نگهداری از گل و گیاه

ریشه هوایی برگ انجیری چیست؟

ریشه هوایی برگ انجیری چیست
4/5 - (6 امتیاز)

ریشه هوایی برگ انجیری چیست؟ گیاه مانسترا از خانواده Araceae و بومی جنگل‌های بارانی جنوب مکزیکه، که بهش برگ‌ انجیری گفته میشه. این گیاه، به خاطر داشتن برگ‌هایی سبز، شاداب و براق پرورش داده میشه. گیاه برگ‌ انجیری دارای برگ‌های قلبی شکله، رشد این گیاه به این صورته که یک برگ به‌ طور کامل رشد میکنه و بعد شروع به شکاف شدن میکنه، گیاه برگ انجیری در زمانی که فقط چند سانتی‌متر رشد کرده، سبز میشه ولی شکاف در برگ‌هاش در زمان بلوغ کامل گیاه ایجاد میشه.

نگهداری گیاه برگ انجیری به‌ سادگی در خونه امکان‌پذیره، چون این گیاه مناسب آپارتمانه و هوای گرم و مرطوب برای این گیاه ایده آله. این گیاه همچنین تغییرات دما و درجه حرارت رو به‌ راحتی تحمل میکنه. ریشه‌های هوایی گیاه برگ‌ انجیری نیازمند تغذیه و تکیه‌گاه خزه داره، این گیاه برای کسانی که در پرورش گل و گیاه مهارت کمی دارن، خیلی مناسبه.

به همین دلیل بسیاری از افراد در خونه ها و محل کارشون از این گیاه زیبا مراقبت میکنن. یکی از متداول ترین سوالاتی که درباره نگهداری گیاه برگ انجیری پرسیده میشه این هست که ریشه هوایی برگ انجیری چیست؟ ما در این مقاله از رزفارست صد داریم تا به بررسی این موضوع بپردازیم پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

ریشه هوایی برگ انجیری چیست؟ | علت زرد شدن ریشه هوایی برگ انجیری

ریشه هوایی برگ انجیری چیست

برای اینکه بدونیم ریشه هوایی برگ انجیری چیست؟ لازم هست تا با خود ریشه هوایی آشنا بشیم. ریشه هوایی به ریشه‌ هایی گفته میشه که بالاتر از سطح زمین قرار دارن و در بیشتر اوقات به‌ صورت عارضی و نابه‌جا به وجود میان. یعنی ریشه‌ای محسوب میشن که در شرایط طبیعی رشد نمیکنه.

این ریشه‌ها در گیاهان گوناگونی دیده شدن که از جمله اونا میشه به گیاه‌های هوایی مثل ارکیده‌ها، درختان باتلاقی هوایی، درختان انجیر و گیاهان بالارونده مثل پاپیتال و پیچک سمی، پتوس، سینگونیوم و همینطور برگ انجیری اشاره کرد.

ریشه عضوی از گیاهه که معمولا در داخل خاک قرار داره و آب رو برای تغذیه گیاه از زمین جذب میکنه. اما ریشه های هوایی در هوا آزاد هستن و عمل جذب رطوبت رو بر عهده دارن. همچنین در گیاهانی مثل فیلودندورن یا برگ انجیری میتونید ریشه های هوایی گیاه رو در داخل گلدون دیگه قرار بدید و بعد از رشد گیاه اون رو از گیاه مادر جداش کنید تا گیاه جدیدی داشته باشید و نگهداریش کنید. راستی نگهداری برگ انجیری خیلی سادست.

انواع ریشه های هوایی

ریشه های هوایی انواع مختلفی هم دارند که در ادامه باهاشون آشنا میشید.

ریشه تنفسی

ریشه تنفسی یا پنوماتوفور (Pneumatophore) در گیاهان آبزی وجود داره. ساختار پنوماتوفور از آب خارجی تشکیل میشه و تنفس لازم ریشه‌ای رو برای گونه‌های مانگرو فراهم میکنه.

ریشه تنفسی

ریشه تکیه‌ای

ریشه‌ای تکیه‌ای (Prop root) رایج‌ ترین نوع هست که برای مثال میشه اون رو در درختان انجیر هندی دید. این‌ ریشه ها زندگی خودشون رو به عنوان یک گیاه هوایی روی تاج درخت دیگه آغاز میکنن و ریشه‌هاشون شروع به پیچیدن دور ساقه میزبان میکنه. بعد از رسیدن ریشه‌ها به زمین، سرعت رشد این گیاهان افزایش پیدا میکنه.

ریشه تکیه‌ای

ریشه گسترنده

ریشه‌های هوایی گسترنده معمولاً از ساقه‌های افقی که بالاتر از زمین قرار دارن، به وجود میان و در جهت گسترش گیاه حرکت میکنن. معمولا گیاهانی که دارای ریشه هوایی هستن به راحتی در آب، ریشه ها رشد میکنن و به همین خاطر ریشه دار کردن قلمه ها در آب به راحتی امکان پذیره.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

ریشه مکنده

ریشه مکنده هوایی یا هاستوریوم هوایی در گیاهان انگلی وجود داره و به صورت اندام مکنده هست. این گیاهان به میزبان خود میچسبن و ریشه رو از طریق سطح به میزبان وارد میکنن.

با هم بخوانیم: آموزش تکثیر برگ انجیری + فیلم آموزشی

ریشه مکنده

علت زرد و خشک شدن ریشه هوایی برگ انجیری

برگ انجیری ریشه های هوایی زیادی داره. این ریشه ها از ساقه بیرون میزنن به همین دلیل اگه اونا رو با یک تکه چوب هدایت نکنید پراکنده میشن و خشک میشن. یادتون باشه که نباید اونا رو قطعشون کنید. چون که گیاه دچار شوک زدگی میشه و رشدش هم کم میشه. علت اصلی زرد و خشک شدن ریشه های هوایی برگ انجیری هم مجاورت گلدون در برابر دستگاه های گرمایشی و سرمایشیه. چون که باد سرد و گرم باعث خشک شدنشون میشه.

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

عدم وجود شکاف در برگ های جدید برگ انجیری

نبود بریدگی در برگ های جدید به چند عامل بستگی داره که در ادامه با این عوامل آشنا خواهید شد.

 • گیاه دچار کمبود مواد مغذی هست و باید اون رو تقویتش کنید
 • کمبود نور هم در نبود شکاف روی برگ ها و متوقف شدن رشد موثره.
 • کافی نبودن آبیاری و تشنگی کشیدن گیاه که در ابتدا با حذف بریدگی ها معلوم میشه.
 • گیاه گونه ای متفاوت از برگ انجیری شکافدار هست و نبود شکاف در برگ هاش طبیعیه.
 • برگ های جوان برگ انجیری ممکنه هستی که بدون شکاف و یا با شکاف کم رشد کنن و هر چقدر که سن گیاه بیشتر بشه شکاف ها هم بیشتر میشن.
عدم وجود شکاف در برگ های جدید برگ انجیری

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

موثرترین روش درمان پوسیدگی ریشه گیاهان

علت از بین رفتن ریشه گیاهان | جلوگیری از پوسیدگی ریشه

چرا قلمه هام در اب ریشه نمیده | نکات مهم ریشه دادن قلمه در اب

سوالات متداول درباره ریشه هوایی برگ انجیری چیست

ریشه هوایی برگ انجیری رو چیکار کنیم؟

در صورت امکان از چوب های خزه دار استفاده کنید و ریشه ها رو به سمتش هدایت کنید و یا کاری بهشون نداشته باشید …

علت زرد و خشک شدن ریشه هوایی برگ انجیری چیه؟

علت اصلی زرد و خشک شدن ریشه های هوایی برگ انجیری مجاورت گلدون در برابر دستگاه های گرمایشی و سرمایشیه. چون که باد سرد و گرم باعث خشک شدنشون میشه …

ریشه هوایی چیست؟

ریشه هوایی به ریشه‌ هایی گفته میشه که بالاتر از سطح زمین قرار دارن و در بیشتر اوقات به‌ صورت عارضی و نابه‌جا به وجود میان. یعنی ریشه‌ای محسوب میشن که در شرایط طبیعی رشد نمیکنه …

عدم وجود شکاف در برگ های جدید برگ انجیری به چه علتیه؟

گیاه دچار کمبود مواد مغذی هست و باید اون رو تقویتش کنید
کمبود نور هم در نبود شکاف روی برگ ها و متوقف شدن رشد موثره.
کافی نبودن آبیاری و تشنگی کشیدن گیاه که در ابتدا با حذف بریدگی ها معلوم میشه.
گیاه گونه ای متفاوت از برگ انجیری شکافدار هست و نبود شکاف در برگ هاش طبیعیه.
برگ های جوان برگ انجیری ممکنه هستی که بدون شکاف و یا با شکاف کم رشد کنن و هر چقدر که سن گیاه بیشتر بشه شکاف ها هم بیشتر میشن …

خلاصه نکات مقاله ریشه هوایی برگ انجیری چیست

یکی از متداول ترین سوالاتی که درباره نگهداری گیاه برگ انجیری پرسیده میشه این هست که ریشه هوایی برگ انجیری چیست؟ برای اینکه بدونیم ریشه هوایی برگ انجیری چیست؟ لازم هست تا با خود ریشه هوایی آشنا بشیم. ریشه هوایی به ریشه‌ هایی گفته میشه که بالاتر از سطح زمین قرار دارن و در بیشتر اوقات به‌ صورت عارضی و نابه‌جا به وجود میان. یعنی ریشه‌ای محسوب میشن که در شرایط طبیعی رشد نمیکنه.

این ریشه‌ها در گیاهان گوناگونی دیده شدن که از جمله اونا میشه به گیاه‌های هوایی مثل ارکیده‌ها، درختان باتلاقی هوایی، درختان انجیر و گیاهان بالارونده مثل پاپیتال و پیچک سمی، پتوس، سینگونیوم و همینطور برگ انجیری اشاره کرد. ریشه عضوی از گیاهه که معمولا در داخل خاک قرار داره و آب رو برای تغذیه گیاه از زمین جذب میکنه. اما ریشه های هوایی در هوا آزاد هستن و عمل جذب رطوبت رو بر عهده دارن.

2 دیدگاه در “ریشه هوایی برگ انجیری چیست؟

 1. مونا صحت گفت:

  ممنون از سایت خوبتون
  من برگ عبایی دارم اما اصلا رشد خوبی نداره باید چی کارش کنم؟

 2. مریم علیمحمدی گفت:

  وای خدا من ریشه های هوایی که گیاهمو خیلی شلوغ کرده بود و بعضی هاشون خشک و بعضی خیلی بلند بود قطع کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *