نگهداری از گل و گیاه

انواع سم گیاهان آپارتمانی را بشناسید!

انواع سم گیاهان آپارتمانی
5/5 - (1 امتیاز)

نگهداری از گیاهان آپارتمانی در محیط خونه میتونه مزایای بسیار زیادی برای اعضای خانواده داشته باشه. اما به هر حال نگهداری گیاهان هم چالش هایی داره که بهتره باهاشون آشنا باشید. مثلا ممکنه بعضی از گیاهان شما به آفت مبتلا بشن. در این صورت اگه روش های مبارزه فیزیکی با آفات کارساز نبود باید دست به مبارزه شیمیایی بزنید. این مبارزه شیمیایی همون سمپاشی گیاهان آپارتمانیه. ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا شما رو با انواع سم گیاهان آپارتمانی مانند دیازینون، مالاتیون، کونفیدور و … آشنا کنیم و بهتون بگیم که بهترین سم برای گیاهان آپارتمانی و هر آفت چیه. پس با ما همراه باشید.

انواع سم گیاهان آپارتمانی

انواع سم گیاهان آپارتمانی

اشنایی با انواع سم برای گیاهان آپارتمانی از اهمیت بسیار زیادی برخورداره تا شما بتوانید به محض رؤیت نشونه‌های آلودگی به حشرات، آفات و بیماری‌های مختلف با جدا کردن بخش‌های آسیب دیده و سم پاشی جلوی گسترشش رو بگیرید و گیاهتون رو نجات بدید. سم ارگانیک و خونگی که به روش طبیعی ساخته میشن. و در خونه از بهترین گزینه‌ها برای مراقبت از گیاهان محسوب میشن. اما در این بین شاید چندین سوال برای شما به وجود بیاد که بهترین سم برای گیاهان آپارتمانی کدوم سمه؟ چه زمانی رو برای سم پاشی باید انتخاب کنیم؟ بعد از سم پاشی بهترین کار چیه؟ بهترین زمان برای آبیاری بعد از سم پاشی چه زمانیه؟ که ما در این مقاله به این سوالات پاسخ میدیم.

روش های جلوگیری از آفت زدن گیاهان

همه ی ما میدونیم که پیشگیری بهتر از درمانه. پس برای این که خودتون کمتر به زحمت بیوفتید بهتره یک سری نکات رو رعایت کنید تا گیاهانتون به آفت دچار نشن. بعضی از نکاتی که دونستنشون برای جلوگیری از بیماری گیاهان ضروریه به شرح زیر هستند:

  1. همیشه گیاهانتون رو زیر نظر بگیرید و به ظاهرشون توجه کنید. این کار باعث میشه اگه گیاه علامتی از وجود آفت بروز داد شما بتونید سریعا اون رو شناسایی کنید و با سمپاشی گیاهان آپارتمانی عامل بیماری رو از بین ببرید.
  2. اگه روی گیاه برگ های خراب و آسیب دیده میبینید اونا رو جداشون کنید تا در صورت آلوده بودن این آلودگی به بقیه برگ های گیاه سرایت نکنه.
  3. شستن و تمیز کردن برگ های گیاه میتونه از حمله آفت ها جلوگیری کنه. این کار رو با آب پرفشار انجام ندید چون که باعث آسیب به گیاه میشه. بهتره به کمک یک دستمال مرطوب برگ های گیاه رو هم تمیز کنید. تمیز کردن برگ ها با محلول آب و چند قطره مایع ظرفشویی هم میتونه به جلوگیری از شیوع آفات کمک کنه. البته محلولی که استفاده میکنید باید خیلی رقیق باشه تا به خود گیاه آسیبی نرسه.
روش های جلوگیری از آفت زدن گیاهان

طبقه بندی سموم بر اساس نحوه نفوذ

سموم تماسی

سموم تماسی از طریق پوست وارد بدن حشره میشن. ورود این سم به بدن به دلیل قابلیت حل شدنش در کوتیکول حشره هست. این سموم وقتی مستقیما روی حشره پاشیده میشن و یا وقتی حشره از روی سطح سمپاشی شده عبور میکنه موثر واقع میشن.

سموم تدخینی

سموم تدخینی از طریق راه های تنفسی حشره وارد بدن میشن. استفاده از این سموم در محیط های بسته مانند انبارها و گلخونه ها نتیجه بخش هست.

سموم گوارشی

این نوع سموم توسط آفت بلعیده شده و همراه غذا وارد دستگاه گوارش میشه. شیوه استفاده از این سم به صورت محلول یا گرد روی گیاه هست. سموم گوارشی معمولا روی حشرات دارای قطعات دهانی تاثیر دارن و تاثیر کمتری روی آفات مکنده میذارن.

سموم گوارشی

با هم بخوانیم: انواع گیاهان سمی اپارتمانی که در منزل نگهداری می‌کنید!

طبقه بندی سموم بر اساس حرکت درون گیاه

سموم سیستمیک

این سم ها میتونن گوارشی، تماسی یا تدخینی باشن. سموم سیستمیک از طریق سمپاشی روی گیاه یا سمپاشی خاک و از طریق ریشه جذب گیاه میشن و به سرعت به بافت ها و اندام های گیاه نفوذ میکنن. چون این نوع سموم داخل آوند گیاه حرکت میکنند به همه جای گیاه رسیده و با شستن گیاه هم از بین نمیرن. فسفامیدون، تیومتون، متومیل و … از سموم سیستمیک هستن.

سموم نفوذی (نیمه سیستمیک)

این نوع سموم هم میتونن از انواع سموم گوارشی، تماسی یا تدخینی باشن. سموم نیمه سیستمیک تا حدی به بافت های گیاه نفوذ میکنن اما در کل جابه‌جاییشون در گیاه کمه. مثلا این سموم توانایی نفوذ به عمق چوب و تنه درختان رو ندارن. معمولا برای از بین بردن شته گیاهان آپارتمانی از سموم نیمه سیستمیک استفاده میشه. دیازینون، متیداتیون و فوزالن انواع سموم نفوذی هستن.

بهترین سم برای گیاهان آپارتمانی

برای انتخاب بهترین سم برای گیاهان آپارتمانی اول باید به نوع گیاهتون توجه داشته باشید. دقت کنید که در مرحله اول بهتره از سم های خونگی استفاده کنید و اگه کارساز نبودن به سراغ سم های موجود در بازار برید. در ادامه چند نوع سم معروف که برای از میان بردن بیشتر آفت ها استفاده میشن رو بهتون معرفی میکنیم.

سم کونفیدور

کونفیدور یک سم سیستمیک تماسی و گوارشی هست که به خصوص برای آفات مکنده مورد استفاده قرار میگیره. کونفیدور به راحتی جذب گیاه میشه و در شیره گیاهی جابه جا میشه. این سم رو میشه هم به صورت محلول پاشی روی برگ ها و هم از طریق آبیاری استفاده کرد. استفاده از کونفیدور در فضای بسته خونه توصیه نمیشه و بهتره سمپاشی رو در فضای آزاد انجام بدید.

سم مالاتیون

مالاتیون هم یکی دیگه از سموم حشره کش و کنه کشه. این سم به صورت تماسی، گوارشی و تا حدی تدخینی عمل میکنه. ماندگاری مالاتیون روی گیاه بین 10 تا 15 روز و در خاک حدود 8 روزه. بعد از سمپاشی مجدد باید بعد از 7 تا 14 روز انجام بگیره. سم مالاتیون روی طیف گسترده ای از آفات مانند مورچه، شته، پشه، تریپس، کنه و شپشک تاثیر میذاره. مصرف 2 سی سی از سم در 1 لیتر آب معمولا کفایت میکنه.

سم مالاتیون

سم دیازینون

یکی از سموم نیمه سیستمیک که به صورت تماسی عمل میکنه، سم دیازینون برای گیاهان آپارتمانی هست. سم دیازینون قابلیت نفوذ به برگ های گیاه رو داره اما داخل گیاه جابه جا نمیشه. پس دیازینون روی آفت هایی که هنوز به بخش های چوبی گیاه نفوذ نکردن موثر واقع میشه. از دیازینون میشه برای آفت های مکنده و جونده و کنه استفاده کرد. دیازینون یک سم کنه کش گیاهان آپارتمانی هم محسوب میشه. شته، تریپس، شپشک آردآلود، کرم ساقه خوار و کنه از معروف ترین آفت های گیاهان آپارتمانی هستن که همه رو میشه با سم دیازینون کنترلشون کرد. سم دیازینون برای گیاهان آپارتمانی باید طبق دستورالعمل استفاده بشه اما غلظت مورداستفادش معمولا 2 سی سی سم در 1 لیتر آب هست.

سم دیازینون

نکات ایمنی سمپاشی گیاهان آپارتمانی که نمی دانید!

برای سمپاشی گیاهان آپارتمانی بهتره گیاه رو از خونه خارج کنید و در یک محیط باز این کار رو انجام بدید. هرگز در کنار مواد غذایی یا محیطی مانند آشپزخانه گیاه رو سمپاشی نکنید چون که ممکنه باعث آلودگی مواد غذایی بشه.

  • در زمان سمپاشی گیاهان آپارتمانی حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید. برای محافظت چشم ها هم میتونید عینک ایمنی بزنید.
  • قبل از سمپاشی کامل، سم رو روی ناحیه کوچیکی از گیاه تست کنید. اگه گیاه حساسیتی نشون نداد شما میتونید سمپاشی کامل رو انجام بدید.
  • بعد از سمپاشی، تا خشک شدن گیاه صبر کنید و اون رو بیرون خونه نگهش دارید. بعد از چند ساعت که گیاه کاملا خشک شد میتونید اون رو به خونتون ببریدش.
  • بعد از اتمام سمپاشی ظروف مورد استفاده رو به خوبی بشویید و در مقابل آفتاب بذارید تا خشک بشن. همچنین شست و شوی کامل لباس ها رو رو فراموش نکنید.
نکات ایمنی سمپاشی گیاهان آپارتمانی که نمی دانید!

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

همه چیز در مورد از بین بردن کرم گلدان

علت لوله شدن برگ سانسوریا + روش درمان

همه چیز درباره بیماری های گیاهان | تشخیص علائم قارچ در گیاهان

سوالات متداول درباره انواع سم گیاهان آپارتمانی

چجوری از آفت زدن گیاهان جلوگیری کنیم؟

همیشه گیاهانتون رو زیر نظر بگیرید و به ظاهرشون توجه کنید. این کار باعث میشه اگه گیاه علامتی از وجود آفت بروز داد شما بتونید سریعا اون رو شناسایی کنید و با سمپاشی گیاهان آپارتمانی عامل بیماری رو از بین ببرید.
اگه روی گیاه برگ های خراب و آسیب دیده میبینید اونا رو جداشون کنید تا در صورت آلوده بودن این آلودگی به بقیه برگ های گیاه سرایت نکنه.
شستن و تمیز کردن برگ های گیاه میتونه از حمله آفت ها جلوگیری کنه. این کار رو با آب پرفشار انجام ندید چون که باعث آسیب به گیاه میشه. بهتره به کمک یک دستمال مرطوب برگ های گیاه رو هم تمیز کنید. تمیز کردن برگ ها با محلول آب و چند قطره مایع ظرفشویی هم میتونه به جلوگیری از شیوع آفات کمک کنه. البته محلولی که استفاده میکنید باید خیلی رقیق باشه تا به خود گیاه آسیبی نرسه.

بهترین سم برای گیاهان آپارتمانی چه سمیه؟

برای انتخاب بهترین سم برای گیاهان آپارتمانی اول باید به نوع گیاهتون توجه داشته باشید. دقت کنید که در مرحله اول بهتره از سم های خونگی استفاده کنید و اگه کارساز نبودن به سراغ سم های موجود در بازار برید …

سموم تماسی چه سمومی هستن؟

سموم تماسی از طریق پوست وارد بدن حشره میشن. ورود این سم به بدن به دلیل قابلیت حل شدنش در کوتیکول حشره هست. این سموم وقتی مستقیما روی حشره پاشیده میشن و یا وقتی حشره از روی سطح سمپاشی شده عبور میکنه موثر واقع میشن …

سموم تماسی چه سمومی هستن؟

سموم تماسی از طریق پوست وارد بدن حشره میشن. ورود این سم به بدن به دلیل قابلیت حل شدنش در کوتیکول حشره هست. این سموم وقتی مستقیما روی حشره پاشیده میشن و یا وقتی حشره از روی سطح سمپاشی شده عبور میکنه موثر واقع میشن …

خلاصه نکات مقاله انواع سم گیاهان آپارتمانی

نگهداری از گیاهان آپارتمانی در محیط خونه میتونه مزایای بسیار زیادی برای اعضای خانواده داشته باشه. اما به هر حال نگهداری گیاهان هم چالش هایی داره که بهتره باهاشون آشنا باشید. مثلا ممکنه بعضی از گیاهان شما به آفت مبتلا بشن. در این صورت اگه روش های مبارزه فیزیکی با آفات کارساز نبود باید دست به مبارزه شیمیایی بزنید. این مبارزه شیمیایی همون سمپاشی گیاهان آپارتمانیه.

اشنایی با انواع سم برای گیاهان آپارتمانی از اهمیت بسیار زیادی برخورداره تا شما بتوانید به محض رؤیت نشونه‌های آلودگی به حشرات، آفات و بیماری‌های مختلف با جدا کردن بخش‌های آسیب دیده و سم پاشی جلوی گسترشش رو بگیرید و گیاهتون رو نجات بدید. سم ارگانیک و خونگی که به روش طبیعی ساخته میشن. و در خونه از بهترین گزینه‌ها برای مراقبت از گیاهان محسوب میشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *