نگهداری از گل و گیاه

راز های نگفته خرید گل و گیاه اپارتمانی

راز های نگفته خرید گل و گیاه اپارتمانی
4.7/5 - (8 امتیاز)

بهار و پاییز بهترین زمان برای کاشت و خرید گیاهان آپارتمانی جدیده. همونطور که میدونید خرید کردن کار سختی نیست اما در مورد گیاهان قضیه یکمی فرق میکنه. پس در مقاله راز های نگفته خرید گل و گیاه اپارتمانی با رزفارست همراه باشید.

راز های نگفته خرید گل و گیاه اپارتمانی چیه

ما در این مقاله راز های نگفته خرید گل و گیاه اپارتمانی رو به شما میگیم پس حتما دقت داشته باشین. اولین مورد اطمینان از سالم بودن گیاهه. از انتخاب گیاهانی که برگ‌های زرد دارن و یا لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌هاشون دارن یا ساقه‌های گیاه شل و افتاده هستن، خودداری کنید. گیاهان خونگی در فضای داخلی خونه نیاز به مراقبت زیادی دارن.

راز های نگفته خرید گل و گیاه اپارتمانی

نکاتی که هنگام خرید گل و گیاه اپارتمانی باید بدانیم

موقع خرید گل آپارتمانی حتما باید به یک سری نکات توجه کنیم تا گیاهانی سالم رو خریداری کنیم. در ادامه تمام نکات لازم رو بهتون میگیم.

شرایط مکانی برای نگهداری از گیاه

گیاهی که برای خرید و نگهداری در ساختمان انتخاب میکنید باید از لحاظ میزان نور مورد نیاز با نور موجود در محل نگه داری هماهنگی داشته باشه.

فضای نگهداری شما چه قدره؟

 چقدر فضا در اطراف گیاه برای رشد وجود داره؟ اگه فضای زیادی در خونتون دارید، میتونید تعداد بیشتری گیاه خریداری کنید یا سراغ گیاهان بزرگ و اون دسته از گیاهانی برید که رشد سریعی دارن.

نکاتی که هنگام خرید گل و گیاه اپارتمانی باید بدانیم

هیجانی و از روی علاقه خرید نکنید

ممکنه برای خیلی از ما پیش اومده باشه که در گل فروشی یا گلخونه و یا با دیدن یک عکس در شبکه های اجتماعی از گیاهی خوشمون بیاد، هیجان زده بشیم و بدون کسب اطلاعات و تحقیق راجب گیاه و بدون در نظر گرفتن شرایط محیطی اقدام به خرید گیاه کنیم و بعد از مدت کوتاهی هم پول و هم گیاهی که دوستش داشتیم رو از دست بدیم. لطفا از روی هیجان و علاقه خرید نکنید.

کسب اطلاعات درباره روش نگهداری گیاه مورد نظر

نام گیاه رو از فروشنده بپرسید و در صورت امکان نام علمیش رو یاد بگیرید تا بتونید اطلاعات جامع‌تری دربارش بدست بیارید. نوع خاک باغچه شما مهمه. معمولا هر گیاهی به نوع خاصی از این خاک‌ها نیاز داره ، از این‌رو بررسی کنید که گیاه شما به کدوم نوع خاک نیاز داره.

انتخاب و خرید گیاه سالم 

حاشیه و نوک برگ‌های گیاه رو بررسی کنید که قهوه‌ای و سوخته نباشه. از خرید گیاهانی که بقایای آفات، علف هرز و امراض روشون مشخصه خودداری کنید. وجود لکه‌های سفید یا نقاط چسبناک روی برگ و یا داشتن بوی بد و آزاردهنده، نشون دهنده بیماری در گیاهانه. سالم بودن ریشه‌های گیاه هم از اهمیت بالایی برخورداره.

انتخاب و خرید گیاه سالم

توجه به نوع گیاه در زمان خرید

اگه گیاه گلدار مثل آزالیا مدنظر شماست، گیاهی رو انتخاب کنید که پر غنچه باشه و غنچه‌هاش هنوز باز نشده باشه یا تعداد کمی ازشون شکفته شده باشن. در صورتی که مایل به خرید گلدون‌هایی با کاشت گروهی و گیاهان مختلف هستید دقت کنید که گیاهان مجموعه از نظر قد و رنگ و نیازهای محیط کاملاً هماهنگ باشن.

توجه به تعویض گلدون در زمان خرید

اگه گیاه مدت زیادیه که به گلدونش منتقل شده و رشد مطلوبش رو انجام داده و تعویض گلدون اشکالی به وجود نمیاره گلدونش رو تعویض کنید در غیر این صورت باید چند ماه پس از خرید گلدونش رو تعویض کنید.

توجه به نوع گیاه در زمان خرید

خرید کود مخصوص گیاه

 یکی دیگه از نکات ضروری، پرسیدن دستورالعمل‌های مراقبت و تغذیه گیاه مورد نظر از فروشندست. مواد غذایی مصنوعی مخصوص گیاهان زینتی رو خریداری کنید و نحوه استفادش رو سوال کنید.

خرید گیاهان مرتبط با فصل

 شما میتونید همیشه گیاه رو خریداری کنید اما بهتره گیاهان حساس رو آخر پاییز یا اواسط بهار بخرید.

 پرسش درباره دستورالعمل‌های مراقبت و تغذیه گیاه

دستور العمل نگهداری گیاه خریداری شده رو از فروشنده بگیرید. موقع خرید گیاه، مواد غذایی مصنوعی مایع یا جامد، محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی رو خریداری کنید و نحوه استفادش رو بپرسید.

نکاتی درباره خرید بذر و پیاز گیاهان

اگه به دنبال بذر گیاهان گل‌دار هستین، در صورت امکان بذر نسل اول رو بخرید. اگه پیاز میخرید امتحانش کنید که سفت باشه، پوسیدگی نداشته باشه، سوراخ نداشته باشه و برگ ازش بیرون نیومده باشه.

مشورت با کارشناس گل و گیاه

قبل از خرید گیاهان با متخصص امور گیاهان مشورت کنید تا شما رو راهنمایی کنه. در این صورت، انتخاب نامناسبی نمیکنید و پولتون هدر نمیره.

دیگر مقالات: معنا و مفهوم گل ها که تا امروز نمیدانستید!

آموزش نگهداری از گل و گیاه بعد از خرید

آموزش نگهداری از گل و گیاه بعد از خرید

اکثر افراد تازه کار گیاهی رو که از گلخونه یا گل‌فروشی یا از هر جای دیگه ایی خریداری میکنن و بعدش به محیط دیگه ایی انتقال میدن با مشکلات زیادی روبرو میشن.

به گیاهان مقدار نور کافی رو بدید

نور یکی از مهم‌ترین نیازهای گیاهانه. شما باید قبل از خرید آپارتمانی، نور خونتون رو مدنظر قرار بدید و بعد با توجه به نور خونه گیاهتون رو انتخاب کنید. البته گیاهان جذابی مثل سانسوریا هم هستن که میتونن در نور متوسط و کم هم زندگی بکنن. اما اگه میخواید سرعت رشد بیش‌تری داشته باشن، اونارو رو در جایی پرنور یا نور متوسط بذارید. از طرفی گیاهان دیگه مثل گیاهان برگ‌رنگی و گل‌دار باید در جای پر نور مثل پشت پنجره قرار بدید.

تغییر ناگهانی دما
گیاهی رو که از گلخونه خریداری میکنید در دمایی ایده آل قرار داشته و در اونجا محیط و آب و هوای مناسب اون گیاه فراهم بوده. بنابراین شما پس از خریداری این گیاه و انتقالش به محیط جدید وارد یک محیط با آب و هوای متفاوت میکنیدش و به نوعی به گیاه شما شوک دمایی وارد میشه که برای گیاه بسیار مضره و حتی در برخی موارد ممکنه گیاه شما از بین بره. حتماً قبل از خرید گیاه از دمای مورد نیازش مطلع بشید.

آبیاری بی جهت و بی مورد

بسیار دیده میشه که برخی افراد گیاهی رو خریداری میکنن و به سرعت پس از انتقالش به محیط جدید بدون اینکه نیاز باشه آبیاریش میکنن. آبیاری بی مورد یا افراط در آبیاری خیلی خطرناکه و باعث مرگ گیاه میشه. هر وقت نیاز به آبیاری بود گیاهتون رو آبیاری کنید.

آبیاری بی جهت و بی مورد

تعویض خاک و گلدان

گیاهی رو که خریداری میکنید تا یک مدت این گیاه درون شوک قرار داره. شوک آب و هوا و تغییر ناگهانی دما و از طرفی جابه‌جایی محیط به گیاه فشارهایی وارد میکنه و زمان میبره تا گیاه بخواد به شرایط جدید عادت کنه. برخی افراد به سرعت پس از خرید گیاه جدید گلدون و خاکش رو تعویض میکنن که این باعث ایجاد فشار دیگه ایی به گیاه میشه.

در برخی موارد شاید مشکلی برای گیاه پیش نیاد اما این کار خطرناکه و ارزش ریسک رو نداره. اگه میخواید گلدون گیاه رو تعویض کنید و این کار خیلی برای شما مهم و ضروریه حتماً با فروشنده صحبت کنید که گلدون رو داخل محیط گلخونه تعویض کنه و حداقل یک هفته گیاه رو اونجا قرار بدید. شما میتونید مقاله بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان رزفارست رو برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

تعویض خاک و گلدان

 رطوبت هوا رو فراموش نکنید

وجود لک‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها ممکنه به خاطر خشکی بیش از اندازه‌ی هوا باشه. برای افزایش رطوبت هوا، گلدون‌ها رو در کنار هم بذارید یا براشون جزیره درست کنید. جزیره یعنی یک سینی رو پر از سنگ ریز و درشت کنید و روش آب بریزید، حالا گلدون‌ها رو روی سنگ‌ها بچینید.

این رطوبت موجود در سینی برای سرحال شدن و رشد گیاهان بسیار مفیده اما نکته‌ی مهم اینه که کف گلدون نباید مستقیما با آب در تماس باشه چون باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاهتون میشه.

حواستون به مشکلات و بیماری‌های گیاه باشه

آفت‌ها، حشرات و بیماری‌ها میتونن به راحتی از گلدونی به گلدون دیگه منتقل بشن پس گیاهتون رو از نظر داشتن آفت یا بیماری، مرتب بررسی کنید و حتما پشت و روی برگ‌ها و ساقه‌ها رو خوب ببینید. حشرات رایج در گیاهان آپارتمانی مثل مگس سفید به راحتی میتونن با شستن گیاه از بین برن.

گیاهان رو تمیز نگه‌ دارید

گیاهان هم مثل هر چیز دیگه در خونه، گرد و خاک میگیرن و کثیفی روی برگ‌ها باعث میشه که نور خورشید رو به خوبی جذب نکنن. اگه روی برگ‌های گیاهتون گرد و غبار نشسته، میتونید داخل سینک ظرفشویی یا حموم بذاریدش و با آب ولرم و با فشار کم، پشت و روی برگ‌هاش رو بشویید. بعد از شست‌ و شو در فضای باز بذاریدشون تا کاملا خشک بشن و بعد دوباره به محل زندگیشون برگردونید.

گیاهان رو تمیز نگه‌ دارید

بیشتر بخوانید:

سبز خشکی چیست و چه زمانی اتفاق می افتد؟ | درمان سبز خشکی شامادورا

نگهداری از نخل مرداب

نگهداری از گیاه ناتال

چرا باید گل میخک حتما تو خونمون داشته باشیم

سوالات متداول درباره راز های نگفته خرید گل و گیاه اپارتمانی

چرا باید گیاهمون رو تمیز کنیم؟

گرد و خاک و کثیفی روی برگ‌ها باعث میشه که نور خورشید رو به خوبی جذب نکنن …

علت وجود لکه های قهوه ایی روی برگ ها چیه؟

وجود لک‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها ممکنه به خاطر خشکی بیش از اندازه‌ی هوا باشه …

آبیاری بی مورد چه نتیجه ایی به دنبال داره؟

افراط در آبیاری خیلی خطرناکه و میتونه باعث مرگ گیاه یا پوسیدگی ریشه بشه …

چه موقعی گلدون گیاهمون رو تعویض کنیم؟

گیاهی رو که خریداری میکنید تا یک مدت این گیاه درون شوک قرار داره. شوک آب و هوا و تغییر ناگهانی دما و از طرفی جابه‌جایی محیط به گیاه فشارهایی وارد میکنه و زمان میبره تا گیاه بخواد به شرایط جدید عادت کنه. برخی افراد به سرعت پس از خرید گیاه جدید گلدون و خاکش رو تعویض میکنن که این باعث ایجاد فشار دیگه ایی به گیاه میشه …

خلاصه نکات مقاله راز های نگفته خرید گل و گیاه اپارتمانی

نوع خاک باغچه شما مهمه. معمولا هر گیاهی به نوع خاصی از این خاک‌ها نیاز داره.

از خرید گیاهانی که بقایای آفات، علف هرز و امراض روشون مشخصه خودداری کنید.

اگه مایل به خرید گلدون‌هایی با کاشت گروهی و گیاهان مختلف هستید دقت کنید که گیاهان مجموعه از نظر قد و رنگ و نیازهای محیط کاملاً هماهنگ باشن.

دستور العمل نگهداری گیاه خریداری شده رو از فروشنده بگیرید.

برای افزایش رطوبت هوا، گلدون‌ها رو در کنار هم بذارید یا براشون جزیره درست کنید.

2 دیدگاه در “راز های نگفته خرید گل و گیاه اپارتمانی

 1. معین زاده گفت:

  در صورتی که خواستیم آنلاین خریداری کنیم چی؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام دوست عزیز رزفارستی!
   اگه قصد خرید آنلاین گیاه آپارتمانی رو دارید ما در خدمتتون هستیم یک سری به لینک زیر بزنید و محصول مورد نظر خودتون رو به راحتی سفارش بدید تا در اسرع وقت با بهترین کیفیت به دست شما برسونیم🥰
   https://roseforest.ir/product-category/houseplants/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *