آشنایی با گل و گیاه

در شهریور چه بکاریم؟ | محصولات مناسب کاشت در شهریور ماه

در شهریور چه بکاریم
3.4/5 - (5 امتیاز)

در شهریور چه بکاریم؟ ماه شهریور آخرین ماه تابستون و از بهترین ماه ها برای پرورش باغ و کاشت گل و گیاه هست. گرچه در شهریور ماه نمیشه بذر خیلی از میوه ها و سبزیجات تابستانی رو کاشت اما در این ماه میشه محصولات تابستونی رو در باغچه و یا هر فضای دیگه ای بکارید و پرورششون بدید. ما در این مقاله به معرفی انواع گل ها و گیاهان قابل کاشت در ماه شهریور میپردازیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

در شهریور چه بکاریم

شما میتونید برای کاشت بذر در شهریور ماه از گلدون استفاده کنید. کاشت بذر در شهریور ماه در داخل گلدون محدودیتی رو برای شما در‌بر‌نداره. شما میتونید انواع سبزیجات، صیفی‌جات، گل‌ها و گیاهان زینتی، کاکتوس، میوه‌های استوایی، درختان و بذرهای هیبریدی رو بکارید و در داخل گلدون پرورششون بدید. در شهریور ماه دمای هوا در برخی مناطق در طول روز گرم و شب‌ها سرده لذا در صورت کاشت بذر در داخل گلدون و نگهداری در فضای باز مثل بالکن و یا حیاط، دقت داشته باشید که در شب‌های سرد اونا رو به داخل منتقلشون کنید. البته سردی هوا در شهریور ماه در حدی نیست که به جوانه‌های شما آسیبی بزنه ولی جوانب احتیاط رو رعایت کنید.

در پاییز و به خصوص زمستان انواع سبزیجات و صیفی‌جات کمیاب میشن و کیفیتشون پایین میاد. از طرفی قیمتشون بالا میره. پس بنایراین در صورت کاشت بذر انواع سبزیجات و صیفی‌جات در خونه میتونید در طول ماه‌های سرد سال، صیفی‌جات و سبزیجات تازه و با کیفیت در دسترس داشته باشید. اینکار علاوه بر فواید زیادی که برای سلامتی و تغذیه سالم داره، برای شما مقرون به صرفست.

تقریباً همه انواع سبزیجات و صیفی‌جات قابلیت کاشت در داخل گلدون و نگهداری در فضای بسته رو دارن بنابراین میشه به راحتی اونا رو در داخل خونتون پرورششون بدید. اگه در داخل خونه پاسیو دارید، امکان کاشت و نگهداری انواع گل‌ها و گیاهان زینتی، کاکتوس، درختان خاص، میوه‌های استوایی و بونسای، علاوه بر سبزیجات و صیفی‌جات وجود داره.

در شهریور چه بکاریم

شهریور ماه فصل کاشت چیست

ماه شهریور آخرین ماه تابستون و از بهترین ماه ها برای پرورش باغ و کاشت گیاهه. گرچه در شهریور ماه نمیشه بذر خیلی از میوه ها و سبزیجات تابستونی رو کاشت اما در این ماه میشه محصولات تابستونی رو در باغچه و یا هر فضای دیگه ای بکارید و پرورششون بدید. در ادامه مقاله به معرفی انواع گل ها و گیاهان قابل کاشت در ماه شهریور میپردازیم.

گل کلم

گل کلم از اون دسته از گیاهانیه که میشه اون رو در خونه و یا باغچه پرورشش داد. رشد گل کلم راحت نیست و ممکنه که یک فصل کامل زمان ببره.

گل کلم

کلم چینی

کلم چینی یکی از انواع کلم هاییه که در هوای سرد بهتر عمل میکنه. میتونید این نوع کلم رو در فصل شهریور بکاریدش.

کلم چینی

آرگولا یا شابانک

آرگولا یا شابانک از بهترین سبزیجات سبز رنگ هست. آروگولا یکی از انواع سبزیجاته که برگی سبز و رایحه خوبی داره و میشه ازش برای تهیه سالاد و در برخی غذاها استفاده کرد. شما میتونید این سبزی رو در شهریور ماه بکاریدش.

آرگولا یا شابانک

گشنیز

گشنیز از اون دسته از سبزیجاتیه که طعم بینظیری داره و میشه اون رو مکررا در فصل تابستون کاشت. رشد این نوع سبزی خیلی سریعه و خیلی زود آماده برداشت میشه. در زمان برداشت سبزی گشنیز هم برگ و هم دانه های اون رو برداشت کنید.

گشنیز

چغندر

چغندر رو میشه در باغچه بکارید و از ریشه و برگ هاش استفاده کنید. این گیاه رو میتونید در باغچتون در فصل شهریور بکارید و در انواع غذا ازش استفاده کنید.

چغندر

کلم بروکلی

کلم بروکلی از انواع گیاهانیه که دارای رشد بالاییه و در زمان اندک خیلی رشد میکنه و شما میتونید اون رو دو بار در سال برداشتش کنید، پس حتما در شهریور ماه کلم بروکلی بکارید و زمانی اون رو برداشت کنید که گل هاش باز نشده باشه.

کلم بروکلی

کلم پیوندی

این نوع از کلم ها تمایل زیادی به رشد در باغچه های خونگی دارن و شما میتونید در فصل تابستون این نوع کلم رو در باغچه بکارید و در تهیه سالاد ازش استفاده کنید.

کلم پیوندی

کلم بروکسل

کلم بروکسل رو میتونید در شهریور ماه بکاریدش و اون رو میشه در آب و هوای مختلف پرورش بدید. کلم بروکسل به فصل رشد طولانی مدتی نیازمنده.

کلم بروکسل

ریحان

ریحون یکی از خوشبوترین و بهترین سبزیجاتیه که میشه در باغچه پرورشش داد . در زمان کاشت سبزیجات به نوع گلدون و محل نگهداریش توجه داشته باشید. این نوع سبزی رو میشه در آپارتمان پرورشش داد. اگه دوست دارید بدونید که چجوری ریحون رو باید بکارید مقاله کاشت سبزیجات در زمستان رزفارست رو مطالعه کنید.

ریحان

ذرت

ذرت رشد سریع و آسونی داره و دو ماه زمان نیاز داره که رشد کنه. شما میتونید ذرت رو در شهریور ماه بکاریدش.

ذرت

کلم کیل

کلم کیل گیاه فصل خنکی و سرماست و معمولا حدودا دو ماه هم طول میکشه تا به طور کامل رشد کنه.

کلم کیل

شوید

شوید از اون دسته سبزیجاتیه که رشد سریع داره و میشه منتظر برداشت سریعش هم بود.

شوید

خیار

در هوای گرم میشه خیار رو پرورشش داد. اگه در زمان رشد این گیاه ازش محافظت کنید قطعا برداشت خوبی خواهید داشت. خیار خاردار هیبرید، خیار سبز هیبرید، خیار فضای باز یو اس، خیار سفید خاردار، خیار چنبر، خیار ژاپنی، خیار هندوانه ای و خیار گلخونه ای هم از صیفی جات قابل کشت در شهریور ماه هستن.

خیار

گوجه فرنگی

شهریور ماه آخرین فرصت برای کاشت بذر صیفی جات در فضای آزاده. در مناطق گرمسیری میشه حتی در مهر ماه هم صیفی جات کاشت. یکی از صیفی جات پرکاربرد گوجه فرنگیه. گوجه فرنگی در انواع و مدل های مختلفی تولید و عرضه میشه. بذر گوجه فرنگی برای جوانه زدن نیاز به دمای 18 تا 24 درجه سانتی گراد داره پس در صورت فراهم بودن شرایط دمایی میشه در شهریور ماه گوجه فرنگی کاشت.

گوجه فرنگی

بادمجان

آخرین فرصت برای کاشت بذر بادمجان و کدو در مناطق گرمسیری شهریور ماهه. بادمجان نیاز به دمای حدود 25 درجه برای جوانه زنی و رشد داره. از جمله صیفی جات قابل کشت در شهریور ماه عبارتند از کالیوپ، بادمجان سفید کاسپر، بادمجان قلمی قصری، بادمجان دلمه ای سیاه و بنفش و سفید، کدو سبز خورشتی آمینیس، کدو گرد دلمه ای، کدو خورشتی هیبرید، کدو حلوایی حلوایی نارنجی و کدو تنبل عمامه ترکی.

بادمجان

هویج

در فصل تابستون میتونید انواع هویج ها رو بکارید و هویج های قرمز، بنفش و یا زرد رنگ رو هم پرورششون بدید و اونا رو در سوپ های خوشمزه و لذیذتون به کار بگیرید. شاید کم پیش اومده باشه که تا حالا از هویج زرد رنگ استفاده کرده باشین و یا اصلا دیده باشین. هویج زرد رنگ جزو سبزیجات زرد به حساب میاد.

هویج

فلفل

از صیفی جات دیگه ای که میتونید در شهریور ماه بکارید انواع فلفله. کاشت فلفل خیلی سادست و باردهیش حتی در شرایط گلدونی و سایه روشن به راحتی امکان پذیره. فلفل سبز کشیده شیرین و تند، فلفل دلمه ای سبز کالیفرنیا، فلفل قلمی تند قرمز ایتالیایی، فلفل پاپریکا در رنگ های مختلف، فلفل کاپی، فلفل ریز شیرین و فلفل سه دماغه از انواع مختلف فلفل هستن که میشه در این فصل اونا رو کاشت.

فلفل

هندوانه

شهریور ماه آخرین فرصت برای کاشت هندوانست. بسته به نوع هندوانه کاشته شده مابین 80 تا 140 روز بعد میتونید محصولتون رو برداشت کنید.

هندوانه

پاپایا

در شهریور ماه میتونید بذر پاپایا رو بکارید. پاپایا گونه ای از میوه های استوایی مثل طالبیه که خیلی شیرین و آبداره و برای کاشت و جوانه زنی بذر پاپایا به دمای حدود 15 تا 35 درجه سانتیگراد نیاز داره. از انواع پاپایا میشه به پاپایا رد لیدی، پاپایا بنگلادشی، پاپایا بلک گست و پاپایا هلند گلد اشاره کرد.

پاپایا

بامیه

انواع بامیه اهوازی، بامیه قرمز کبود و بامیه سبز پروسید هلند رو میتونید در شهریور ماه در باغ و یا باغچتون بکارید.

بامیه

انواع بری ها

انواع بری ها و دراگون فروت از انواع میوه های خاصی هستن که میتونید در شهریور ماه بکارید. بری ها میوه های خوشمزه و آبداری هستن که در رنگ های مختلفی تولید میشن. بذر بری ها برای جوانه زنی به دمای ما بین 15 تا 25 درجه سانتیگراد نیاز دارن و در مناطق معتدل و خنک رشد میکنن. دراگون فروت ها هم میوه شیرین و خوشمزه ای هستن و در انواع قرمز، زرد، سفید و بنفش کاشته میشن.

انواع بری ها

کاکتوس

کاکتوس ها گل های خاصی هستن که نیاز به مراقبت های ویژه دارن و میتونید اونا رو در داخل گلدون بکارید و پرورش بدید. کاکتوس ها برای جوانه زدن و رشد نیاز به دمای ما بین 15 تا 25 درجه سانتیگراد دارن بنابراین میشه اونا رو در شهریور کاشت. انواع بذر کاکتوس قابل کاشت در شهریور ماه عبارتند از کاکتوس آستروفیتوم آستریاس، کاکتوس مامیلاریا میکس، کاکتوس پارودیا هاسلبرگی، کاکتوس ژمینو گل رنگی، کاکتوس توربینو، کاکتوس پیلوسوسرئوس میکس، کاکتوس ستیکینوپسیس، کاکتوس میلیتاریس، کاکتوس وینگارتیا، کاکتوس اچینو فوسالو و کاکتوس ننوریموند.

کاکتوس

انواع گل های زینتی

برخی گل های زینتی مثل گل گازانیا، گل آصف السلطنه پاکوتاه، گل عروس سفید یا ژیپسوفیلا، گل رعنا پاکوتاه گلدانی، گل همیشه بهار، گل مینا چمنی پاکوتاه، گل پلومریا، گل کوکب کوهی پابلند، گل عسل، گل عروس صورتی، گل آلاله، گل جعفری آفریقایی، گل اشرفی، گل شمعدونی، گل کوکب، گل نیلوفر آبی، گل ایبریس پاکوتاه، گل کلم زینتی و گل پامچال رو میتونید در شهریور ماه بکارید و از زیبایی و عطرشون لذت ببرید.

انواع گل های زینتی

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

در پاییز چه بکاریم ؟ | لیست گل و گیاه مناسب برای کاشت در پاییز + عکس

کاشت و پرورش سبزی در خانه + آموزش تصویری کاشت سبزی خوردن در گلدان

همه چیز درباره پرورش گیاه نعناع

سوالات متداول درباره در شهریور چه بکاریم

در شهریور چه بکاریم؟

ماه شهریور آخرین ماه تابستون و از بهترین ماه ها برای پرورش باغ و کاشت گل و گیاهه. گرچه در شهریور ماه نمیشه بذر خیلی از میوه ها و سبزیجات تابستانی رو کاشت اما در این ماه میشه محصولات تابستونی رو در باغچه و یا هر فضای دیگه ای بکارید و پرورششون بدید.

شهریور ماه فصل کاشت چیه؟

ما در این مقاله تمام گیاهان و سبزیجاتی که شما میتونید در ماه شهریور بکارید رو براتون نام بردیم.

کدوم میوه های استوایی برای کاشت در شهریور ماه مناسبن؟

شما میتونید میوه های استوایی از جمله پاپایا، دراگون فروت و انواع بری ها رو در شهریور ماه بکارید.

کدوم گل ها برای کاشت در شهریور ماه مناسبن؟

از جمله گل هایی که برای کاشت در شهریور ماه مناسب هستن میشه به گل کوکب، گل جعفری، گل شمعدونیف گل اشرفی و … اشاره کرد.

خلاصه نکات مقاله در شهریور چه بکاریم

شما میتونید برای کاشت بذر در شهریور ماه از گلدون استفاده کنید. کاشت بذر در شهریور ماه در داخل گلدون محدودیتی رو برای شما در‌بر‌نداره. شما میتونید انواع سبزیجات، صیفی‌جات، گل‌ها و گیاهان زینتی، کاکتوس، میوه‌های استوایی، درختان و بذرهای هیبریدی رو بکارید و در داخل گلدون پرورششون بدید. در شهریور ماه دمای هوا در برخی مناطق در طول روز گرم و شب‌ها سرده لذا در صورت کاشت بذر در داخل گلدون و نگهداری در فضای باز مثل بالکن و یا حیاط، دقت داشته باشید که در شب‌های سرد اونا رو به داخل منتقلشون کنید. البته سردی هوا در شهریور ماه در حدی نیست که به جوانه‌های شما آسیبی بزنه ولی جوانب احتیاط رو رعایت کنید.

برای خرید گل آپارتمانی لطفا یک سر به گل و گیاه های آپارتمانی زیبای رزفارست بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *