نگهداری از گل و گیاه

پیت ماس چیست؟ | مزایا و معایب پیت ماس را بدانید!

پیت ماس چیست
5/5 - (2 امتیاز)

پیت ماس چیست؟ پیت ماس یکی از محصولات باغبانیه که همه افراد چه افراد مبتدی در زمینه گل و گیاه و چه باغبانان باهاش آشنایی دارن. از پیت ماس به عنوان یک محیط مناسب برای رشد گیاهان و اصلاح خاک در باغ و گلدون استفاده میشه. برای مدت طولانی از پیت ماس به عنوان یک محصول اصلی در باغبانی استفاده میشه و در صورتی که در دسترس نباشه جایگزین های متفاوتی براش میشه در نظر گرفت. در این مقاله با رزفارست همراه ما باشید تا با پیت ماس، معایب، مزایاش و جایگزین هاش آشنا بشید.

پیت ماس چیست

پیت ماس در واقع یک نوع خاص و کمیاب از زغال سنگ نارسه اما بین اون و زغال سنگ های نارس یک تفاوت وجود داره. ذغال سنگ نارس در مناطق مرطوب و باتلاقی شکل میگیره به این طریق که لایه هایی از مواد گیاهی که تا حدودی پوسیده شدن در کنار هم جمع میشن و یک ماده متراکم و فیبر مانند که خیلی جاذبه رو تشکیل میدن پیت ماس هم در محیط سرد، مرطوب و بدون اکسیژن توسط رشد خزه تورب در محیط های حاوی ذغال سنگ نارس و تجزیه اون تشکیل میشه. همونطور که گفتیم، پیت ماس نوع خاصی از ذغال سنگ نارسه که در مناطقی با غلظت بالای خزه اسفاگنوم تشکیل شده. بنابراین این درسته که همه انواع پیت ماس ذغال سنگ نارس هستن، اما همه ذغال سنگ های نارس پیت ماس نیستن.

پیت ماس چیست

خرید گیاه آپارتمانی از رزفارست

مزایای پیت ماس

در دهه 1940 پیت ماس بعد از سال ها استفاده به عنوان منبع سوخت، جای خودش رو در باغبانی پیدا کرد. با توجه به فهرست قابل توجهی از مزایای خیلی کابردی برای نسل بشر، میشه گفت که در حال حاضر یکی از بهترین منابع تغذیه ای گیاهان در حال رشد پیت ماس هستش. در ادامه به مزایای پیت ماس میپردازیم.

کاهش دهنده PH خاک

مواد تشکیل دهنده پیت ماس دارای pH اسیدی هستن و به طور متوسط از بازه 3.5 تا 6 رو شامل میشن این امر باعث میشه که پیت ماس انتخاب مناسبی برای رشد گیاهان دوست دار محیط اسیدی باشه و میتونه به عنوان اصلاح کننده خاک برای کاهش pH خاک مورد استفاده قرار بگیره.

قدرت ذخیره آب

پیت ماس میتونه مقدار قابل توجهی از آب رو در خودش نگه داره و بعد از اشباع شدن به راحتی اون رو تخلیه کنه. خزه های پیت میتونن تا 25 برابر وزن خشکشون، آب ذخیره کنن و اون رو حفظ کنن. این میزان برابر با ذخیره آب توسط اسفنج های طبیعی موجود در طبیعته.

وزن سبک

وزن پیت ماس نسبت به خاک های باغچه ای و گلدونی سبک تره. علاوه بر وزن سبک، پیت ماس بعد از خشک شدن حالت ارتجاعی به خودش میگیره و در برابر تراکم هم مقاومت میکنه و همین امر باعث ایجاد منافذ زیاد در ناحیه ریشه و نفس کشیدن بهتر ریشه ها میشه.

باهم بخوانیم: اگه دوست دارید درباره مزایا و معایب کوکوپیت هم مطالعه کنید مقاله مزایا و معایب کشت در کوکوپیت رزفارست رو از دست ندین.

عاری از مواد شیمیایی و باکتری

از اونجایی که پیت ماس در اکسیژن کم تشکیل میشه، بر خلاف خاک های دیگه عاری از هرگونه باکتری، قارچ ها، علف های هرز یا مواد شیمیایی مضره. بنابراین این ماده توسط خود طبیعت استریل شده و یک محیط عالی برای رشد نهال های جوان به شمار میاد. پیت ماس به طور طبیعی محتوای معدنی زیادی نداره اما به دلیل ساختار تشکیل دهندش، مواد مغذی دارای بار مثبت رو نگه میداره و اونا رو برای جذب گیاه در دسترس حفظ میکنه.

استفاده آسان و راحت

کار با پیت ماس خیلی آسونه و به دلیل بافت فشرده خیلی تمیزه. بر خلاف سایر خاک ها، گرد و غباری از خودش باقی نمیذاره.

معایب پیت ماس

استفاده از پیت ماس در کنار همه مزایایی که داره، معایبی هم داره. متاسفانه به دلیل این معایب کلیدی امروزه مردم به دنبال جایگزین های پیت ماس هستن.

معایب پیت ماس

منبع تجدید ناپذیر

پیت ماس در مقایسه با سایر مواد معدنی واقعاً به آرومی شکل میگیره. به همین دلیل برخی اون رو یک منبع تجدید ناپذیر میدونن و استفاده از اون اغلب مورد انتقاد دوست داران محیط زیست قرار میگیره.

قیمت بالا

با توجه به اینکه فرآیند برداشتش نسبت به سایر مواد پر هزینه تره بنابراین قیمت خریدش هم بالاتره.

نداشتن مواد مغذی

باتلاقی که در اون پیت ماس شکل میگیره به دلیل داشتن سطح بالای آب و کمبود مواد مغذی باعث میشه که این ماده از نظر مواد مغذی فقیر باشه.

محیط کمی اسیدی

همونطور که در مزایای پیت ماس گفتیمم این ماده دارای محیط با PH کمی اسیدیه. این امر میتونه برای برخی از گیاهان که محیط اسیدی دوست دارن، خوب باشه، اما برای برخی دیگه، این یک اشکال بزرگه.

مقاومت کم در برابر باد

به عنوان یک مالچ خوب کار نمیکنه چون که خیلی سبکه و وقتی خشک میشه به راحتی توسط باد جا به جا میشه. به پوشش سبک و نرم سطح خاک، مالچ یا خاک پوش گفته میشه. در واقع این پوشش با تشکیل یک لایه طبیعی روی سطح خاک، از گیاه در برابر سرما و خشکی محافظت میکنه.

طرز تهیه پیت ماس در خانه

در ابتدا آب اطراف گیاه توسط ایجاد گودال و زهکشی تا 85 درصد تخلیه میشه و بعد پوشش سطحی گیاه رو که به دلیل تقویت روان آب ها در مناطق ناهموار و دارای بلندی رشد کرده از خاک پیت جدا کنید و در نهایت خزه رو خرد کنید و اجازه بدید روند خشک شدن تا رطوبت 50 درصد در اون صورت بگیره.

طرز تهیه پیت ماس در خانه

انواع پیت ماس

پیت ماس قادر به نگهداری آب و مواد غذاییه و به طور کلی در انواع پیت سفید و پیت سیاه و قهوه ای پیدا میهش و بسته به نوع گیاه مورد نظر، استفاده میشه. شایان ذکره پیت سفید به رنگ سفید نیست و به رنگ قهوه ایه. همچنین پیت ماس سفید میزان بروز بیماری رو در گیاه به دلیل دارا بودن تریکودرما و استرپتو مایسس خیلی کاهش میده. از طرفی منافذ نگهداری هوا در پیت ماس سفید گنجایش بیشتری دارن. در پیت ماس سیاه میزان مواد آلی بیشتر و درجه پوسیدگی بالا تره، از این رو ظرفیت جذب آب در خاک پیت ماس سیاه به مراتب از قهوه ای بیشتره که باعث افزایش عمرشون میشه.

زمان استفاده از پیت ماس

 • در مراحل ابتدایی کاشت بذر و دانه
 • در بستر رس در مواقعی که نیاز به زهکشی بیشتری باش
 • در بستر های ماسه ای زمانی که خاک نیاز به جذب آب بیشتری داره.
 • در زمان کود دهی به دلیل اینکه خاک پیت ماس خشک میشه و باعث ترک خوردگی خاک میشه، بهتره که مورد استفاده قرار نگیره.
زمان استفاده از پیت ماس

جایگزین پیت ماس چیست

جایگزین های زیادی برای پیت ماس وجود داره از جمله پوست نارگیل، کمپوست، پوست یا فیبر چوب، برگ های سوزنی کاج و … که هر کدوم مزایا و معایبی دارن، اما در خیلی از موارد جایگزین های ایده آل برای پیت ماس به شمار میرن.

قیمت پیت ماس

قیمت کود پیت ماس بسته به نوع و شرکت سازندش میتونه متفاوت باشه و خرید و فروش پیت ماس معمولاً بر اساس واحد لیتره، که هر لیتر پیت ماس در حدود 340 گرمه. این خاک اغلب در بسته بندی 70 و 80 لیتری همچنین 200 و 300 لیتری در بازار موجوده. خیلی از کشورها مثل هلند آلمان لیتونی و استونی اقدام به تولید و بسته بندی میکنن. حتما این خاک و کود رو از مراکز معتبر تهیه کنید و تا حد ممکن از خرید خاک هایی که با مواد دیگه مخلوط شدن خودداری کنید.

قیمت پیت ماس

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

خاک کوکوپیت چیست | آموزش طرز تهیه خاک کوکوپیت در منزل

علت خشک نشدن خاک چیه؟

آموزش طرز تهیه خاک پرلیت

سوالات متداول درباره پیت ماس چیست

پیت ماس مناسب چه گیاهانیه؟

زغال اخته، توت ‌فرنگی، بادرنجبویه، ریحون، مرز نجوش، نعنا، پونه کوهی، رزماری و آویشن مارچوبه، تره ‌فرنگی، کاهو، نخود فرنگی و کدو، آزالیا، کاملیا، گل ادریسی و گل صدتومانی از جمله گیاهانی هستن که در بستر پیت ماس قابلیت رشد دارن …

پیت ماس برای چه گیاهانی مناسب نیست؟

گیاهانی مثل شاتوت، تمشک، درخت زغال اخته، مویز و انگور فرنگی. شقایق، سیر، زنجبیل، اسطوخودوس، سوسن یک‌روزه و … از جمله گیاهانی هستن که بستر پیت ماس برای پرورششون مناسب نیست …

جایگزین پیت ماس چیه؟

جایگزین های زیادی برای پیت ماس وجود داره از جمله پوست نارگیل، کمپوست، پوست یا فیبر چوب، برگ های سوزنی کاج و … که هر کدوم مزایا و معایبی دارن، اما در خیلی از موارد جایگزین های ایده آل برای پیت ماس به شمار میرن …

مزایا و معایب استفاده از پیت ماس چیه؟

ما در این مقاله مزایا و معایب استفاده از پیت ماس رو به طور کامل براتون شرح دادیم …

خلاصه نکات مقاله پیت ماس چیست

پیت ماس در واقع یک نوع خاص و کمیاب از زغال سنگ نارسه اما بین اون و زغال سنگ های نارس یک تفاوت وجود داره. ذغال سنگ نارس در مناطق مرطوب و باتلاقی شکل میگیره به این طریق که لایه هایی از مواد گیاهی که تا حدودی پوسیده شدن در کنار هم جمع میشن و یک ماده متراکم و فیبر مانند که خیلی جاذبه رو تشکیل میدن پیت ماس هم در محیط سرد، مرطوب و بدون اکسیژن توسط رشد خزه تورب در محیط های حاوی ذغال سنگ نارس و تجزیه اون تشکیل میشه. همونطور که گفتیم، پیت ماس نوع خاصی از ذغال سنگ نارسه که در مناطقی با غلظت بالای خزه اسفاگنوم تشکیل شده. بنابراین این درسته که همه انواع پیت ماس ذغال سنگ نارس هستن، اما همه ذغال سنگ های نارس پیت ماس نیستن.

2 دیدگاه در “پیت ماس چیست؟ | مزایا و معایب پیت ماس را بدانید!

 1. مهدی گفت:

  پیت ماس خوب با کیفیت میفروشین؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام فعلا خیر
   در آینده اینکار رو میکنیم
   سایتمون رو چک کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *