نگهداری از گل و گیاه

چکار کنیم دیفن باخیا پاجوش بزنه؟

چکار کنیم دیفن باخیا پاجوش بزنه
4.3/5 - (12 امتیاز)

گیاه دیفن باخیا یکی از انواع گیاهان آپارتمانیه که خیلی محبوبه و یکی از علت های پرطرفدار بودنش هم وجود برگ های پهن و زیباییه که داره. این گیاه رو هر کسی میتونه در خونه نگهداریش کنه. این گیاه آپارتمانی همیشه سبز گونه های زیادی داره. دیفن باخیا به دلیل شیوه نگهداری آسونی که داره یکی از رایج ترین گیاهانیه که به پرورشش در منزل و حتی در محیط کار روی آورده میشه. همونطور که گفتیم شرایط نگهداری این گیاه آسونه و تکثیر ساده ای هم داره، اما یکی از سوالات همیشگی شما عزیزان این هست که چکار کنیم دیفن باخیا پاجوش بزنه؟ ما در این مقاله قصد داریم تا جواب این سوال رو بهتون بگیم، پس تا پایان مقاله با رزفارست همراه باشید.

چکار کنیم دیفن باخیا پاجوش بزنه؟

چکار کنیم دیفن باخیا پاجوش بزنه

چکار کنیم دیفن باخیا پاجوش بزنه؟ پاجوش نزدن دیفن باخیا دلایل متفاوتی داره که از جمله اونا میشه به نور نامناسب محل نگهداری دیفن باخیا، آبیاری غیر اصولی و اشتباه، عدم استفاده از کود سه بیست برای دیفن باخیا و همچنین کوچیک بودن گلدون برای تولید پاجوش گیاه اشاره کرد. بنابر اهمیت تک به تک موارد گفته شده در این مقاله علت پاجوش نزدن دیفن باخیا رو در ادامه بررسی می کنیم.

نور نامناسب

گیاه دیفن برای رشد مناسب و تولید پاجوش نیاز به نور کامل و غیر مستقیم خورشید داره. اگه فاصله گلدون گیاهتون تا پنجره بیش تر از دو متره و دیفن باخیای شما در طول روز هشت ساعت نور مناسب خورشید رو دریافت نمیکنه، تردید نداشته باشید که علت پاجوش نزدن دیفن باخیا شما به خاطر شرایط نوری نامناسبشه.

وجود نور خورشید باعث فتوسنتز کردن برگ های دیفن باخیا میشه تا به واسطه اون انرژی بیشتری داخل این گیاه برای انجام فرآیندهای متابولیسمی تولید بشه، به همین خاطر برای درمان گیاه و افزایش پاجوش دیفن باخیا پیشنهاد میشه گیاه رو به محل پر نورتری منتقلش کنید و یا فاصلش تا پنجره رو کاهش بدید. طبیعتا پنجره های جنوبی بهتر هستن.

نور نامناسب

سایز گلدان نامناسب

به طور کلی زمان تعویض گلدان گیاه دیفن باخیا باید هر دو سال یک باره البته این زمان حدودیه چون طی این مدت نسبت به زمان خرید ریشه های گیاه بزرگ تر میشه و برای رشد مناسبشون نیاز به فضای بیشتری دارن. اگه همه ی موارد بالا رو برای درمان گیاه خودتون بررسی کردید و به پاسخاین سوال که چکار کنیم دیفن باخیا پاجوش بزنه نرسیدید، لازمه گیاه رو از گلدونش خارج کنید و وضعیت ریشه هاش رو هم بررسی کنید.

در صورت متراکم بودن ریشه ها بهتون پیشنهاد میشه گلدون و خاک گیاه رو هم زمان عوض کنید چون خاک هم طی این مدت فرسوده شده میشه. گلدون انتخابی باید تنها دو سایز از گلدون قبلی گیاه بزرگ تر باشه تا هم ریشه ها از حالت متراکم خودشون خارج بشن و هم فضای مناسبی برای رشدشون وجود داشته باشه. لازم به ذکره در زمان تعویض گلدان اگه مشاهده کردید بخشی از ریشه های گیاه آسیب دیده هستن یعنی نرم، سیاه و قهوه ای شدن، حتما اونا رو هرسشون کنید.

با هم بخوانیم: راهکار های افزایش پاجوش سانسوریا

آبیاری غیر اصولی

دیفن باخیا گیاهیه که برای رشد مناسب خودش نیاز به خاک همیشه مرطوب داره. بهترین زمان آبیاری دیفن باخیا زمانیه که 15 سانتی متر سطح خاک خشک شده باشه و هیچ رطوبتی نداشته باشه و از طرف دیگه در زمان آبیاری همه جای خاک گلدون مرطوب شده و به محض خارج شدن آب اضافی از انتهای گلدون، فورا روند آب دهی گیاه متوقف بشه.

اگه برای آبیاری گیاه خودتون برنامه ریزی میکنید یعنی مثل حالتی که تصمیم میگیرید هر دوشنبه گیاهتون رو آبیاریش کنید و یا اینکه در زمان آبدهی آب از انتهای گلدون خارج نمیشه، شک نداشته باشید که علت پاجوش نزدن دیفن باخیا شما به خاطر عدم گردش صحیح رطوبت در گیاهتونه که برای احیاش کافیه دیفن خودتون رو در زمان و به روش صحیح آبیاریش کنید. حتما سعی کنید که روش صحیح آبیاری گیاهان آپارتمانی رو یاد بگیرید تا به گیاهانتون آسیبی نرسه!

آیا ممکنه آبیاری صحیح ولی مشکل از خاک گلدون باشه؟

بله، اگه بعد از آبیاری گیاه مشاهده میکنید که آب زیر 10 ثانیه از انتهای گلدون خارج میشه و یا به مدت 40 تا 50 ثانیه همچنان به حالت راکد روی سطح خاک باقی میمونه، بهتره هر چی سریع تر خاک گلدونش رو تعویض کنید و برای افزایش پاجوش دیفن باخیا خودتون از ترکیب کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت استفاده کنید.

لازم به ذکره از دیگر خسارات آبیاری نامناسب به جز تولید نکردن پاجوش توسط گیاه میشه به زردی برگ دیفن باخیا (زمانی که آبیاری بیش از اندازه باشه) و همچنین لوله ای شدن برگ دیفن باخیا (زمانی که آبیاری خیلی کم باشه) اشاره کرد.

آیا ممکنه آبیاری صحیح ولی مشکل از خاک گلدون باشه؟

کود سه بیست برای دیفن باخیا

یکی از شایع ترین دلایل پاجوش نزدن دیفن باخیا عدم استفاده از کودهای فسفردار برای تغذیه اصولی گیاهه. شما نمیتونید صرفا با آبیاری گیاهتون رو خوب نگهداریش کنید و به کوددهی هم نیاز دارید. برای نگهداری خوب و مناسب شما باید همه چیز درباره گل دیفن باخیا رو بدونید. حتی اگه فرض ما بر این باشه که خاک گلدون دارای عناصر غذاییه، نباید این نکته رو فراموش کنید که بعد از چندین مرتبه آبیاری این مواد غذایی شسته میشن و از انتهای گلدون خارج میشن.

و دقیقا برای همینه که باید برای افزایش رشد و تولید پاجوش توسط گیاه از کود سه بیست استفاده بشه. کود سه بیست برای دیفن باخیا کودیه که در اون همه عناصر درشت مغذی با یک درصد مساوی وجود دارن که در کنار ریز مغذی ها به آسونی میتونن نیاز های غذایی گیاه رو برآورده کننن.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

چجوری از کود سه بیست برای دیفن باخیا استفاده کنیم؟

برای افزایش پاجوش دیفن باخیا خودتون ماهانه یکبار به اندازه یک درب بطری از کود سه بیست رو درون آب آبیاری گیاه بریزید و در اختیار ریشه های گیاهتون قرارش بدید. انجام این کار باعث میشه که رشد گیاه سریع تر (که به دنبالش دیفن باخیا پاجوش تولید میکنه) و ریشه ها با قدرت بیشتری عناصر غذایی رو جذب کنن.

آیا میتونیم کود سه بیست رو روی برگ های گیاه محلول پاشی کنیم؟

اگه محیط نگهداری گیاه دارای تهویه مناسبه، میتونید کود سه بیست مایع رو با دوز مناسب برای ترغیب گیاهتون به تولید پاجوش روی برگ هاش اسپری کنید در غیر این صورت (یعنی حالتی تهویه کمه و یا اصلا وجود نداره)، انجام این کار درست نیست.

آیا میتونیم کود سه بیست رو روی برگ های گیاه محلول پاشی کنیم؟

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

انواع کود NPK را بشناسید! + زمان و نحوه مصرف

کود آهن برای گیاهان آپارتمانی | فواید کود آهن برای گیاهان آپارتمانی

نکات مهم درباره نحوه آبیاری گیاهان در تابستان که نمی دانید!

سوالات متداول درباره چکار کنیم دیفن باخیا پاجوش بزنه

چجوری از کود سه بیست برای دیفن باخیا استفاده کنیم؟

برای افزایش پاجوش دیفن باخیا خودتون ماهانه یکبار به اندازه یک درب بطری از کود سه بیست رو درون آب آبیاری گیاه بریزید و در اختیار ریشه های گیاهتون قرارش بدید. انجام این کار باعث میشه که رشد گیاه سریع تر (که به دنبالش دیفن باخیا پاجوش تولید میکنه) و ریشه ها با قدرت بیشتری عناصر غذایی رو جذب کنن …

آیا میتونیم کود سه بیست رو روی برگ های گیاه محلول پاشی کنیم؟

اگه محیط نگهداری گیاه دارای تهویه مناسبه، میتونید کود سه بیست مایع رو با دوز مناسب برای ترغیب گیاهتون به تولید پاجوش روی برگ هاش اسپری کنید در غیر این صورت (یعنی حالتی تهویه کمه و یا اصلا وجود نداره)، انجام این کار درست نیست …

چجوری بفهمیم که خاک گلدون مشکل داره؟

اگه بعد از آبیاری گیاه مشاهده میکنید که آب زیر 10 ثانیه از انتهای گلدون خارج میشه و یا به مدت 40 تا 50 ثانیه همچنان به حالت راکد روی سطح خاک باقی میمونه، بهتره هر چی سریع تر خاک گلدونش رو تعویض کنید و برای افزایش پاجوش دیفن باخیا خودتون از ترکیب کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت استفاده کنید …

چکار کنیم دیفن باخیا پاجوش بزنه؟

پاجوش نزدن دیفن باخیا دلایل متفاوتی داره که از جمله اونا میشه به نور نامناسب محل نگهداری دیفن باخیا، آبیاری غیر اصولی و اشتباه، عدم استفاده از کود سه بیست برای دیفن باخیا و همچنین کوچیک بودن گلدون برای تولید پاجوش گیاه اشاره کرد …

خلاصه نکات مقاله چکار کنیم دیفن باخیا پاجوش بزنه

گیاه دیفن باخیا یکی از انواع گیاهان آپارتمانیه که خیلی محبوبه و یکی از علت های پرطرفدار بودنش هم وجود برگ های پهن و زیباییه که داره. این گیاه رو هر کسی میتونه در خونه نگهداریش کنه. این گیاه آپارتمانی همیشه سبز گونه های زیادی داره.

دیفن باخیا به دلیل شیوه نگهداری آسونی که داره یکی از رایج ترین گیاهانیه که به پرورشش در منزل و حتی در محیط کار روی آورده میشه. همونطور که گفتیم شرایط نگهداری این گیاه آسونه و تکثیر ساده ای هم داره، اما یکی از سوالات همیشگی شما عزیزان این هست که چکار کنیم دیفن باخیا پاجوش بزنه؟

پاجوش نزدن دیفن باخیا دلایل متفاوتی داره که از جمله اونا میشه به نور نامناسب محل نگهداری دیفن باخیا، آبیاری غیر اصولی و اشتباه، عدم استفاده از کود سه بیست برای دیفن باخیا و همچنین کوچیک بودن گلدون برای تولید پاجوش گیاه اشاره کرد. بنابر اهمیت تک به تک موارد گفته شده ما در مقاله علت های پاجوش نزدن دیفن باخیا رو بررسی کردیم.

1 دیدگاه در “چکار کنیم دیفن باخیا پاجوش بزنه؟

  1. نادر کریمی گفت:

    بسیار عالی ممنون از مقاله خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *