “اردیبهشت”، روز چهارم شهریور به معنای شاهی و فرمانروایی و روز پنجم “سپندارمذ” نامیده میشد.

سپندارمذ به معنای گستراننده، مقدس، فروتنی و تواضع هست. در حال حاضر برخی از ایرانیان، روز ۲۹ بهمن رو روز سپندارمذ (پنجم) از ماه سپندارمذ (اسفند) روز جشن میدونی و برخی دیگه روز سپندارمذگان رو روز ۵ اسفند میدونن. در برخی از مناطق ایران که زرتشتی هستن این مراسم هرساله پنج روز مونده به ماه اسفند، برگزار میشه. از این مناطق میشه به منطقه پشت کوه استان یزد اشاره کرد که این مراسم به صورت با شکوهی در اونجا برگزار میشه. در ادامه با تاریخ جشن سپندارمذگان در تقویم های مختلف آشنا میشید.

تاریخ جشن سپندارمذگان

تاریخ دقیق روز سپندارمذگان در تقویم میلادی

تاریخ دقیق روز سپندارمذگان در تقویم میلادی مصادف هست با روز جمعه ۲۴ فوریه سال ۲۰۲۳

تاریخ دقیق روز سپندارمذگان در تقویم شمسی

تاریخ دقیق روز سپندارمذگان در تقویم شمسی مصادف هست با روز جمعه ۵ اسفند سال ۱۴۰۱

تاریخ دقیق روز سپندارمذگان در تقویم قمری

تاریخ دقیق روز سپندارمذگان در تقویم قمری مصادف هست با روز جمعه ۳ شعبان سال ۱۴۴۴

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

ولنتاین ۱۴۰۱ کیه؟ | ولنتاین 2023

تاریخ دقیق شب یلدا 1401 | تاریخ شب یلدا 2022

همه چیز را درباره تاریخچه روز ولنتاین اینجا بخوانید!

سوالات متداول درباره تاریخ جشن سپندارمذگان

روز سپندارمذگان چه روزیه؟

جشن سِپَندارمَذگان، اِسپَندگان و یا اِسفَندارمَذگان روز گرامی داشت زن و همچنین عشاقه ….

جشن سپندارمذگان در چه تاریخی برگزار میشه؟

جشن سپندارمذگان که یکی از جشن‌های ایران باستانه در روز ۵ اسفند برگزار میشه …

تاریخ دقیق روز سپندارمذگان در تقویم میلادی کیه؟

تاریخ دقیق روز سپندارمذگان در تقویم شمسی مصادف هست با روز جمعه ۵ اسفند سال ۱۴۰۱ …

تاریخ دقیق روز سپندارمذگان در تقویم قمری کیه؟

تاریخ دقیق روز سپندارمذگان در تقویم قمری مصادف هست با روز جمعه ۳ شعبان سال ۱۴۴۴ …

خلاصه نکات مقاله تاریخ جشن سپندارمذگان

جشن سِپَندارمَذگان، اِسپَندگان و یا اِسفَندارمَذگان روز گرامی داشت زن و همچنین عشاقه. جشن سپندارمذگان یکی از جشن‌های ایران باستانه که در روز ۵ اسفند برگزار میشه. سپندارمذ به معنای گستراننده، مقدس، فروتنی و تواضع هست. در حال حاضر برخی از ایرانیان، روز ۲۹ بهمن رو روز سپندارمذ (پنجم) از ماه سپندارمذ (اسفند) روز جشن میدونی و برخی دیگه روز سپندارمذگان رو روز ۵ اسفند میدونن.

در برخی از مناطق ایران که زرتشتی هستن این مراسم هرساله پنج روز مونده به ماه اسفند، برگزار میشه. از این مناطق میشه به منطقه پشت کوه استان یزد اشاره کرد که این مراسم به صورت با شکوهی در اونجا برگزار میشه. در این مقاله از رزفارست با تاریخ جشن سپندارمذگان در تقویم های مختلف آشنا میشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *