نگهداری از گل و گیاه

علت زرد شدن برگ سانسوریا چیست؟ + روش درمان

علت زرد شدن برگ سانسوریا چیست
3.2/5 - (4 امتیاز)

علت زرد شدن برگ سانسوریا چیست؟ زرد شدن برگ سانسوریا میتونه دلایل مختلفی از جمله عدم آشنایی با روش نگهداری اصولی و همچنین نرسیدن نور کافی به این گیاه باشه. با توجه به این که دلایل زرد شدن به جهت ریشه یابی و درمان از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخورداره ما در ادامه این مقاله به شرح کامل این موضوع میپردازیم تا شما عزیزان بتونید به علت زرد شدن برگ سانسوریاتون پی ببرید و اقدامات لازم رو جهت درمان این گیاه زیبا انجا بدید.

علت زرد شدن برگ سانسوریا چیست؟

علت زرد شدن برگ سانسوریا چیست

زرد شدن برگ سانسوریا دلایل متفاوتی داره اما شایع ترین این دلایل آبیاری غیر اصولی و وجود نور نامناسب خورشید در محل نگهداری سانسوریاست. از دیگر دلایل و یا علت زرد شدن برگ سانسوریا میشه به دمای نامناسب محیطی، رطوبت خیلی کم (کمتر از آستانه تحمل گیاه)، کود دهی نامناسب و همچنین هجوم آفات گیاهان خونگی و بیماری ها به سانسوریا اشاره کرد. در ادامه این مقاله شما رو بیشتر با این موارد آشنا میکنیم. پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

علت زرد شدن برگ سانسوریا چیست

آبیاری کم گیاه

در نقطه مقابل آبیاری زیاد، گاهی هم آبیاری خیلی کم دیگه علت زرد شدن برگ سانسوریا از پایینه به طوری که انقدر میزان رطوبت در خاک کمه که گیاه شما تصمیم میگیره همون مقدار رطوبت رو صرف فرآیندهای متابولیسمی دیگه و برگ های جوان تر کنه. در صورتی که شاهد لوله شدن برگ سانسوریا و همچنین خشک بودن بیش از حد خاک گلدون هستید در نظر داشته باشید که علت تغییر رنگ برگ های گیاه رو پیدا کردید.

روش درمان به واسطه آبیاری کم

راه حل احیا سانسوریا به واسطه آبیاری کم خیلی سادست و تنها کافیه توجه بیشتری به گیاهتون داشته باشید و اون رو در زمان مناسب و به روش تشخیصی که اشاره شد آبیاریش کنید. بهترین روش آبیاری سانسوریا اینه که میزان آب موجود به خوبی خاک گلدون رو مرطوب کنه (آهسته آهسته گیاه رو آبیاریش کنید) و به محض خارج شدن آب اضافی از انتهای گلدون سریعا روند آبیاری گیاه رو متوقف کنید.

سانسوریا به شدت نسبت به کیفیت آب حساسه و در صورت املاح دار بودنش به سرعت واکنش نشون میده. بنابراین برای جلوگیری از تنش و زرد شدن برگ سانسوریا پیشنهاد میشه اگه آب مصرفی دارای املاحه، 24 ساعت قبل از آبیاری میزان آب موجود رو داخل ظرفی بریزید و اون رو در فضای آزاد قرارش بدید تا از املاح مضرش (مخصوصا کلر) کاسته بشه.

روش درمان به واسطه آبیاری کم

کوددهی نامناسب

کوددهی زیاد باعث سمی شدن خاک و قهوه ای شدن برگ های گیاه میشه اما چیزی که باعث علت زرد شدن برگ سانسوریای شما در تمامی نقاط گیاه هست، کوددهی خیلی کم گیاهه به طوری که شما باید سه ماه بعد از خرید گیاه اون رو با کودهای متعادل و مناسب تغذیش کنید تا کمبود عناصر غذایی (مخصوصا فسفر، نیتروژن، آهن و پتاسیم) باعث تغییر رنگ برگ های گیاهتون نشه. بر این اساس پیشنهاد میشه ماهانه یکبار گیاهتون رو تغذیه کنید به طوری که در هر نوبت کوددهی گیاه، دوز مصرفی بیش از 20 سی سی یا گرم نشه. حتما از کود مناسب سانسوریا برای گیاه استفاده کنید.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

نور نامناسب

نور نامناسب برگ های سانسوریا رو زرد میکنه. تمامی گیاهان آپارتمانی در نور غیر مستقیم و کامل خورشید بهترین عملکرد خودشون رو دارن و فقط در حالتی نور مستقیم خورشید رو تحمل میکنن که تنها در این حالت نگهداری شده باشن. بنابراین با توجه به این موضوع که سانسوریا قبل از خرید و انتقالش به خونه در محیط های گلخونه ای رشد کرده و هم اکنون با شرایط خونه شما سازگاری پیدا کرده در نتیجه باید نور محل نگهداری گیاه نور غیر مستقیم خورشید باشه. بنابراین پیشنهاد میشه که گیاهتون رو با فاصله 1/5 متری از پنجره قرار بدید و نور خورشید رو برای گیاه محبوبتون توسط پرده های شفاف (مخصوصا در فصول بهار و تابستون) فیلتر کنید.

نور نامناسب

رطوبت کم

بسیاری از گیاهان آپارتمانی بومی مناطق گرمسیری و بارانی هستن بنابراین جای تعجبی نداره که این گیاهان من جمله سانسوریا برای رشدش نیاز به رطوبت محیطی مناسب داشته باشه. سانسوریا در مقایسه با گیاهانی مانند پتوس، برگ انجیری، زاموفیلیا و …. نیاز کمتری به رطوبت محیطی داره و همین قدر که رطوبت در محدوده 40 درصد باشه برای گیاه شما کافیه.

برای جلوگیری از زرد شدن برگ سانسوریا در تمامی نقاط برگ پیشنهاد میشه همواره ظرف آبی رو در کنار گلدون گیاه قرار بدید تا با تبخیر آب رطوبت محیطی اطراف گیاه افزایش پیدا کنه (مخصوصا در فصل زمستان به دلیل استفاده از سیستم های گرمایشی).

با هم بخوانیم: خاک مناسب سانسوریا چیست؟

آبیاری بیش از حد

آبیاری بیش از حد، شایع ترین علت زرد شدن برگ های گیاهان آپارتمانیه به طوری که اگه بارها آبیاری گیاهان بیش از حد انجام بشه، ابتدا برگ های پایینی گیاه زرد میشن و بعد در صورت عدم درمان این تغییر رنگ برگ ها به سایر نقاط انتقال پیدا میکنه. ریشه های سانسوریا برای عملکرد موفق در خاک نیاز به اکسیژن دارن با این حال زمانی که آبیاری گیاه زیاد باشه، فضاهای خالی خاک مملو از رطوب میشه و اکسیژن رسانی به ریشه ها کاهش پیدا میکنه که به واسطه همین اتفاق ریشه ها به مرور زمان پوسیده میشن و اولین علائم زرد شدن برگ سانسوریا از پایین نمایان میشه. پس بنابراین اگه مشاهده میکنید خاک گلدون خیلی مرطوبه و برگ های گیاه از پایین تغییر رنگ دادن، بدونید علت اصلی مشکل مشخص شده و شما باید فورا برای احیا سانسوریاتون کاری بکنید.

آبیاری بیش از حد

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

روش درمان گیاه به واسطه آبیاری بیش از حد

احیا سانسوریا به واسطه آبیاری بیش از حد بستگی به میزان خسارت داره، به طوری اگه یک تا دو برگ گیاه از پایین زرد شده تنها کافیه میزان آبیاری گیاه رو کاهش بدید و از طرف دیگه اگه بیش از دو برگ گیاه زرد باشه، شما باید گیاه رو به طور کلی از گلدونتون خارج کنید و ریشه هاش رو هم بررسی کنید. در صورتی پوسیده بودن ریشه ها (نقاط لکه مانند روی ریشه ها و یا سیاه و قهوه ای شدنشون) باید اونا رو تا نقطه سالم هرس کنید و گیاه تون رو در خاک جدید (خاک مخصوص کاکتوس ها) بکارید.

توصیه ما به شما اینه که قبل از آبیاری گیاه، رطوبت لایه های پایینی خاک رو از طریق منافذ زهکشی گلدون بررسی کنید و در صورتی که اطمینان پیدا کردید خاک گلدون در لایه های پایینی خشکه، شما میتونید با خیالی آسوده گیاهتون رو آبیاری کنید.

بعد از درمان زرد شدن برگ سانسوریا به علت آبیاری زیاد، لطفا و هرگز برای آبیاری گیاه برنامه ریزی مشخصی نداشته باشید (مانند زمانی که تصمیم میگیرید هر شنبه گیاه تون رو آبیاری کنید) و هر زمان که لایه های پایینی خاک خشک میشه اقدام به آبیاری گیاهتون کنید که با این تفاصیل گاهی نیازه که هفته ای یک بار و گاهی هر دو هفته یکبار گیاهتون رو آبیاریش کنید.

هجوم آفات و بیماری ها

آفات با اتصال به برگ های زیبای سانسوریا از آب و مواد غذایی درون گیاه تغذیه میکنن و گیاه رو با مشکلات کمبود رطوبت مواجه میکنن که همین امر باعث زرد شدن برگ سانسوریا شما میشه. از این رو بهتره دائما گیاهتون رو بررسیش کنید تا از عدم هجوم آفات اطمینان حاصل بشه.

در صورتی که اطمینان دارید علت زرد شدن برگ های گیاه شما به خاطر هجوم آفات بوده، باید توسط صابون های حشره کش اقدام به حذف آفات و احیا سانسوریاتون کنید. تنها بیماری که به گیاه سانسوریا هجوم میاره و به برگ هاش آسیب میزنه، بیماری پوسیدگی ریشه هست که علتش هم آبیاری بیش از حد گیاهه (زمانی که ریشه ها پوسیده شوند در جذب آب و مواد غذایی موفق عمل نمیکنن حتی اگه خاک مملو از رطوبت باشه) از این رو بهتون توصیه میکنیم که گیاهتون رو در زمان مناسب و به روشی که گفتیم آبیاریش کنید. درمان بیماری های سانسوریا خیلی سخت نیست.

دمای نامناسب محیط

گیاه آپارتمانی سانسوریا در محدوده دمایی 16 تا 27 درجه سانتی گراد بهترین عملکردش رو داره بنابراین میشه نتیجه گرفت که دمای خونه همواره برای نگهداری گیاه مناسبه با این حال چیزی که دلیل زرد شدن برگ سانسوریاست، تغییرات به یکباره دما و همچنین نگهداری گیاه در فصول سرد سال در فضای بازه، به همین خاطر توصیه میشه از گیاهتون هرگز در معرض منافذ خونه و درب هایی که مدام باز و بسته میشن نگهداری نکنید. از طرف دیگه اگه از گیاهتون در فصول سرد سال در فضای باز نگهداری می کنید پیشنهاد میشه در این مقطع زمانی گیاه رو به محیط خونه انتقالش بدید و شرایط ایده آل محیطی رو برای احیای سانسوریاتون فراهم کنید.

دمای نامناسب محیط

در مجله گل و گیاه رزفاست بخوانید:

دلیل چروک شدن برگ سانسوریا چیه؟

علت لوله شدن برگ سانسوریا + روش درمان

چرا سانسوریا ترک میخوره؟ | علت ترک خوردن برگ سانسوریا

سوالات متداول درباره علت زرد شدن برگ سانسوریا چیست

علت زرد شدن برگ سانسوریا چیست؟

زرد شدن برگ سانسوریا میتونه دلایل مختلفی از جمله عدم آشنایی با روش نگهداری اصولی و همچنین نرسیدن نور کافی به این گیاه باشه.

مهم ترین علت زرد شدن برگ سانسوریا چیه؟

آبیاری بیش از حد، شایع ترین علت زرد شدن برگ های گیاهان آپارتمانیه به طوری که اگه بارها آبیاری گیاهان بیش از حد انجام بشه، ابتدا برگ های پایینی گیاه زرد میشن و بعد در صورت عدم درمان این تغییر رنگ برگ ها به سایر نقاط انتقال پیدا میکنه …

دمای مناسب برای نگهداری سانسوریا چقدر باید باشه؟

گیاه آپارتمانی سانسوریا در محدوده دمایی 16 تا 27 درجه سانتی گراد بهترین عملکردش رو داره بنابراین میشه نتیجه گرفت که دمای خونه همواره برای نگهداری گیاه مناسبه …

آفات چگونه باعث زرد شدن برگ سانسوریا میشن؟

آفات با اتصال به برگ های زیبای سانسوریا از آب و مواد غذایی درون گیاه تغذیه میکنن و گیاه رو با مشکلات کمبود رطوبت مواجه میکنن که همین امر باعث زرد شدن برگ سانسوریا شما میشه. از این رو بهتره دائما گیاهتون رو بررسیش کنید تا از عدم هجوم آفات اطمینان حاصل بشه …

خلاصه نکات مقاله علت زرد شدن برگ سانسوریا چیست

زرد شدن برگ سانسوریا میتونه دلایل مختلفی از جمله عدم آشنایی با روش نگهداری اصولی و همچنین نرسیدن نور کافی به این گیاه باشه. با توجه به این که دلایل زرد شدن به جهت ریشه یابی و درمان از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخورداره ما در ادامه این مقاله به شرح کامل این موضوع میپردازیم تا شما عزیزان بتونید به علت زرد شدن برگ سانسوریاتون پی ببرید و اقدامات لازم رو جهت درمان این گیاه زیبا انجا بدید.

زرد شدن برگ سانسوریا دلایل متفاوتی داره اما شایع ترین این دلایل آبیاری غیر اصولی و وجود نور نامناسب خورشید در محل نگهداری سانسوریاست. از دیگر دلایل و یا علت زرد شدن برگ سانسوریا میشه به دمای نامناسب محیطی، رطوبت خیلی کم (کمتر از آستانه تحمل گیاه)، کوددهی نامناسب و همچنین هجوم آفات گیاهان خونگی و بیماری ها به سانسوریا اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *