گل و گیاه در زندگی

آداب و رسوم شب یلدا برای تازه عروس و داماد

شب یلدا برای تازه عروس و داماد
3.6/5 - (10 امتیاز)

شب یلدا و آیین های این شب از گذشته های دور همواره همراه ایرانیان باقی مونده. واژه یلدا به معنای زایش و تولده. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر میشن و تابش نور بیشتر میشه آخر پاییز و اول زمستان رو شب زایش مهر یا زایش خورشید میدونستن و برای اون جشن بزرگی بر پا میکردن. شب یلدا یکی از پر خاطره ترین و زیباترین شب‌ ها برای عروس‌ و دامادهاییه که در دوران نامزدی خودشون به سر میبرن. ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا شما عزیزان رو با آداب و رسوم شب یلدا برای تازه عروس و داماد آشنا کنیم، پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

شب یلدا برای تازه عروس و داماد

بنا بر رسوم ما ایرانی ها خانواده داماد در شب چله یا شب یلدا به خونه خانواده تازه عروس میرن و برای عروس کادویی به نام شب چله ای میبرن. خانواده عروس هم خودشون رو برای پذیرایی از خانواده تازه داماد آماده میکنن. گاهی اوقات خانواده های نزدیک هم اونا رو همراهی میکنن و همگی با هم طولانی ترین شب سال رو جشن میگیرن.

وظیفه خانواده عروس در شب یلدا

خانواده عروس خانم هم با توجه به رسم و رسوم به جا مونده از زمان های قدیم، در شب یلدا خودشون رو برای میزبانی و پذیرایی از خانواده داماد آماده میکنن. این خانواده ها معمولا برای بهتر شدن مراسم شب یلدا، از بزرگتر های فامیل دعوت میکنن و سفره شب یلدا رو رنگین تر از سال های قبل میچینن که نشونه احترام هر چی بیشتر به خانواده داماده.

سفره شب یلدا شامل میوه های مخصوص این شب از جمله انار، هندوانه، کدو حلوایی و همچنین آجیل، شیرینی جات و … هست. عروس خانوم برای این که ذوق هنری و سلیقه خودش رو به همگان از جمله آقا داماد نشون بده معمولا مسئولیت میوه آرایی و سفره آرایی رو بر عهده میگیره و دختران خانواده یا فامیل هم در این کار بهش کمک میکنن.

در برخی شهرها رسمه که خانواده عروس هم در همون شب هدیه ای به آقا داماد پیشکش میکنن که میتونه پوشاک، ساعت یا حتی سکه طلا باشه در حالی که در برخی فرهنگ ها مرسومه مراسم شب یلدای سال بعد رو خانواده عروس مهمون خانواده داماد بشن و برای آقا داماد هدیه ببرن.

وظیفه خانواده عروس در شب یلدا

وظیفه خانواده داماد در شب یلدا

شیوه برگزاری مراسم شب یلدای عروس نسبت به گذشته تغییرات زیادی داشته اما اصل سنت که بردن کادو و هدایای مخصوص شب یلدا توسط خانواده داماده همچنان مثل قدیم انجام میشه. در زمان قدیم خانواده داماد هدایای خود رو به همراه آجیل، انار، هندوانه، کدو تنبل، کله قند، نقل، سبد گل میوه، باکس گل و تنقلات دیگه روی سینی یا طبق هایی قرار میدادن و به زیباترین شکل ممکن اونا رو تزیین میکردن، بعد داماد و اعضای خانوادش طبق ها رو روی سر میذاشتن و به خونه عروس میبردن.

امروزه حداقل در شهر های بزرگ دیگه خبری از طبق های بزرگ نیست و از تزیینات مدرن و برجسته تری برای این کار استفاده میشه. تقریبا میشه گفت که شب یلدا در شهرهای مختلف ایران با رسم و رسومات مختلفی برگزار میشه. به عنوان مثال معمولا هندوانه به شکل های خاص برش داده میشه و علاوه بر این موارد ژله ها و شیرینی جات مختلف و حتی گاهی کیک هم در بین این خوراکی ها دیده میشه.

تزیین هدایای شب یلدا برای عروس اغلب با روبان های قرمز رنگ انجام میشه که نشونه ای از عشق و علاقه هست. گاهی خانواده داماد تزیین مجلسی شب یلدا رو به افراد حرفه ای در این زمینه مثل افرادی که در گل آرایی و تزیین سفره عقد تجربه دارن میسپارن.

هدیه ویژه خانواده داماد به عروس خانم تا حد زیادی به توانایی مالی و سنت های رایج در بین این خانواده ها بستگی داره، برای برخی خانواده ها مهمه کادویی شب یلدا حتما جواهر آلات باشه و در برخی خانواده ها پوشاک زمستانی مثل پالتو و کفش به عروس خانم پیشکش میشه.

ناگفته نمونه در شهرها و فرهنگ های مختلف ایران ممکنه سنت های خاص هم وجود داشته باشه، مثلا در اصفهان هدایای داماد که بهشون خوانچه گفته میشه که شامل غذاهای محلی هم هستن.

با هم بخوانیم: 10 ایده جذاب برای تزیین سفره شب یلدا با گل و میوه!

شب یلدا برای عروس چی میبرن؟

در بسیاری از شهرها رسمه که در شب چله برای تازه عروس هدایایی از طرف خانواده داماد برده میشه و به این رسم شب چله عروس میگن. لازم به ذکره که هدایای یلدایی عروس جنبه ی تشریفاتی دارن و اگر خانواده ای شرایط انجام این تشریفات رو نداره نباید موجب دلخوری خانواده ی عروس بشه.

اخیرا این سنت پسندیده که به هدف با هم بودن به وجود اومده حالت تجملاتی به خودش گرفته و بیشتر برای چشم و هم چشمی انجام میشه در حالی که نباید هدف اصلی این سنت که شادی و کنار هم بودنه رو فراموش کنید. موارد زیر برخی از هدایای مناسب یلدایی عروس هستن:

 • گل و گیاه
 • ساعت زنانه
 • دیوان حافظ
 • عطر و ادکلن
 • شیرینی جات
 • هدایای نقدی
 • طلا و جواهرات
 • کله قند تزیین شده
 • پالتو و لباس های زمستانی
 • انواع خوراکی های یلدا و آجیل
 • سبد میوه تزیین شده (حواستون باشه که تزیین سبد میوه برای شب یلدا و یلدایی عروس خیلی مهمه!)
شب یلدا برای عروس چی میبرن؟

شب یلدا برای داماد چی میبرن؟

معمولا در اولین شب یلدای عروس و داماد، رسمه که خانواده داماد برای عروس شب چله ای ببرن. در این شب میوه های تزیین شده، آجیل، شیرینی و هدیه هایی برای عروس برده میشه. در برخی خانواده ها رسمه که خانواده عروس برای داماد هم هدایایی خریداری میکنن و در اون شب بهش میدن. معمولا خریدن هدیه برای آقایان کار دشواریه پس شما نیاز به راهنمایی دارید. ما این کار رو برای شما آسون کردیم. در ادامه مقاله با لیستی از هدایای مناسب داماد آشنا میشید.

 • عطر و ادکلن
 • ساعت مردانه
 • دستبند مردانه
 • لباس بافت مردانه
 • کیف پول و کمربند
 • پیراهن اسپرت مردانه
 • کت و شلوار و پیراهن
 • پیراهن، کروات و کفش
 • ساک ورزشی و لباس ورزشی مردانه (اگه اقا داماد اهل ورزش هستن)
شب یلدا برای داماد چی میبرن؟

خنچه عروس شب یلدا

خنچه عروس شب یلدا

سینی شب یلدا برای عروس

سینی شب یلدا برای عروس

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

بهترین راھنمای خرید برای شب یلدا

نماد خوراکی ھا در شب یلدا را بدانید!

ایده های گل آرایی مخصوص سفره شب یلدا + عکس

سوالات متداول درباره شب یلدا برای تازه عروس و داماد

وظیفه خانواده داماد در شب یلدا چیه؟

سنت بردن کادو و هدایای مخصوص شب یلدا توسط خانواده داماده انجام میشه ….

وظیفه خانواده عروس در شب یلدا چیه؟

خانواده عروس خانم هم با توجه به رسم و رسوم به جا مونده از زمان های قدیم، در شب یلدا خودشون رو برای میزبانی و پذیرایی از خانواده داماد آماده میکنن …

شب یلدا برای داماد چی میبرن؟

در برخی خانواده ها رسمه که خانواده عروس برای داماد هم هدایایی خریداری میکنن و در اون شب بهش میدن. از جمله این هدایا میشه به دستبند مردانه، ساعت، عطر و ادکلن و … اشاره کرد …

شب یلدا برای عروس چی میبرن؟

در بسیاری از شهرها رسمه که در شب چله برای تازه عروس هدایایی از طرف خانواده داماد برده میشه و به این رسم شب چله عروس میگن. از جمله یلدایی های عروس میشه به انواع خوراکی ها و آجیل، طلا یا هدیه نقدی، پالتو یا لباس زمستانی اشاره کرد …

خلاصه نکات مقاله شب یلدا برای تازه عروس و داماد

شب یلدا و آیین های این شب از گذشته های دور همواره همراه ایرانیان باقی مونده. واژه یلدا به معنای زایش و تولده. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر میشن و تابش نور بیشتر میشه آخر پاییز و اول زمستان رو شب زایش مهر یا زایش خورشید میدونستن و برای اون جشن بزرگی بر پا میکردن.

بنا بر رسوم ما ایرانی ها خانواده داماد در شب چله یا شب یلدا به خونه خانواده تازه عروس میرن و برای عروس کادویی به نام شب چله ای میبرن. خانواده عروس هم خودشون رو برای پذیرایی از خانواده تازه داماد آماده میکنن.

گاهی اوقات خانواده های نزدیک هم اونا رو همراهی میکنن و همگی با هم طولانی ترین شب سال رو جشن میگیرن. ما در این مقاله از رزفارست سعی کردیم تا آداب و رسوم شب یلدا برای تازه عروس و دامادها رو به طور کامل براتون شرح بدیم.

2 دیدگاه در “آداب و رسوم شب یلدا برای تازه عروس و داماد

 1. معصومه کرامتی گفت:

  شب یلدا اداب و رسوم خیلی زیبایی داره، اما اگه سادگی داشته باشه خیلی زیباتره به نظرم

  1. کارشناس گل و گیاه گفت:

   بله درسته. مهمترین اصل شب یلدا دور هم جمع شدنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *