آشنایی و نگهداری از درختان

تفاوت درخت سرو و کاج چیست؟ | معرفی انواع درخت سرو و کاج

تفاوت درخت سرو و کاج
4.9/5 - (7 امتیاز)

تفاوت درخت سرو و کاج چیه؟ اکثر مردم اصلا تفاوت کاج و سرو رو نمیدونن و هر دو درخت رو یکی میدونن و درخت سرو رو هم کاج صدا میزنن. سرو و کاج هر کدوم از یک خانواده جدا هستن و گونه‌های متفاوتی دارن. فرقی نمیکنه کسانی که با گل و گیاه کار دارن و یا کسانی که تحصیلاتشون درباره کشاورزیه، میتونن با توجه به چند نکته به راحتی فرق بین کاج و سرو رو تشخیص بدن.

تفاوت درخت سرو و کاج

تفاوت درخت سرو و کاج

تشخیص تفاوت درخت کاج و سرو برای عموم مردم بسیار سخت و دشواره و اکثر مردم این دو درخت رو مثل هم میدونن درصورتی که درخت سرو از خانواده سرویان و درخت کاج از خانواده مخروطیانه. در ادامه این مقاله بیشتر درمورد تفاوت بین کاج و سرو آشنا میشیم پس تا پایان این مقاله با رزفازست همراه باشید.

تفاوت درخت سرو و کاج

انواع درخت کاج و سرو

کاج

کاج جزئی از درختان برگ سوزنی شکل و مخروط داریه که اکثرا بومی کشورهای نیمکره شمالی استوا متعلق به خانواده کاجیانه و تقریبا بیش از ۱۲۶ گونه ازش در سراسر دنیا یافت میشه. گونه‌های مختلف درخت کاج در محیط زیست‌های مختلف رشد میکنن، از مناطق سرد و خشن در آمریکای شمالی گرفته تا جنگل‌های بارانی و بیابان‌های شنی داغ. از این درختان برای تولید چوب زیاد استفاده میکنن چون رشد سریعی دارن و خیلی زود ارتفاعشون زیاد میشه و با اینکه اکثرشون چوب نرمی دارن، برخی گونه‌هاش چوب‌های بسیار سفتی دارن که در ساخت و ساز ازشون استفاده میشه. از درختان کاج به شکل بوته باری محوطه سازی، درخت کریسمس یا درختان بلند برای جلوگیری از سرعت گرفتن سیل و ورود گرد و خاک هم استفاده میشه چون که ارتفاع بعضی از اونا به 45 متر هم میرسه. در ادامه شما با تعدادی از انواع درختان کاج آشنا میشید.

سرو

سرو از درختان همیشه سبزه. این درخت زیبا از نظر ارتفاع، اندازه، نوع برگ، تاج و … متنوعه. از طریق بذر تکثیر میشه و در بیشتر مناطق جهان هم کشت میشه. درخت سرو در جهان نماد درخت ملی ایرانه. درخت سرو از درختان زیبا و زینتیه که با توجه به گونه‌ های مختلفش، ارتفاعش متفاوته. سرو درخت همیشه سبزه. این درخت ریشه در فرهنگ ایرانی داره به طوری که در جهان درخت سرو رو نماد درخت ایرانی میدونن. قدمت طولانی داره. برگ های سبز رنگ، سوزنی شکل و پهنی داره. درخت سرو نماد استقامت، ایستادگی و پایداریه.

عکس کاج و سرو

عکس کاج و سرو
عکس کاج و سرو

انواع درخت سرو

موارد زیر اسامی انواع مختلف درخت سرو هستن اما شما میتونید برای آشنایی بیشتر با انواع درخت سرو و اطلاع از شرایط نگهداریش مقاله همه چیز درباره درختان سرو رزفارست رو مطالعه کنید.

 • سروناز
 • سرو هرزویل
 • سرو سیمین
 • سرو تالاب
 • سرو خمره‌ای
 • سرو خمره‌ای توپی
 • سرو خمره‌ای نوک دار
 • سرو زربین
 • درخت سرو شیراز
 • سرو لاوسون
 • سرو ابرکوه

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

دیگر مقالات: همه چیز درباره درختان سرو | معرفی انواع درخت سرو + عکس

انواع درخت سرو

انواع درخت کاج

کاج مدیترانه ای

به این درخت، کاج اورشلیم هم گفته میشه. یکی از گونه‌های به شدت مقاوم در برابر خشکیه و برای مناطق گرمسیر ببسیار ارزشمنده. برگ‌های سوزنیش زرد مایل به سبزه و در برخی نقاط دنیا به عنوان گونه‌ای مهاجم شناخته میشه چون در مناطقی که بخاطر آتیش سوزی از بین رفتن به خوبی رشد میکنه. درختی بزرگ با شکل مخروطی تاج بازه و در محیط های بزرگ به خوبی رشد میکنه.

کاج مدیترانه ای

کاج اتریشی

به کاج سیاه اروپایی هم شهرت داره. این درخت بومی جنوب اروپا، شمال آفریقا، قبرس و ترکیه هست. از سایز متوسط تا بزرگ رشد میکنه و وقتی که به بلوغ کامل میرسه، از شکل هرمی به گرد تبدیل میشه. از این گونه برای پوشوندن محیط یا حتی برای استتار هم استفاده میشه و مشکلش اینه که آفات و بیماری‌هاش زیاده. ارتفاعش به 12 تا 30 متر هم میرسه و ضخامت و کلفتی تنش به 1 متر هم میرسه. درخت کاج اتریشی مقاومت بالایی نسبت به خاک های گچی، آهکی و یا مناطق آلوده شهری داره شاید بشه گفت حتی مقاومت بالایی به نسبت همه کاج ها داره.

کاج اتریشی

کاج زبره

بومی کوهستان‌های صخره‌ای جنوبی نواحی آمریکای شمالی، آریزونا، کلرادو و نیومکزیکو هست که برای منظره و فضای سبز بسیار مناسبه. نمونه‌های کوتاهش به عنوان بوته استفاده میشن یا در حد درخت کوچیک رشد میکنن. در برخی مناطق بهش کاج هیکوری هم میگن. رشد آهسته‌ا‌ی داره، و عمرش بسیار طولانیه.

کاج جزایر قناری

به دلیل این که بومی جزایر قناریه به این اسم معروفه. ارتفاع بسیار بلندی بین 15 تا 24 متر داره و با نزدیک شدن به بلوغ رشدش شبیه به سایبان چتر میشه. گونه بسیار مقاوم، پایدار و بادوام در مقابل اکثر خاک‌هاست ولی سرما رو تحمل نمیکنه. معمولا این گونه رو برای زیباسازی منظره نمیکارن بلکه هدف از کشت این درخت چوب معطر و خوش بوی اونه.

کاج جزایر قناری

کاج کاشفی

این درخت بزرگ بین 18 تا 54 متر ارتفاع داره. بومی نواحی هیمالیایی قاره آسیا – افغانستان، بوتان، چین، هند، میانمار و نپاله. برای پرورش جنگل در آسیا بسیار مهمه با اینکه در مقایسه با سایر درختان کاج، چوبش کیفیت جالبی نداره معمولا ازش برای پوشش منظره و طبیعت هم استفاده نمیشه و بیشتر از چوبش در صنایع ساخت و ساز و ساخت مبلمان استفاده میشه.

کاج کاشفی

کاج کولتر

درختی بزرگیه که بین 12 تا 30 متر ارتفاع با تاج نامنظم و مخروط‌های بسیار بزرگ و سنگین داره که اسامی زیادی بهش دادن. این درخت بومی کوهستان‌های ساحلی کالیفرنیا و شبه جزیره باخا در غرب مکزیکه. در همه ی انواع خاک از جمله رسی سنگین قادر به رشده، اما ارتفاعات متوسط با خاک سنگلاخی رو ترجیح میده. معمولا به عنوان درخت زینتی در پارک‌ها و باغ‌های بزرگ میکارنش و به جز هیزم هیچ کاربرد تجاری دیگه ایی نداره.

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

کاج سفید شرقی

یکی از مهم‌ترین گونه‌های کاج در آمریکای شمالیه. رشد سریعی داره و ارتفاعش بین 15 تا 30 متره و عمر طولانی هم داره. هم برای پوشش طبیعت و هم ساخت الوار کاشته میشه. خیلی راحت و بدون هیچ گونه مشکلی میشه هرسش کرد و حتی به شکل درختچه برای ایجاد پرچین پرورشش داد. پوست خاکستریش به مرور شکاف میخوره و نسبت به آلودگی هم بسیار حساسه.

کاج سفید شرقی

کاج سفید غربی

کاج سفید غربی با کاج سفید شرقی مرتبطه و یکی از بزرگ ترین کاج هاست که ارتفاعش به 60 متر هم میرسه. این درخت بسیار بزرگه و معمولا برای طراحی چشم انداز مورد استفاده قرار میگیره. این درخت بومی کشورهای شمال غربی اقیانوس آرامه و در مناطق کوستانی مرتفع و سطح دریا پیدا میشه. با نام های کاج سفید کوهی ، کاج سفید آیداهو، یا کاج نقره ای هم شناخته میشه.

کاج سفید غربی

کاج دم روباهی

کاج دم روباهی همیشه سبز و دارای برگ های سوزنیه و شکل کلی گیاه مثل دم روباهه و به همین دلیل به کاج دم روباهی معروفه. این گیاه از خانواده سروه و رشد نسبتا کمی داره. زیبایی این گیاه در داشتن برگ های سوزنی سبز و زرده. این گیاه ‌انقدر جون سخته که حتی یخبندون هم آسیب قابل توجهی بهش نمیرسونه. زیستگاه طبیعی دم ‌روباهی آفریقای جنوبیه و در آب ‌و هوای مدیترانه ‌ای هم رشد میکنه اما میشه اون رو در محیط‌ های خونگی هم در گلدون پرورشش داد و وقتی که هوا مناسبه اون رو به بیرون از خونه منتقل کرد. ارتفاعش به 6 تا 15 متر هم میرسه.

کاج دم روباهی

کاج خاکستری

درختی بلنده که بین 12 تا 21 متر ارتفاع داره و تنه چنگالی شکل غیر نرمالی داره. این درخت در کوهپایه‌های پایین دستی کالیفرنیا پیدا میشه و به ندرت ازش به عنوان پوشش طبیعت استفاده میشه. به این درخت کاج کوهپایه، کوهپایه کالیفرنیا، کاج گاوی و حفار هم گفته میشه.

کاج سنگ ایتالیایی

این درخت به کاج چتری هم معروفه به خاطر ظاهر چتری شکلش از نواحی مدیترانه. ظاهر بسیار جذابی داره و داخل کشور هم کاشته میشه. دانه‌های پیگنولی خوراکیش باعث میشه تا در نواحی مدیترانه بسیار محبوب باشه و بومی نواحی جنوبی اروپا، لبنان و ترکیه هم باشه و ارتفاعش به 9 تا 18 متر هم میرسه.

کاج سنگ ایتالیایی

کاج جک یا مخروط خمیده

بومی بخش‌های شمالی آمریکا و کاناداست و طولش به 9 تا 15 متر میرسه و تا حدی شبیه به یک گیاه ژولیده و کهنست که به ندرت برای منظره طبیعی استفاده میشه اما به دلیل اینکه میتونه در خاک‌های فقیر از لحاظ مواد مغذی رشد کنه، به عنوان بادشکن در نواحی روستایی گزینه فوق العاده‌ایه. این گونه گیاهی دو برگ سوزنی در هر دسته به شکل یک جفت برگ پیچ خورده و وا گرا داره و مخروط‌های خمیده تولید میکنه.

کاج سیاه ژاپنی

ظاهری جذاب و مخروطی شکل داره و یکی از بهترین گونه‌های کاج برای منظره‌های طبیعیه. بومی ژاپن و کره‌جنوبیه ولی در همه جا کاشته میشه. طولش به 6 تا 15 متر میرسه.

کاج سیاه ژاپنی

کاج زرد یا پاندروسا

بهش کاج جک سیاه، قرمز غربی و برگ بلند غربی هم میگن که بومی آمریکا، بریتانیا، کلمبیا و کاناداست. به خاطر داشتن سایز و اندازه بسیار بزرگ و تنه ضخیم و صافش به یکی از بهترین گزینه‌ها برای پوشش پارک‌ها و مناظر طبیعی بزرگ به عنوان درخت زینتی و همچنین تولید الوار تبدیل شده، پوستش شکاف‌های عمقی زیادی داره و ارتفاعش به 18 تا 30 متر میرسه.

کاج مطبق

کاج مطبق نام های زیادی داره. به عنوان کاج نورفولک یا کاج آندز هم شناخته میشه. ارتفاعش تا 60 متر در حیات وحش میرسه. از طرف دیگه، طول شاخه هاش به 1 متر و 80 سانتی متر هم میرسه. این گیاه از جمله گیاهانیه که نیاز به مراقبت زیاد داره. شرایط نگهداریش با سایر گیاهان متفاوته و گیاهی بسیار حساسه. کاج مطبق برای ادامه رشدش نیاز به نور مستقیم خورشید نداره و محیط‌های بسیار پر نور رو نمیپسنده. پوست درخت خاکستری و قهوه‌ای رنگه و برگ‌های سوزنی هم روشن تا تیره هستن.

کاج کونیکا یا کله قندی

بومی مناطق کالیفرنیا، نوادا، اوریگن یا اورگن و مکزیکه. بلندترین گونه درخت کاجه با ارتفاع 30 تا 60 متر همین نوعه که بلندترین مخروط رو هم داره که طولش به 60 سانتی‌متر میرسه. به دلیل طول بسیار زیاد نمیشه ازش در مناظر طبیعی شهر استفاده کرد.

کاج چیر

کاج چیر بومی هیمالیاست و یکی از مهم ترین درختان جنگلی آسیا محسوب میشه. از چوبش برای ساخت مبلمان استفاده میشه اما زیبایی چندانی نداره. نام دیگر کاج چیر، کاج ایمودیه و ارتفاعش به 54 متر هم میرسه.

کاج نوئل یا کریسمس

رشد سریعی داره و مقاومت بالایی در برابر سرما از خودش نشون میده. به همین دلیل بومی مناطق سرد نیمکره شمالی از قطب تا نواحی گرم و معتدله. ارتفاعش به 20 تا 60 متر هم میرسه و برگ‌های سوزنی سبز تیرش زیبایی خاصی ایجاد کرده. چوب بسیار مرغوبش در صنایع چوب در تولید الوار، نجاری، مبل، خمیر کاغذ و ساختمان سازی استفاده میشه. برخی از مهم‌ترین واریته‌هاش شامل نوئل سبز، نوئل آبی کاستر، اولندروف، کونیکا، سبز بالشتکی و نقره‌ای هستن.

کاج نوئل یا کریسمس

اصلی‌ترین موارد تفاوت‌ کاج‌ و سرو

شباهت ها

 • هر دو قامت بلند دارن.
 • هرذ دو همراه سبزن.

تفاوت ها

 • برگ های کاج سوزنیه.
 • برگ های سرو فلسیه.
 • میوه کاج مخروطیه.
 • میوه سرو گرده.
 • کاج ها در نونهالی در شاخ و برگ متراکمن، اما در دوران بلوغ دارای تاج و شاخساره باز هستتن.          
 • سرو ها بیشتر از اول تا آخر شاخساره و تاج متراکم و شکلی مخروطی مثل سرو شیراز دارن.

مضرات درخت سرو

 • درخت سرو در برابر مواد سمی و باران‌های اسیدی، آسیب پذیره.
 • به علل گوناگون آفت‌ها و آلودگی‌ها در اطراف درخت سرو انباشته میشن.
 • به دلیل برگ‌های سوزنی، سطح کمتری رو پوشش میدن و قدرت تصفیه هوا و ساخت اکسیژن در حد صفره.
 • درخت کاج خاک اطرافش رو اسیدی میکنه و مانع از رشد گونه‌های دیگه میشه. تولید این اسید به حدی زیاده که برای کاشت درختان دیگه به غیر از درخت سرو باید محل کاشتش رو تا عمق چهار متر خاک برداری کنن.
مضرات درخت سرو

مضرات درخت کاج

 • منبع تولید آلرژی‌های به‌شدت حساسیت‌زاست و ایجاد بیماری آسم و حساسیت میکنه.
 • تولید اکسیژن توسط برگ‌های سوزنی درخت کاج بسیار اندکه.
 • تولید رطوبت و ایجاد خنکی در هوای اطراف بسیار کمه.
 • به‌علت وجود برگ‌های سوزنی و سطح تماس کم با هوای محیط، قدرت تصفیه هواش خیلی کمه.
 • این درخت به‌علت سطح برگ کم، قد کوتاه و چتر کم، سایه مناسبی نداره.
 • لاشه‌های برگ سوزنی این درخت تولید مواد شیمیایی در زیر درخت میکنه که برای موجودات زنده زیانبارن.
 • به‌علت سمی بودن برگ‌های سوزنی درخت کاج، پرنده‌ها روی این درخت لانه نمیسازه.
 • چوبش دیر رشد میکنه.
 • چوبش در مصرف صنعتی و صنایع دستی کاربرد کمی داره و مناسب نیست.
مضرات درخت کاج

میوه درخت سرو چیست

شاتون های نر و ماده سرو در انتهای شاخه هاش قرار داره. شاتون ماده، میوه کوچیک که که کرویه و دارای تحدبه، و زیر هر تحدب دونه ای قرار داره که در سال دوم میرسن. برگ هاش در چهار ردیف در اطراف شاخه قرار دارن و کاملا شاخه رو میپوشونن.

میوه درخت کاج چیست

یک نوع از میوه های درخت کاج چلغوز نام داره که برای درمان انواع بیماری ها در طب سنتی ازش استفاده میشه. مغز یا دانه کاج سرشار از مواد مغذی مثل آهن، روی، و منیزیم هست که این مواد میتونن به کنترل موارد زیر کمک کنن.

 • سلامت قلب
 • کنترل دیابت
 • سلامت مغز

عکس درخت کاج

عکس درخت کاج

عکس درخت سرو

عکس درخت سرو

بیشتر بخوانید:

روند کاشت زعفران

نگهداری و بیماری های آلوئه ورا

همه چیز درباره نگهداری گیاه گازمانیا

سوالات متداول درباره تفاوت درخت سرو و کاج

اصلی‌ترین موارد تفاوت‌ کاج‌ و سرو چیه؟

شباهت ها
هر دو قامت بلند دارن.
هرذ دو همراه سبزن.
تفاوت ها
برگ های کاج سوزنیه.
برگ های سرو فلسیه.
میوه کاج مخروطیه.
میوه سرو گرده.
کاج ها در نونهالی در شاخ و برگ متراکمن، اما در دوران بلوغ دارای تاج و شاخساره باز هستتن.          
سرو ها بیشتر از اول تا آخر شاخساره و تاج متراکم و شکلی مخروطی مثل سرو شیراز دارن …

میوه درخت سرو چیه؟

شاتون های نر و ماده سرو در انتهای شاخه هاش قرار داره. شاتون ماده، میوه کوچیک که که کرویه و دارای تحدبه، و زیر هر تحدب دونه ای قرار داره که در سال دوم میرسن. برگ هاش در چهار ردیف در اطراف شاخه قرار دارن و کاملا شاخه رو میپوشونن …

میوه درخت کاج چیه؟

یک نوع از میوه های درخت کاج چلغوز نام داره که برای درمان انواع بیماری ها در طب سنتی ازش استفاده میشه …

خلاصه نکات مقاله تفاوت درخت سرو و کاج

انواع درخت سرو

 • سروناز
 • سرو هرزویل
 • سرو سیمین
 • سرو تالاب
 • سرو خمره‌ای
 • سرو خمره‌ای توپی
 • سرو خمره‌ای نوک دار
 • سرو زربین
 • درخت سرو شیراز
 • سرو لاوسون
 • سرو ابرکوه

انواع درخت کاج

 • کاج مدیترانه ای
 • کاج اتریشی
 • کاج زبره
 • کاج جزایر قناری
 • کاج کاشفی
 • کاج کولتر
 • کاج سفید شرقی
 • کاج سفید غربی
 • کاج دم روباهی
 • کاج خاکستری
 • کاج سنگ ایتالیایی
 • کاج جک یا مخروط خمیده
 • کاج سیاه ژاپنی
 • کاج زرد یا پاندروسا
 • کاج مطبق
 • کاج کونیکا یا کله قندی
 • کاج چیر
 • کاج نوئل یا کریسمس

برای خرید گیاهان آپارتمانی با کیفیت با قیمت عالی رزفارست بهترین انتخاب شما خواهد بود.

2 دیدگاه در “تفاوت درخت سرو و کاج چیست؟ | معرفی انواع درخت سرو و کاج

 1. هادی رستمی گفت:

  سلام روزتون بخیر من یک گیاه بابا آدم خریدم به تازگی ولی نمیدونم چطور ازش نگهداری کنم میشه راهنمایی کنید.

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام هادی جان!
   تو یک مقاله مفصل تمام نکاتی که باید برای نگهداری گیاه بابا آدم بدونید رو قرار دادیم مطالعه کنید لطفا.
   https://roseforest.ir/maintenance-of-alocasia/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *