نگهداری از گل و گیاه

زهکشی گلدان چیست؟ | نحوه زهکشی خاک گلدان

5/5 - (1 امتیاز)

 زهکشی گلدان چیست؟ شاید خیلی از شما تا حالا اسم زهکشی رو خیلی شنیده باشید و این سوال براتون پیش اومده باشه که اصلا این زهکشی که میگن چیه و چرا باید هر گلدون و خاکی زهکشی داشته باشه؟ و شاید شما هم در خصوص اهمیت منافذ در گلدون شنیده باشید، وجود منافذ کف گلدون برای خروج آب اضافی ناشی از آبیاری بسیار ضروریه اما برخی از افراد تصور میکنن که میشه تا حدی آب به گیاه داد که ریشه ها استفاده کنن و مقدار اضافی باقی نمونه تا از منافذ گلدون خارج بشه که این کار کاملا اشتباهه.

زهکشی گلدان چیست؟ | نحوه زهکشی خاک گلدان

زهکشی گلدان چیست

زهکشی یا ( drainage) یعنی خارج کردن آب اضافی از خاک. به عبارتی دیگه زهکشی خاک یعنی اینکه شرایطی رو برای خاک گیاه فراهم کنید که آب اضافی درون خاک باقی نمونه. هر چقدر که زهکشی خاک بهتر انجام بشه آب اضافه سریع تر از زیر گلدون خارج میشه. زهکشی خاک گلدون بسیار سادست و شما هیچ دردسری برای انجام این کار ندارید. در ادامه مقاله به نحوه اجرای زهکشی گلدون میپردازیم. با ما همراه باشید.

زهکشی گلدان چیست

نحوه زهکشی خاک گلدان

راه های زیادی برای اینکه در خاک، زهکشی ایجاد کنیم وجود داره. برای این کار باید خاکی درست کنیم که وقتی خاک گیاه خودتون رو آب میدید، آب به راحتی از زیر گلدون خارج بشه. اضافه کردن برگ، شن یا ماشه، پرلیت، لیکا و … به خاک باغث زهکشی در خاک میشه و میزان اضافه کردن این مواد هم به نوع گیاهتون بستگی داره.

برای گل های بیرونی شما میتونید فقط از ماسه در خاک خودتون استفاده کنید. معمولا 60 درصد خاک باغچه + 20 درصد ماسه + 20 درصد کود دامی یا ورمی کمپوست برای اغلب گل و گیاهان آپارتمانی استفاده میشه. اگه خاک باغچه شما خاک سفتیه و همیشه در اون آب جمع میشه بهترین راه حل اضافه کردن ماسه به خاک باغچه هست.

در برخی مواقع هم با استفاده از دفن کردن لوله های مخصوص زهکشی در باغچه و فضای سبز از موندن آب زیاد در خاک میشه جلوگیری کرد. برای گل های آپارتمانی هم ترکیب برگ و یا پرلیت بسیار مفید و موثر هست. و در اغلب گل های آپارتمانی ترکیب 20 درصد خاک باغچه + 40 درصد برگ + 20 درصد کود دامی یا ورمی استفاده میشه.

که در برخی از گلهای آپارتمانی از پرلیت و ماسه هم استفاده خواهد شد. پس همونطور که گفتیم مقدار اینکه از هر کدوم چقدر ترکیب بشه به نوع گیاهتون بستگی داره. حالا ممکنه این سوال براتون پیش بیاد که لیکا چیه؟ لیکا نوعی دانه رس منبسط شده هست که در اندازه های مختلف تولید میشه.

این دانه ها خیلی سبک هستن و وزنی ندارن. شما در گلدون میتونید از لیکا هم استفاده کنید به طوری که قبل از اینکه درون گلدون خاک بریزیدش مقداری از دانه های لیکا رو در کف گلدون بریزید و بعد خاک رو روی اون بریزید. این کار کمک خوبی به زهکشی گلدونتون میکنه، البته از دانه های لیکا هم میشه در ترکیب خاک استفاده کنید و یا با خاک ترکیبشون کنید.

با هم بخوانیم: خاک کوکوپیت چیست؟ | طرز تهیه خاک کوکوپیت

نحوه زهکشی خاک گلدان

چرا خاک گلدان به زهکشی نیاز دارد؟

ریشه اکثر گل ها و گیاهان آپارتمانی بر اثر تماس با آب زیاد و همینطور آب زیاد باقی مونده در درون خاک دچار خفگی میشه و کم کم گیاه شما شادابی خودش رو از دست میده و ممکنه از بین بره. همونطور که آب ندادن باعث مرگ گیاه میشه آبیاری بیش از حد هم باعث مرگ و از بین رفتن گیاه میشه. یادتون نره که با توجه به گیاه شما، نوع زهکشی هم متفاوته، بهترین زهکش برای گیاهان اپارتمانی زهکشی بالا هست به طوری که بعد از آبیاری گیاه، آب بعد از گذشت چند ثانیه از زیر گلدونی خارج بشه. اما در این بین زهکشی متوسط هم میتونه برای برخی از گیاهان مناسب و کافی باشه.

روش تشخیص مناسب بودن زهکش گلدان

برای اینکه تست کنید که خاک گلدون شما زهکشی خوبی داره یا نه کافیه اون رو داخل گلدون بریزید (شما میتونید برای گیاهانی که داخل گلدون هستن و از قبل بهشون خاک اضافه کردید هم از این روش استفاده کنید) و بعد با آب گلدون اونا رو آبیاریشون کنید، اگه آب ریخته شده سریعا جذب خاک بشه و ازش اون عبور کنه یعنی زهکشی خاک شما مناسبه.

ولی اگه آب روی خاک بمونه یعنی زهکشی خاک اصلا خوب نیست و اگه میزان موندگاری آب بیشتر از ۳۰ ثانیه روی خاک باشه شما باید حتما خاک رو تعویض کنید چون این موندگاری آب در همه سطوح خواهد بود و کم کم باعث پوسیدگی ریشه و مرگ گیاه میشه.

همچنین برای زهکشی مناسب گلدون، شن و یا سنگریزه ای که تهش برای خروج آب اضافیش قرار میدید بهتره که از نوع نخودی باشه یا شما میتونید از تیکه ای گلدون شکسته با قطری در حدود 2 تا 5 میلی متر استفاده کنید.

روش تشخیص مناسب بودن زهکش گلدان

نحوه ایجاد منافذ برای گلدان

برای این کار اگه گلدون پلاستیکی دارید میتونید با استفاده از کاتر تعدادی سوراخ کف گلدون ایجاد کنید و اگه گلدونتون سفالی یا سرامیکی هست میتونید با دریل چند سوراخ ایجاد کنید. برای اینکه منافذ انتهایی گلدون بهترین کارایی رو داشته باشن وجود منافذ برای خروج اب اضافی کافی نیست بلکه قبل از کاشت گیاه باید که روی منافذ قلوه سنگ هایی کوچیک قرار بدید تا این منافذ در اثر ابیاری خاک گلدون بسته نشن. همیشه یادتون باشه که وجود منافذ گلدون از اهمیت بالایی برخورداره ولی در کنار این بالا بودن زهکشی خاک هم برای رشد گیاهان تاثیر زیادی داره.

نحوه ایجاد منافذ برای گلدان

کف گلدان چند سوراخ باید داشته باشد؟

منافذ گلدون هر چقدر که بیشتر باشه میزان خروج آب هم به همون اندازه زیاده، برای گیاهان حساس به آبیاری زیاد مثل کاکتوس و ساکولنت سعی کنید حداقل 3 تا 4 سوراخ کف گلدونشون ایجاد کنید.

تاثیر منافذ گلدان و آبیاری زیر گلدان چیست؟

یکی از بهترین روش های آبیاری گیاهان استفاده از آبیاری از کف گلدون هست و اینجوری رشد ریشه خیلی سریع تر انجام میشه و برای اینکه گیاه بتونه از کف گلدون آب رو جذب کنه باید منافذ کف گلدون باز باشه و خاک بتونه آب مورد نیاز رو جذب کنه.

ریختن سنگ یا لیکا کف گلدان روی زهکشی چه تاثیری دارد؟

این سوال خیلی رایجه که ایا ریختن سنگ یا لیکا در کف گلدون روی زهکشی تاثیری داره؟ در جواب اینم سوال باید بگیم بله. این کار میزان زهکشی خاک و گلدون رو در صورت باز بودن منافذ گلدون حدود 50 درصد افزایش میده و در این حالت کاهش میزان پوسیدگی اتفاق میوفته.

ریختن سنگ یا لیکا کف گلدان روی زهکشی چه تاثیری دارد؟

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

آسان ترین روش های اسیدی کردن خاک!

چه خاکی برای گیاهان آپارتمانی مناسب است؟

آسان ترین روش های از بین بردن مورچه در خاک گلدان

سوالات متداول درباره زهکشی گلدان چیست

ریختن سنگ یا لیکا کف گلدون بر زهکشی تاثیری داره؟

این سوال خیلی رایجه که ایا ریختن سنگ یا لیکا در کف گلدون روی زهکشی تاثیری داره؟ در جواب اینم سوال باید بگیم بله. این کار میزان زهکشی خاک و گلدون رو در صورت باز بودن منافذ گلدون حدود 50 درصد افزایش میده و در این حالت کاهش میزان پوسیدگی اتفاق میوفته …

کف گلدان چند سوراخ باید داشته باشه؟

منافذ گلدون هر چقدر که بیشتر باشه میزان خروج آب هم به همون اندازه زیاده، برای گیاهان حساس به آبیاری زیاد مثل کاکتوس و ساکولنت سعی کنید حداقل 3 تا 4 سوراخ کف گلدونشون ایجاد کنید …

چگونه بفهمیم خاک نیاز به زهکشی داره؟

فهمیدن اینکه خاک چه مقدار زهکشی داره خیلی راحته. تنها کافیه خاک رو درون یک گلدون بریزید و بعد خاک رو خوب آب بدید هر چقدر که آب سریع تر از زیر گلدونی خارج بشه یعنی زهکشی خاک شما بهتره و هر وقت آب روی سطح خاک بمونه و خیلی دیر به داخل خاک نفوذ کنه یعنی خاک شما هیچ زهکشی ای نداره …

تاثیر منافذ گلدان و آبیاری زیر گلدونی چیه؟

یکی از بهترین روش های آبیاری گیاهان استفاده از آبیاری از کف گلدون هست و اینجوری رشد ریشه خیلی سریع تر انجام میشه و برای اینکه گیاه بتونه از کف گلدون آب رو جذب کنه باید منافذ کف گلدون باز باشه و خاک بتونه آب مورد نیاز رو جذب کنه …

خلاصه نکات مقاله زهکشی گلدان چیست

 زهکشی گلدان چیست؟ شاید خیلی از شما تا حالا اسم زهکشی رو خیلی شنیده باشید و این سوال براتون پیش اومده باشه که اصلا این زهکشی که میگن چیه و چرا باید هر گلدون و خاکی زهکشی داشته باشه؟ و شاید شما هم در خصوص اهمیت منافذ در گلدون شنیده باشید.

وجود منافذ کف گلدون برای خروج آب اضافی ناشی از آبیاری بسیار ضروریه اما برخی از افراد تصور میکنن که میشه تا حدی آب به گیاه داد که ریشه ها استفاده کنن و مقدار اضافی باقی نمونه تا از منافذ گلدون خارج بشه که این کار کاملا اشتباهه. ما در این مقاله از رزفارست به بررسی نحوه زهکشی خاک گلدان میپردازیم و به شما میگیم که چرا خاک گلدونتون باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *