نگهداری از گل و گیاه

خاک کوکوپیت چیست؟ | طرز تهیه خاک کوکوپیت

خاک کوکوپیت چیست
3.7/5 - (12 امتیاز)

خاک کوکوپیت چیست؟ کوکوپیت coco peat نوعی بستر کشته که از الیاف پوست میوه نارگیل به دست میاد. کوکوپیت بیشتر در ترکیب خاک گیاهان و گل‌های آپارتمانی و به‌ویژه برای صادرات گل‌ها و کاکتوس‌ها استفاده میشه. کشورهای مختلف اجازه صادرات انواع گیاه رو فقط در خاک کوکوپیت دارن و گیاهان رو با خاک کوکوپیت صادر میکنن. کوکوپیت ها به صورت قالبی و فشرده در بازار موجود هستن که با اضافه کردن آب از حالت فشرده خارج میشن.

کوکوپیت نسبت به پیت ماس آب بیشتری نگهداری میکنه. و بستر مناسبیه برای گیاهانی که به آبیاری زیادی نیاز دارن. کوکوپیت به رشد باکتری، قارچ و علف هرز مقاومه. از لحاظ فیزیکی مقاومه و به کندی تجزیه میشه و بعد از حدود ده سال شروع به تجزیه میکنه. کوکوپیت کاملاً آلیه و هیچ گونه تأثیر نامطلوبی روی محیط زیست نداره. کوکوپیت به تهویه خاک کمک میکنه و از سخت شدن خاک جلوگیری میکنه و تخلخل خاک رو افزایش میده. کوکوپیت میتونه به‌عنوان یک محیط کشت بدون خاک در هیدروپونیک مورد استفاده قرار بگیره. pH کوکوپیت خنثی تا کمی اسیدیه.

خاک کوکوپیت چیست

خاک کوکوپیت چیست

خاک کوکوپیت نوعی بستر کاشت تهیه شده از الیاف پوست و پوشش میوه نارگیله که میتونه به عنوان بستر کاشت مناسب و جایگزین خاک یا مخلوط با اون استفاده بشه. کوکوپیت دارای قابلیت نگهداری زیاد آبه و استفاده ازش باعث صرفه جویی آب در بخش کشاورزی میشه. توجه به نوع خاک یک عامل مهم در نگهداری از گل‌ها و گیاهانه. اینکه از چه نوع خاک یا بستر کاشتی برای پرورش و نگهداری از گیاهان آپارتمانی یا کاشت سبزی و صیفی استفاده میکنید از اولین نکات کلیدی برای موفقیت در کشاورزی و باغبانیه. همچنین مشکل کم آبی سال‌های اخیر کشور استفاده از کوکوپیت رو بیشتر از قبل ضروری کرده. ما در ادامه این مقاله به معرفی خاک کوکوپیت و مزایای استفاده از اون میپردازیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

خاک کوکوپیت و پرلیت چیست

کوکو پیت یعنی کود درخت نارگیل که از الیاف میوه نارگیل به دست میاد. زمانی که شما نارگیل های قهوه ای خریداری میکنید، دارای الیافی روی پوست میوه هست. در کشورهایی که تولید کننده نارگیل هستن مثل هند یا سریلانکا این الیاف رو با دستگاه های ویژه خورد و اونا رو فشرده میکنن. پرلیت یک نوع سنگ معدنی آتشفشانی سفید و خیلی سبکه که ازش برای ترکیب با خاک یا کمپوست های دیگه استفاده میکنن. مثلا در ایران پرلیت تبریز خیلی معروفه. پرلیت به صورت لیتری در گلخونه ها فروخته میشه و دارای خاصیت های زیادیه. کاربرد پرلیت در نگهداری از گل وگیاه بسیا زیاده و پرلیت هم میتونه روی گیاهتون بسیار اثر بخش باشه.

خاک کوکوپیت و پرلیت چیست

خاک کوکوپیت برای پتوس

بهترین ترکیب خاک برای گیاه پتوس مخلوطی از کوکوپیت، پیت ماس و پرلیته به طوری که در این ترکیب باید 60 درصد کوکوپیت در 30 درصد پیت ماس و 10 درصد پرلیت مخلوط بشه. موقع خرید کوکوپیت حتما به این نکته مهم توجه داشته باشید که EC اون حتما در حدود 0/5 باشه چون اگه EC کوکوپیت مصرفی بیش از عددی که گفتیم باشه، زمانی که کود رو با آب مخلوط کنید و در اختیار گیاهتون قرار میدید ممکنه به دلیل املاح دار شدن محیط اطراف پایه گیاه، ریشه هاش آسیب ببینن.

در ادامه همچنین این نکته رو هم اضافه میکنیم که در زمان خرید کوکوپیت برای ساخت خاک گیاه، حتما ذرات کوکوپیت رو به خوبی بررسی کنید تا بین اونا بلورهای نمک مانند وجود نداشته باشه چون این بلور ها برای افزایش وزن محصول هستن که در اغلب موارد، نشون دهنده بی کیفیت بودن کوکوپیت هستن. در ترکیب خاک پیشنهادی، پیت ماس وظیفه تامین عناصر غذایی رو برای گیاه بر عهده داره البته نه برای همیشه بلکه برای مدتی کوتاه (به طور میانگین حدود سه ماه). چون زمانی که خاک گلدون تعویض میشه گیاه پتوس وارد بحران میشه که در این حالت به هیچ وجه نباید از کودهای مایع برای تقویت و یا افزایش رشد پتوس استفاده کرد.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

وظیفه پرلیت در خاک پیشنهادی، گردش هوا یا تهویه در خاکه چون همونطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم ریشه های پتوس برای افزایش راندمانشون نیاز به اکسیژن دارن (و دقیقا بخاطر همین موضوعه که خیلی از افراد برای درمان پوسیدگی ریشه پتوس از آب اکسیژنه استفاده میکنن) که انجام این امر با اضافه کردن کمی پرلیت به خاک گلدون امکان پذیره. چون پرلیت (سنگ آتشفشانی) به لحاظ ظاهری کمی درشته و خوبی جریان هوا رو بین کوکوپیت (الیاف نارگیل) و پیت ماس برقرار میکنه.

خاک کوکوپیت برای پتوس

خاک کوکوپیت برای زاموفیلیا

بهترین ترکیب خاک برای زاموفیلیا 60 درصد کوکوپیت + 30 درصد پیت ماس و 10 درصد پرلیته. فقط موقع خرید کوکوپیت حتما به این نکته مهم توجه داشته باشید که EC اون 0/5 باشه تا هم آبیاری گیاه دچار مشکل نشه و هم استفاده از کود مخصوص زاموفیلیا بالاترین راندمانش رو داشته باشه.

خاک کوکوپیت برای زاموفیلیا

خاک کوکوپیت برای حلزون

خاک به صورت مخلوط شامل مواد آلی، معدنی، گازها و مایعاته. خاک ها باعث ایجاد حیات برای موجودات زنده و همچنین گیاهان میشن. مواد معدنی موجود در خاک شامل کلسیم، فسفر، سدیم، پتاسیم، منیزیم، آهن، ید، فلورین، سلنیوم و روی هست که توسط گیاهان به کمک ریشه ها و موجودات زنده ( کرم، سوسک و حلزون ) که به هنگام تغذیه مقداری از اون وارد بدن میشه تا کمبود این مواد جبران بشه. مواد آلی از ترکیبات آلی شامل بقایای به جا مونده از گیاهان و موجودات هست که در طبیعت تجزیه شدن. موجودات زنده در بازه ی زمانی زندگیشون با ترشح یا دفع مواد آلی مثل ریشه، برگ و ساقه در محل زندگیشون یا بعد از مرگ توسط باکتری و قارچ ها به ترکیبات ساده ای میشن. خاک کوکوپیت از خاک هایی هست که شما میتونید برای پرورش حلزون ازش استفاده کنید.

خاک کوکوپیت برای حلزون

طرز تهیه خاک کوکوپیت

در ادامه با طرز تهیه خاک کوکوپیت آشنا میشید. اگه دوست دارید با طرز تهیه خاک پرلیت هم آشنا بشید مقاله طرز تهیه خاک پرلیت رزفارست رو مطالعه کنید.

 1. نارگیل درسته تهیه کنید.
 2. پوشال های روی نارگیل رو با دست جدا کنید.
 3. بعد پوشال ها رو با ساطور خورد کنید.
 4. اونا رو داخل آسیاب بریزید و کمی آسیابشون کنید.
 5. بعد با دست پوشال های درشت رو کنار بذارید.
 6. روی خاک بدست اومده آب اسپری کنید.
 7. بعد ار خیس شدن اون رو همش بزنید.
 8. این کوکوپیت بدست اومده رو داخل آبکش بریزید تا خشک بشه.
 9. برای زمانی که میخواید بذر یا دانه ای رو سبز کنید ازش استفاده کنید.
طرز تهیه خاک کوکوپیت

کوکوپیت و پیت ماس چیست

پیت ماس مواد فیبری مرده هستن و زمانی تشکیل میشن که خزه یا ماس (moss) و موجودات زنده دیگه بمیرن و در باتلاق های توربی طی چند هزار سال تجزیه بشن. در واقع معنی لغوی عبارت پیت ماس، خزه توربه. تفاوت بین پیت ماس و کمپوست خونگی که باغداران و کشاورزان خودشون درست میکنن اینه که پیت ماس عمدتا از خزه تشکیل میشه و تجزیه اون در شرایط عدم وجود هوا اتفاق میوفته که فرایند تجزیه رو خیلی کند میکنه به همین علته که در واقع چند هزار سال طول میکشه تا خزه تورب تشکیل بشه.

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

در هر سال کمتر از یک میلی متر به عمق باتلاق تورب افزوده میشه. از اونجایی که این فرایند خیلی کنده، پیت ماس جزو منبع تجدید ناپذیر محسوب میشه. کوکوپیت هم همونطور که گفتیم نوعی بستر کشته که با استفاده از الیاف پوست و پوشش میوه نارگیل تهیه میشه. کوکوپیت معمولا به صورت فشرده به بازار عرضه میشه و مصرف کننده نهایی با افزودن آب به این الیاف فشرده اونا رو برای استفاده آماده میکنه. بعد از افزودن آب، هر 1 کیلوگرم کوکوپیت فشرده میتونه به 15 لیتر کوکوپیت مرطوب تبدیل بشه.

کوکوپیت و پیت ماس چیست

تفاوت کوکوپیت با پیت ماس چیه؟

یکی از تفاوت های کوکوپیت با پیت ماس نگهداری آب در اوناست. کوکوپیت نسبت به پیت ماس آب بیشتری نگهداری میکنه ولی پیت ماس از مواد آلی برخورداره و یک ماده آلیه که از بقایای نوعی خزه های خاص که تقریبآ تجزیه شدن، تهیه میشه. این ماده شبیه اسفنج عمل میکنه و آب رو تا 20 برابر وزنش در خاک نگه میداره، در نتیجه رطوبت خاک بالا میره و باعث صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب و عدم شسته شدن مواد غذایی موجود در خاک میشه و ضمن اصلاح خاک از سفت شدن و فشردگیش جلوگیری میشه. در عین حال در مورد خاک های سست بر عکس عمل میکنه و اونا رو فشرده و مناسب رشد گیاه میکنه و درصد هوای لازم خاک رو تامین میکنه لذا باعث طولانی تر شدن عمر گیاه و ازدیاد و مرغوب تر شدن محصول میشه.

تفاوت کوکوپیت با پیت ماس چیه؟

خاک کوکوپیت برای چه گیاهانی استفاده می شود

از این خاک برای بستر کاشت کوجه فرنگی، فلفل دلمه، خیار و گیاهان آپارتمانی میشه استفاده‌ کرد. همونطور که گفتیم این خاک بستر خوبی برای رشد و رویش گیاه و بذر، نشا، انواع پیاز و قلمست. در بخش صیفی‌ جات و گل های شاخه بریده مثل رز و لیلیوم و هم کاشت درختچه و قارچ عالی عمل میکنه.

یکی از بسترهای عالی برای تکثیر و کاشت کاکتوس استفاده از همین خاکه که هم آب مورد نیاز رو برای گیاه ذخیره میکنه و هم سبکه و سریعا آب اضافی از گلدون خارج میشه. اگه دوست دارید که کاکتوس رو تکثیرش کنید از کوکوپیت و کمی پرلیت استفاده کنید.

خاک کوکوپیت برای چه گیاهانی استفاده می شود

قیمت خاک کوکوپیت

قیمت خاک کوکوپیت بسته به حجم و کیفیتش میتونه متفاوت باشه. این خاک حدود قیمت 30 هزار تومان به بالا رو داره. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

قیمت خاک کوکوپیت

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

آموزش نگهداری گل قهر و آشتی در منزل

نگهداری گیاه پاپیتال در منزل به سادگی هر چه تمام تر

انواع گل رونده باغچه‌ای و آپارتمانی را بشناسید! + عکس

آموزش پیوند زدن گیاهان | معرفی انواع پیوند گیاهان + عکس

سوالات متداول درباره خاک کوکوپیت چیست

خاک کوکوپیت چیه؟

خاک کوکوپیت نوعی بستر کاشت تهیه شده از الیاف پوست و پوشش میوه نارگیله که میتونه به عنوان بستر کاشت مناسب و جایگزین خاک یا مخلوط با اون استفاده بشه. کوکوپیت دارای قابلیت نگهداری زیاد آبه و استفاده ازش باعث صرفه جویی آب در بخش کشاورزی میشه. توجه به نوع خاک یک عامل مهم در نگهداری از گل‌ها و گیاهانه. اینکه از چه نوع خاک یا بستر کاشتی برای پرورش و نگهداری از گیاهان آپارتمانی یا کاشت سبزی و صیفی استفاده میکنید از اولین نکات کلیدی برای موفقیت در کشاورزی و باغبانیه.

پرلیت چیه؟

پرلیت یک نوع سنگ معدنی آتشفشانی سفید و خیلی سبکه که ازش برای ترکیب با خاک یا کمپوست های دیگه استفاده میکنن. مثلا در ایران پرلیت تبریز خیلی معروفه. پرلیت به صورت لیتری در گلخونه ها فروخته میشه و دارای خاصیت های زیادیه.

آیا خاک کوکوپیت برای پتوس مناسبه؟

بهترین ترکیب خاک برای گیاه پتوس مخلوطی از کوکوپیت، پیت ماس و پرلیته به طوری که در این ترکیب باید 60 درصد کوکوپیت در 30 درصد پیت ماس و 10 درصد پرلیت مخلوط بشه. موقع خرید کوکوپیت حتما به این نکته مهم توجه داشته باشید که EC اون حتما در حدود 0/5 باشه چون اگه EC کوکوپیت مصرفی بیش از عددی که گفتیم باشه، زمانی که کود رو با آب مخلوط کنید و در اختیار گیاهتون قرار میدید ممکنه به دلیل املاح دار شدن محیط اطراف پایه گیاه، ریشه هاش آسیب ببینن.

خاک کوکوپیت برای چه گیاهانی استفاده میشه؟

از این خاک برای بستر کاشت کوجه فرنگی، فلفل دلمه، خیار و گیاهان آپارتمانی میشه استفاده‌ کرد. همونطور که گفتیم این خاک بستر خوبی برای رشد و رویش گیاه و بذر، نشا، انواع پیاز و قلمست. در بخش صیفی‌ جات و گل های شاخه بریده مثل رز و لیلیوم و هم کاشت درختچه و قارچ عالی عمل میکنه.
یکی از بسترهای عالی برای تکثیر و کاشت کاکتوس استفاده از همین خاکه که هم آب مورد نیاز رو برای گیاه ذخیره میکنه و هم سبکه و سریعا آب اضافی از گلدون خارج میشه. اگه دوست دارید که کاکتوس رو تکثیرش کنید از کوکوپیت و کمی پرلیت استفاده کنید.

خلاصه نکات مقاله خاک کوکوپیت چیست

خاک کوکوپیت چیست؟ کوکوپیت coco peat نوعی بستر کشته که از الیاف پوست میوه نارگیل به دست میاد. کوکوپیت بیشتر در ترکیب خاک گیاهان و گل‌های آپارتمانی و به‌ویژه برای صادرات گل‌ها و کاکتوس‌ها استفاده میشه. کشورهای مختلف اجازه صادرات انواع گیاه رو فقط در خاک کوکوپیت دارن و گیاهان رو با خاک کوکوپیت صادر میکنن. کوکوپیت ها به صورت قالبی و فشرده در بازار موجود هستن که با اضافه کردن آب از حالت فشرده خارج میشن.

کوکوپیت نسبت به پیت ماس آب بیشتری نگهداری میکنه. و بستر مناسبیه برای گیاهانی که به آبیاری زیادی نیاز دارن. کوکوپیت به رشد باکتری، قارچ و علف هرز مقاومه. از لحاظ فیزیکی مقاومه و به کندی تجزیه میشه و بعد از حدود ده سال شروع به تجزیه میکنه. کوکوپیت کاملاً آلیه و هیچ گونه تأثیر نامطلوبی روی محیط زیست نداره. کوکوپیت به تهویه خاک کمک میکنه و از سخت شدن خاک جلوگیری میکنه و تخلخل خاک رو افزایش میده. کوکوپیت میتونه به‌عنوان یک محیط کشت بدون خاک در هیدروپونیک مورد استفاده قرار بگیره. pH کوکوپیت خنثی تا کمی اسیدیه.

9 دیدگاه در “خاک کوکوپیت چیست؟ | طرز تهیه خاک کوکوپیت

 1. علی رضا فراهانی گفت:

  سلام خیلی ممنونم از مجله خوبی که دارید و اطلاعات مفید میدید. خاک کوکو برای همه گیاها مناسبه و مفیده؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام علیرضای عزیز!
   کوکوپیت جزء جدانشدنی خاک گلدون های گیاها هست به ویژه گیاهان آپارتمانی هست. در کل بیشتر خاک کوکوپیت برای کاشت کاکتوس، بونساری، درختچه یاس و تولید شاخه های بریده رز هست. این خاک حتی برای کشاورزی هم خیلی مفیده چون آب و تو خودش ذخیره می‌کنه و خیلی تو مصرف آب کمک کننده ست.
   پیشنهاد میکنم یک بار دیگه همین مقاله رو بخونی 🥰

 2. علی قندهاری علویجه گفت:

  عالی بود ممنون

  1. کارشناس گل و گیاه گفت:

   امیدواریم که این مقاله براتون مفید بوده باشه.

  2. کارشناس گل و گیاه گفت:

   امیدواریم این مقاله براتون مفید بوده باشه.

 3. سجاد گفت:

  با سلام و عرض ادب
  آیا این خاک کوکوپیت برای حلزون هم مناسبه ؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   موجودات زنده در بازه ی زمانی زندگیشون با ترشح یا دفع مواد آلی مثل ریشه، برگ و ساقه در محل زندگیشون یا بعد از مرگ توسط باکتری و قارچ ها به ترکیبات ساده ای میشن. خاک کوکوپیت از خاک هایی هست که شما میتونید برای پرورش حلزون ازش استفاده کنید.

 4. محمد بابایی گفت:

  با سلام اگه برا حلزون نیاز به این خاک باشه قیمت آن در ۱۰ کیلو چقدر میباشد

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام و درود متاستفانه از قیمت اطلاعی نداریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *