آشنایی با گل و گیاه, گل و گیاه در زندگی, نگهداری از گل و گیاه

در ماه مهر چه بکاریم؟ | معرفی انواع بذر برای کاشت در مهر ماه

در ماه مهر چه بکاریم
4.5/5 - (19 امتیاز)

در ماه مهر چه بکاریم؟ بذر گل‌ها، سبزیجات و گیاهان مختلف برای رشد و جوانه‌ زنی نیاز به دما و شرایط خاص آب و هوایی دارن. با توجه به این موضوع شما میتونید هر کدوم از انواع گل‌ها و گیاهان رو در زمان مشخصی از سال بکارید. با شروع پاییز شرایط جوی تغییرات زیادی پیدا میکنه. روزها کوتاه تر میشن و دمای هوا کاهش پیدا میکنه. متناسب با تغییرات آب و هوایی، کاشت بذر انواع گل‌ها و گیاهان هم دچار تغییر و تحول میشه.

در فصل پاییز گرچه مثل بهار و تابستون نمیتونید انواع گل‌ها و سبزیجات رو بکارید ولی زمان کاشت برخی گیاهان در فصل پاییزه. گل‌ها و سبزیجات زیادی هستن که برای جوانه‌ زنی نیاز به دمای متوسط دارن، پس بنابراین فصل پاییز زمان خوبی برای کاشت بذرشونه. در مناطق گرمسیر و معتدل دمای هوا در مهر ماه هنوز هم حال و هوای تابستون رو داره. در مهر ماه دمای هوا در روز تقریبا مناسبه و در شب هم خنکه. در مناطق سردسیر در مهر ماه هوای خنکی وجود داره و بذرهای سردسیری رو میشه کاشت.

در ماه مهر چه بکاریم؟ | معرفی انواع بذر برای کاشت در مهر ماه

در ماه مهر چه بکاریم

در ماه مهر چه بکاریم؟ در اولین ماه پاییز یعنی مهر ماه همونطور که گفتیم امکان کاشت انواع سبزیجات، گل‌ها، صیفی‌جات و درختان مختلف وجود داره که ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان رو با این بذر ها آشنا کنیم، پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

در ماه مهر چه بکاریم

کاشت بذر در داخل خانه در مهر ماه

اگه تصمیم دارید که در داخل گلدون گل‌ها و سبزیجات مختلف بکارید باید بگیم که برای این کار هیچ محدودیتی ندارید. شما در هر موقع از سال میتونید بذر انواع گل‌ها، صیفی‌جات، سبزیجات، کاکتوس، بونسای و درختان خاص رو در داخل گلدون بکارید. دمای هوا در مهر ماه دمابی هوای داخل آپارتمان ها معمولاً بین 18 تا 24 درجه سانتیگراده.

این دما مناسب برای کاشت بذر گیاهان مختلفی هست. برای کاشت و پرورش گل‌ها و گیاهان مختلف در داخل آپارتمان میتونید از فضای اپن آشپزخونه، پاسیو، پشت پنجره و یا داخل راهرو استفاده کنید. برخی افراد گوشه ای در خونه رو برای پرورش گل و گیاه در نظر میگیرن. این محل باید نورگیر باشه و در معرض گرما و سرما هم نباشه.

محل‌های مرطوب مثل سرویس بهداشتی، حموم و آشپزخونه معمولاً مناسب پرورش گیاهان نیستن. شما میتونید محلی در گوشه سالن، راهرو، پذیرایی و یا نزدیک بالکن رو در نظر بگیرید. انواع گلدون‌های دیواری، آویز، پایه‌دار و پایه کوتاه در مدل‌های مختلف و با طراحی زیبا برای داخل آپارتمان وجود دارند که شما میتونید ازشون استفاده کنید.

بهتون پیشنهاد میکنیم بعد از تهیه بذر گل‌ها و گیاهان مورد علاقتون، علاوه بر تهیه گلدون مناسب نسبت به خرید بستر کشت، خاک و کود متناسب با هر نوع گیاه اقدام کنید. هر نوع خاک برای رشد گیاهان مناسب نیست پس بنابراین باید برای هر گل و گیاه از بستر کشت خاصی استفاده کنید. اگه در این رابطه سوالی براتون به وجود اومد میتونید تو پتلفرم گیاهبون ازمون سوال کنید.

کاشت بذر در داخل خانه در مهر ماه

کاشت بذر در فضای باز در مهر ماه

در ماه مهر چه بکاریم؟ با شروع مهر ماه و شروع فصل پاییز، شرایط آب و هوایی دچار تغییرات زیادی میشه. کوتاه شدن روزها، کم شدن تابش نور خورشید، پایین اومدن دما، شروع بادهای پاییزی و همینطور باران ‎های پاییزی روی گل‌ها و گیاهان تأثیر زیادی میذاره. به طور کلی در فصل پاییز تعداد بذرهایی که میشه در فضای آزاد کاشت نسبت به تابستون و بهار کمتره.

با این حال این نکته رو در نظر بگیرید که برخی از گل‌ها، سبزیجات و گیاهان برای کاشت و جوانه‌ زنی نیاز به دمای کمی دارن. بنابراین برخی از انواع گیاهان رو نمیشه در بهار و تابستون کاشت. مزرعه‌ داران، گلخونه‌ داران و افرادی که به طور حرفه‌ای به کار باغداری و کشاورزی مشغول هستن، انواع سبزیجات و گل‌ها رو در فضای سربسته کاشته و نشاء اونا رو در زمان مشخص میکارن.

همچنین در برخی مزارع با پوشاندن روی بذرها و جوانه‌ها با نایلون مانع از نفوذ و تأثیر هوای سرد روی گیاه میشن. البته در مهرماه سرمای هوا به اندازه‌ای نیست که نشه بذر گل‌ها و گیاهان رو در فضای آزاد کاشت. دمای جوانه‌ زنی و محل کشت نکته مهمی هست که باید در کاشت انواع گل‌ها و گیاهان مختلف مدنظر قرار بگیره.

برای کاشت انواع بذر در مهرماه در باغ، باغچه و یا حیاط و مزرعه خودتون نسبت به دمای منطقه کشت توجه داشته باشید. مناطق سردسیر و کوهستانی محدودیت‌های بیشتری نسبت به مناطق معتدل و گرمسیری برای کاشت انواع بذر در ماه مهر دارن.

با هم بخوانیم: در شهریور چه بکاریم؟ | محصولات مناسب کاشت در شهریور ماه

کاشت بذر در فضای باز در مهر ماه

صیفی جات قابل کاشت در مهر ماه

صیفی‌ جات، میوه‌ها و سبزیجات خوشمزه و پرکاربردی هستن که مصارف مختلفی دارن. در فصل تابستون انواع صیفی‌جات آبدار و خوشمزه تولید و عرضه میشن. با اینکه در فصل پاییز تعداد صیفی جاتی مثل هندوانه، طالبی، ملون و خربزه کم میشه ولی انواع فلفل، خیار، گوجه‌ فرنگی و ذرت همچنان عرضه میشن. اگه شما هم صیفی جات بیشتری میشناسید که در مهرماه قابل کشت هستن تو کامنتا بهمون بگید.

بذر گوجه فرنگی دارای تنوع زیادیه. شما میتونید بیش از 50 مدل مختلف گوجه‌ فرنگی رو در بازار تهیه کنید. در مناطق گرمسیر و جنوبی کشور در فصل پاییز و به خصوص مهرماه مثل فصل تابستون میشه انواع بذر سبزیجات و صیفی‌جات رو کاشت. کاشت سبزیجات در زمستان هم ممکنه!

صیفی جات قابل کاشت در مهر ماه

کاشت انواع بذر میوه‌های کمیاب در مهر ماه

در ماه مهر چه بکاریم؟ میوه‌های کمیاب جزو خوراکی‌های خوشمزه‌ای هستن که به دلیل محل رویششون که خارج از ایرانه همه جا پیدا نمیشن. کاشت بذر این میوه‌ها نیاز به شرایط ویژه داره. نحوه کاشت، چگونگی مراقبت‌های روزانه، شرایط محیطی و پرورش درخت با سایر درخت‌هایی که میشناسیم تفاوت داره، لذا قبل از اقدام به خرید بذر باید از شرایط کاشت مطلع باشید.

در مهر ماه میشه انواع میوه‌های هوایی شامل پاپایا و دراگون فروت به همراه خانواده بری‌ها رو در گلدون و فضای باز بکارید. میوه‌های هوایی پاپایا مثل خربزه و طالبی شیرین و آبدار هستن. این میوه‌ها برای رشد و جوانه‌ زنی نیاز به دمای 15 تا 35 درجه سانتی گراد دارن. اگه دمای محل کاشت بذرها در این محدوده دمایی هست شما میتونید انواع پاپایا رو بکارید.

درختان پاپایا دائمیه و در صورت رشد و فراهم بودن شرایط مناسب بعد از یک سال بار میده. معمولاً در مدت زمان 50 روز پس از گلدهی درختان، زمان باردهیشون شروع میشه. انواع بذر دراگون فروت یا میوه اژدها رو هم میتونید در مهرماه بکارید. متوسط دمای جوانه‌زنی میوه‌ها حدود 25 درجه سانتیگراده. دراگون فروت بنفش، دراگون فروت سفید، دراگون فروت قرمز و دراگون فروت زرد از جمله انواع دراگون فروت‌ها هستن.

بری‌ها میوه‌هایی مثل توت هستن که سرشار از آنتی اکسیدان هستن. رزبری، بلک بری، بلوبری، هرابری و گوس بری از انواع بری‌های طرفدار محسوب میشن. بذر بری‌ها برای جوانه‌زنی نیاز به دمای حدود 20 درجه سانتی گراد دارن. گرچه بهترین زمان کاشت بری‌ها فصل بهاره ولی در فصل پاییز هم میشه این میوه رو کاشت.

بذرها بعد از حدود دو هفته جوانه زده و در تابستون و پاییز میوه میدن. بری گیاهی بوته‌ ایه و معمولاً دو یا سه ساله هست بنابراین میشه اون رو به راحتی در گلدون هم کاشت. در صورت کاشت بری در گلدون در هر موقع از سال میشه اون رو کاشت و پرورشش داد.

کاشت انواع بذر میوه‌های کمیاب در مهر ماه

کاشت بذر گل‌ها و درختان زینتی در مهر ماه

بذر گل‌ها و گیاهان زینتی قابلیت کاشت در گلدون و فضای آزاد رو دارن. کاشت بذر گل خیلی سخت نیست. شما میتونید با کاشت گل‌های زینتی در گلدون از زیبایی و عطر خوش اونا در فضای داخل خونه و آپارتمان استفاده کنید. همچنین باغ، باغچه و حیاط خونه شما با گل‌های زیبا تزئین میشه. شما در مهر ماه میتونید تعداد زیادی از گل‌های زیبا رو در فضای باز بکارید.

برخی از گل‌های قابل کاشت در مهرماه شامل گل آهار پاکوتاه، گل ناز آفتابی، گل گازانیا، گل داوودی پاکوتاه، گل شاه پسند الوان، گل حسن یوسف، گل عروس سفید، گل آصف السلطنه، گل کوکب، گل جعفری پاکوتاه، گل همیشه بهار، گل شمعدانی، گل میمون، گل کلم زینتی، گل ابری و گل پامچال الوان هستن.

لازه به ذکر هست که برای اطلاع از انواع بذر گل‌هایی که میشه اونا رو در مهرماه کاشت به دمای مورد نیاز برای جوانه‌زنی باید دقت کنید. بدین ترتیب اگه بهترین زمان کاشت برخی گل‌ها فصل بهار، تابستون یا زمستان باشه با توجه به دمای مورد نیاز برای جوانه زنی، میشه اونا رو در فصل پاییز و مهر ماه هم کاشت.

ویژگی مهم گل‌های زینتی این ه که میشه اغلب اونا رو در داخل خونه کاشت. همچنین شما میتونید اونا رو در گلدون بکارید و در فضای آزاد مثل داخل بالکن، حیاط و تراس قرارشون بدید. بدین ترتیب امکان جابجایی راحت گل‌ها در صورت نامساعد بودن شرایط وجود داره.

کاشت بذر گل‌ها و درختان زینتی در مهر ماه

کاکتوس های قابل کاشت در مهر ماه

شما میتونید انواع کاکتوس رو در مهر ماه در داخل گلدون و یا فضای باز بکاریدشون. بذر کاکتوس برای جوانه‌ زنی نیاز به دمای بین 20 تا 24 درجه سانتی گراد داره. اگه منطقه کاشت کاکتوس‌ها در اوایل پاییز دمای حدود 20 درجه داره، به راحتی میشه انواع بذر کاکتوس رو در فضای آزاد بکارید.

کاکتوس‌ها گیاهانی دائمی هستن لذا با کاشت کاکتوس و پرورششون دارای یک گل موندگار و همیشگی خواهید بود. کاکتوس‌ها برای رشد و نمو نیاز به مراقبت‌های ویژه دارن. لازم به ذکر هست که گل‌ های کاکتوس قیمت بالایی دارن و گل‌های بزرگ و چند سالشون چندین میلیون ارزش دارن.

شما با کمی مراقبت و دقت میتونید این گل‌های زیبا رو در داخل گلدون و حتی باغچه حیاطتون بکارید. در مهر ماه با توجه به دمای معتدل هوا میشه انواع بذر کاکتوس رو کاشت. در صورت رشد و نمو مناسب در بهار و تابستون آینده گل‌های زیبای کاکتوس رو خواهید دید.

کاکتوس های قابل کاشت در مهر ماه

انواع بونسای و درخت قابل کاشت در مهر ماه

در ماه مهر چه بکاریم؟ درختچه‌های بونسای و درختان، گیاهان دائمی هستن که در صورت کاشت بذر و مراقبت های ویژه ازشذون میتونید یک درخت همیشگی داشته باشید. بونسای ها درختان زیبایی هستن که طرفداران زیادی دارن. با کاشت بذر انواع بونسای در داخل گلدون به راحتی میتونید طبیعت رو به داخل خونه و اتاقتون بیارید.

اگه در اولین ماه پاییز به فکر کاشت انواع بونسای و درختان مختلف افتادید باید بگیم که دست شما برای کاشت درختان مختلفی بازه. شما تقریبا میتونید همه انواع درختچه‌های مینیاتوری رو در مهر ماه بکارید. همچنین انواع درختان خاص مثل نخل کاریوتا، گیاه لوفا، جک فروت، شوگر اپل، درخت لونگان، پالونیا فورتی و لیمو ترش رو میشه در مهر ماه کاشت.

دقت داشته باشید که بذر درختان معمولا در ابتدای جوانه‌زنی در خزانه و محل جدا از محل کاشت اصلی نگهداری میشه و در صورت جوانه زدن و رشد اولیه، بعد از مدتی به محل اصلی انتقال داده میشه. بنابراین امکان کاشت بذر انواع درختان در مهر ماه برای شما وجود داره.

انواع بونسای و درخت قابل کاشت در مهر ماه

بذرهای هیبریدی قابل کشت در مهر ماه

میوه‌ها و سبزیجات هیبریدی خوشمزه و فوق العاده هستن. گرچه ممکنه برخی افراد انواع میوه‌ها و سبزیجات اصلی رو ترجیح بدن ولی بذرهای هیبریدی اصلاح شده در جهت بهبود عملکردشون اصلاح شدن. امروزه انواع میوه‌ها، سبزیجات و صیفی‌جات هیبریدی رو میشه تهیه کرد. خیار گلخونه‌ای، گوجه فرنگی گلخونه‌ای، ملون، کدو، ذرت، گل‌های زینتی، میوه‌های هوایی مثل پاپایا، فلفل و گل کلم برخی از انواع میوه‌ها و سبزیجات اصلاح شده هستن.

بذرهای هیبریدی قابل کشت در مهر ماه

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

صفر تا صد نحوه کاشت گل در گلدان

کاشت هسته مرکبات برای عید + فیلم آموزشی

روند کاشت زعفران ، یکی از راه های میلیاردر شدن!

سوالات متداول درباره در ماه مهر چه بکاریم؟

در ماه مهر چه بکاریم؟

شما میتونید بذر های مختلفی رو در مهر ماه با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه خودتون بکارید. برای آشنایی کامل با بذر های قابل کاشت در مهر ماه وارد مقاله بشید …

آیا کاشت بذر در مهرماه در فضای باز ممکنه؟

با شروع مهر ماه و شروع فصل پاییز، شرایط آب و هوایی دچار تغییرات زیادی میشه. کوتاه شدن روزها، کم شدن تابش نور خورشید، پایین اومدن دما، شروع بادهای پاییزی و همینطور باران ‎های پاییزی روی گل‌ها و گیاهان تأثیر زیادی میذاره. به طور کلی در فصل پاییز تعداد بذرهایی که میشه در فضای آزاد کاشت نسبت به تابستون و بهار کمتره …

چه صیفی‌جاتی در مهر ماه بکاریم؟

صیفی‌ جات، میوه‌ها و سبزیجات خوشمزه و پرکاربردی هستن که مصارف مختلفی دارن. در فصل تابستون انواع صیفی‌جات آبدار و خوشمزه تولید و عرضه میشن. با اینکه در فصل پاییز تعداد صیفی جاتی مثل هندوانه، طالبی، ملون و خربزه کم میشه ولی انواع فلفل، خیار، گوجه‌ فرنگی و ذرت همچنان عرضه میشن …

بذرهای هیبریدی قابل کشت در مهر ماه چه بذر هایی هستن؟

امروزه انواع میوه‌ها، سبزیجات و صیفی‌جات هیبریدی رو میشه تهیه کرد. خیار گلخونه‌ای، گوجه فرنگی گلخونه‌ای، ملون، کدو، ذرت، گل‌های زینتی، میوه‌های هوایی مثل پاپایا، فلفل و گل کلم برخی از انواع میوه‌ها و سبزیجات اصلاح شده هستن …

خلاصه نکات مقاله درباره در ماه مهر چه بکاریم؟

در ماه مهر چه بکاریم؟ بذر گل‌ها، سبزیجات و گیاهان مختلف برای رشد و جوانه‌ زنی نیاز به دما و شرایط خاص آب و هوایی دارن. با توجه به این موضوع شما میتونید هر کدوم از انواع گل‌ها و گیاهان رو در زمان مشخصی از سال بکارید. با شروع پاییز شرایط جوی تغییرات زیادی پیدا میکنه. روزها کوتاه تر میشن و دمای هوا کاهش پیدا میکنه. متناسب با تغییرات آب و هوایی، کاشت بذر انواع گل‌ها و گیاهان هم دچار تغییر و تحول میشه. و با توجه به این موارد شما میتونید بذر های مختلفی رو در مهر ماه بکارید. برای آشنایی کامل پیشنهاد میکنیم که این مقاله رو به طور کامل مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *