نگهداری از گل و گیاه

آسان ترین راه های مبارزه با شپشک آردآلود!

راه های مبارزه با شپشک آردآلود
امتیاز یادتون نره!

راه های مبارزه با شپشک آردآلود چیه؟ شاید برای یک بار هم که شده گیاهان آپارتمانی شما رو این موجود از بین برده باشه و ندونید که راه های درمان برای رفع مشکل چی هست؟ شپشک آرد آلود (mealybugs) حشرات سه میلی متری ، پنبه مانند، بدون بال و تخم گذار هستن، که اغلب در آب و هوای گرم‌ در مکان هایی مانند گلخونه ‌ها و حتی در داخل خونه، روی گیاهان آپارتمانی پیدا میشن و به سرعت تکثیر میشن. این حشرات با دهان سوزنی مانند خودشون شروع به مکیدن شیره برگ های گیاهان آپارتمانی میکنن و همین عامل باعث رشدشون میشه پس میشه گفت این آفت از شیره گیاهان تغذیه میکنه.

راه های مبارزه با شپشک آردآلود

اگه گیاهان آپارتمانی در خونتون پرورش میدید، و این آفت رو روی گیاه مشاهده کردید، اگه تعدادشون کم باشه میتونید به راحتی از شرشون خلاص بشید، ولی این رو بدونید که اگه سریعا اقدام نکنید به سرعت تکثیر میشن و گیاهتون رو به نابودی میکشن. اگه تعدادشون بیشتر از 5 یا 6 هست باعث زرد شدن و پیچ خوردگی برگ ها و از بین رفتن کامل گیاه میشن.

استفاده از الکل

در مواردی  استفاده از الکل به عنوان آفت کش توصیه میشه. استفاده از الکل به خصوص برای از بین بردن آفاتی مثل شپشک آرد آلود میتونه مقاومت در مقابل حشره کش رو کاهش بده. خیلی از حشرات از جمله شپشک آرد آلود، حشره پولک دار، کنه تار عنکبوتی و مگس سفید در تماس با الکل میمیرن. البته استفاده از الکل در درمان آفت زدگی معایبی هم داره. مثلا  باعث سوختگی برگ در برخی گیاهان حساس میشه. در واقع الکل به نوعی یک آفت کش طبیعی محسوب میشه.

درمان الکلی برای مقابله با آفات بیشتر در گیاهان آپارتمانی و گلدونی که مورد هجوم آفت شپشک آرد آلود قرار گرفتن استفاده میشه چون در محیط طبیعی این آفت ها دشمنان طبیعی زیادی دارن که ازشون تغذیه میکنن و آفت زدگی رو کنترل میکنن. مالیدن الکل ایزوپروپیل 70 درصد با 30 درصد آب به برگ ها رایج ترین روش استفاده از الکل به عنوان حشره کش هست.

استفاده از الکل

استفاده از سموم خانگی

شپشک آرد آلودولین قدم در رفع آفت شپشک آرد آلود اینه که  از قرار دادن گیاه رو در جای گرم و مرطوب اجتناب کنید. در صورت مشاهده این آفت روی گیاه اون رو از سایر گیاهان به سرعت جداش کنید. و برای از بین بردن آفت شپشک آرد آلود از روی گیاه آلوده از مخلوط آب گرم و مایع ظرفشویی کمک بگیرید. از مایع ظرفشویی برای نفوذ در پوشش محافظتی آرد مانند شپشک ها و کاهش چسبندگیشون به سطح گیاه استفاده میشه. این درمان خونگی راه حل مناسب و فوری برای رفع و درمان شپشک آرد آلوده.

استفاده از از صابون حشره کش

صابون های حشره کش آماده در بازار موجوده ولی میتونید با استفاده از مواد شوینده خودتون هم اون رو تهیه کنید. سعی کنید محصولی فاقد از عطر و مواد افزودنی پیدا کنید چون ممکنه که به گیاهانتون آسیب برسونه. صابون رو با غلظت ضعیف با آب مخلوط کنید. محلول صابون رو روی گیاهان اسپری کنید.

سم کنفیدور

سم کنفیدور از انواع سم گیاهان آپارتمانی محسوب میشه. سم آفت کش کنفیدور یک سم سیستمیک با اثر تماسی گوارشیه که میتونه برای کنترل شپشک آرد آلود مورد استفاده قرار بگیره. این سم در سیستم عصبی شپشک آرد آلود اختلال ایجاد میکنه و باعث نابودیش میشه. نیاز نیست همه ی قسمت های گیاه مثلا پشت برگ ها رو با سم شست و شو بدید.

با اسپری کردن سم روی برگ ها هم سم به درون گیاه نفوذ میکنه و اگه قسمتی از گیاه هم سم بهش نرسه باز از طریق آوندها سم به کل گیاه منتقل میشه و در هر جا که آفت از گیاه تغذیه کنه، مسموم میشه و از بین میره.استفاده از سموم سیستمیک فقط در فصل رشد کاکتوس کارایی داره چون شیرابه داخل کاکتوس فعاله.

روغن چریش

روغن چریش یک ماده طبیعیه که از درخت چریش استخراج میشه. روغن چریش علاوه بر خاصیت حشره کش ، قارچ کش هم هست. این ماده نه تنها حشرات رو در اثر تماس از بین میبره، بلکه با جذب شدن در گیاه به عنوان یک آفت کش سیستمیک هم عمل میکنه.

روغن چریش

سم مالاتیون

سم آفت کش مالاتیون  به عنوان یکی از سموم تماسی استفاده گسترده ای در برخورد با آفت شپشک آرد آلود داره .مالاتیون حشره کشی شامل ماده شیمیایی ارگانوفسفات هست و امروزه اون رو با نام تجاری مالتوس هم میشناسن. سم مالاتیون غیر سیستماتیک هست.

این سم به دو وجه اثرگذاری داره، اولی تماسی و دومی تدخینی هست.سموم تماسی معمولا روغنی هستن و گیاه سم پاشی شده اگه در معرض آفتاب قرار بگیره دچار سوختگی میشه.در مورد خانواده کراسولا استفاده ازسم مالاتیون برای شپشک آرد آلود توصیه نمیشه.

در مجله گل وگیاه رزفارست بخوانید:

همه چیز در مورد از بین بردن کرم گلدان

سریع ترین روش های از بین بردن هزارپای گلدان در منزل

سوالات متداول درباره راه های مبارزه با شپشک آردآلود

راه های مبارزه با شپشک آرد آلود چیه؟

ما در این تمامی راه های مبارزه با شپشک آردآلود رو به طور کامل براتون شرح دادیم …

آیا میتونیم از سم های خونگی برای از بین بردن شپشک های آرد آلود استفاده کنیم؟

اولین قدم در رفع آفت شپشک آرد آلود اینه که  از قرار دادن گیاه رو در جای گرم و مرطوب اجتناب کنید. در صورت مشاهده این آفت روی گیاه اون رو از سایر گیاهان به سرعت جداش کنید. و برای از بین بردن آفت شپشک آرد آلود از روی گیاه آلوده از مخلوط آب گرم و مایع ظرفشویی کمک بگیرید …

آیا الکل باعث از بین رفتن شپشک آرد آلود میشه؟

در مواردی  استفاده از الکل به عنوان آفت کش توصیه میشه. استفاده از الکل به خصوص برای از بین بردن آفاتی مثل شپشک آرد آلود میتونه مقاومت در مقابل حشره کش رو کاهش بده …

روغن چریش چیه؟

روغن چریش یک ماده طبیعیه که از درخت چریش استخراج میشه. روغن چریش علاوه بر خاصیت حشره کش ، قارچ کش هم هست …

خلاصه نکات مقاله راه های مبارزه با شپشک آردآلود

شاید برای یک بار هم که شده گیاهان آپارتمانی شما رو این موجود از بین برده باشه و ندونید که راه های درمان برای رفع مشکل چی هست؟ اگه گیاهان آپارتمانی در خونتون پرورش میدید، و این آفت رو روی گیاه مشاهده کردید، اگه تعدادشون کم باشه میتونید به راحتی از شرشون خلاص بشید، ولی این رو بدونید که اگه سریعا اقدام نکنید به سرعت تکثیر میشن و گیاهتون رو به نابودی میکشن.

اگه تعدادشون بیشتر از 5 یا 6 هست باعث زرد شدن و پیچ خوردگی برگ ها و از بین رفتن کامل گیاه میشن. اگه تا به حال با این موجودات برخورد کردید بهتون پیشنهاد میکنیم که حتما این مقاله رو تا انتها مطالعه کنید تا با راه های مبارزه با شپشک آردآلود آشنا بشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *