نگهداری گل قاشقی | فواید و علت ریزش برگ های گل قاشقی

گل قاشقی گیاهی است که در بسیاری از خونه ها نگهداری میشه اما اگر در نگهداری گل قاشقی کوشا نباشیم بسیار سریع این گیاه خراب شده برای نگهداری سریع و دانستن همه چیز درباره گل قاشقی پیشنهاد میشود با رزفارست همراه باشید

همه چیز درباره نگهداری گل قاشقی

همه چیز درباره گل قاشقی نگهداری از گل قاشقی

 نگهداری گل قاشقی که به گوشمان خورده این بوده که گونه‌هایی متعلق به تیره پپرومیا هستند. آنها بستگان نه چندان دور گیاهانی هستند که به عنوان فلفل سیاه در آشپزخانه داریم. این گیاهان گرما دوست و بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری هستند.

گونه‌های گیاه قاشقی از نظر ظاهری متفاوت هستند، اگرچه بسیاری از آنها برگ‌های کوچک، صاف و ساقه‌های ضخیمی دارند. عموماً برگ‌های انبوه و فشرده‌ای دارند که برای باغبانی داخل منزل، سبدهای آویز، ظروف و گلخانه‌ها به انتخاب خوبی مبدل میشه.

 فواید گل قاشقی چیست؟

 پپرومیا در طب سنتی برای درمان سردرد، آکنه، دردهای مفصلی و در اصل برای درمان تب و مواقع حساس برای پانسمان زخم کمک میکنه. البته از حجم زیاد پپرومیاها دوری کنید زیرا ممکن است به چندین مشکل مرتبط با سلامتی منجر بشه.

بیشتر بدانید: نگهداری از گیاه زاموفیلیا

 ویژگی‌ها و شرایط منحصربه‌ فرد گیاه قاشقی

ویژگی‌ها و شرایط منحصربه‌فرد گیاه قاشقی ونگهداری از گل قاشقی

 اگرچه گیاهان قاشقی در زمینه نیاز به رطوبت بالا مشهور هستند، اما در اکثر انواع این مورد صدق نمیکنه. بسیاری از گیاهان پپرومیا برگ‌های آبدار و گوشتی داره، بنابراین میتونه سطح رطوبت کم و آبیاری نادر را تحمل کنند. این امر آنها را به یک گیاه خانگی ایده آل تبدیل میکنه، جایی که سطح رطوبت در بسیاری از فضاهای آپارتمانی نسبتاً کمه.

بدیهی است که همه چیز درباره این گل بسته به نوع گیاه متفاوت خواهد بود. بهترین راهکار، نگاه به برگ‌ها است و هرچه برگ‌ها ضخیم‌تر و شادتر به نظر برسند، سطح رطوبت کمتری را می‌توانند تحمل کنند.

گلدهی گل قاشقی به چه صورت است؟

نگهداری گل قاشقی برای این‌گونه ها اگرچه ازلحاظ ظاهری تفاوت چشمگیری دارند اما به‌طورکلی دارای ساقه‌های ضخیم، تنومند و برگ‌های گوشتی، گاهی اوقات دارای پنجره‌های پوستی هستند. گل‌های پپرومیا به‌طورمعمول دارای خوشه‌های مخروطی زرد تا قهوه‌ای هستند.

این گیاهان چندساله گرمسیری به دلیل شاخ و برگ‌های زینتی خود پرورش داده میشه. همان‌طور که گفته شد بیشتر بومی مناطق گرمسیری آمریکا هستند و ارتفاع آنها معمولاً از 12 اینچ (30 سانتی‌متر) بیشتر نیست. از نظر ظاهری تفاوت قابل‌توجهی بین گونه‌های مختلف وجود دارد. بعضی از آنها دارای ساقه‌های نازک مانند نخ و برخی دارای ساقه‌های گوشتی و تنومند هستند.

برگ‌ برخی از آنها صاف و گوشتی هستند و ممکن است بیضی با لبه در مرکز یا نزدیک تیغه برگ باشند، یا ممکن است به شکل قلب باشه. طول آنها ممکن است از 1-4 اینچ (2.5-10.2 سانتی‌متر) بیشتر باشد. رنگ آنها میتونه سبز یا راه‌راه یا دارای حاشیه سبز کم‌رنگ، قرمز یا خاکستری و بعضی از دم برگ‌ها قرمز باشند. گل‌های ریز قابل‌توجه نیستند و به‌صورت سنبله‌هایی رشد می‌کنند.

میوه توت شکلی که درنهایت خشک می‌شود و دانه فلفل مانند از آن باقی میمونه.

برای خرید: انواع باکس گل را میتوانید از رزفارست تهیه نمایید.

 خواص و روش نگهداری گل قاشقی در خانه

گیاهان قاشقی به دلیل مراقبت آسان و جثه کوچک، به یکی از محبوب‌ترین گیاهان برای رشد در فضای آپارتمانی تبدیل‌شده‌اند. در چند وقت اخیر، این گیاه در مجموعه‌ای از گیاهان پرطرفدار بوده و خریده شده.

از دیگر نام‌های رایج گیاه قاشقی میتونه به Creeper Peperomia، String of Turtles و Magic Marmer اشاره کرد. این ماده بیشتر به خاطر شاخ و برگ‌های منحصربه‌فرد خود استفاده میشه و در گونه انگور طبقه‌بندی میشه. گونه انگور را میتونه به عنوان گیاهی با عادت رشد با ساقه‌های خزنده تعریف کرد.

شرایط گلدهی گل قاشقی

شرایط گلدهی گل قاشقی

گونه‌های پپرومیا به دلیل شاخ و برگ‌های تزئینی جذاب و انبوه در جهات مختلف محبوب هستند و پرورش مییابند، که به شکل‌ها و رنگ‌های مختلفی در بازار هستند. برگ‌های آنها غالباً گرد و شکلی مانند قلب دارند، گرچه بعضی از آنها کشیده و نوک‌تیز هستند. بسیاری از شاخ و برگ‌های گونه پپرومیا به رنگ سبز روشن هستند، همچنین می‌تواند راه‌راه، لکه‌دار یا مرمری باشد. برخی نیز گل و شکوفه تولید میکنه.

برای خرید این گل به صفحه گل فروشی آنلاین رزفارست مراجعه کنید.

نحوه نگهداری گل قاشقی و تعویض گلدان آن

 به‌طورکلی، ساده است چون زیاد نیاز به تعویض گلدان ندارد. هنگام رشد اندازه گلدان را کوچک نگه‌دارید. بااین‌حال، کاشت مجدد درزمانی لازم است که گیاه برای گلدان خیلی بزرگ می‌شود. هنگامی‌که پپرومیا میکارد، از یک مخلوط گلدان خوب زهکشی (50٪ پیت ماس / 50٪ پرلیت) استفاده کنید.

علت گل ندادن گل قاشقی

برخی ممکن است این گیاه را خریده باشند اما هرگز شکوفا نشود. البته این گل‌ها چیز چشمگیری نیستند اما هر باغبانی ثمر نشستن و گل دادن گیاه خود را میخواد! برخی از گیاهان طبیعتی نسبتاً شاداب دارند و به همین دلیل به یک خاک با زهکشی بیشتر احتیاج دارند و باید کمی خشک‌تر شوند. البته برخی گونه‌‌ها طبیعتی دارند که تقریباً مانند بگونیا است و دوست دارند مرطوب بماند.

پژمرده شدن گل بعد از تعویض گلدان

 برای نگهداری گل قاشقی اگر بعد از کاشت مجدد، گیاه خود را پژمرده دیدید، ممکن است به دلیل کمبود آب باشد. همچنین میتونه به دلیل کمبود آب در خاک باشد، یا اینکه ریشه‌ها به‌طور موقت قادر به جذب آب برای تأمین نیاز گیاه نیستند.

گیاهان پپرومیا دوست ندارند بیش‌ازحد آبیاری شوند و دارای ریشه‌ای بسیار کم‌عمق هستند، بنابراین باید همیشه آنها را در خاک خوب کاشت. بهتر است فقط از خاک گیاهان خانگی معمولی استفاده شود که مقداری پرلیت و پیت ماس ​​به آن اضافه‌شده است. هنگام ریشه زدن قلمه‌های پپرومیا در خاک از همین نوع مخلوط استفاده کنید.

آموزش تصویری قلمه زدن گل قاشقی

آموزش تصویری قلمه زدن گل قاشقی نگهداری از گل قاشقی

 بسیار خب، وقت آن رسیده است همه چیز درباره گل قاشقی و تکثیر آن را بررسی کنیم، شما باید روش صحیح مراقبت از گیاهان خود را قبل از تکثیر بدانید.

بیش از 1500 گونه از این گیاه وجود دارد، اما من در مورد چهار مورد از محبوب‌ترین آنها Obtusifolia، Argyreia (معروف به پپرومیای هندوانه)، Argyreia (معروف به peperomia edge red)، Caperata (معروف به پپرومیای موج‌دار) صحبت میکنم. نحوه تکثیر پپرومیا سه روش دارد:

1- تکثیر پپرومیا در آب

اولین روش آسان برای تکثیر پپرومیا، در آبه. شما به‌سادگی یک ساقه را قطع مکنید (نه‌فقط یک برگ) و آن را در یک فنجان آب قرار می‌دهید. پس از حدود 6 هفته، ریشه‌های ریز سفید و تقریباً نیمه شفاف به وجود میاید. با دیدن ریشه‌های سفید ریز، چند هفته دیگر به آن فرصت دهید. سپس آن را در یک گلدان کوچک قرار دهید. آن را در محیط مرطوب نگه‌دارید (اما با جریان هوای کافی تا کپک نزند).

2-مراحل تکثیر در خاک

روش دیگر برای نگهداری گل قاشقی تکثیر پپرومیا استفاده از خاکه. برای ریشه‌زایی گیاهان جدید پپرومیا از قلمه دو روش وجود دارد: با استفاده از قلمه برگ یا استفاده از قلمه نوک / ساقه.

3-تکثیر پپرومیا توسط قلمه‌های ساقه

برای نگهداری گل قاشقی تکثیر گیاه پپرومیا با استفاده از قلمه ساقه، بهتره یک ساقه با چند برگ را ببرید. مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که قلمه باید از گیاهان سالم تهیه شوند. برگ‌های پایین را برداشته و ساقه را در یک پودر هورمون ریشه قرار دهید. سپس با احتیاط در یک گلدان خوب زهکشی بکارید.

پس از کاشت، میتونید قلمه کاشته شده در یک کیسه پلاستیکی بزرگ یا سایر موارد پلاستیکی شفاف مانند یک بطری پلاستیکی که از وسط بریده‌شده قرار بدید. افزودن سوراخ در فضای پلاستیک میتونه به گردش هوا کمک کند، اما بااین‌وجود باید بگذارید گیاه هرچند روز یک‌بار هوای تازه بکشد. بعد از چند هفته (بعضی‌اوقات بیشتر)، متوجه جوانه زدن گیاهان جدید میشوید.

باهم بخوانیم: نگهداری از گیاه سانسوریا

علت ریزش برگ‌های گل قاشقی

علت ریزش برگ‌های گل قاشقی نگهداری از گل قاشقی

 گیاهان خانگی به دلایل زیادی دچار ریزش برگ میشه، اما عمدتاً مربوط به مراقبت یا شرایط نامناسب رشد برمی‌گردد. همه چیز درباره گل قاشقی از جمله نور و درجه حرارت مناسب یا کنترل آفات، باید برای جلوگیری از ریزش برگ بررسی شوند.

1-آبیاری زیاد نیز ممکن است باعث ریزش برگ شود. مشکل رایج این است که وقتی میبینید برگ‌ها افتاده یا حتی میریزند، ممکن است فکر کنید گیاه تشنه است و به آب بیشتری احتیاج دارد. این میتونه منجر به آبیاری بیش‌ازحد و حتی ریزش بیشتر برگ شود.

اطمینان حاصل کنید که هنگام آبیاری، به‌خصوص در مناطق آب و هوایی شمال در زمستان، از آب ولرم استفاده کنید. آب سرد می‌تواند خاک را سرد کرده و به ریشه گیاهان گرمسیری آسیب برساند و منجر به پوسیدگی ریشه، ریزش برگ‌ها و حتی از بین رفتن گیاه شود. رطوبت بسیار کم نیز باعث ریزش برگ‌های گیاهان حساس خواهد شد.

2-کمبود مواد مغذی میتونه منجر به ریزش برگ شود. با این کار، معمولاً ابتدا برگ‌های روشن‌تر مشاهده میکنید. از کود گیاهان خانگی، طبق دستورالعمل، به‌ویژه در زمان رشد یا گلدهی گیاهان استفاده کنید.

درادامه:

3- برای نگهداری گل قاشقی برگ گیاهان در گلدان‌های خیلی کوچک ممکنه بریزد. چرا؟ ازآنجاکه ممکنه فضای ریشه کافی برای تولید برگ جدید وجود نداشته باشد، بنابراین قدیمی‌ترین برگ‌ها می‌ریزند. ازآنجاکه فضای کافی برای ریشه‌ها نیست، ممکن است گیاه نتواند آب و مواد مغذی کافی را جذب کند.

4-گاهی ریزش برگ‌ هنگامی اتفاق میافتد که گیاهان در محیط تغییر زیادی پیدا کنند. آن‌هم زمانی که گیاه برای تابستان در خارج رشد کند و برای زمستان داخل آپارتمان قرار گیرد. گیاهانی که در گلخانه رشد میکنه اگر در شرایط کم‌نور خانه قرار بگیرند، ممکن است ریزش برگ داشته باشند. بعضی از گیاهان فقط ممکنه برای رشد و نگهداری تمام برگ‌های خود به نور بیشتری احتیاج داشته باشند.

5- گیاهان گرمسیری به دمای پایین حساس هستند. گیاهان روی طاقچه‌ها ممکن است در معرض دمای سرد قرار بگیرند. ناصافی گرم یا سرد ممکن است برای برخی از گیاهان مشکل‌ساز شود. poinsettia نمونه بارز گیاهی است که به دلیل قرار گرفتن در معرض سردی هوا، دچار ریزش برگ میشه.

6-حشرات و آفات میتونه باعث ریزش برگ شوند، اما به‌اندازه علل ذکر شده قبلی شایع نیستند.. شستشوی خوب گیاهان با آب صابون ملایم شروع خوبی است و اغلب موارد برای کنترل آفات لازم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این گل برروی لینک گیاهان آپارتمانی کلیلک کنید.

 نحوه نگهداری گل قاشقی وتعویض گلدان

نحوه نگهداری از گل قاشقی تعویض گلدان گل قاشقی

 پپرومیا تا جایی که بتواند رشد میکنه، بنابراین گلدانی را انتخاب کنید که متناسب با حجم ریشه آن باشد. گیاهان را در بهار هر دو یا سه سال یکبار دوباره احیا کنید، حتی اگر فقط برای تازه سازی خاک باشد. اگر ریشه‌ها هنوز مناسب هستند میتونید آنها را در ظرف موجود جایگزین کنید یا تا در گلدان کمی بزرگتر بکارید.

قلمه زدن گل قاشقی

 پپرومیا برگ‌های کوچک و بسیار زیبایی دارد که در زیر آب رشد میکنه.

همه چیز درباره گل قاشقی و قلمه زدن آن گفته شد که میتونه از ساقه، برگ و نوک آن انجام داد. برای تکثیر از ساقه، در هر نقطه از آن برش بزنید (با طول کافی برای اینکه بتواند در آب غوطه‌ور شود) و انتهای آن را در ظرفی پر از آب مشابه عکس فوق غوطه‌ور کنید.

برای نگهداری گل قاشقی بخش برش خورده را در نور غیرمستقیم متوسط ​​و روشن بگذارید و هر دو هفته یکبار یا وقتی کدر شد، آب را عوض کنید. اولین نشانه ریشه حدود یک ماه و رشد برگ‌ها بیشتر طول می‌کشد. برای تسریع روند کار میتونه مقدار کمی پودر ریشه به آب اضافه کنید اما ضروری نیست. آنها نمی‌توانند طولانی مدت در آب زندگی کنند پس (یا زودتر) آنها را به خاک پیوند بدید.

وقتی ریشه‌های آنها چند سانتی‌متر طول داشته باشد، برای خاک آماده هستند. ریشه‌ها را در خاک بکارید (از یک گلدان کوچک استفاده کنید) و برگ مادر و برگ‌های جدید را در آن بگذارید. برای کمک به ایستادن گیاه میتونید از خلال دندان استفاده کنید. پس از انتقال کلیه مواد مغذی به رشد جدید، برگ مادر از بین میرود.

 سؤالات متداول

 -گیاه پپرومیا من خمیده به نظر میرسه، چه مشکلی وجود دارد؟

پاسخ: خب، این گیاه با نور کم عملکرد خوبی دارد اما هنوز گیاهی است که نیاز به فتوسنتز دارد. شاید شما آن را دست کم گرفته‌اید و توصیه می‌شود در جایی قرار دهید که منبع نور غیر مستقیم روشن باشد. می‌توانید ساقه‌ها و برگ‌های اضافه را بریده و در صورت قرار گرفتن در معرض نور کافی، آنها باید به حالت عادی رشد کنند.

– نگهداری گل قاشقی من شادابی خود را از دست داده، برگ‌ها سفید به نظر می‌رسند، چه کاری باید انجام دهم؟

پاسخ: این معمولاً نشانه نور زیاده. اگر در خارج از خانه رشد میکنه، پپرومیا در سایه نیز طاقت میاره و اگر در فضای آپارتمان رشد کند، پنجره‌ای رو به شرق یا غرب بهتر است. چراغ مستقیم و کم‌نور هم خوب است. سعی کنید آن را از پنجره دور کرده و یا مکان دیگری را انتخاب کنید که در آنجا آفتاب نمیگیره.

 چرا گل قاشقی رشد نمیکنه

چرا گل قاشقی رشد نمیکنه و روش های نگهداری از گل قاشقی

اثر ویروس:

برای نگهداری گل قاشقی باید بدانیم ویروس‌ها روی گیاهان و همچنین افراد تأثیر میگذارند که اغلب منجر به توقف رشد میشه. ویروس‌ها چند طریق به گیاهان آسیب میرسونه و اغلب تولید کلروفیل را محدود میکنه. وقتی گیاهان دیگر مقدار کافی از این ماده حیاتی را ایجاد نکنند، توانایی آنها در انجام فتوسنتز نیز کاهش پیئا میکنه و نمی‌توانند انرژی مورد نیاز را تولید کنند. در نتیجه، گیاهان علاوه بر گل‌ها و شاخ و برگ‌های کوچکتر، رشد هم نمیکنه.

اثر کمبود مواد مغذی:

برای رشد و شکوفایی، گیاهان به مقادیر مناسب برخی مواد مغذی مانند منیزیم، پتاسیم و نیتروژن نیاز دارند. بدون چنین عناصر غذایی، گیاهان برای جذب آب، تولید شاخ و برگ سالم و رشد ریشه‌های سخت مشکل دارند. در نتیجه، رشد آنها متوقف میشه. کود باعث افزایش مواد مغذی میشه، اما انواع آن برای گیاهان مختلف متغیره، افزودن مواد آلی مانند کود به خاک همچنین باعث غنی سازی مواد مغذی می‌شود که گیاهان بتوانند جذب کنند.

 چرا گل قاشقی پژمرده میشود؟

شش مشکل فیزیولوژیکی:

شماره 1 – از دست دادن برگ: اگر گیاه شما در محیط سرد باشد، برگ‌ها از بین میره . اطمینان حاصل کنید که پپرومیا را در تمام طول سال در دمای مناسب اتاق 60 درجه – 65 درجه فارنهایت (15 درجه – 18 درجه سانتی‌گراد) قرار دارد.

شماره 2 – زردی برگ‌های قدیمی: لازم نیست زیاد نگران این مشکل باشید. هرچه برگ‌ها پیر می‌شوند، زرد و پژمرده میشه. برای اینکه گیاه خود را جذاب نگه‌دارید، برگ‌های زرد را جدا کنید.

چرا گل قاشقی گل نمی دهد؟

گونه‌های مختلف قاشقی در تمام طول سال گل‌هایی میده که شبیه سنبله کوچک هستند. بسته به سلیقه و زیبایی پسندی شما، میتونید آنها را قطع کنید.

رشد گل‌ها نسبتاً آهسته است، به‌ویژه هنگامی‌که تازه شکوفه می‌زنند. برای تشویق گیاه به گلدهی، ساقه دارای گل را در بالای خاک قرار دهید، اطمینان حاصل کنید که گره‌ها (جایی که برگ از ساقه رشد می‌کند) با خاک در تماس هستند. با این گیاهان صبور باشید. آنها تمایل دارند کوچک بمانند.

چرا گل قاشقی برگ‌هاش میریزه؟

 مانند اکثر گیاهان خانگی، مقدار کمی ریزش برگ طبیعیه و انتظار می‌رود، با این وجود اگر تعداد زیادی برگ از ساقه جدا شود، با مشکل روبرو خواهید شد.

در اثر قرار گرفتن گیاه در فضای بسیار سرد و یا آبیاری زیاد ایجاد میشه. کاهش درجه حرارت و سردی به نظر آسانه، اما اگر مطمئن نیستید مشکل سرما باشد، آبیاری زیاد گزینه‌ای است که باعث ریزش برگ‌ها یا پژمرده شدن آنها میشه.

 چرا گل قاشقی برگ‌هاش زرد میشه؟

 برای نگهداری از گل قاشقی چرا گل قاشقی برگ‌هاش زرد میشه

 زرد شدن برگ‌ها از اولین نشانه هاییه که گیاه تحت فشاره و ممکنه نشان دهنده مسئله جدی تری در مورد سلامت گیاه شما باشد. نگهداری گل قاشقی و زردی آن می‌تواند به دلایل مختلفی مربوط باشد، اما اغلب، علت آن آبیاری زیاد و زهکشی ضعیف است که باعث به پوسیدگی ریشه می‌شود. برگ‌های پپرومیا همچنین می‌تواند به دلیل آبیاری نامنظم، آفات، نور ناکافی خورشید و کمبود مواد مغذی زرد شود. بیایید به جزئیات بپردازیم و بدانیم که چگونه مشکلات را برطرف کنیم.

آبیاری بیش‌ازحد:

آبیاری بیش‌ازحد دلیل اصلی زردی برگ‌ها در گیاهان پپرومیا است. گیاهان پپرومیا به دلیل داشتن برگ‌های گوشتی و ضخیم، رطوبت زیادی را حفظ می‌کنند و میتونه برای مدت طولانی بدون آبیاری طاقت بیاورند. بااین‌حال، توانایی آنها در حفظ آب می‌تواند برای هر باغبانی بیش‌ازحد جذابیت ایجاد کنه. در صورت آبیاری بیش‌ازحد، برگ‌های گیاهان پپرومیا می‌توانند زرد بشه. یک راه حل کاملاً ساده این است که آبیاری را کم کنید.

گیاه پپرومیا خود را فقط زمانی آبیاری کنید که 50-75 درصد سطح خاک کاملاً خشک باشد. برای گیاهان داخل آپارتمان، این فاصله معمولاً هر هفت تا 10 روزه.

2- همه چیز درباره گل قاشقی و زهکشی ضعیف

نگهداری از گل قاشقی و زهکشی ضعیف

مشکل دیگری که می‌تواند منجر به زرد شدن شود، زهکشی ضعیف است. آب باید بتواند آزادانه از طریق خاک و از زیر گلدان عبور کند تا فضای لازم برای گردش هوا ایجاد شود. اگر خاک دائماً مرطوب باشد، قادر به نگه داشتن اکسیژن مورد نیاز گیاه نیست که منجر به زرد شدن برگ‌ها می‌شود.

حالا چگونه زهکشی ضعیف را برطرف کنیم؟ یک سوراخ زهکشی در کف گیاه برای ایجاد جای آزاد برای اکسیژن در داخل خاک لازم است. اگر گلدان شما سوراخ زهکشی ندارد، می‌توانید خودتان آن را سوراخ کنید یا گیاه خود را به گلدان دارای سوراخ منتقل کنید.

درمان پوسیدگی ریشه؛

تا آنجا که میتونید خاک مرطوب را جدا کنید و ریشه‌های پوسیده را از بین ببرید. برای جلوگیری از انتشار قارچ حتماً از قیچی استریل برای از بین بردن ریشه‌های بیمار استفاده کنید. هنگامی‌که ریشه‌های بیمار را از بین بردید، گیاه را به گلدان تمیز و جدید منتقل کرده و در خاک استریل بکارید. بعد از کاشت مجدد آن را خیلی کم آبیاری کنید و سپس حدود یک هفته صبر کنید تا دوباره آبیاری کنید.

3-مانند سایر گیاهان خانگی، پپرومیا نیز در برابر آفت زدگی آسیب پذیر است. بعضی اوقات حمله حشرات نیز باعث زرد شدن برگ می‌شود. برخی از آفات رایج که می‌توانند باعث زردی برگ بشه، کنه عنکبوتی، شته، مگس های سفید و شپشک.

راه حل:

برای مقابله با آلودگی ها، گیاه را با آب بشویید و برگ‌های آسیب دیده را هرس کنید. حشرات را با استفاده از یک پنبه پنبه‌ای آغشته به الکل پاک کنید. اگر ریشه‌ها تحت تأثیر آفات قرار گرفتند، قلمه بزنید و گیاه جدید را در یک گلدان تمیز و خاک گلدان استریل بکارید.

همچنین میتونید گیاه را با اسپری ضد حشره کش یا روغن چریش خریداری شده در فروشگاه بپاشید. صابون حشره کش فقط در صورت تماس مستقیم با حشرات مؤثر است و پس از خشک شدن، دیگر مؤثر نیست.اگر روش‌های غیر شیمیایی جواب نداده‌اند، ممکن است لازم باشد از یک آفت کش قوی استفاده کنید. هنگام انتخاب سموم دفع آفات، حتما آفت را شناسایی کرده و بررسی کنید که آیا نوع سموم برای گیاه شما بی خطره.

4-دلیل دیگری که باعث میشه برگ‌های گیاه پپرومیا شما زرد شوند شاید به این دلیل است که به میزان کافی از نور طبیعی خورشید نمیگرند. اگر گیاه شما در یک مکان سایه قرار دارد، سعی کنید آن را به جایی منتقل کنید که از نور طبیعی بیشتری برخوردار است.

نور زیاد خورشید نیز میتونه دلیل زرد شدن باشد. نور روشن و غیر مستقیم برای گیاهان پپرومیا بهترینه. گیاهان پپرومیا در زیستگاه های طبیعی خود در جنگل های گرمسیری و نیمه گرمسیری تحت سایه تابش نور خورشید قرار دارند.

در نتیجه، آنها محیط گرم را دوست دارند، اما نور غیر مستقیم را ترجیح میده. میتونه گفت یک گیاه پپرومیا در صورتی که برگ‌ها در همه قسمتها کمرنگ و زرد شوند، در معرض نور خورشید قرار گرفته. گاهی اوقات، فقط نوک و لبه های برگ‌ها سوخته به نظر میرسند.

درادامه:

5-یکی دیگر از دلایل احتمالی در نگهداری گل قاشقی و زردی کمبود مواد مغذیه. برگ‌های زرد نشان میده که گیاه کلروفیل کافی ندارد. کلروفیل کم میتونه نشانه کمبود مواد مغذی باشد، به طورمعمول کمبود نیتروژن یا پتاسیم.

و راه حل؛ اگر در همان اوایل مشکل را پیدا کردید، به دنبال کودهای خریداری شده در فروشگاه ها باشید که سرشار از نیتروژن و پتاسیم هستند یا سعی کنید خودتان تهیه کنید. مثلا تفاله قهوه کود بسیار خوبی از نیتروژن است و خاکستر شومینه پتاسیم مورد نیاز پپرومیا شما را تامین میکنه.

آیا همه چیز درباره گل قاشقی را امتحان کرده‌اید و به احیای آن کمک می‌کنند؟ راهکارهای شما برای مقابله با زردی گیاه چیست؟

 چرا گل قاشقی قرمز میشود

چرا گل قاشقی قرمز میشود

 از گونه‌های محبوب گیاه قاشقی میتونه به Peperomia argyreia (P. sandersii)، معروف به هندوانه پپرومیا اشاره کرد که ساقه‌های قرمز و برگ‌های گرد و سبز و نقره‌ای دارند. آنها همچنین گل‌های سبز تولید می‌کنند.

Peperomia caperata با نام عمومی پپرومیا موج‌دار زمردی شناخته شده است و گل‌های سفید، ساقه‌های صورتی و برگ‌های سبز مومی تولید میکنه. Peperomia obtusifolia دارای شاخ و برگ سبز به شکل بیضی شکل است.

چرا گل قاشقی دیر رشد میکنه

در نگهداری گل قاشقی همه انواع پپرومیا گیاهان آپارتمانی کم رشدی هستند که سالها طول میکشه تا از مکانی که برای گیاه انتخاب کرده‌اید رشد کنند. گونه Peperomia obtusifolia، رفتار قائم تری دارد. برخی از این نوع پپرومیاها دارای برگ‌های سبز و براق جامد هستند، در حالی که برخی دیگر با رنگ طلایی و سفید تنوع دارند.

پپرومیا اگر در ظرفی به‌اندازه کافی بزرگ قرار بگیرند که امکان رشد ریشه را داشته باشد، فقط به 8 اینچ طول و عرض می‌رسد. گیاهان عادت به کپک زدن با برگ ریختن دارند. در واقع رشد آهسته‌ای دارند و بیشتر به حجم آنها اضافه میشه تا اینکه قد بکشند.

چرا گل قاشقی برگ می‌دهد؟

پپرومیا بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان، به‌ویژه آمریکای مرکزیه. بیشتر انواع آن، پرحجم هستند که به دلیل شاخ و برگ‌های زینتی آنهاست از طرفی گل هایشان، که کاملاً چشمگیر نیستند.

گیاهان پپرومیا برای بالکن ها یا فضاهای داخلی کوچک ایده آل مینمایانند. آنها به‌طورمعمول دارای ساقه‌های محکم و بسیاری از آنها دارای برگ‌های گوشتی، با ویژگی‌های آبدار هستند.

چرا برگ‌های گل قاشقی میریزد؟

چرا برگ‌های گل قاشقی میریزد

مانند اکثر گیاهان خانگی، مقدار کمی ریزش برگ طبیعیه و همان‌طور که گفته شد می‌تواند به دلیل آبیاری زیاد، کمبود مواد مغذی، گلدان کوچک، تغییر ناگهانی در محیط، سرما و دمای پایین و حشرات و آفات باشد. البته ریزش برگ خصوصا در گیاهان مسن تر انتظار می‌رود و گاهاً یک یا دو برگ میریزند. 

بیشتر بخوانید: (مقالات خارجی) برای مطالعه اینجا کلیک کنید.

چرا برگ گل قاشقی سیاه میشود؟

آبیاری نامتناسب پپرومیا میتونه استرس ایجاد کند برای نگهداری گل قاشقی . اگر گیاه شما از فقدان آبیاری ناگهان بیش‌ازحد آبیاری شود، ممکنه پژمرده و زرد بشه. در موارد شدید، برگ‌های پپرومیا سیاه می شوند. لازم است لایه بالایی خاک قبل از آبیاری خشک بشه. تزریق رطوبت ناگهانی به خاک کاملاً خشک می‌تواند تنش آبی ایجاد کرده و منجر به زرد شدن بشه.

بهتره یک برنامه منظم آبیاری را با هدف آبیاری هر هفت تا 10 روز یکبار انجام بدید. سعی کنید یک اعلان هفتگی در تقویم خود قرار بدید تا سطح رطوبت گیاه پپرومیا خود را بررسی کنید و آخرین باری که آبیاری کرده‌اید را یادداشت کنید.

به‌ طورکلی سیاه شدن برگ می‌تواند به دلایل زیر باشد:

1- عوامل محیطی و عفونت‌های باکتریایی

2-کم آبی که از عوامل شایع برگ‌های سیاه.

3-آب و هوای گرم

4-کوددهی در زمان نامناسب

5- قلمه آلوده؛ قلمه ها فقط باید از گیاهان خشک گرفته شده و در ظروف استریل نگهداری بشند.

خلاصه نکات مقاله

نام علمی گیاهPeperomia Spp
نام متداولگیاه قاشقی، Radiator plant, Creeping Peperomia, String of Turtles, Magic Marmer
نوع گیاهPiperaceae
اندازه بالغنهایتاً 4 اینچ
قرارگیری در معرض نور خورشیدغیرمستقیم و روشن
دمای ایده ال65 تا 75 درجه فارنهایت
pH خاک6 تا 6.6
منطقه بومیTropical
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید