نگهداری از گل و گیاه

صفر تا صد روش نگهداری گیاه سیکلامن!

روش نگهداری گیاه سیکلامن
امتیاز یادتون نره!

اگه فضای کمی برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی دارید و در عین حال به دنبال گیاه زیبایی هستید، بدون شک گیاه سیکلامن میتونه یکی از بهترین انتخاب های شما باشه و برای نگهداریش باید روش نگهداری گیاه سیکلامن رو بدونید. در حالی که اکثر گیاهان در پایان تابستون به گلدهی خودشون پایان میدن، گیاه سیکلامن تازه دست به کار میشه و تا اواسط بهار به گلدهی خودش ادامه میده. گل ها سیکلامن به رنگ های سفید، صورتی و رنگ های مشابه هستن. حتی گاهی برگ های جذاب این گیاه با نوارهای نقره‌ای رنگ تزئین میشن.

این گیاه در زمستان و ایام کریسمس به اوج محبوبیت خودش میرسه و با شکوفه‌ های رنگارنگش معادله گیاهان بدون گل رو به هم میزنه! سیکلامن گیاه کوچیکیه و با در نظر گرفتن گل هاش، نهایتا به ارتفاع 20 سانتی‌متر میرسه. این گیاه برای چندین هفته به گلدهی خودش ادامه میده و به نگهداری کمی هم نیاز داره.

صفر تا صد روش نگهداری گیاه سیکلامن!

روش نگهداری گیاه سیکلامن

معمولا باغبانان سیکلامن رو در گلدون میکارن و در محیط بسته ازشون نگهداری م‌کنن. سیکلامن با آغاز فصل تابستون به دوره خفتگی خودش وارد میشه، اما اگه به درستی ازش نگهداری کنید، در آغاز پاییز مجدد گلدهی رو آغاز میکنه. اینکه گیاه دقیقا چه زمانی وارد دوره خفتگی بشه، به شرایط محیطی و نحوه نگهداری شما بستگی داره. حتی ممکنه بعضی از انواع سیکلامن به طور کامل این دوره رو تجربه نکرده و یا خیلی سریع ازش عبور کنن. سیکلامن گیاهی چند ساله هست. در ادامه این مقاله از رزفارست با شرایط نگهداری گیاه سیکلامن به طور کامل آشنا خواهید شد.

آبیاری مورد نیاز گیاه سیکلامن

وقتی برگ‌ها نمایان شدن، یعنی گیاه در دوره رشد فعال خودش قرار داره. هر زمان که گیاه حدود 2.5 سانتی‌متر رویی خاکش خشک شد، گیاهتون رو آبیاریش کنید. مواظب باشید که آب رو روی برگ ها و بدنه گیاه نریزید، چون باعث ایجاد پوسیدگی میشه. شما نباید گیاه رو غرقاب کنید.

گل های پژمرده و برگ های ضعیف رو از گیاتون جدا کنید تا بتونه با انرژی بیشتری به پرورش گل های جدیدش بپردازه، در واقع با حذف این برگ ها گیاه رو برای جایگزین کردنشون تشویق میکنید و در فصل تابستون از برگ های بی نهایت زیبای سبز رنگش لذت میبرید. کم رنگ شدن رنگ گل ها، نشونه آغاز خفتگی گیاهه.

در این زمان باید حدود 2 تا 3 ماه اجازه بدید که گیاه خشک بشه. گیاه در این ایام رشدی نداره و طبیعتا به آب و کود هم نیازی نداره. هر مقدار از آب اضافی که در خاک جمع بشه ، باعث فاسد شدن غده گیاه میشه. اگه در دوران خفتگی گلدون رو در خارج از خونه قرارش میدید، مکانی رو برا گیاه انتخاب کنید که در اثر بارش باران، آبی وارد گلدونش نشه. برای آبیاری این گیاه حتما باید روش صحیح آبیاری گیاهان آپارتمانی رو بلد باشید تا گیاهتون دچار بیماری نشه.

آبیاری مورد نیاز گیاه سیکلامن

خاک مناسب گیاه سیکلامن

برای سیکلامن از خاک گلدون ترکیبی ترجیحا با خاک گیاهی مثل خاک برگ استفاده کنید. بالاترین نقطه غده گیاه، باید حداقل 3 سانتی ‌متر از سطح رویی خاک پایین تر باشه.

نور مورد نیاز گیاه سیکلامن

فصل زمستان، زمان رشد فعال این گیاهه. بنابراین در این ماه، سیکلامن رو در معرض دریافت نور کافی و غیرمستقیم خورشید قرارش بدید. فصل تابستون زمان خفتگی گیاه سیکلامن هست و چیزی که این گیاه نمیتونه تحملش کنه آفتاب شدیدیه که به صورت مستقیم بهش برسه. پس بهترین فرصته که گیاه رو در مکانی خنک و دارای سایه نگهداریش کنید تا آماده رشد بعدی خودش بشه. اتاقی رو برای نگهداری گیاه انتخاب کنید که تهویه خوبی داشته باشه. در این فصل شما میتونید گیاه رو در خارج از خونه و در سایه قرارش بدید. سیکلامن جزو گیاهان آپارتمانی گلدار هست و نور عامل مهمی برای گلدهیش محسوب میشه.

نور مورد نیاز گیاه سیکلامن

کوددهی گیاه سیکلامن

زمانی که اکثر برگ های سیکلامن رشد کردن، هر چند هفته یک بار به گیاه کود مایع غلیظ شده بدید. کود مناسب برای سیکلامن، کود کم نیتروژنه. زمانی که گیاه در دوران خفتگی خودش هست، به کود نیازی نداره.

تعویض گلدان گیاه سیکلامن

تعویض گلدان سیکلامن باید هر دوسال یک بار انجام بشه. شما میتونید این کار رو در تابستون و دوران خفتگی گیاه انجامش بدید. اون رو به گلدونی کمی بزرگ تر منتقلش کنید و خاک تازه براش فراهم  کنید.

تعویض گلدان گیاه سیکلامن

رطوبت و دمای مورد نیاز گیاه سیکلامن

سیکلا من حرارت زیاد، دستگاه‌های حرارتی و یا هوای خشک رو دوست نداره. بهترین حالت برای این گیاه، زندگی در آب و هوایی شبیه خواستگاه اصلی خودشه. در واقع دمای ایده‌آل برای سیکلامن در شب‌ها بالای 5 درجه و در روزها زیر 15 درجه هست. رطوبت هوای بالا، به خصوص در زمستان، برای این گیاه خیلی مهمه. یک سینی مناسب بردارید، داخلش آب و سنگریزه بریزید و گلدون سیکلامن رو روی اون قرار بدید.

در واقع شما با انجام این کار یک جزیره برای گلدون خودتون درست کردید. حواستون باشه که گلدون مستقیما در معرض تماس با آب نباشه چون اگه این اتفاق بیوفته ریشه گیاه شما پوسیده میشه و گیاه از بین میره. سنگریزه هایی که روی سینی قرار میدید حکم جدا کننده آب داخل سینی از گلدون رو داره. اگه در تابستون گیاهتون رو به خارج از خونه بردید، قبل از سرد شدن هوا اون رو به داخل خونه منتقلش کنید.

رطوبت و دمای مورد نیاز گیاه سیکلامن

سمی بودن گیاه سیکلامن

گرچه سیکلامن بسیار زیبا و دلفریبه، اما بخش‌ های مختلف این گیاه مخصوصا تنه و ریشه‌ ها حاوی ماده‌ای به نام ساپونین هستن که در صورت خورده شدن برای انسان‌ها و یا حیوانات خانگی خطرناکه و میتونه باعث بروز علائمی مثل آبریزش، اسهال و یا استفراغ بشه. این علائم در حیوانات بیشتره و در انسان‌ها با شدت کمتری بروز میشه. بهتره این گیاه رو از دسترس حیوانات خونگی یا کودکان دور نگه دارید.

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید: نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی + مزایا و معایب

سوالات متداول درباره روش نگهداری گیاه سیکلامن

نور مورد نیاز گیاه سیکلامن چقدره؟

فصل زمستان، زمان رشد فعال این گیاهه. بنابراین در این ماه، سیکلامن رو در معرض دریافت نور کافی و غیرمستقیم خورشید قرارش بدید …

چجوری باید گیاه سیکلامن رو ابیاری کنیم؟

هر زمان که گیاه حدود 2.5 سانتی‌متر رویی خاکش خشک شد، گیاهتون رو آبیاریش کنید. مواظب باشید که آب رو روی برگ ها و بدنه گیاه نریزید، چون باعث ایجاد پوسیدگی میشه …

خاک مناسب گیاه سیکلامن چیه؟

برای سیکلامن از خاک گلدون ترکیبی ترجیحا با خاک گیاهی مثل خاک برگ استفاده کنید. بالاترین نقطه غده گیاه، باید حداقل 3 سانتی ‌متر از سطح رویی خاک پایین تر باشه …

دمای مورد نیاز سیکلامن چقدره؟

در واقع دمای ایده‌آل برای سیکلامن در شب‌ها بالای 5 درجه و در روزها زیر 15 درجه هست. رطوبت هوای بالا، به خصوص در زمستان، برای این گیاه خیلی مهمه …

خلاصه نکات مقاله روش نگهداری گیاه سیکلامن

اگه فضای کمی برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی دارید و در عین حال به دنبال گیاه زیبایی هستید، بدون شک گیاه سیکلامن میتونه یکی از بهترین انتخاب های شما باشه. این گیاه در زمستان و ایام کریسمس به اوج محبوبیت خودش میرسه و با شکوفه‌ های رنگارنگش معادله گیاهان بدون گل رو به هم میزنه! سیکلامن گیاه کوچیکیه و نگهداری ازش هم بسیار ساده و راحته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *