نگهداری از گیاه کروتون

کروتون یک گیاه خانگیه که به‌ راحتی رشد میکند برای نگهداری از گیاه کروتون و درای رنگین آن، سبز، قرمز، نارنجی و زرد خلاصه میشه. این گیاه که همچنین “Croton Garden” نیز نامیده میشه، بومی جنگل‌های گرمسیری جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه. برای شناخت بیشتر این گیاه مقاله زیررا مطالعه نمایید.

همه چیز درباره نگهداری از گیاه کروتون

همه چیز درباره نگهداری از گیاه کروتون


در مناطقی با تابستان‌های گرم و مرطوب، میتوان کروتون را در فضای باز به عنوان یک گیاه با به عنوان نمادی بی نظیر و رنگارنگ پرورش داد.
توجه کنید که تمام قسمتهای این گیاه سمیه – به خصوص دانه‌ها – بنابراین استفاده از آن در خانه‌هایی که حیوانات اهلی خانگی کنجکاو یا کودکان هستند، توصیه نمیشه.

در واقع برای نگهداری از گیاه کروتون یک شیره شیری رنگ تولید میکنه که میتونه برای پوست تحریک کننده باشد.بیایید همه چیز درباره گیاه کروتون و مراقبت از آن بدانیم؛


هنگام انتخاب گلدانی برای کروتون، به خاطر داشته باشید که گیاه به‌صورت قائم رشد میکند، که در نهایت ممکنه سنگین شود پس گلدانی را انتخاب کنید که با بزرگ شدن کروتون به‌راحتی جای گیرد یا به مرور زمان در گلدان‌های بزرگتر بکارید. اگر گیاه نسبت به گلدان فعلی آن خیلی بزرگ شده، آن را در بهار مجدداً بکارید.
از یک مخلوط گلدان با زهکشی خوب استفاده کنید.

خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید، اما بگذارید بین آبیاری خشک شود.کروتون دوست دارد مرطوب نگه داشته شود اما خیس نباشد.اگر رطوبت در خانه شما کمه، هفته ای یک بار دور برگ‌ها را با آب غبارآلود کنید یا یک سینی از شن خیس نزدیک گیاه بگذارید.

تهیه این گیاه زیبا از گل فروشی آنلاین رز فارست

نگهداری گل کروتون در خانه

همه چیز درباره گیاه کروتون


گیاه کروتون اغلب در فضای باز و در مناطق گرمسیری پرورش مییابد، اما در آپارتمان نیز عالی رشد میکنه. برای نگهداری در خانه، باید همه چیز درباره گیاه کروتون را دانست اینکه در شکلها و رنگهای مختلف برگ بسیار متنوع هستند یا برگ‌ها میتونه کوتاه، بلند، پیچ خورده، نازک، ضخیم و ترکیبی از اینها باشند.

برخی از انواع کروتون به نور زیاد نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر به نور متوسط یا کم نیاز دارند. به طور کلی، هر چه گیاه کروتون متنوع و رنگارنگ تر باشد، به نور بیشتری نیز احتیاج دارد.گیاهان کروتون را میتونه در گلدان کاشت و در داخل خانه نگهداری کرد، اما باید آنها را در محلی قرار داد که در معرض نور خورشید قراربگیرد.

بدون نور، رنگ‌های کروتون محو میشه. در صورت خشک بودن هوای داخل خانه، یک رطوبت ساز می‌تواند مفید باشه. وقتی داخل خانه نگهداری بشه، گرد و غبار گرفتن گیاه معموله. اگر این اتفاق افتاد، میتونید آن را اسپری کرده یا از اسفنج مرطوب برای از بین بردن باقی مانده گرد و غبار و آفت استفاده کنید.

اگر دوست داشته باشید در کنار داشتن یک گیاه زیبا گل های زیبا هم داشته باشید به صفحه خرید گل ما مراجعه کنید.

ویژگی های کروتون رو بهتر بشناسید!

نگهداری از گیاه کروتون کروتون را در مکانی آفتابی مانند پنجره شرقی، جنوبی یا غربی قرار بدید. اگر یک کروتون در معرض نور کمی قرار گیرد، برگ‌های جدید کمرنگ‌تر خواهند بود.

البته هنگامی‌که دمای شب به حدود 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتی‌گراد) کاهش میابد، لازمه کروتون را در داخل خانه ببرید.برگ‌ها را ماهانه دو بار با پارچه مرطوب به آرامی ‌پاک کنید تا تمیز و عاری از گرد و غبار بشه.


گیاه را در بهار و تابستان کود بدید. در پاییز و زمستان از کوددهی به میزان کم و یا کود دادن به طور کامل خودداری کنید.کروتون معمولاً بدون آفت و بیماریه، هرچند به آفات رایج گیاهان خانگی مانند جلبک‌های پوستی، کنه‌های عنکبوت و حشرات مقیاس حساسه.


تکثیرو نگهداری از گیاه کروتون گیاه کروتون به چه صورت انجام می‌شود؟


این گیاه گرمسیری معمولاً پر برگ و انبوه است و برگ‌ها برای ایجاد الگوهای رنگی، خوشه ای میکنه. این درختچه میتونه تا 10 فوت قد بکشد البته انواع مختلفی از آن وجود دارد. همه چیز درباره گیاه کروتون و تکثیر آن آسانه؛

برای تکثیر گیاه کروتون، از قلمه ساقه ای استفاده کنید که طول آن 4/3 اینچ است و 3 تا 5 برگ دارد. انتهای بریده شده قلمه را در یک هورمون ریشه دار فرو برده و در یک گلدان کوچک بکارید. خاک را مرطوب نگه دارید، اما نباید بیش از حد آبیاری بشه.

اگر دما بین 70 تا 80 درجه فارنهایت باقی بماند، قلمه‌ها در کمتر از یک ماه ریشه میزنه. گیاه جدید کروتون خود را قلمه بزنید وقتی ریشه ای جدیدی ایجاد شد و رشد جدید محسوسی مشاهده شد. شاخ و برگ‌های جدید سبز درمی‌آیند و به مرور رنگ میگرند.


هرچند کروتون‌ها معمولاً بدون آفت و بیماری هستند، اما گاهی اوقات ممکنه دارای ، فلس، کنه، قطره چربی و مشکلات قارچی باشند. بعد از قلمه گیاه خود را کاملاً زیر نظر داشته باشید که تغییرات در بافت برگ و بقایای حشرات را تشخیص بدید.


چه کار‌هایی به پرپشت شدن کروتون کمک می‌کند

چه کار‌هایی به پرپشت شدن کروتون کمک می‌کند


برای داشتن کروتون پرپشت، به آن مقدار زیادی آب و کود بدید، وقتی رشد آن بهبود یافت، میتونید مقدار آن را کاهش بدید. به زودی با انبوهی از شاخ و برگ‌های رنگارنگ پاسخ خواهد داد.کروتون موجود در یک گلدان را میتونید به‌صورت یک درختچه کوچک و پرپشت نگه داشت، حتی اگر گیاه کوچک باشد باز هم برگ‌های آن به اندازه نرمال خود خواهند بود.

افتادگی برگ کروتون چطور برطرف می‌شود؟


شاید دانستن همه چیز درباره گیاه کروتون لازم نباشد چون رایج ترین مشکل، ریزش برگ است، گیاهان کروتون به چند دلیل میتونه برگ خود را از دست بده، به طور معمول بر اثر تنش و استرس.

این استرس میتونه ناشی از انتقال گیاه از خارج به فضای خانه باشد، یا بالعکس، یا عدم تعادل در مواد مغذی ضروری. اگر گیاه در حال سازگاری با محیط جدیده، به آن زمان بدید. بعد از چند هفته، دوباره رشد میکنه. اگر اخیراً گیاه خود را جابجا نکرده‌اید، از بین رفتن برگ میتونه به دلیل قرار گرفتن در معرض دمای شدید، نور کم، آبیاری نامناسب یا بیماری / آفات باشد.

برای مطالعه: شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما


افتادگی برگ کروتون چطور برطرف می‌شود؟


نگهداری از گیاه کروتون بیش از 100 نوع دارند. برگ‌های آنها ممکنه متفاوت باشه: قرمز، زرد، سبز، مسی، نارنجی، قهوه‌ای و صورتی. رنگ‌ها در کل برگ پخش می‌شوند و یک گیاه خوش رنگ و لعاب میبینید. می‌توان گفت همه چیز درباره گیاه کروتون و انواع آنها یکسانه که به مکان‌هایی با نور روشن و خاک مرطوب نیاز دارند. در اینجا برخی از محبوب ترین انواع این گیاهان زیبا آورده شده:

انواع گل کروتون

انواع گل کروتون

1-کروتون غبار طلا (Codiaeum variegatum ‘Gold Dust’)
کروتون ‘Gold Dust’ دارای برگ‌های به رنگ سبز تیره که در آن نقاط طلایی پاشیده شده. این گیاه که به عنوان گیاه همیشه سبز شناخته میشه، به‌راحتی قابل پرورشه و میتونید به ارتفاع سه تا شش فوت برسد. رشد نسبتاً کندی دارد بنابراین نگران نباشید. در داخل خانه نیز قابل پرورشه.


2-کروتون ماما (Codiaeum variegatum ‘Mammy’)
مانند سایر کروتون‌ها، مراقبت از “ماما” آسانه و رنگهای زرد، قرمز، سبز، بنفش و قهوه‌ای روشن دارد. برگ‌های آن بزرگ، ضخیم و براقه. میتونه آن را به عنوان یک گیاه خانگی داخلی یا بوته تزئینی در فضای باز نیز پرورش داد. گیاه را در زمستان به داخل خانه بیاورید.


3- کروتون پترا (Codiaeum variegatum ‘Petra’)
‘پترا’ بومی جنوب شرقی آسیاست. می‌تواند به ارتفاع چهار تا پنج فوت برسد. برگ‌های بزرگ و پهن آن میتونید به رنگهای قرمز بورگوندی، زرد، نارنجی، سبز و برنز باشند. میتونید آن را در فضای بسته و در محفظه‌های بزرگ و با نور آفتاب پرورش داد. این گیاه به دمای ثابت از 60 تا 85 درجه فارنهایت نیاز دارد.

ادامه مراحل:


4- کروتون مادر و دختر (Codiaeum variegatum)
گیاه “مادر و دختر” احتمالاً دارای عجیب ترین برگ در میان گونه‌های کروتون باشه. آنها باریک و بلند هستند و برگ‌هایی به رنگهای سبز عمیق تا بنفش عمیق دارند.


5- کروتون آیکن قرمز (Codiaeum variegatum ‘Red Iceton’)
مانند سایر کروتون‌ها، “Red Iceton” به‌راحتی قابل رشده و نگهداری کمی نیاز دارد. برگ‌های آن رنگهای مختلفی از سبز، طلایی، نارنجی و قرمز بورگوندی عمیق دارد. در فضای باز می‌تواند تا 20 فوت قد بکشد.


6-کروتون باشکوه (Codiaeum variegatum)


نگهداری از گیاه کروتون “باشکوه” دارای برگ‌هایی شبیه ” غبار طلا”. برگ آنها بزرگ، پهن و رنگی با سایه‌های سبز، صورتی، زرد، نارنجی، سورمه ای و بنفش عمیق هستند. هنگامی‌که در فضای باز رشد میکند می‌تواند تا هفت فوت ارتفاع داشته باشد، اگرچه قد متوسط حدود سه تا چهار فوته. این گیاه رنگ‌های خود را حتی در سایه حفظ میکند


7- کروتون الینور روزولت (Codiaeum variegatum ‘Eleanor Roosevelt’)
در میان انواع کروتون، که برگ‌های پهن دارند، “الینور روزولت” دارای برگ باریک، سبز تا بنفش، برگ‌هایی با رنگ زرد طلایی طرح داره. ارتفاع آن میتونه به ارتفاع چهار تا شش فوت برسد. ‘النور روزولت’ ترکیبیه که توسط هنری کوپینگر در دهه 1920 ایجاد شده.


8- کروتون زنگبار (Codiaeum variegatum ‘Zanzibar’)
برگ‌های باریک کروتون “زنگبار” از نظر شکل شبیه “الینور روزولت” هستند. رنگ آنها از سبز، بنفش، قرمز، زرد و نارنجی متغیره. ارتفاع آن میتونه تا شش فوت برسه. مانند بیشتر کروتون‌ها، ‘زنگبار’ در نور شدید رشد میکنه


گل دادن و نگهداری از گیاه کروتون

گل دادن گیاه کروتون


همه چیز درباره گیاه کروتون و محبوبیت آن به برگ‌های بزرگ، چرمی ‌و براق برمیگردد. آنها شکوفا میشه، اما گلهای کوچک و زرد شکل ستاره ای آنها خیلی چشم‌نواز نیست و به‌صورت خوشه‌های بلند بین برگ‌های بزرگ آویزان هستند.

کروتون‌ها بومی جنوب آسیا و جزایر خاصی از اقیانوس آرام هستند که در آنجا به عنوان گیاهان نیمه گرمسیری رشد میکنند. آنها دمای بین 60 تا 85 درجه فارنهایت را ترجیح میدهند و میتوان آنها را در هوای گرم در مناطق خنک در فضای باز نگه داشت. کروتون‌ها دمای زیر 46 درجه را تحمل نمیکنند و باید با سرد شدن هوا به داخل خانه منتقل شوند.

سؤالات متداول


1- آیا گیاه کروتون و راش فویل یکی هستند؟
در واقع راشفویل نام رایجی برای گونه خاصی از گیاه کروتونه، Croton michauxii یا کروتون Michaux. کلمه “کروتون” اغلب به طور عام استفاده میشود تا به گونه‌های مختلف این جنس اشاره کند.
2- یک ماهیه گیاه کروتون خریده‌ام حتی شاخ و برگ‌های جدید تولید کردو دو هفته گذشته، برگ‌ها میریزند. آیا این طبیعیه؟ چه میتوانم بکنم؟
انتقال کروتون به محل جدید میتونه باعث ریزش برگ در گیاه بشه. اگر اینگونه نباشد، دلایلی مثل نور، خاک و … ممکنه عامل باشند.


علت برگ ریزی گیاه کروتون

علت برگ ریزی گیاه کروتون


ریزش برگ بسیار دلسرد کننده. بیشتر اوقات ریزش برگ کاملاً طبیعیه، اما گاهی اوقات عامل جدی‌تری در میانه. در اینجا برخی از مواردی وجود دارد که ممکنه باعث ریزش برگ‌های کروتون شما بشه.


1- خاک نامناسب
کروتون‌ها ترجیح میدهند خاک مرطوب مداوم داشته باشند، اما مطمئن باشید که گیاه خود را بیش از حد زیر آب نگذارید. اطمینان حاصل کنید که برنامه آبیاری شما منظمه – زمانی که 5 سانتیمتری سطح خاک خشکه، آبیاری کنید.


2-رطوبت کافی نباید
کروتون یک گیاه گرمسیریه، بنابراین در محیط‌های مرطوب تر رشد میکند. رطوبت اطراف گیاه خود را با غبارپاشی برگ‌ها با استفاده از سینی سنگریزه یا دستگاه بخور سرد افزایش بدید.


3- گیاه جابجا شده، حمل شده یا شوکه شده؟
به طور کلی، گیاهان آپارتمانی تغییر را دوست ندارند. آنها میتوانند برای چند روز یا حتی چند هفته بعد از ورود به خانه شما یا پس از انتقال به مکان جدیدی در خانه شما بد حال باشند.


4-آیا به اندازه کافی آفتاب میگیرد؟
کروتون شما یک مکان آفتابی را ترجیح میدهد. اگر در منطقه ای بدون نور کافی قرار گیرد، شروع به ریزش برگ میکند. رنگ برگ‌های کروتون شما نیز نشان میدهد که آیا به اندازه کافی نور خورشید دریافت میکند. برگ‌ها عمدتاً به رنگ سبز رشد و فاقد رنگهای قرمز، نارنجی و زرد رنگی هستند.


چرا برگ‌های گیاه کروتون میریزد

چرا برگ‌های گیاه کروتون میریزد


همه چیز درباره نگهداری از گیاه کروتون و احتمالات برگ ریزی گفته شد،
از جمله اینکه تغییر برای یک گیاه کروتون ممکنه دشوار باشد. ریزش برگ گیاه کروتون اغلب پاسخ گیاه به قلمه یا انتقال از گلخانه به خانه شماست.

طبیعیه که کروتون حین سازگاری با تغییرات محیطی، برگ‌ها را رها میکند. پس از استقرار، در طی سه یا چهار هفته، گیاه شما شروع به رشد میکند. اگر اخیراً مکان گیاه را تغییر نداده‌اید و برگ‌های کروتون شما میریزد، وقت آنه که سایر مشکلات را بررسی کنید.


گرما و رطوبت؛ گیاهان کروتون گرمسیری هستند، به این معنی که در شرایط گرم و مرطوب رشد میکنند. اگر برگ‌های کروتون شما میریزد، ممکنه در معرض سرما یا گرمای شدید قرار گرفته باشد. یک مرطوب کننده هوا یا غبار پاشی با آب مقطر به کروتون کمک می‌کند تا احساس امنیت کند.


نور؛ ریزش برگ کروتون و کم رنگی برگ میتونه به دلیل کمبود نور خورشید باشد. برخی گونه‌ها به نور بیشتری نسبت به سایرین نیاز دارند.
آب ؛ برنامه آبیاری سایر گیاهان خانگی ممکنه برای کروتون مناسب نباشد. آبیاری زیاد باعث آسیب ریشه‌ها و ریزش برگ کروتون میشه.


برای نگهداری از گیاه کروتون بیماری‌ها و آفات؛ زیر برگ‌ها علائم بیماری یا آفات حشرات را بازرسی کنید و آن را درمان کنید. حتی اگر کروتون شما قهوه‌ای و بدون برگ باشه، به این معنی نیست که گیاه دوست داشتنی شما برای همیشه از بین رفته. ساقه اصلی را به آرامی ‌خراش بدید. اگر بافت زیر آن هنوز سبزه، گیاه شما زنده و ممکنه بهبود یابد.
چرا برگ‌های گیاه کروتون میریزد


خلاصه نکات مقاله


نام علمی Croton Garden
نام متداول کروتون
اندازه بالغ تا 10 فوت
قرارگیری در معرض نور خورشید متوسط رو به زیاد
منطقه بومی جنگل‌های گرمسیری جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید