نگهداری از گل و گیاه

اصلی ترین علت توقف رشد گیاهان چیست؟

علت توقف رشد گیاهان
3.6/5 - (7 امتیاز)

علت توقف رشد گیاهان چیه؟ گیاهان برای رشد و نمو به شرایط مناسبی احتیاج دارن که شما باید این شرایط رو با توجه به نیاز های گیاهاتون براش فراهم کنید. در هر گیاه نیاز به شرایط محیطی متفاوته اما در همشون این موضوع صدق میکنه که اگه شما چند تا از شرایط مورد نیاز گیاه رو به صورت ایده آل تأمین کنید ولی سایر شرایطی که برای رشد گیاه ضروریه فراهم نباشه، تعادل رشد گیاهتون بهم میخوره و باعث عدم رشد گیاهتون میشه یا باعث آسیب رسیدن به گیاهتون میشه. پس یک نکته مهم در نگهداری گیاهان تأمین نیازهاشونه نه فقط یک نیاز گیاه. اگه گیاه شما رشد کامل یا طبیعی نداره یا اصلاً رشدی نمیکنه و بی حاله چند دلیل میتونه داشته باشه. ما در این مقاله به بررسی علت توقف رشد گیاهان میپردازیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

علت توقف رشد گیاهان

علت های توقف رشد گیاهان

بررسی علت توقف رشد گیاهان برای بیشتر افراد مهمه چون توقف در رشد باعث از بین رفتن انگیزه در پرورش گیاه میشه. برای همه ما مهمه که گیاهی که میخریم به طور محسوس رشد کنه، حتی اگه گیاه رشد کندی داشته باشه این توقع وجود داره که بعد از مدتی تغییری در روند رشدش ایجاد بشه. گاهی دقت به نکات ساده گیاه رو شاداب میکنه و باعث افزایش رشدش میشه. برای نگهداری از یک گیاه نمیشه صرفاً به آبیاری و یا عوامل دیگه بسنده کرد. شما باید به همه شرایط نگهداری گیاه توجه داشته باشید و گیاه رو از نظر آفت، تغذیه و سایر عوامل بررسی کنید.

خاک نامناسب

برای گیاهان آپارتمانی یک خاک مناسب و خوب باید زهکشی خوبی داشته باشه یعنی وقتی روی خاکتون آب میریزید بلافاصله، آب از زیر گلدون خارج بشه. مواد مغذی باید به اندازه کافی با توجه به نوع گیاه در خاک وجود داشته باشه تا گیاه رشد مناسبی داشته باشه. برای تامین مواد مغذی شما میتونید از مقداری خاک و کود دامی کاملا پوسیده یا ورمی کومپوست استفاده کنید. خاک‌ها بعد از مدتی اسیدیته خودشون رو از دست میدن و نمیتونن باعث رشد خوب و مطلوب گیاه بشن و به همین خاطر باعث توقف رشد گیاه میشن.

خاک نامناسب

نور و شرایط محیطی

نکته دیگه ای که میتونه رشد گیاهان رو کند یا متوقف کنه نور محیطه. همونطور که میدونید هر دسته از گیاهان به مقدار مشخصی از سطح نور نیاز دارن و بهترین و کامل‌ترین طیف نوری برای گیاهان نور خورشیده و هیچ نوری نمیتونه جایگزین نور خورشید باشه. اگه سطح تابش و مدت زمان دریافت نور گیاه از حد متوسط کمتر باشه، باعث کم پشت شدن برگ‌های گیاه و ضعیف شدن ساقه هاش و توقف رشدش میشه.

این رو هم بدونید که نور دریافتی زیاد از حد هم میتونه باعث سوختگی برگ و ساقه و توقف رشد بشه، پس نور گیاه باید تنظیم باشه. این موارد برای آبیاری، رطوبت و دما و بستر کاشت مناسب هم وجود دارن. هر کدوم از این موارد اگه با نوع و نیاز گیاه تناسب نداشته باشن رشد گیاه متوقف میشه.

نور و شرایط محیطی

کمبود مواد غذایی

هر گیاهی نیازهای غذایی خاص خودش رو داره و در صورت تأمین نشدن این نیازها رشد نمیکنه. مواد غذایی خاک گلدون محدوده و بعد از مدتی کم میشه. باید با کوددهی این مواد غذایی رو در اختیار گیاه قرار بدید. یک گیاه برای رشد به عناصر مختلفی نیاز داره و نبود هر کدوم از این عناصر میتونه مشکلی به وجود بیاره.

پس یکی دیگه از دلایل توقف رشد گیاهان میتونه عدم کوددهی و کمبود مواد غذاییه. از طرفی تغذیه منظم از بیماری‌های گیاه هم جلوگیری میکنه. چون بعضی از بیماری‌ها و آفات بر اثر یک کمبود در گیاه امکان بروز پیدا میکنن مخصوصاً بیماری‌های قارچی.

سعی کنید که گیاهتون تغذیه اصولی داشته باشه. یک گیاه حداقل به یک کود ان پی کی (NPK) و کود میکرو نیاز داره که ممکنه بسته به نوع گیاهتون کودهای دیگه ای هم به این موارد اضافه بشن. در کنار کوددهی بهتره خاک رو هم تقویت کنید. شما میتونید به خاک گلدون‌ها ورمی کمپوست اضافه کنید. دقت کنید برای تقویت خاک گیاهان آپارتمانی به هیچ وجه از کودهای دامی استفاده نکنید.

سومین نکته استفاده نکردن از کودها و مواد معدنیه. خاک گیاه تمام مواد ضروری گیاه رو نمیتونه تأمین کنه و همه‌ی املاح معدنی رو تو خودش نداره و بعد از مدتی گیاه با کمبود برخی املاح معدنی دچار میشه و این اتفاق باعث توقف رشد گیاه میشه. کود دهی باعث جبران کمبود این مواد در خاک میشه. سعی کنید گیاهانتون رو مرتب در فصل رشد کوددهی کنید تا رشد مطلوبی داشته باشن. کوددهی زیاد و بیش از حد هم میتونه آسیب‌های شدیدی به گیاه وارد کنه و رشد گیاه رو کند یا متوقف کنه.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

کمبود مواد غذایی

آفات و مشکل در رشد

همه ی آفات به شکلی به گیاه آسیب میرسونن. بعضی آفات با زخم کردن برگ‌ها، بعضی با مکیدن شیره گیاهی و… . در هر صورت آفت به واسطه اختلالی که در روند زندگی طبیعی گیاه ایجاد میکنه باعث کاهش سرعت رشد یا کاهش کیفیت رشد گیاه میشه. برای مطالعه بیشتر درباره انواع آفات مقاله بیماری های قارچی و سوختگی در گیاهان اپارتمانی رزفارست رو مطالعه کنید.

بیماری‌های قارچی و باکتری ها هم منجر به مشکل در فرآیند رشد گیاه میشن. پس بنابراین توجه به سلامت گیاه و پیشگیری از بروز آفات بیماری‌ها یا درمانشون یکی از راه‌های جلوگیری از توقف رشد گیاهانه. آفت‌هایی مثل شپشک آرد آلود، شته، مگس سفید و… از شیره گیاهان تغذیه میکنن که هم باعث آسیب رسوندن به گیاه میشن و هم رشد گیاه رو کند یا متوقف میکنن.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

آفات و مشکل در رشد

عدم دسترسی به هوای تازه

برخی از افراد گیاهان رو در فضاهای بسته نگهداری میکنن و تهویه هوا در اون محیط به شدت کمه و گیاه نمیتونه به خوبی تنفس کنه. اگه گیاهانتون رو پشت پنجره یا داخل خونه نگهداری میکنید حتماً هر از گاهی پنجره رو باز کنید تا گیاه از هوای تازه محیط بیرون استفاده کنه. حواستون باشه که در فصول سرد سال به هیچ وجه این کار رو نکنید و در این فصول گیاهانتون رو در معرض هوای سرد قرارشون ندید.

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

عدم دسترسی به هوای تازه

گلدان های کوچک

ما بهتون پیشنهاد میکنیم گلدون‌های گیاهان زینتی بعد از اینکه ریشه رشد کرد با یک سایز بزرگتر تعویض بشه. اگه بعد از اینکه گلدون از ریشه پر بشه ولی گیاه دوباره در همون گلدون نگه داری بشه رشدش با مشکلاتی روبرو میشه. ریشه‌ها در هم تنیده میشن و بیشتر از خاک در گلدون دیده میشن. علاوه بر این برخی از گیاهان مثل گل کاغذی و بسیاری از گیاهان دیگه اگه فضای کافی برای رشد ریشه نداشته باشن با کاهش رشد و گلدهی مواجه میشن. بنابراین بعد از رشد و پر شدن ریشه بهتره گلدون رو با یک سایز بزرگ ترش عوضش کنید.

دیگر مقالات: فواید قرص آسپرین برای گیاه | معجزه آسپرین برای گیاهان!

گلدون های کوچک

علت متوقف شدن رشد فیکوس

گیاه فیکوس با برگ های چرمی شکل زیباش انواع بسیار زیاد و رنگ های متفاوتی داره. فیکوس یک گیاه استواییه. این گیاه از خانواده مورآسه و بیش از 600 گونه مختلف داره که از مهم ترین اونا میشه به الاستیکا، لیراتا آفریقایی، جنگلی و بنجامین اشاره کرد. ارتفاع و اندازه رشد هر کدوم از این فیکوس ها متفاوته.

علت متوقف شدن رشد فیکوس

نور نامناسب محل نگهداری

نور خورشید نقش بسیار مهمی در فتوسنتز کردن برگ های فیکوس داره به طوری که اگه شرایط نوری گیاه در خونه نامناسب باشه روند انجام فرآیندهای متابولیسمیش دچار مشکل میشه و انرژی بسیار کمی در گیاه تولید میشه بنابراین طبیعیه که در این شرایط که نور مناسب نیست شما شاهد عدم رشد فیکوستون باشید. برای رشد سریع فیکوس پیشنهاد میکنیم گلدون گیاه رو با فاصله 2 متری از پنجره های نورگیر خونتون قرار بدید به صورتی که فیکوس حتما در طول روز 8 ساعت نور خورشید رو دریافت کنه.

دمای ایده آل

فیکوس در محدوده دمایی 10 تا 29 درجه سانتی گراد بهترین عملکرد خودش رو داره بنابراین اگه میخواید گیاهتون رشد بهتری داشته باشه کنار گلدون گیاه دماسنج کوچیکی رو نصب کنید و اصلا از گیاهتون در کنار سیستم های سرمایشی و گرمایشی خونه نگهداری نکنید.

از طرف دیگه اگه رشد گیاهتون سریع تر باشه توصیه میکنیم اصلا اجازه ندید اختلاف دمای شب و روز گیاه بیش از 10 درجه سانتی گراد بشه چون بر اساس ژنتیک فیکوس بهتره بین درجه حرارت شب و روز نوسان زیادی وجود نداشته باشه.

آبیاری غیر اصولی

اگه مقدار آبیاری فیکوس زیاد باشه، خاک گلدون به شدت مرطوب میشه که به خاطرش فضایی برای تنفس ریشه های گیاه باقی نمیمونه و دقیقا به واسطه همین موضوع ریشه های گیاه شما به مرور زمان پوسیده میشن و در جذب آب و مواد غذایی خوب عمل نمیکنن. از طرف دیگه اگه آبیاریش کم باشه، رطوبت به خوبی در آوندهای گیاه جریان نداره که به خاطر این مسئله رشد گیاه کم میشه.

فیکوس گیاه حساسیه در نتیجه باید برای آبیاریش وقت زیادی بذارید به طوری که باید یک روز در میان رطوبت 10 تا 15 سانتی متری سطح خاک گلدون رو بررسی کنید تا در صورت خشک بودن این لایه از خاک، آبیاری گیاه صورت بگیره. که بر این اساس شاید گاهی نیاز باشه هر پنج روز یک بار و گاهی هر 15 الی 20 روز یک بار گیاهتون رو آبیاری کنید.

برای رشد سریع فیکوس پیشمهاد میکنیم در زمان آبیاری به خوبی همه ی قسمت های خاک گلدون مرطوب بشه و بعد به محض خارج شدن آب اضافی از انتهای گلدون، فورا روند آبدهیش رو متوقف کنید.

آبیاری غیر اصولی

استفاده از کودهای شیمیایی

فیکوس الاستیکا گیاهیه که ماهانه یک بار از اوایل بهار تا اواخر فصل پاییز نیاز به تغذیه و کود دهی داره. یکی از شایع ترین دلایل عدم رشد فیکوس الاستیکا هم همین کود دهی نامنظمه. از طرف دیگه در ارتباط با رشد سریع فیکوس الاستیکا و تنظیم PH خاک میشه گفت برای اینکه هیچوقت PH خاک تغییر نکنه تا عناصر غذایی روی جذب همدیگه اثر منفی بذارن بهتره بعد از پنج نوبت کوددهی، به مدت پنج دقیقه خاک گلدون رو با آب ولرم شستشو بدید تا نمک های کودی باقی مونده از انتهای گلدون خارج بشن.

رطوبت کم محل نگهداری

فیکوس منشا نقاط گرمسیری و بارونی رو داره پس بنابراین اصلا جای تعجبی نداره که گیاه برای رشد مناسبش نیاز به رطوبت محیطی بالا داشته باشه. موقعی که رطوبت اطراف فیکوس کم باشه، برگ های گیاه تبخیر و تعرق بیشتری رو انجام میدن و به همین علت گیاه استرس رو تجربه میکنه و به همین خاطر در رشدش دچار اختلال میشه. برای اینکه گیاه به مشکلی برنخوره با ساختن جزیره و یا با استفاده از رطوبت سازهای برقی در طول روز رطوبت گیاهتون رو افزایش بدید.

ساختن جزیره و استفاده از دستگاه بخور، رطوبت مناسب رو برای گیاه شما فراهم میکنه اما اگه تمایل دارین که شاهد رشد سریع فیکوستون باشید پیشنهاد میکنیم در 24 ساعت شبانه روز از دستگاه بخور استفاده کنید تا همون شرایطی که گیاه در طبیعت رشد میکنه براش به وجود بیاد.

رطوبت کم محل نگهداری

آفات و بیماری ها

در صورت مشاهده آفات چه در خاک و چه روی برگ های و ساقه های گیاه، اونا رو با استفاده از سموم مناسب و مربوطه مثل مالاتیون، دیازینون، کنفیدور و … از بین ببریدشون. بیماری های قارچی هم مثل آفات به گیاه استرس زیاد وارد میکنن. از علائم قارچی شدن فیکوس میشه به پیدایش لکه های قهوه ای و یا سیاه رنگ روی برگ هاش اشاره کرد.

در این شرایط سعی کنید برگ های آسیب دیده گیاه رو هرس کنید و برگ های سالمش رو هم ضدعفونی کنید. از طرف دیگه اگه بوی بدی از سطح خاک گلدونتون میاد پیشنهاد میکنیم گیاه رو به طور کامل از گلدونتون خارج کنید و ریشه های ناسالمش رو هرس کنید و بعد با قارچ کش ریشه های سالم و خاک گلدون رو ضدعفونی کنید.

برای مطالعه بیشتر درباره بیماری های گیاه فیکوس مقاله نگهداری فیکوس الاستیکا رزفارست رو مطالعه کنید.

علت رشد نکردن پاپیتال

علت رشد نکردن پاپیتال

پاپیتال در زبان انگلیسی به نام های Common Ivy, English Ivy, European Ivy و یا Ivy معروفه. این گیاه از خانواده آرالیاسه (Araliaceae) و منشأش به اروپا و غرب آسیا برمیگرده. پاپیتال در دسته گیاهان همیشه سبز (Evergreen) قرار داره. رنگ برگ‌ها سبز تیره یا سبز و سفید در لبه‌هاست و بریدگی‌هایی در کناره‌هاش داره و رشدش سریعه. از جمله مواردی که منجر به عدم رشد پاپیتال میشن، میشه به کود دهی زیاد، آبیاری کم یا زیاد گیاه، قرار گرفتن در معرض بیش از حد نور خورشید و کمبود مواد مغذی در خاک گلدون اشاره کرد.

علت رشد نکردن باقی گیاهان

کمبود نور

شرایط نوری هر گیاه وابسته به نوعش میتونه با سایر گیاهان متفاوت باشه پس شما حتما باید شرایط نوری مورد نیاز گیاهتون رو بدونید و سعی کنید این شرایط رو حتما براش فراهم کنید.

کمبود نور

آبیاری زیاد

اگه برگ های گیاهتون آویزان و زرد میشن میتونه به دلیل آبیاری بیش از حد گیاه باشه. ریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید. ریشه های پوسیده قهوه ای رنگ، سیاه، شکننده و بد بو هستن. اگه ریشه های گیاهتون پوسیده شده با قیچی هرس استریل همه ریشه های آسیب دیده رو به آرومی برش بدید و از گیاه جداشون کنید.

بیشتر خاک رو از اطراف ریشه های باقی مونده با دست بردارید و خاک باقی مونده رو با آب بشویید. این کار خیلی مهمه چون احتمالاً عوامل بیماری زای پوسیدگی در خاک باقی میمونن. ریشه های سالم رو با محلول رقیق پراکسید هیدروژن درمان کنید.

گیاهتون رو در یک خاک مناسب و خشک در گلدون با زهکشی مناسب قرار بدید. نور، آب، دما و رطوبت مورد نیاز گیاه رو تأمین کنید. این موارد بسته به نوع هر گیاه میتونن متفاوت باشن.

خشکی کشیدن گیاه

خاک خشک، برگ های پیچیده، قهوه ای شدن نوک برگ ها و… میتونن علائم اصلی خشکی کشیدن گیاه باشن. بهتره هر چند روز یک بار خاک رو بررسی کنید تا رطوبت خاک رو آزمایش کنید و مطمئن بشید که گیاهتون رو به موقع آبیاری میکنید.

آبیاری زیاد

گسترش ریشه ها

اگه گیاه شما گلدونش رو از ریشه پر کرده باشه، این اتفاق ممکنه مانع رشد گیاه بشه.

گسترش ریشه ها

سازگاری با محیط

اغلب گیاهان به یک دوره نیاز دارن تا با محیط جدید سازگار بشن. اگه گیاه شما خوب به نظر میرسه و تمام شرایط اولیه براش تامینه، کافیه صبر کنید تا خیلی زود شاهد رشد جدید برگ هاش باشید.

سازگاری با محیط

کمبود مواد مغذی در خاک

بهتره در فصل رشد هر 2 تا 3 ماه یک بار گیاهانتون رو بارور کنید. شما میتونید به مخلوط گلدون کمپوست اضافه کنید. شما باید بدونید که کود بیشتر بهتر نیست! کود کمی به گیاه کمک میکنه تا به سرعت رشد کنه ولی مقدار زیادش میتونه به برگ ها و ریشه های گیاه آسیب برسونه و حتی رشد کامل گیاه رو هم متوقف کنه.

اگه فکر میکنید کود دهی بیش از حد انجام شده، خاک رو با مقادیر زیادی آب شستشو بدید تا مقدار اضافیش پاک بشه. همچنین اگه فکر میکنید کوددهی بیش از حد دلیل رشد نکردن گیاه شماست سعی کنید حداقل 6 ماه از کود دادنش خودداری کنید.

آفات و بیماری ها

هم آفات و هم بیماری میتونن فشار قابل توجهی روی گیاه شما ایجاد کنن و فرآیند رشد گیاهتون رو کاملاً متوقف کنن. اگه گیاهتون دچار آفت زدگی شده بلافاصله از بقیه گیاهانتون جداش کنید و سعی کنید تا جایی که میتونید آفات گیاه رو از بین ببرید. گیاه رو با محلول هایی مثل هیدروژن پراکسید رقیق ، روغن چریش یا اسپری الکل ایزوپروپیل کاملاً اسپری کنید. سعی کنید درمان رو هر 5 تا 7 روز و به مدت 4 تا 3 هفته تکرار کنید تا کاملاً مطمئن بشید که آفات از بین رفتن. بعد از اطمینان از درمان صحیح گیاهتون میتونید گیاه رو به جای طبیعیش برگردونید.

آفات و بیماری ها

بیشتر بخوانید:

راه های تامین رطوبت گیاهان در منزل | ساخت دستگاه بخور برای گیاهان اپارتمانی

راز غول پیکر شدن سانسوریا | ترفند های غول پیکر شدن و رشد سریع سانسوریا

ترفندهای محافظت از گیاهان در برابر سرما | علائم سرمازدگی در گیاهان چیست؟

آشنایی با انواع گل‌های آپارتمانی + عکس | پرفروش ترین گل های آپارتمانی

آفت کش طبیعی در منزل بسازید!

سوالات متداول درباره علت توقف رشد گیاهان

بهترین نور برای رشد گیاه چه نوریه؟

بهترین و کامل‌ترین طیف نوری برای گیاهان نور خورشیده و هیچ نوری نمیتونه جایگزین نور طبیعی خورشید باشه …

خاک مناسب گیاهان آپارتمانی چه خاکیه؟

برای گیاهان آپارتمانی یک خاک مناسب و خوب باید زهکشی خوبی داشته باشه یعنی اینکه وقتی روی خاک آب میریزید بلافاصله، آب از زیر گلدون خارج بشه و مواد مغذی هم به اندازه کافی با توجه به نوع گیاه در خاک وجود داشته باشه …

علائم خشکی کشیدن گیاه چه مواردی هستن؟

خاک خشک، برگ های پیچیده، قهوه ای شدن نوک برگ ها و… علائم اصلی خشکی کشیدن گیاه هستن. بهتره هر چند روز یک بار خاک رو بررسی کنید تا رطوبت خاک رو آزمایش کنید و مطمئن بشید که گیاهتون رو به موقع آبیاری میکنید …

علت رشد نکردن پاپیتال چیه؟

از جمله مواردی که منجر به عدم رشد پاپیتال میشن، میشه به کود دهی زیاد، آبیاری کم یا زیاد گیاه، قرار گرفتن در معرض بیش از حد نور خورشید و کمبود مواد مغذی در خاک گلدون اشاره کرد …

خلاصه نکات مقاله علت توقف رشد گیاهان

علت متوقف شدن رشد فیکوس

 • نور نامناسب محل نگهداری
 • دمای ایده آل
 • آبیاری غیر اصولی
 • استفاده از کودهای شیمیایی
 • رطوبت کم محل نگهداری
 • آفات و بیماری ها

علت های توقف رشد گیاهان

 • خاک نامناسب
 • نور و شرایط محیطی
 • کمبود مواد غذایی
 • آفات و مشکل در رشد
 • عدم دسترسی به هوای تازه
 • گلدون های کوچک

2 دیدگاه در “اصلی ترین علت توقف رشد گیاهان چیست؟

 1. سارا دارایی گفت:

  من با افت و حشره های گلدون گیاهام خیلی درگیرم هم جلو رشد گیاهمو گرفته هم نمیتونم گلدون رو تو خونه نگهداری کنم
  راهکاری براش دارید شما؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام سارا عزیز!
   ما برای هر مشکلی یک راهکار داریم😉
   برای حل این مشکل باید با اگاهی از آفت کش و حشره کش ها استفاده کنی اما اینکه چه افت کشی و برای چه گیاهی و در چه زمانی باید استفاده کنی رو تو مقاله زیر بهت میگیم:
   https://roseforest.ir/fungicide-for-houseplants/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *