آشنایی با گل و گیاه

زیباترین انواع آگلونما را بشناسید! + عکس

انواع آگلونما
5/5 - (3 امتیاز)

گیاه آگلونما یکی از محبوب‌ ترین گیاهان آپارتمانی به شمار میره که علتش هم به دلیل نگهداری راحت و آسونشه چون این گیاه میتونه نور کم و شرایط سخت رو تحمل کنه. گیاه آگلونما همچنین برای تصفیه هوای محیط از سموم بنزن و فرمالدئید هم مناسبه. در واقع میشه گفت که گیاه آگلونما یکی از بهترین گیاهان برای نگهداریه. آگلونما گیاهی همیشه سبزه و در دسته گیاهان مقاوم قرار داره و در رنگ‌ها و انواع مختلفی هم وجود داره. برگ‌های این گیاه شبیه به مستطیل نوک تیز هستن و اندازه برگ‌ های این گیاه با توجه به نوع گونش متفاوته.

گل های شیپوری شکلِ گیاه آگلونما معمولا در تابستون ظاهر میشن. اما گاهی در پاییز و بهار هم قادر به مشاهده گل‌ های این گیاه هستید. گل های آگلونما کوچیک هستن و طیف رنگیشون از سفید تا قرمزه. آگلونما حدود 40 گونه مختلف داره. ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا به معرفی چند گونه ی معروف این گیاه که در ایران موجود هستن بپردازیم.

معرفی آگلونما

گیاه آگلونما (Aglaonema) یا همیشه سبز چینی (Chinese Evergreen) بومی مرداب های جنوب شرقی آسیا و جنگل های گرمسیریه. این گیاه زیبا از خانواده شیپوریه و بیش از 40 گونه مختلف داره که هر کدوم در نوع خودشون بی نظیر هستن. آگلونما دارای برگ های زیبا و خم شده به سمت پایین با ساقه های کوتاهه و طول برگ هاش میتونه از 10 تا 30 سانتیمتر متغیر باشه. ارتفاع سایزهای بزرگ این گیاه به بیش از 60 سانتی متر هم میرسه. در شرایط ایده آل، این گیاه گل های کوچیک و سفید رنگی تولید میکنه که جنبه زینتی ندارن و بهتره قطع بشن تا مانع رشد گیاه نشن.

این گیاه مقاومت خوبی در برابر گرما و خشکی داره و نگهداری ازش آسونه، به همین دلیل یک گزینه مناسب برای افراد مبتدی و نگهداری در آپارتمان و دفاتر کار به شمار میره. این گیاه میتونه در زمان کمی سموم زیادی رو از بین ببره و همین امر باعث شده تا این گیاه به عنوان یکی از گیاهان مناسب برای اتاق خواب انتخاب بشه. همه ی گیاهان در طول روز دی اکسید کربن رو جذب کرده و اکسیژن تولید میکنن، اما گیاهان تصفیه کننده هوا مثل آگلونما، در شب هم اکسیژن تولید میکنن و علاوه بر این، سموم موجود در هوا رو هم از بین می‎برن، پس بودن این گیاه در اتاق خواب میتونه خواب آسوده و عمیقی رو براتون به ارمغان بیاره. در ادامه مقاله با انواع آگلونما آشنا میشید.

آگلونما قرمز (Aglaonema hybrids)

زیستگاه اصلی این گیاه، جنوب شرقی آسیا به ویژه جزایر کشور مالزیه. این گیاه، برگ هایی به رنگ قرمز با خال هایی به رنگ سبز تیره داره. طول برگ های این گیاه حدود ۲۰ سانتی متر و ۱۰ سانتی متر پهنا دارن. ساقه های این گیاه کوتاه و خم شده به طرف پایینه.

طول این گیاه حداکثر به ۶۰ سانتی متر میرسه. این گیاه در کشور چین خیلی پر طرفداره، چون در چین اعتقاد دارن که این گیاه شانس و روزی رو با خودش به همراه داره. این گیاه مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی داره. آگلونما نیاز به آبیاری متوسط داره. بهترین زمان برای آبیاری گیاه بعد از خشک شدن خاک گلدونشه. این گیاه همچنین به نور کم هم مقاومه، یعنی در محیط‌ های کم نور هم به رشدش ادامه میده.

آگلونما قرمز (Aglaonema hybrids)

آگلونما مودستوم (Aglaonema modestum)

این گونه ی آگلونما به عنوان یکی از 10 گونه برتر گیاهان تصفیه کننده‌ هوا توسط ناسا لقب گرفته و جزو گیاهان آپارتمانی اکسیژن ساز هست. آگلونمای مودستوم برگ‌های موج‌ دار و براق سبز رنگ داره. این گیاه در نور کم و سایه به خوبی رشد میکنه. طول برگ‌ های این گیاه تا 20 سانتی‌متر و عرضشون تا 10 سانتی متر هم میرسه. ارتفاع این گیاه گاهی تا 60 سانتی‌ متر هم میرسه.

آگلونما مودستوم (Aglaonema modestum)

آگلونما کاتلاس (Aglaonema cutlass)

این نوع آگلونما، به آگلونما قمه ای هم معروفه و این نام گذاری به دلیل شکل برگ های گیاهه که کشیده و باریک مثل خنجره. این گیاه به نور زیادی احتیاج نداره و میتونه به خوبی در نور کم هم رشد کنه. این گیاه نور غیر مستقیم خوب و روشن رو با رطوبت ثابت از بهار تا پاییز ترجیح میده. آبیاری متوسط برای این گیاه مناسبه. در صورت آبیاری بیش از حد گیاهان ممکنه پوسیدگی ایجاد کنه.

آگلونما کاتلاس (Aglaonema cutlass)

آگلونما سیلور کینگ (Aglaonema Silver King)

آگلونمای سیلور کینگ، خیلی شبیه به سیلور کویین هست اما به اندازه‌ی سیلور کویین، خطوط هَشتی شکل روی برگ‌هاش نداره و رنگ نقره ایش هم بیشتره.

آگلونما سیلور کینگ (Aglaonema Silver King)

آگلونما حبابی (Aglaonema Pattaya)

آگلونما پاتایا با نام های مختلفی مثل آگلونمای هندوانه ای و نقره ای هم شناخته میشه. این گونه ابلقه و از نظر ظاهری به دیفن باخیا شباهت داره. این گیاه دارای برگ‌ های پهن و بلند به رنگ سبز و نقره ایه. این گیاه مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی داره. آگلونما پاتایا هم از جمله گونه های مقاوم به سایه هست.

آگلونما حبابی (Aglaonema Pattaya)

آگلونما سیلور کویین (Aglaonema Silver Queen)

سیلور کویین احتمالا گسترده‌ ترین و رایج‌ ترین گونه‌ی رویشی در جهانه. برگ‌های این گونه، کرم رنگ روی یک زمینه‌ سبز تیره هستن. این گیاه در شرایط نور متوسط شکوفا میشه.

آگلونما سیلور کویین (Aglaonema Silver Queen)

با هم بخوانیم: چرا برگهای آگلونما زرد می‌شود؟ | روش درمان

آگلونما طلایی (Aglaonema commutatum)

آگلونمای طلایی هم مانند آگلونمای بلک و آگلونمای قرمز، گیاهی سریع الرشده. برگ های این گیاه، پهن و بلند و ترکیب رنگ سبز و طلایی زیبایی خاصی دارن. ساقه های آگلونمای طلایی کوتاه و برگ هاش خم شده هستن. این گیاه نسبت به سایه مقاومه و در سایه، رگه های طلایی رنگش رو از دست میده.

آگلونما طلایی (Aglaonema commutatum)

آگلونما بلک (Aglaonema Black)

آگلونمای بلک گیاهی سریع الرشده اما در کل این گونه، رشد آهسته تری نسبت به انواع دیگر گیاه آگلونما داره. آگلونمای بلک دارای برگ‌هایی براقه و رنگش سبز تیره با لکه های سبز روشن تا نقره ای هست. اندازه برگ‌ ها بر حسب گونه به طول 25 سانتی‌ متر و پهنای 12 سانتی‌متر هم میتونه باشه. این گیاه سایه رو تا حد خیلی زیادی تحمل میکنه و در نتیجه انتخاب مناسبی برای محل های کم نور هست. همچنین لازم به ذکره که این گونه نسبت به سایر گونه های آگلونما، مقاوم تره.

آگلونما بلک (Aglaonema Black)

آگلونما برفی (Aglaonema Snow White)

آگلونمای سفید، گیاهیه که برای افراد خاص پسند خیلی مناسبه، اما این گیاه به ندرت در گل‌ فروشی ها پیدا میشه. آگلونمای سفید گیاهی سریع الرشده. این گیاه نسبت به سایه مقاومه اما اما مقاومت به سایه در این گیاه نسبت به سایر گونه هاش کمتر هست. برگ‌ ها در این گیاه سفید با حاشیه و رگه های سبز رنگ هستن. آگلونمای برفی جزو گیاهان مناسب مبتدی ها به شمار میره.

آگلونما برفی (Aglaonema Snow White)

آگلونما پیکتوم یا سه رنگ (Aglaonema Pictum Tricolor)

برگ های آگلونمای پیکتوم به رنگ سبز، آبی و نقره ای رشد کرده و سطحش صاف و لکه داره. شکل ظاهری برگ ها در این گونه، تخم مرغی شکل هست و حاشیش دارای چین خوردگیه. این گیاه برای رشد در داخل آپارتمان گزینه خیلی مناسبیه. آبیاری آگلونما پیکتوم کمه و نباید اون رو به طور مداوم در حالت مرطوب نگهش دارید.

آگلونما پیکتوم یا سه رنگ (Aglaonema Pictum Tricolor)

قیمت انواع آگلونما

قیمت انواع آگلونما بسته به عواملی مانند نوع گیاه، اندازه گیاه، نوع گلدون و … متفاوت هست. شما میتونید برای کسب اطلاعات دقیق درباره قیمت این گیاه با کارشناسان رزفارست تماس بگیرید.

قیمت انواع آگلونما

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

ساده ترین روش های تقویت گیاهان آپارتمانی را بدانید!

شرایط نگهداری و موثرترین روش های درمان انواع آگلونما

تکثیر آگلونما از طریق برگ 🌸 روش تکثیر آگلونما در آب + عکس

سوالات متداول درباره انواع آگلونما

قیمت انواع آگلونما چقدره؟

قیمت انواع آگلونما بسته به عواملی مانند نوع گیاه، اندازه گیاه، نوع گلدون و … متفاوت هست. شما میتونید برای کسب اطلاعات دقیق درباره قیمت این گیاه با کارشناسان رزفارست تماس بگیرید …

خواص گیاه آگلونما چیه؟

گیاه آگلونما همچنین برای تصفیه هوای محیط از سموم بنزن و فرمالدئید هم مناسبه …

کدام نوع آگلونما جزو گیاهان سریع الرشد محسوب می شوند؟

آگلونما سفید برفی، آگلونما طلایی و آگلونما بلک جزو گیاهان آپارتمانی سریع الرشد محسوب میشن …

آیا گیاه آگلونما گل میده؟

بله. گل های شیپوری شکلِ گیاه آگلونما معمولا در تابستون ظاهر میشن. اما گاهی در پاییز و بهار هم قادر به مشاهده گل‌ های این گیاه هستید. گل های آگلونما کوچیک هستن و طیف رنگیشون از سفید تا قرمزه …

خلاصه نکات مقاله انواع آگلونما

گیاه آگلونما یکی از محبوب‌ ترین گیاهان آپارتمانی به شمار میره که علتش هم به دلیل نگهداری راحت و آسونشه چون این گیاه میتونه نور کم و شرایط سخت رو تحمل کنه. گیاه آگلونما همچنین برای تصفیه هوای محیط از سموم بنزن و فرمالدئید هم مناسبه. در واقع میشه گفت که گیاه آگلونما یکی از بهترین گیاهان برای نگهداریه.

آگلونما گیاهی همیشه سبزه و در دسته گیاهان مقاوم قرار داره و در رنگ‌ها و انواع مختلفی هم وجود داره. برگ‌های این گیاه شبیه به مستطیل نوک تیز هستن و اندازه برگ‌ های این گیاه با توجه به نوع گونش متفاوته. آگلونما حدود 40 گونه مختلف داره که ما در این مقاله از رزفارست به معرفی چند گونه ی معروف این گیاه که در ایران موجود هستن پرداختیم.

این گیاه مقاومت خوبی در برابر گرما و خشکی داره و نگهداری ازش آسونه، به همین دلیل یک گزینه مناسب برای افراد مبتدی و نگهداری در آپارتمان و دفاتر کار به شمار میره. این گیاه میتونه در زمان کمی سموم زیادی رو از بین ببره و همین امر باعث شده تا این گیاه به عنوان یکی از گیاهان مناسب برای اتاق خواب انتخاب بشه.

همه ی گیاهان در طول روز دی اکسید کربن رو جذب کرده و اکسیژن تولید میکنن، اما گیاهان تصفیه کننده هوا مثل آگلونما، در شب هم اکسیژن تولید میکنن و علاوه بر این، سموم موجود در هوا رو هم از بین می‎برن، پس بودن این گیاه در اتاق خواب میتونه خواب آسوده و عمیقی رو براتون به ارمغان بیاره.

1 دیدگاه در “زیباترین انواع آگلونما را بشناسید! + عکس

  1. فاطی گفت:

    کاش فیلم تکثیر آن را هم قرار میدادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *