نگهداری از گل و گیاه

صفر تا صد روش نگهداری گل گندمی!

نگهداری گل گندمی
5/5 - (1 امتیاز)

اگه تازه کارید و هنوز تجربه کافی در نگهداری از گیاهان ندارید، گیاه گندمی رو انتخاب کنید چون نگهداری گل گندمی خیلی راحته. این گیاه تقریبا در هر محیط و هر آب و هوایی به خوبی رشد میکنه. فرق نمیکنه در حمام، اتاق خواب، روی میز، قفسه کتاب و یا حتی آشپزخونه! گندمی یکی از تطبیق پذیرترین گیاهان آپارتمانیه. نکته مهم در مورد گندمی، نگهداری آسون و کم دردسرش هست.

گندمی همچنین به دلیل خاصیت تصفیه کننگی خودش خیلی مورد توجه قرار میگیره. گندمی یکی از گیاهان تصفیه کننه هوا به شمار میره. همین موضوع باعث میشه انتخاب گندمی، انتخابی به نفع سلامتی افراد خونه باشه. گیاه گندمی بومی مناطق گرمسیری و جنوب آفریقاست. علاوه بر همه مزایایی که گیاه گندمی داره، رشد سریعی هم داره. پس اگه قصد دارید گیاهی داشته باشید که با گذشت روزها تغییرش رو به وضوح احساس کنید، گندمی برای شما گزینه مناسبه.

صفر تا صد روش نگهداری گل گندمی!

نگهداری گل گندمی

گل گندمی با نام انگلیسی (spider plant) گیاهی همیشه سبز، بوته ای، سریع الرشد و از خانواده لیلیاسه (Liliaceae) ه که بیش از 215 گونه مختلف داره. این گیاه زیبا بومی مناطق گرم آمریکا، آفریقا و اروپاست و برای نگهداری داخل خونه گزینه ای مناسبه. ارتفاع این گیاه بین 25 تا 30 سانتی متره و برگ های نازکش رنگ ابلق سبز و کرم خیلی زیبا دارن.

در صورت ایده آل بودن شرایط و در تابستون، گندمی به گل مینشینه و گل های ستاره ای سفید کوچیکی تولید میکنه که جنبه ی تزیینی ندارن.  به دلیل نیاز رطوبتی بالا، گندمی از گیاهان مناسب برای تراریوم هم شناخته میشه و همچنین شما میتونید اون رو داخل آب بدون خاک هم نگهداریش کنید.

یکی از بهترین گیاهان تصفیه کننه هوا، گل گندمیه. گندمی جزو گیاهان مناسب مبتدی ها هست چون که علاوه بر زیبایی و خواص بیشمارش، نگهداری گل گندمی در خونه هم نسبتا آسونه. این گیاه زیبا با برگ های افشان میتونه در یک گلدون آویز خودنمایی کنه و زیبایی دکوراسیون شما رو چندین برابر کنه.

اگه داخل خونه از حیوانات نگهداری میکنید و یا بچه ی کوچیک دارید، اصلا نگران گندمی نباشید چون که یکی از خاصیت های این گیاه، قرار گرفتن در لیست گیاهان مناسب برای کودکان و حیواناته. نگهداری گندمی در خونه آسونه و تنها با رعایت چند نکته ساده که در ادامه باهاشون آشنا میشیم، میتونید یک گندمی سالم، شاداب و پر برگ داشته باشید.

نگهداری گل گندمی

رطوبت مورد نیاز گل گندمی

گندمی دوست دار رطوبته و به همین دلیل یکی از بهترین مکان ها برای نگهداریش، داخل حمام و سرویس بهداشتیه. بهتره که برای تامین رطوبت گندمی از روش غبار پاشی و ساخت جزیره کمک بگیرید. ساخت جزیره بهترین روش برای تامین رطوبت این گیاهه.

تعویض گلدان گل گندمی

بهترین زمان تعویض گلدان گندمی کیه؟ همونطور که گفتیم گندمی گیاهی سریع الرشده و به همین منظور بهتره در صورت نیاز سالی یک بار گلدونش رو با یک سایز بزرگ تر تعویض کنید. شما همچنین میتونید در صورت ضعیف شدن گیاه در طی سال، خاک سطحیش رو با خاک جدید و غنی تعویض کنید.

تعویض گلدان گل گندمی

نور مورد نیاز گل گندمی

گندمی از اون دسته گیاهانیه که میتونه تقریبا بدون نور هم زنده بماونه، اما قرار دادنش در نزدیک پنجره و دریافت نور غیر مستقیم برای اون بهترین گزینه هست. نوع ابلقش به نور بیشتری نیاز داره اما از قرار دادنش در معرض نور مستقیم خورشید و نور خیلی کم خودداری کنید چون که هر دو برای گیاه مضره.

آبیاری گل گندمی

مثل همه ی گیاهان هر زمان که خاکش خشک بشه باید نسبت به آبیاریش اقدام کنید. در تابستون به دلیل گرم بودن هوا دفعات آبیاریتون رو بیشتر کنید. برای آبیاری این گیاه حتما باید روش صحیح آبیاری گیاهان آپارتمانی رو بلد باشید تا گیاهتون دچار بیماری نشه.

خاک مناسب گل گندمی

گندمی به دلیل داشتن ریشه های پر و گوشتی به خاکی سنگین تر نیاز داره. خاک و کود آماده، خاک کمپوست و خاک باغچه و ماسه برای این گیاه مناسب ترین گزینه ها هستن.

دمای مورد نیاز گل گندمی

گندمی نسبتا هر دمایی رو تحمل میکنه، حتی درجه حرارت صفر اما به دلیل بودن در زادگاهی با آب و هوای گرم، دوست دار دمای نسبتا متعادل و رو به بالاست. از قرار دادن گلدون در راهرو های خیلی سرد و فضای بیرون خودداری کنید. البته قرار دادنش در هوای خیلی گرم هم باعث آسیب رسوندن به برگ ها میشه.

دمای مورد نیاز گل گندمی

کوددهی گل گندمی

در فصول رشد (بهار و تابستون) برای تقویت بهتر گیاه هر 2 هفته یک بار از کود های شیمیایی مخصوص گیاهان آپارتمانی و یا مخصوص گل های زینتی استفاده کنید. همچنین استفاده از کودهای طبیعی مثل تفاله چای، پوست موز و … هم برای این گیاه توصیه میشه.

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید: معرفی گیاهانی که در آب رشد میکنند | پرورش گیاهان در آب

سوالات متداول درباره نگهداری گل گندمی

نور مورد نیاز گل گندمی چقدره؟

گندمی از اون دسته گیاهانیه که میتونه تقریبا بدون نور هم زنده بماونه، اما قرار دادنش در نزدیک پنجره و دریافت نور غیر مستقیم برای اون بهترین گزینه هست …

چجوری باید گل گندمی رو آبیاری کنیم؟

مثل همه ی گیاهان هر زمان که خاکش خشک بشه باید نسبت به آبیاریش اقدام کنید. در تابستون به دلیل گرم بودن هوا دفعات آبیاریتون رو بیشتر کنید …

خاک مناسب گل گندمی چیه؟

گندمی به دلیل داشتن ریشه های پر و گوشتی به خاکی سنگین تر نیاز داره. خاک و کود آماده، خاک کمپوست و خاک باغچه و ماسه برای این گیاه مناسب ترین گزینه ها هستن …

رطوبت مورد نیاز گل گندمی چقدر باید باشه؟

گندمی دوست دار رطوبته و به همین دلیل یکی از بهترین مکان ها برای نگهداریش، داخل حمام و سرویس بهداشتیه. بهتره که برای تامین رطوبت گندمی از روش غبار پاشی و ساخت جزیره کمک بگیرید. ساخت جزیره بهترین روش برای تامین رطوبت این گیاهه …

خلاصه نکات مقاله نگهداری گل گندمی

اگه تازه کارید و هنوز تجربه کافی در نگهداری از گیاهان ندارید، گیاه گندمی رو انتخاب کنید. این گیاه تقریبا در هر محیط و هر آب و هوایی به خوبی رشد میکنه. فرق نمیکنه در حمام، اتاق خواب، روی میز، قفسه کتاب و یا حتی آشپزخونه! گندمی یکی از تطبیق پذیرترین گیاهان آپارتمانیه. نکته مهم در مورد گندمی، نگهداری آسون و کم دردسرش هست. گندمی همچنین به دلیل خاصیت تصفیه کننگی خودش خیلی مورد توجه قرار میگیره. گندمی یکی از گیاهان تصفیه کننه هوا به شمار میره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *