نگهداری از گل و گیاه

اصلی ترین علت کوچک ماندن برگ گیاهان و راه درمان

علت کوچک ماندن برگ گیاهان
4.6/5 - (7 امتیاز)

علت کوچک ماندن برگ گیاهان چیست؟ نگهداری گل و‌ گیاه در زندگی مدرن و آپارتمانی امروزی کمی سختی داره ولی بشدت پیشنهاد میشه، چون که تاثیرات مثبتی بخاطر طراوت و‌ شادابی گل ها بر سلامت روحی و‌ روانی و حتی سلامت جسم روی افراد خانواده گذاشته میشه. اما مشکلات و امراض رایج گیاهان آپارتمانی غالبا مانع تمایل بیشتر افراد به این کار میشه.

علت کوچک ماندن برگ گیاهان چیست

گاهی ممکنه ببینید که برگی از گیاه شما کوچیک تر از سایر برگ هاست و یا گیاهتون پژمردست. این مشکلات غالبا به میزان رطوبت گیاه برمیگرده که با توجه به نوع و شرایط گیاه ممکنه به دلیل کمبود رطوبت یا رطوبت بیشتر از نیاز باشه. اگه سطح خاک گیاه شما خیلی خشک باشه یا خیلی رطوبت داشته باشه هم ممکنه این مشکلات پیش بیان. کمبود مواد مغذی در خاک و آبیاری نامناسب هم میتونن از علت کوچک ماندن برگ گیاهان باشن.

علت کوچک ماندن برگ گیاهان چیست

چرا برگ گیاهان کوچک میمونه

از مشکلات گیاهان آپارتمانی میشه به کوچیک موندن برگ ها اشاره کرد. همونطور که گفتیم علت این مشکل میتونه کمبود رطوبت، کمبود مواد مغذی در خاک، و یا آبیاری زیاد باشه و برای رفع مشکل باید میزان آبیاری گیاهانتون رو بدونید تا متناسب با نیاز گیاهتون آبیاریش کنید. در اولین قدم اگه آبیاری گیاه زیاده، متوقفش کنید و حتما زهکشی گلدونتونو بررسی کنید. بعد ریشه گیاه رو بررسی کنید تا اگه سیاه شده بود از گیاه جداش بکنید.

چرا برگ گیاهان کوچک میمونه

علت کوچک شدن برگ دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا ، گیاهی زیبا و پرطرفداره ولی سمیه. شرایط نگهداری آسونی داره اما مثل بقیه گیاهان به مشکلات و بیماری های مختلفی دچار میشه. کوچیک شدن برگ گل دیفن باخیا دو دلیل داره که یکیش نور نامناسب محل نگهداریشه و دلیل دیگه عدم تغذیه اصولی و منظم گیاهه.

همونطور که میدونید نور یکی از فاکتورهای مهم رشد گیاهان آپارتمانیه. اگه نور محل نگهداری این گیاهان کم باشه، فتوسنتز گیاه کم میشه و انرژی بسیار کمی در گیاه تولید میشه و گیاه شادابی نداره. بنابراین طبیعیه در این شرایط برگ ها کوچیک بشن و رشد گیاه کم بشه.

دیفن باخیا گیاهیه که در نور غیر مستقیم و کامل خورشید بیشترین رشد و بازدهیش رو داره. اگه فاصله گلدون گیاهتون تا پنجره بیش تر از دو متره و گیاه شما در طول روز حداقل هفت ساعت نور خورشید رو دریافت نمیکنه، تردید داشته باشید که علت کوچیک شدن برگ گل دیفن باخیا شما به خاطر نور کمه. برای درمان گیاه پیشنهاد میکنیم فاصله گلدون تا پنجره رو کم کنید و اگه نور محل نگهداری کافی نیست، گلدونتون رو به محل دیگه ای منتقل کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره این گیاه مقاله همه چیز درباره گل دیفن باخیا رزفارست رو مطالعه کنید.

علت کوچک شدن برگ دیفن باخیا

کمبود عناصر غذایی

دیفن باخیا گیاهیه که در طول سال نیاز به تغذیه اصولی و مداوم داره به طوری که ماهانه یک بار گیاه باید با کودهای کامل و متعادل تغذیه بشه. بسیاری از افرادی که تولید کننده گیاه دیفن باخیا هستن اون رو در خاک های مغذی پرورش میدن و نگهداریش میکنن. در نتیجه هر چقدر هم که خاک غنی باشه، با چندین مرتبه آبیاری این عناصر غذایی از انتهای گلدون گیاه خارج میشن. پس باید حتما از کود مخصوص دیفن باخیا استفاده کنید.

اگه تا به حال ماهانه یکبار گیاهتون رو تغذیه نکردید و یا میزان تغذیه گیاهتون در هر نوبت کوددهی کمتر از 20 سی سی بوده، شک نداشته باشید که علت کوچیک شدن برگ دیفن باخیا شما به خاطر کمبود عناصر غذایی در گیاهه. مواد غذایی هر کدوم نقش متفاوتی در رشد گیاه دارن برای مثال نیتروژن باعث رشد برگ های گیاه میشه و از طرف دیگه آهن نقش مهمی در افزایش سبزینگی برگ ها داره.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

کمبود عناصر غذایی

مشکلات برگ گیاهان

موارد زیر تعدادی از مشکلات برگ گیاهان هستن که باهاشون آشنا میشید.

 • حمله انواع شته ها
 • کنه های عنکبوتی
 • آفت تریپس
 • مگس سفید
 • کپک پودری
 • کمبود نیتروژن
 • کمبود فسفر
 • کمبود پتاسیم
 • استرس گرمایی
 • آبیاری بیش از حد
مشکلات برگ گیاهان

علت کوچک ماندن برگ پتوس

کوچیک شدن برگ پتوس دلایل مختلفی داره که میشه به رطوبت کم محل نگهداری, آبیاری و کوددهی نامناسب اشاره کرد. زمانی که رطوبت محل نگهداری گیاه کم باشه، برگ های پتوس تبخیر و تعرق بیش از حدی رو انجام میدن و رطوبت زیادی رو از دست میدن چون هوای اطراف گیاه خشکه و فرآیندهای متابولیسمی پتوس دچار مشکل میشه.

برای افزایش رطوبت اطراف گیاه به هیچ وجه پتوس رو با آب اسپری نکنید. درسته که پتوس جزو گیاهانی محسوب میشه که در برابر هجوم آفات و بیماری ها از مقاومت بالایی برخورداره اما امکان داره هر زمان با غبارپاشی گیاه، بیماری های قارچی بهش هجوم بیارن و سریعا پتوس شما رو از بین ببرن. برای اطلاعات بیشتر درباره شرایط نگهداری پتوس مقاله نگهداری از گیاه پتوس رزفارست رو مطالعه کنید.

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

غبارپاشی فقط برای چند ساعت رطوبت محیط رو بالا میبره و این موضوع در حالیه که پتوس در 24 ساعت شبانه روز نیاز به رطوبت مناسب داره. بنابراین پیشنهاد میکنیم با ساختن جزیره و یا استفاده از رطوبت ساز های برقی مثل دستگاه بخور رطوبت محیط اطراف گیاهتون رو افزایش بدید تا گیاه شما دچار بیماری و یا عفونت نشه چون در صورت بیمار شدن گیاه، شرایط احیا پتوس بسیار سخته.

علت کوچک ماندن برگ پتوس

علت توقف رشد برگ های گیاه

بررسی دلایل توقف رشد گیاهان برای خیلی از افراد بسیار مهمه. چون توقف در رشد به منزله از بین رفتن انگیزه در پرورش گیاهه. برای همه ما مهمه که گیاهی که میخریم به طور محسوس رشد کنه. حتی اگه گیاه رشد کندی داشته باشه این توقع وجود داره که بعد از مدتی تغییری در رشدش ایجاد بشه. گاهی دقت به نکاتی بسیار ساده باعث افزایش رشد گیاه میشه. برای نگهداری از یک گیاه نمیتونید صرفاً به آبیاری اکتفا کنید و باید شرایط تغذیه هم مورد توجه باشه و گیاه از نظر آفت هم بررسی کنید. موارد زیر یکسری از دلایل توقف رشد برگ گیاه هستن.

 • قلیایی شدن خاک
 • عدم جذب عناصر
 • محدود بودن ریشه‌ها
 • شرایط محیطی نامناسب
 • آفات و مشکل در رشد
 • استفاده نکردن از کودها و مواد معدنی

دیگر مقالات: بهترین گل های خوشبو رو بشناسید!

علت توقف رشد برگ های گیاه

علت ریز شدن برگ گل قاشقی

گل قاشقی که با نام پپرومیا قاشقی هم شناخته میشه از نمونه گل های زینتی قاشقی در ایرانه. این گیاه آپارتمانی بدلیل داشتن برگ های زیبای سبز چرمی شکل و براق، مقاوم بودن و نگهداری خیلی ساده یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانیه. گل قاشقی بسیار حساسه و دارای 400 گونه مختلفه. این گیاه به نور متوسط و هوای خنک احتیاج داره و لازم به ذکره که در صورت خریدن و و جا به جایی گیاه ممکنه شاهد ریزش برگ هاش باشید که در صورت تامین رطوبت لازم دوباره برگ‌های جدیدی در گیاه ظاهر میشن.

اگه گل قاشقی شما شروع به ریزش برگ های بزرگ میکنه و برگ های جدید بسیار کوچیک هستن به احتمال خیلی زیاد علتش آبیاری زیاد و نور کمه. برای آبیاری زیاد اجازه بدید خاک گلدون در فاصله بین دو آبیاری خشک بشه و بعد آبیاریش کنید. زهکشی گلدونتون رو هم بررسی کنید و نذارید آب در زیر گلدونی جمع بشه. باید گیاهتون رو در مکانی با آفتاب ملایم و فیلتر شده مثل آفتاب پشت پرده قرار بدید و یا گیاه رو به مکانی روشن تر با نور زیاد غیر مستقیم منتقل کنید.

علت ریز شدن برگ گل قاشقی

علت کوچک شدن برگ کروتون

گل کروتون با نام علمی Codiaeum variegatum و نام لاتین Croton یکی دیگه از گل های اپارتمانیه که به دلیل تنوع رنگ در بین برگ هاش توجه بسیاری از افراد رو به خودش جلب میکنه. زیستگاه اصلی این گیاه استرالیا، اندونزی، مالزی و سریلانکاست. زیبایی خیره کننده گیاه کروتون خیلی از افراد رو وسوسه میکنه که این گیاه رو خریداری کنن اما حساسیت این گل و بیماری هایی مثل زرد و خشک شدن، پژمردگی و ریزش برگ کروتون باعث میشه زیبایی گل از بین بره. علت کوچیک شدن برگ کروتون و مشکلاتی مثل این عدم وجود مواد مغذی در خاک گیاهه.

علت کوچک شدن برگ کروتون

علت کوچک شدن برگ اگلونما

آگلونما گیاهی زیبا و مقاومه و انواع مختلفی داره و خواص خیلی زیادی هم داره. بهتره اگه از این گیاه در خونه یا محل کارتون مراقبت میکنید ابتدا با بیماری های گیاه آگلونما و علتشون مثل زرد شدن برگ، لوله شدن برگ، شل شدن برگ،بی حالی و …آشنا بشید تا بتونید اونا رو درمان و یا حتی از وقوعشون جلوگیری کنید.

یکی دیگه از مسائلی که افراد موقع مراقبت از این گیاه باهاش مواجه میشن کوچیک شدن برگ آگلونماست. برای اطلاعت بیشتر درباره آگلونما مقاله شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما رو مطالعه کنید.

گاهی برگ ها تغییر رنگ نمیدن اما میبینیم که رشد نمیکنن و جمع میشن. علت اصلیش کمبود مواد مغذی گیاهه. پس یا باید خاک رو عوض کنید و یا برنامه منظمی برای کوددهی گیاه در نظر بگیرید. البته در برخی از مواقع هم بروز این مشکل به خاطر کوچیک بودن گلدون و بزرگ شدن ریشه هست.

علت کوچک شدن برگ اگلونما

سوالات متداول درباره علت کوچک ماندن برگ گیاهان

علت کوچیک شدن برگ دیفن باخیا چیه؟

کوچیک شدن برگ گل دیفن باخیا دو دلیل داره که یکیش نور نامناسب محل نگهداریشه و دلیل دیگه عدم تغذیه اصولی و منظم گیاهه …

علت کوچیک شدن برگ اگلونما چیه؟

علت اصلیش کمبود مواد مغذی گیاهه …

علت ریز شدن برگ گل قاشقی چیه؟

اگه گل قاشقی شما شروع به ریزش برگ های بزرگ میکنه و برگ های جدید بسیار کوچیک هستن به احتمال خیلی زیاد علتش آبیاری زیاد و نور کمه …

علت کوچیک موندن برگ پتوس چیه؟

کوچیک شدن برگ پتوس دلایل مختلفی داره که میشه به رطوبت کم محل نگهداری, آبیاری و کوددهی نامناسب اشاره کرد …

خلاصه نکات مقاله علت کوچک ماندن برگ گیاهان

مشکلات برگ گیاهان

 • حمله انواع شته ها
 • کنه های عنکبوتی
 • آفت تریپس
 • مگس سفید
 • کپک پودری
 • کمبود نیتروژن
 • کمبود فسفر
 • کمبود پتاسیم
 • استرس گرمایی
 • آبیاری بیش از حد

علت توقف رشد برگ های گیاه

 • قلیایی شدن خاک
 • عدم جذب عناصر
 • محدود بودن ریشه‌ها
 • شرایط محیطی نامناسب
 • آفات و مشکل در رشد
 • استفاده نکردن از کودها و مواد معدنی

4 دیدگاه در “اصلی ترین علت کوچک ماندن برگ گیاهان و راه درمان

 1. minooo گفت:

  هر گیاهی میخرم اصلا بهم نمیوفته یا اصلا رشد نداره یا اگرم رشدی داشته باشه علفیه. برگ های نازک و کوچیک. من که کلا دیگه قید گل و گیاه و زدم

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام مینو عزیر!
   احتمالا آپارتمان یا محیطی که گیاهتون رو توش قرار دادید نور کمی داره! پیشنهاد میکنم گیاهای مناسب برای فضا کم نور رو انتخاب و خریداری کنید که هم خیلی زیبا هستن هم عموما شرایط نگهداری ساده ای دارن.
   https://roseforest.ir/product-tag/suitable-for-dimly-lit-space/

 2. مریم کیامهر گفت:

  سلام وقت بخیر من یه گیاه فیلودندرون دارم که برگاش خیلی بزرگ بودن
  یه بارم خاکش عوض کردم کم کم شروع شد به خراب شدن گیاها ولی انقدر بهش رسیدگی کردم بازم برگ داد ولی یه عالمه برگ خیلی ریز علتش چیه؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام و درود خانم کیان مهر عزیز
   https://roseforest.shop/familiarity-with-types-of-philodendrons/
   در این مقاله به این مورد اشاره کردیم
   لطفا مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *