آشنایی با گل و گیاه, گل و گیاه در زندگی

در آذر ماه چه بکاریم؟ | معرفی انواع بذر برای کاشت در آذر ماه

در آذر ماه چه بکاریم
1.5/5 - (2 امتیاز)

در آذر ماه چه بکاریم؟ بذر گل‌ ها و گیاهان مختلف برای جوانه زدن و رشد خودشون نیاز به شرایط مناسب دارن. با توجه به خصوصیات هر گیاه شما میتونید در زمان مشخصی از سال برای کاشتشون اقدام کنید. ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا شما عزیزان رو با انواع سبزیجات، صیفی‌ جات، گل‌ها و گیاهان آپارتمانی، زینتی و همچنین کاکتوس و میوه‌ های کمیاب قابل کاشت در آذر ماه معرفی کنیم، پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

در آذر ماه چه بکاریم

در مناطق معتدل و سردسیر، آذرماه با بارش برف و بارون همراهه. در مناطق گرمسیری هم هوا خنکه و ممکنه بارون بباره. در هوای پاییزی کاشت بذر گل‌ ها و گیاهان مختلف و پرورششون بسیار جذابه. اگه میخواید روزهای سرد پاییزی رو در داخل خونه با گل‌ها و گیاهانتون سپری کنید و از پرورششون لذت ببرید، حتما این مقاله رو تا پایان مطالعه کنید.

کاشت گل‌ها و گیاهان مختلف در فضای بیرون و بدون هیچ گونه محافظت با محدودیت‌ هایی همراهه. هوای سرد، بارش برف و بارون در شب موجب یخ زدن جوانه‌ها و گیاهان میشه. از طرفی در طول زمستان تقریباً همه انواع گیاهان به حالت خواب زمستانی فرو میرن. بنابراین اگه قصد دارید که در آذر ماه انواع گل‌ ها و گیاهان مختلف رو بکارید، راه کارهای مختلفی رو بهتون پیشنهاد خواهیم کرد.

در آذر ماه چه بکاریم

کاشت بذر در داخل خانه در آذر ماه

در آذر ماه چه بکاریم؟ در روزهای سرد پاییز و زمستان، به دلیل شرایط جوی هوا معمولاً زمان بیشتری رو در داخل خونه سپری میکنیم. جوانه زدن، رشد و نمو، گل دادن و باردهی گیاهان حس خوبی داره. بدین صورت که هر روز صبح که از خواب بلند میشید منتظر اتفاق جالبی هستید. از طرفی وجود انواع گل‌ ها و گیاهان مختلف در داخل خونه باعث آرامش و تسکین اعصاب میشه.

برای کاشت بذر در آذر ماه در داخل آپارتمان محدودیت خاصی وجود نداره. دمای نرمال برای داخل خونه بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراده. از طرفی انواع وسایل گرمایشی منجر به کنترل دمای داخل خونه میشن. اگه در داخل آپارتمان زندگی میکنید حتما توجه داشته باشید که دمای داخل خونه به بیش از ۲۵ درجه سانتی گراد نرسه. معمولاً دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد دمای مطلوبی برای پرورش انواع گل‌ ها و گیاهان در داخل خونست.

در صورت رعایت این موضوع شما میتونید انواع بذر رو در داخل گلدون بکارید. در کاشت گیاهان مهم ترین موضوع توجه به دمای جوانه زنی هست. برخی گیاهان طبیعت سردسیر دارن و طبیعتا به دمای کمتری نیاز دارن. در این صورت بعد از کاشتشون باید دقت کنید که دمای داخل خونه در محدوده تعیین شده برای گیاه باشه.

راهرو، راه پله، گوشه سالن، تراس و یا هر جای دیگه ای که خنک‌ تر هست، برای این کار مناسبه. نکته مهم دیگه ای که در کاشت گیاهان در داخل آپارتمان وجود داره اینه که سعی کنید رطوبت داخل خونه رو در حد مطلوبش نگه دارید. در فصل زمستان و به ویژه در مناطق خشک، رطوبت داخل خونه کمه. با روشن کردن دستگاه بخور آب سرد و یا گرم و حتی قرار دادن یک کاسه آب روی اپن آشپزخونه میتونید به افزایش رطوبت داخل خونتون کمک کنید.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

صیفی جات قابل کاشت در آذر ماه

بذر صیفی‌ جات قابل کاشت در آذر ماه بسته به شرایط آب و هوایی محل زندگی شما داره. مناطق جنوبی کشور هوای معتدلی در پاییز و زمستان دارن. در این مناطق از کشور شما میتونید انواع صیفی‌ جات رو حتی در آذر ماه بکارید. صیفی‌جاتی مثل انواع فلفل، بادمجان، کدو، خیار، گوجه فرنگی، ذرت، هندوانه، خربزه و طالبی، ذرت و لوبیا به دمای به طور متوسط ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد نیاز دارن.

در صورت داشتن شرایط مناسب شما میتونید انواع بذر صیفی‌ جات رو در آذر ماه بکارید. در مناطق معتدل و سردسیر در صورت فراهم کردن محل مناسب و دمای حدود ۲۰ تا ۲۵ درجه امکان کاشت بذر وجود داره. در صورتی که فضای کافی برای کاشت بذر در داخل آپارتمان دارید، انواع صیفی‌ جات رو در داخل گلدون بکارید و از میوه‌ ها و سبزیجات تازه و بهداشتی که خودتون پرورش دادید استفاده کنید و لذت ببرید. گوجه فرنگی، خیار، بادمجان و کدو جزو صیفی‌جات پر مصرفی هستن، که در همه ایام سال بهشون نیاز داریم. جالبه که بدونید یک راه پرورش آسان بادمجان در گلدان هست.

صیفی جات قابل کاشت در آذر ماه

انواع درختان قابل کاشت در آذر ماه

کاشت بذر در آذر ماه تنها مختص به سبزیجات، صیفی‌ جات و گل‌ های مختلف نیست. در صورتی که تمایل به کاشت درختان خاص دارید به راحتی میتونید بذرشون رو در گلدون و محل اولیه بکارید. گلدون و سینی نشاء کوچیک هست و به راحتی قابل حمله. بعد از اینکه بذرها جوانه زدن شما میتونید بذر ها رو به محل اصلی منتقلشون کنید.

کاشت بذر گل‌ ها و درختان زینتی در آذر ماه

برای کاشت بذر گل‌ ها و گیاهان زینتی در آذر ماه گزینه های زیادی پیش رو دارید. برخی گل‌ ها قابلیت کاشت در پاییز رو دارن. شما میتونید این گل‌ ها رو در پاییز بکارید و در بهار آینده از گل‌ هاشون لذت ببرید. اگه قصد دارید که برای داخل خونتون انواع گل‌ های رنگا رنگ و خوش بو رو داشته باشید، امکان کاشت بذر گل‌ های زیادی برای شما وجود داره.

جوانه‌ها به طور عادی بین یک تا سه هفته از خاک بیرون میان. بعد از اون بسته به نوع گل از دو ماه به بعد زمان گل‌ دهی میرسه. برخی گل‌ها دائمی هستن و برخی یکساله و دو ساله. بنابراین در صورت کاشت بذر در آذر ماه به طول عمر گلتون توجه داشته باشید. از اونجایی که کاشت گل‌ ها و گیاهان زینتی با کاشت سبزیجات و صیفی‌ جات متفاوته، بنابراین شما میتونید ابتدا بذرها رو در داخل گلدون و در فضای داخل خونه بکارید.

بعد از گذشت زمان امکان انتقال گل به محل اصلی وجود داره. محل اصلی میتونه گلدون بزرگ تر و یا باغ و باغچه شما باشه. با توجه به زمان کاشت بذر در آذر ماه، پس از گذشت سه ماه به اواخر زمستان میرسیم. در این زمان سرمای هوا کمتر شده و امکان انتقال گیاه به فضای آزاد هم وجود داره. برخی از گل‌ های قابل کاشت در آذر ماه شامل گل ناز آفتابی، گل شب بو زعفرانی، گل ابری آبی پاکوتاه، گل گندم، گل میمون، گل شب بو، گل لاله عباسی، گل گازانیا و گل پامچال هستن.

با هم بخوانیم: در آبان ماه چه بکاریم؟ | معرفی انواع بذر برای کاشت در آبان ماه

کاشت بذر گل‌ ها و درختان زینتی در آذر ماه

کاکتوس های قابل کاشت در آذر ماه

در آذر ماه چه بکاریم؟ کاکتوس‌ ها دارای انواع مختلفی هستن. شاید در اولین نگاه همه کاکتوس‌ها شبیه به هم باشن ولی واقعیت اینه که گونه‌های زیادی از کاکتوس ها رو رو میتونید تهیه کنید. گرچه کاکتوس در ایران گونه بومی نداره ولی در سال‌ های اخیر طرفداران کاکتوس نسبت به کاشت بذر و تکثیرشون اقدامات زیادی انجام دادن.

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

کاکتوس یک گیاه تزیینی منحصر به فرده که طرفداران خاص خودش رو داره. روش‌ های تکثیر کاکتوس شامل کاشت بذر، پیوند زدن و قلمه زدنه. کاشت و تکثیر کاکتوس از طریق بذر طولانی‌ تر از سایر روش‌هاست. برای کاشت کاکتوس در آذر ماه میشه بذرها رو در داخل گلدون کاشت و بعد از اینکه جوانه ها از خاک بیرون اومدن میشه جوانه‌ها رو به محل اصلی انتقالشون داد. بذر های کاکتوس سیاه رنگ و خیلی ریز هستن و قدرت جوانه‌ زنی اونا پایینه.

کاکتوس های قابل کاشت در آذر ماه

کاشت انواع بذر میوه های کمیاب در آذر ماه

در آذر ماه چه بکاریم؟ میوه‌های استوایی جزو میوه‌های نادر و خوشمزه هستن. این میوه‌ها منبع غذایی عالی برای تأمین مواد معدنی و ویتامین‌ های مورد نیاز بدن محسوب میشن. برخی میوه‌ های استوایی مثل پاپایا و دراگون فروت در ایران به ندرت پیدا میشن و برخی از میوه ها هم مثل آناناس و انبه در دسترس هستن.

اگه تصمیم دارید که میوه‌های کم یابی مثل پاپایا و دراگون فروت رو در خونه و یا باغ خودتون داشته باشید، شما میتونید در آذر ماه برای کاشت بذر اقدام کنید. آذر ماه گرچه ماه سردی محسوب میشه ولی با روش هایی که بهتون میگیم شما میتونید انواع میوه‌های استوایی رو در آذر ماه بکارید. کاشت بذر پاپایا نیاز به دمای حداقل ۱۵ درجه سانتی گراد داره.

ما بهتون پیشنهاد میکنیم ابتدا از سینی‌ های نشاء و یا گلدون برای کاشت استفاده کنید. شما میتونید بعد از جوانه زدن و رشد جوانه ها اونا رو به محل اصلیشون منتقل کنید. درختان پاپایا درخت دائمیه و در صورت کاشتش در آذر ماه شما میتونید در تابستون سال آینده شاهد گل‌ دهی اونا باشید. جالبه که بدونید که کشت گیاهان در تابستان هم خیلی راحته!

همچنین بعد از جوانه زدن، هوای محیط رو مرطوب نگهش دارید. پاپایا و دراگون فروت به دلیل اینکه بومی مناطق استوایی و گرمسیری هستن، به هوای مرطوب و گرم نیاز دارن. در صورت داشتن گلخونه شما میتونید رطوبت و دما رو به طور مناسب کنترل کنید.

از دیگر انواع میوه‌های خاص میشه به بری ‌ها اشاره کرد. انواع بری مثل رزبری، بلک بری، استرابری و بلوبری از خانواده بری ها هستن. خانواده بری ها در مناطق سردسیر رشد میکنن. حداکثر دمای مورد نیاز برای کاشتشون ۲۵ درجه سانتی گراده.

کاشت انواع بذر میوه های کمیاب در آذر ماه

بذرهای هیبریدی قابل کشت در آذر ماه

برای کاشت بذر در آذر ماه شما میتونید انواع کلم و گل کلم، کدو، ذرت، ملون، خیار، گوجه فرنگی، فلفل، پاپایا و گل‌های مختلف رو تهیه کنید و بکاریدشون. این میوه‌ها و سبزیجات اصلاح شده، ظاهر و طعم و مزه مطلوبی دارن و روی اونا اصلاحات ژنتیکی صورت میگیره.

بذرهای هیبریدی قابل کشت در آذر ماه

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

در ماه مهر چه بکاریم؟ | معرفی انواع بذر برای کاشت در مهر ماه

در شهریور چه بکاریم؟ | محصولات مناسب کاشت در شهریور ماه

در زمستان چه بکاریم؟ | بهترین محصولات قابل کشت در زمستان

سوالات متداول درباره در آذر ماه چه بکاریم

در آذر ماه چه بکاریم؟

شما می توانید بذر گل‌ ها و گیاهان مختلفی رو در آذر ماه بکارید. برای آشنایی بیشتر با این بذر ها وارد مقاله بشید …

بذر کدام گل ها رو میتونیم در آذر ماه بکاریم؟

از جمله این گل ها میشه به گل ناز آفتابی، گل شب بو زعفرانی، گل ابری آبی پاکوتاه، گل گندم و … اشاره کرد …

بذر کدام میوه های استوایی در آذر ماه قابل کاشت هستن؟

میوه‌های کمیابی مثل پاپایا و دراگون فروت …

آیا کاشت درختان خاص در آذر ماه ممکنه؟

بله. کاشت بذر در آذر ماه تنها مختص به سبزیجات، صیفی‌ جات و گل‌ های مختلف نیست. در صورتی که تمایل به کاشت درختان خاص دارید به راحتی میتونید بذرشون رو در گلدون و محل اولیه بکارید …

خلاصه نکات مقاله در آذر ماه چه بکاریم

در آذر ماه چه بکاریم؟ بذر گل‌ ها و گیاهان مختلف برای جوانه زدن و رشد خودشون نیاز به شرایط مناسب دارن. با توجه به خصوصیات هر گیاه شما میتونید در زمان مشخصی از سال برای کاشتشون اقدام کنید. اگه میخواید روزهای سرد پاییزی رو در داخل خونه با گل‌ها و گیاهانتون سپری کنید و از پرورششون لذت ببرید. ما در این مقاله از رزفارست شما عزیزان رو با انواع سبزیجات، صیفی‌ جات، گل‌ها و گیاهان زینتی و همچنین کاکتوس و میوه‌ های کمیاب قابل کاشت در آذر ماه آشنا میکنیم.

4 دیدگاه در “در آذر ماه چه بکاریم؟ | معرفی انواع بذر برای کاشت در آذر ماه

 1. احمد اقایی گفت:

  سلام. من فیروز کوه زندگی میکنم، میخواستم بدونم چه بذرایی برای کاشت در فیروز کوه مناسبن؟

  1. کارشناس گل و گیاه گفت:

   سلام، بذرای مختلف برای کاشت موجود هستن اما شما باید به آب و هوای محل زندگیتون توجه داشته باشید. امکان کاشت بذر در فضای باز در طول فصول سرد سال وجود نداره.

 2. مرتضی گفت:

  سلام من ساکن استان مرکزی هستم البته در منطقه ای کوهسانی و سرد.میخاستم بدونم میتونم در اذر ماه نهال گردو بکارم..ممنون ازشما

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام و درود
   بهترین زمان برای کاشت یک درخت اواخر زمستان یا اوایل بهار است. روز درختکاری که همین امروز است زمان مناسبی برای کاشت درختان محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *