چگونه خاک گلدان را تقویت کنیم؟

چگونه خاک گلدان را تقویت کنیم؟

گل‌ها موجودات زیبا و بی آسیبی هستن که به دلیل ظرافت خاصی که دارن باید بسیار مورد توجه قرار بگیرن. حالا اگه گیاه و گل‌هایی که مشغول به مراقبت ازشون هستید، گیاهان آپارتمانی باشن، لزوم مراقبت و توجه خاص بهشون، بیشتر میشه. برای اینکه بدونید چگونه خاک گلدان را تقویت کنیم پیشنهاد میکنم در این مقاله با رزفارست همراه باشید.

چگونه در منزل خاک گلدان را تقویت کنیم؟

خاک گلدون، حکم قلب گیاه رو داره. به طوری که اگه این خاک، نیا‌زهای گیاه و یا گل رو برای رشد بهتر فراهم نکنه، به مرور زمان گیاه پژمرده میشه و رنگ برگ و گلبرگ هاش تغییر میکنه.

اگه مراقبت‌های لازم از گیاه و گل ما به خوبی انجام نشه، ناچار باید به سراغ تقویت خاک گلدونمون بریم و نیازهای گیاه رو فراهم کنیم. هر گیاه و یا گل شرایط نگهداری خاص خودش رو داره  و با توجه به نوعش، شرایط نور و آبدهی مخصوص به خودش رو می‌طلبه.

چگونه خاک گلدان را تقویت کنیم؟

طرز تهیه خاک گلدان در منزل

طرز تهیه خاک گلدان و تقویت کردنش همیشه مورد توجه پرورش دهندگان گلها و گیاهان زینتیه. تا به اینجا شرایط ایده آل فیزیکی, شیمیایی و بیولوژیکی خاک گلدون و همچنین ویژگی های انواع مختلف خاک مورد استفاده در ترکیب خاک گلدون رو مورد بررسی قراردادیم. با جمع بندی مطالب, روشنه که وجود پیت ماس در ترکیب خاک گلدون اهمیت داره.

استفاده از پیت ماس به تنهایی هم میتونه نتیجه مطلوب رو حاصل کنه اما اغلب برای کاهش هزینه ها در ترکیب خاک گلدون از کوکوپیت, ماسه رودخانه و پرلیت هم استفاده میشه. شما همچنین میتونید برای یادگیری مراقبت بهتر از گلدون مقاله انواع روش‌های از بین بردن قارچ گلدان رو مطالعه کنید.

شرایط ایده آل

بهترین نتیجه زمانی به دست میاد که ترکیب حاوی 50-60 درصد پیت ماس باشه. ترکیبی از خاک های ذکر شده تمام شرایط مورد نیاز گیاه برای رشد رو فراهم میکنه. چرا که فاقد هر گونه آلودگی میکروبی، آفت و بذر علف های هرزه. خاصیت نفوذ پذیری و نگه داری آب بالایی داره  و در عین حال سرشار از مواد مغذی مورد نیاز رشد گیاهه که موجب میشه دسترسی ریشه گیاه به مواد غذایی در اون به راحتی اتفاق بیوفته.

محدوده pH آن هم در محدوده ایه که اکثر گلها بخوبی در اون رشد می کنن. از نظر چگالی هم وضعیت مناسبی داره چون هوادهی به ریشه هم به صورت مطلوب انجام میشه.

طرز تهیه خاک گلدون برای گیاهان آپارتمانی

 • ۲ پیمانه پیت ماس یا کوکوپیت.
 • ۱.۵ پیمانه پرلیت.
 • ۲ قاشق غذاخوری شن درشت.
 • یک چهارم قاشق چای خوری آهک (در صورت استفاده از پیت ماس) ۱.۵ قاشق چای خوری کود.
طرز تهیه خاک گلدان در منزل

چگونه خاک را حاصلخیز کنیم

خاک ، مواد مغذی و آب و هوای مورد نیاز برای رشد گیاه رو فراهم میکنه ، بنابراین زمان گذاشتن برای بهبودش بی نتیجس. برای مطالعه بیشتر درباره خاک گلدون مقاله بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان رو مطالعه بفرمایید.

دونستن PH هم ضروریه :

بیشتر گیاهان خاکی خنثی و بعضیشون خاک اسیدی و یا قلیایی (بین 5/5 تا 7 ) رو ترجیح میدن . بهتره قبل از کاشت محصول PH خاک رو توسط کیت های تست موجود در بازار پیدا کنید. لازم به ذکره که سطح PH رو دائما تغییر ندید چون اثری موقت دارن و بهترین راه کشاورزی کردن با خاک تا حد امکانه.

خاک به عنوان یک موجود زنده به تغذیه و آب رسانی نیاز داره :

سه ماده مغذی برای رشد سالم گیاهان ازت ، فسفر و پتاسیمه. کود اسب سرشار از مواد ارگانیک حاصل خیز برای خاکه اما با این وجود باید مواد مغذی کمیاب خاک از قبیل آهن ، بور ، مس ، منگنز ، مولیبدن و روی رو هم بهش اضافه کرد.

موجودات زنده هم برای داشتن یک خاک سالم ضروری هستن :

میکوریز نوعی قارچه که به جذب آب و مواد مغذی کمک میکنه و میشه اون رو از فروشگاه های باغبانی تهیه و در سوراخی از خاک قرار بدید . کرم های خاکی هم بهترین دوستان یک باغبان هستن که از مواد آلی تغذیه و سپس در خاک پراکنده میشن و به سرعت بخشیدن فرآیند کمپوست کمک میکنن.

همچنین حفظ کردن خزنده های چندش آور هم خالی از لطف نیست چون باعث در معرض خطر قرار دادن آفات میشن. اگه برای کنترل آفات از اسپری شیمیایی استفاده می کنید دقت کنید، چون باعث از بین رفتن موجودات خوب در خاک هم میشن.

تقویت خاک گلدان با موی سر!!!!!!!

تقویت خاک گلدان با موی سر!!!!!!!

موهای برس شما به عنوان یک کود طبیعی برای همه گیاهانتان عمل میکنه. دلیلش اینه که مو حاوی نیتروژنه و این همون چیزیه که گیاهان برای زنده موندن بهش نیاز دارن. در واقع ، موها حتی از کود هم بهتر عمل می کنن. شما احتمالاً همچین انتظاری رو ندارید.

انتظار نداشته باشین که این پروسه کود دهی ،به سرعت اتفاق بیوفته. دقیقا چیکار باید کرد؟ خاک گلدون رو سوراخ کنید و بعد دسته های مو رو از روی برس مو برداشته و بکارید. اطمینان حاصل کنید که اخیراً موهای شما رنگ نشده ،شما این مواد شیمیایی رو در گیاهان خود نمیخواید.از اون به بعد، باید برای این روند صبور باشید چون حدود دو سال طول میکشه تا موها کاملاً تجزیه بشن.

دیگر مقالات: گل انرژی بخش مناسب محل کار

ریختن سنگ روی خاک گلدان

گاها دیده میشه که بر روی خاک گلدون‌ها، سنگ‌ریزه ریخته میشه و به این سنگ‌ریزه‌ها سنگ گلدون هم گفته میشه. استفاده از سنگ گلدون امروزه بیش از پیش رایج شده. به گونه‌ای که انواع سنگ گلدون ریز و درشت و در رنگ‌های و شکل‌های مختلف در بازار یافت میشن. به طور کلی اختلافات بسیاری بر سر استفاده از سنگ ریزه روی گلدون هست و موافقان و مخالفان خودش رو داره.

اما خوبه که بدونید سنگ گلدون فوایدی برای گل و گیاه داره  که در ادامه بهشون اشاره میکنیم. در این مقاله صرفا به سنگ‌ریزه‌هایی که روی خاک گلدون استفاده میشن می‌پردازیم.

ولی باید بدونید که  انواعی از سنگ ریزه هم هستن که با خاک گلدون مخلوط میشن و کاربردشون برای افزایش تخلخل و نفوذپذیری خاکه و به دفع آب اضافه‌ گلدون کمک می‌کننن. سنگ‌ریزه‌ها علاوه بر گلدون در تراریوم‌ها، فضای سبز و برای آکواریوم‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرن.

برخی از فواید سنگ ریزه ها

 • زیبایی
 • بازتاب نور و جلوگیری از تبخیر آب گلدون
 • جلوگیری از نفوذ حشرات در خاک
 • حفظ خاک گلدون موقع آبیاری
 • تثبیت پایه‌ی گیاه و امنیت بیشتر هنگام جابجایی
 • مرطوب نموندن تنه‌ی گیاه پس از آبیاری و جلوگیری از پوسیدگی و بیماری‌های قارچی
 • جلوگیری نسبی از رشد علف های هرز
 • جلوگیری از تبخیر سریع آب
 • جلوگیری از تغییرات ناگهانی دما
ریختن سنگ روی خاک گلدان

پوست گردو برای خاک گلدان

پوسته گردو سرشار از مواد معدنیه که در صورت انتقال، این مواد میتونن منبع تغذیه خوبی برای خاک باشن. وقتی که پوست گردو رو به هر صورتی رویه خاک یا درون خاک قرار میدن، این پوسته بوسیله ترکیبات خاک به تدریج تجزیه میشه و به مرور زمان تمام مواد مغذیش رو به درون خاک تزریق میکنه. گیاهان یا درختانی که در اون خاک رشد می‌کنن میتونن از این منابع استفاده کنن و پربار بشن.

ویژگی پوست گردو

پوسته گردو یکی از منابع تغذیه ایه که سرعت آزاد شدن مواد و اکسیدانش خیلی پایینه. به همین دلیل باید برای این موضوع صبور بود. به مرور ریشه گیاهان این مواد رو جذب میکنه. اینجوری میتونه با کامل کردن عناصر خاک به رشد سبزیجات و میوه‌ها کمک کنه. خاکی که با پوست گردو ترکیب شده باشه، میوه‌های خوش طعم و عالی میده.

وقتی که گردو به عرصه می رسه و میوه‌هاش کامل میشه، همواره مقداری از پوست گردو روی زمین میریزه و طی یک مکانیسم طبیعی به چرخه خاک باز میگرده و به مرور زمان و در طی سال‌ها خاک رو غنی‌تر میکنه.

 خواص پوست گردو برای خاک

بیانگر تاثیر این ماده بر ریشه گیاهه، در صورتی که وجود پژمردگی و کاهش رشد در گیاه مشاهده کردین، میتونید به عنوان درمان مقداری از پوست گردو رو چه به شکل خورد شده یا حالت‌های دیگه در خاک گلدون قرار بدید. به مرور زمان پوست گردو اثرش رو بر خاک میذاره و بعد از مدتی میتونید شاهد رشد بهتر و سرحال‌تر شدن گیاه باشید.

بهتره که موقع استفاده از پوست گردو برای خاک گیاهان به نوع گیاه و مقدار پوست گردو هم توجه کنید دانشمندان متوجه شدن که پوسته گردو از نوعی سلول ساخته شده که تا به امروز ساختار مشابهی براش کشف نشده.  ساختاری که دانشمندان بهش اسکلرید پلی پلیبات میگن.

تجزیه پوست گردو

در واقع یک سلوله که بوسیله لوب‌های نامرتب اطرافش محصور شده. پوسته گردو برخلاف سایر پوسته‌های چوبی که با سرعت خیلی کندتری تجزیه میشن، طی شش تا دوازده ماه به خوبی مواد مغذی خود رو آزاد  میکنه و تجزیه میشه. این خاصیت عالی ازخواص پوست گردو برای خاکه که زودتر از باقی مواد خاک رو غنی میکنه.

بیشتر بخوانید: آفت کش طبیعی

پوست گردو برای خاک گلدان

سوالات متداول

وجود پیت ماس در ترکیب خاک گلدون چه اهمیتی داره؟

استفاده از پیت ماس به تنهایی هم میتونه نتیجه مطلوب رو حاصل کنه اما اغلب برای کاهش هزینه ها در ترکیب خاک گلدون از کوکوپیت, ماسه رودخانه و پرلیت هم استفاده میشه.

سنگ گلدون چیه؟

گاها دیده میشه که بر روی خاک گلدون‌ها، سنگ‌ریزه ریخته میشه و به این سنگ‌ریزه‌ها سنگ گلدون هم گفته میشه. استفاده از سنگ گلدون امروزه بیش از پیش رایج شده. به گونه‌ای که انواع سنگ گلدون ریز و درشت و در رنگ‌های و شکل‌های مختلف در بازار یافت میشن.

چرا تقویت خاک گلدون با موی سر امکان پذیره؟

موهای برس شما به عنوان یک کود طبیعی برای همه گیاهانتان عمل میکنه. دلیلش اینه که مو حاوی نیتروژنه و این همون چیزیه که گیاهان برای زنده موندن بهش نیاز دارن. در واقع ، موها حتی از کود هم بهتر عمل می کنن.

خلاصه نکات مقاله

خاک گلدون، حکم قلب گیاه رو داره. به طوری که اگه این خاک، نیا‌زهای گیاه و یا گل رو برای رشد بهتر فراهم نکنه، به مرور زمان گیاه پژمرده میشه و رنگ برگ و گلبرگ هاش تغییر میکنه.

بیشتر گیاهان خاکی خنثی و بعضیشون خاک اسیدی و یا قلیایی (بین 5/5 تا 7 ) رو ترجیح میدن .

سه ماده مغذی برای رشد سالم گیاهان ازت ، فسفر و پتاسیمه.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید