نگهداری از گل و گیاه

نور غیر مستقیم گیاه چیست؟

نور غیر مستقیم گیاه چیست؟
5/5 - (6 امتیاز)

اگه حتی تجربه کمی در باغبانی خونگی داشته باشید حتما عبارت نور روشن غیر مستقیم رو شنیدید. متاسفانه این عبارت ممکنه براتون واضح نباشه و خیلی از افراد مبتدی در زمینه نگهداری گیاهان هنور به طور کامل با مفهوم این جمله آشنا نیستند. و اما، منظور نوشته ها از نور غیر مستقیم گیاه چیست ؟! برای آشنایی بیشتر با انواع مختلف نورپردازی گیاهان و اینکه چجوری میتونید به درستی به نور غیر مستقیم و روشن در خونتون دست پیدا کنید، در این مقاله با رزفارست همراه بشید.

نور غیر مستقیم گیاه چیست

نور غیر مستقیم زمانی گفته میشه که پرتوهای خورشید مستقیما به گیاه شما منتقل نمیشن و چیزی شبیه به فیلتر یا پرده باعث شکستشون میشه. گیاهان در نور روشن غیر مستقیم سایه های تار و نامشخص ایجاد میکنن و این سایه ها دقیقا روش تشخیص نور مناسب برای گیاهه.

نور غیر مستقیم گیاه چیست

تفاوت نور مستقیم و نور غیر مستقیم

یکی از موارد گیج کننده در مورد نور مناسب گیاهان تفاوت بین نور مستقیم و نور غیر مستقیمه. بنابراین، بیاید نگاه دقیق تری به معنای هر کدوم از این اصطلاحات داشته باشیم.

نور مستقیم

نور مستقیم خورشید یک مفهوم خیلی سادست. منظور از این نور زمانیه که گیاه نور مستقیم و بدون مانع خورشید رو دریافت میکنه. شاخه های بالایی درختان، سقف خونه ها یا هر چیزی که بالاش جسم دیگه ای نباشه نور مستقیم خورشید رو بدون مانع دریافت میکنه. جالب اینجاست که در داخل خونه هم امکان دریافت نور مستقیم با شدت کمتر وجود داره و این در حالتیه که برای پنجره از پرده استفاده نشده باشه. شدت نور مستقیم از طریق پنجره خیلی کمتر از نور مستقیم خورشید در خارجه.

نور غیر مستقیم

نور غیر مستقیم زمانی ایجاد میشه که گیاه در محیطی پر از نور قرار داره اما اشعه خورشید مستقیماً بهش برخورد نمیکنه. این منطقه هنوز روشنه چون نور خورشید منعکس میشه یا قبل از برخورد مستقیم با گیاه از طریق اجسام دیگه در محیط منعکس میشه. به عنوان مثال، نوری که از پرده میتابه یا گیاهی که در ایوان سایه دار قرار گرفتهه در نور غیر مستقیم قرار داره.

با هم بخوانیم: گیاه آپارتمانی مقاوم به نور کم

نور غیر مستقیم

روش های اندازه گیری نور غیر مستقیم

علاوه بر دونستن تعریف، دونستن نحوه آزمایش نور غیر مستقیم روشن برای گیاهان خیلی خوب و کاربردیه. در اینجا، ما دو روش رو برای تعیین اینکه آیا گیاه شما نور غیر مستقیم دریافت میکنه یا نه و همینطور اندازه گیری شدتش رو بهتون میگیم.

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

تکنیک سایه

یک روش کاربردی برای تشخیص اینکه گیاه شما در نور مستقیم یا غیر مستقیم خورشید قرار داره، تکنیک سایه هست که به شما این امکان رو میده نوع نور خورشید رو بر اساس ظاهر سایه ای که گیاه ایجاد میکنه، بسنجید.

  1. سایه ای با وضوح بالا و بدون لبه های تار نشون دهنده نور مستقیمه. این به این دلیله که خورشید به طور مستقیم به گیاه برخورد میکنه و به وضوح سایه ای کامل ایجاد میکنه.
  2. سایه ای که با لبه های نامشخص یا تار سایه ای ضعیفه و نور غیر مستقیم رو نشون میده. چون خورشید مستقیماً به گیاه نمیخوره و سایه کاملاً مشخصی ایجاد نمیکنه.
  3. سایه ای که به سختی قابل مشاهده هست نشون دهنده نور کمه. در این زمان نور به اندازه ای که برای سایه لازمه وجود داره اما خیلی کمه.

این ها قوانین خوبی هستن که زمان کار با گیاهانتون باید بهشون توجه کنید. اما اگه میخواید نور گیاهتون رو دقیق تر اندازه بگیرید، بهترین کار اینه که از نورسنج استفاده کنید که در ادامه بهش میپردازیم.

نورسنج

نورسنج ابزاریه که شدت نوری رو که در حال حاضر در حال تابشه رو با واحد اندازه گیری به نام کاندلا اندازه گیری میکنه. البته، اندازه گیری این وسیله به عوامل زیادی از جمله زمان روز، داخل یا خارج از خونه بستگی داره. نور غیر مستقیم روشن تقریباً 800 و 2000 کاندلا هست و بر اساس محل قرارگیری گیاه متفاوته.

نشانه های نور بیش از حد و یا ناکافی برای گیاهان

اثرات نور بیش از حد بر روی گیاهان ممکنه جبران ناپذیر باشه. از اونجایی که گیاهان در مواجه با نور متفاوت رفتار میکنن، بنابراین ممکنه علائمی که از خودشون نشون میدن هم متفاوت باشه که در صورت مشاهده علائم پایین بهتره در ابتدا عوامل دیگه مثل آبیاری، خاک و کوددهی رو بررسی کنید و  بعد به سراغ شرایط نوری گیاهتون برید.

نور بیش از حد : یکی از علائم اصلی دریافت نور بیش از حد گیاه سوختگی برگ هاست. این مورد شبیه لکه های قهوه ای و برگ های سوخته هست و اگه گیاه شما در حال سوختنه حتماً اون رو فوراً به منطقه ای با نور کم منتقلش کنید.

نور ناکافی: گیاهی که نور کافی دریافت نمیکنه، اغلب با سرعت طبیعی و عادی رشد نمیکنه، چون انرژی مورد نیازش رو از فتوسنتز دریافت نمیکنه. نور کم، گیاهتون رو به یک گیاه ضعیف و افتاده تبدیل میکنه و گیاه به اندازه ای که باید برگ یا گل تولید نمیکنه. اگه گیاه شما این علائم رو داشت اون رو به مکان روشن تری ببریدش.

نشانه های نور بیش از حد و یا ناکافی برای گیاهان

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

ایجاد نور روشن و غیر مستقیم برای گیاه

به عنوان یک قاعده کلی، به یک منطقه روشن در خونه فکر کنید که در اون نمیتونید یک خط مستقیم از خورشید به گیاهتون بکشید. نور غیر مستقیم وقتی رخ میده که چیزی مانع از حرکت خورشید میشه مثل پرده، پنجره، شاخه های درختان یا هر چیز دیگه ای که بین گیاه و خورشید قرار داره.

همچنین نور غیر مستقیم روشن میتونه شامل زمانی بشه که گیاه در منطقه ای قرار میگیره که مستقیماً رو به پنجره نیست. سعی کنید در اتاق بایستید و تعیین کنید که آیا میتونید مستقیماً خورشید رو از محلی که گیاه شما قرار گرفته مشاهده کنید یا نه. فاصله گیاه از پنجره هم بر شدت نور تأثیر میذاره و هر چی گیاه دورتر بشه شدن نور هم براش کمتر میشه.

فاکتورهای دیگه ای از جمله فصول مختلف، زمان روز و الگوهای آب و هوایی که مانع از عبور نور خورشید میشن مثل هوای ابری هم برای نور دریافتی توسط گیاه اثر میذاره. برای مثال گیاهی که به نور غیر مستقیم کم نیاز داره باید در زمستان در نزدیک پنجره قرار بگیره تا نور مناسبش رو دریافت کنه.

افزایش یا کاهش سطح نور

انتقال گیاه به منطقه ای بدون مانع ساده ترین روش برای تغییر سطح نوره. در صورتی که نمیتونید گیاه رو جابه جاش کنید، میتونید یک چراغ رشد LED خریداری کنید تا به گیاه نور اضافی مورد نیازش رو بدید.

چجوری بفهمیم گیاه نور مناسبی دریافت میکنه؟

میزان نور مورد نیاز هر گیاه بر اساس نوعش متفاوته. گیاهانی مثل ساکولنت ها به طور کلی نیاز به نور بیشتری دارن، در حالی که گیاهانی مثل سانسوریا و برگ عبایی میتونن در شرایط نوری کم هم طاقت بیارن. بنابراین بهتره قبل از خرید گیاهان آپارتمانی اطلاعات مورد نیاز در مورد نورشون رو دریافت کنید. در صورتی که گیاه شما نور مناسب خودش رو دریافت نکنه ممکنه دچار آسیب هایی بشه که در ادامه اونا رو بررسی میکنیم.

چجوری بفهمیم گیاه نور مناسبی دریافت میکنه؟

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

مهم ترین علائم کمبود نور در گیاهان

معجزه قهوه برای تقویت گیاهان!

آشنایی با انواع فیلودندرون

سوالات متداول درباره نور غیر مستقیم گیاه چیست

چجوری نور غیر مستقیم رو اندازه بگیریم؟

تکنیک سایه
نورسنج
هر دو این روش ها در متن براتون شرح داده شدن …

چجوری نور روشن و غیر مستقیم برای گیاه ایجاد کنیم؟

به عنوان یک قاعده کلی، به یک منطقه روشن در خونه فکر کنید که در اون نمیتونید یک خط مستقیم از خورشید به گیاهتون بکشید. نور غیر مستقیم وقتی رخ میده که چیزی مانع از حرکت خورشید میشه مثل پرده، پنجره، شاخه های درختان یا هر چیز دیگه ای که بین گیاه و خورشید قرار داره. همچنین نور غیر مستقیم روشن میتونه شامل زمانی بشه که گیاه در منطقه ای قرار میگیره که مستقیماً رو به پنجره نیست …

چجوری بفهمیم گیاه نور مناسبی دریافت میکنه؟

میزان نور مورد نیاز هر گیاه بر اساس نوعش متفاوته. گیاهانی مثل ساکولنت ها به طور کلی نیاز به نور بیشتری دارن، در حالی که گیاهانی مثل سانسوریا و برگ عبایی میتونن در شرایط نوری کم هم طاقت بیارن. بنابراین بهتره قبل از خرید گیاهان اطلاعات مورد نیاز در مورد نورشون رو دریافت کنید …

نور غیر مستقیم چیه؟

نور غیر مستقیم زمانی ایجاد میشه که گیاه در محیطی پر از نور قرار داره اما اشعه خورشید مستقیماً بهش برخورد نمیکنه. این منطقه هنوز روشنه چون نور خورشید منعکس میشه یا قبل از برخورد مستقیم با گیاه از طریق اجسام دیگه در محیط منعکس میشه. به عنوان مثال، نوری که از پرده میتابه یا گیاهی که در ایوان سایه دار قرار گرفتهه در نور غیر مستقیم قرار داره …

خلاصه نکات مقاله نور غیر مستقیم گیاه چیست

اگه حتی تجربه کمی در باغبانی خونگی داشته باشید حتما عبارت نور روشن غیر مستقیم رو شنیدید. متاسفانه این عبارت ممکنه براتون واضح نباشه و خیلی از افراد مبتدی در زمینه نگهداری گیاهان هنور به طور کامل با مفهوم این جمله آشنا نیستند.

نور غیر مستقیم زمانی گفته میشه که پرتوهای خورشید مستقیما به گیاه شما منتقل نمیشن و چیزی شبیه به فیلتر یا پرده باعث شکستشون میشه. گیاهان در نور روشن غیر مستقیم سایه های تار و نامشخص ایجاد میکنن و این سایه ها دقیقا روش تشخیص نور مناسب برای گیاهه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *