نکات مهم در نگهداری گیاه پاپیتال در منزل

پاپیتال به دلیل داشتن برگ های قلبی شکل و زیبایی که داره از محبوبیت ویژه ای برخوردار هست. پاپیتال رشد بسیار سریعی داره و همیشه سبزه. و به خاطر ظاهر جذاب و حالت آویز بودنش بیشتر در فضای باز مورد استفاده قرار میگیره. برای زیبا سازی در فضای بیرونی منزل، حصارها و پرچین ها مورد استفاده قرار میگیره. گل و میوه در این گیاه بعد از رسیدن به سن 8 یا 10 سالگی شکوفا میشن. این گیاه بومی آسیا و ایران هست و در شمال ایران در جنگل های گیلان و مازندران به صورت خودرو رشد میکنه. به خاطر زیبایی برگ های این گیاه و جذابیت زیادی که به صورت آویز داره مورد توجه گیاه دوستان هست. شرایط نگهداری گیاه پاپیتال در منزل رو در ادامه براتون میگیم.

نگهداری گیاه پاپیتال در منزل

نگهداری گیاه پاپیتال در منزل

نگهداری گیاه شامل نکاتی مربوط به آبیاری، خاک، نور و… هست که در این گیاه موارد رو بررسی کردیم:

آبیاری💧

مانند تمامی گیاهان این گیاه هم برای رشد و نمو نیاز به آبیاری درست و به هنگام داره. به دلیل اقلیمی که این گیاه از اون منشا میگیره رطوبت و آبیاری منظم در نگهداری گیاه پاپیتال بسیار مهمه. به طور کلی نمیتوان گفت که این گیاه به هفته ای چند بار آبیاری نیازمنده. زیرا آبیاری گیاه بسته به مکان و اقلیمی داره که گیاه رو در اون نگهداری میکنین. اما در کل میشه گفت که پاپیتال گیاهی رطوبت دوست هستش. بهتره زمانی که خاک گیاه خشک شد به آبیاری این گیاه اقدام کنین.

رطوبت💦

همانطور که گفته شد گیاه پاپیتال بسیار رطوبت دوست هست. برای حفظ رطوبت این گیاه بهتره از روش جزیره یا استفاده از اسپری آب روی برگ ها استفاده بشه.

دما🌡️

این گیاه دمای 18 تا 25 درجه را میپسنده. دمای بالا باعث سوختگی برگ های گیاه شده و دمای زیر صفر درجه باعث یخ زدگی و از بین رفتن گیاه میشه.

نور☀️

نور عامل اصلی فتوسنتز و غذاسازی گیاه هست که در هر گیاهی نیاز های نوری متفاوتی وجود داره. نیاز نوری گیاه پاپیتال بسته به ابلق یا ساده بودن برگ ها کمی تفاوت داره. گیاه با برگ های سبز تیره در سایه بهتر رشد میکنه. اما گیاه ابلق که از نظر رطوبت و وزش باد مقاوم تره نیاز نوری بیشتری داره. گل پاپیتال نیاز به نور مستقیم خورشید داره. البته برای گیاهی که در منزل نگهداری میکنین بهتره نور کامل و اما غیرمستقیم فراهم بشه.

خاک🌱

این گیاه نسبت به خاک نیاز پیچیده ای نداره. و در هر خاکی میتونه رشد کنه. البته خاک برگ و خاک جنگلی براش مناسب تره. همچنین در نگهداری گیاه پاپیتال در منزل حواستان به زهکشی خاک در گلدان باشه. با اینکه این گیاه بسیار رطوبت دوسته اما دلیل نمیشه که خاک زهکشی درستی نداشته باشه. چون باعث خفگی و از بین رفتن ریشه های گیاه میشه.

کود دهی🌱

در صورتی که از خاکی قوی برای گلدان پاپیتال استفاده کردید نیاز به کود دهی چندانی نداره. اما در صورتی که رشد گیاه کم یا متوقف شده باشه بهتره از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنین. این کود ها به صورت جامد و مایع در دسترس هستن. سعی کنین طبق دستور العملی که روی پاکت کود نوشته شده کود دادن گیاه رو انجام بدید.

تعویض گلدان🌱

رشد این گیاه خیلی سریعه و شاید بهتر باشه حداقل سالی یکبار گلدان رو تعویض کنین یا گیاه رو هرس کنین. برای تعویض گلدان کافیه گلدانی بزرگتر از گلدان قبلی انتخاب کرده و گیاه رو با همان خاک قبلی و بدون تکاندن خاک از ریشه در گلدان جدید قرار داده و خاک جدید را اضافه کنین. اگر جایی برای آویز گلدان دارید یا تاقچه ای که میشه گلدان رو روی اون قرار داد بهتره گلدان رو آنجا بگذارید تا با آویز شدن برگ ها و شاخه های گیاهتون فضای خونه رو جذاب و دلنشین کنین.

هرس🌱

هرس یکی از عواملی است که در نگهداری گیاه پاپیتال از اهمیت زیادی برخوردار نیست. اما این گیاه به دلیل رشد زیادی که داره نیاز به هرس جزئی پیدا میکنه. بهتره شاخه های ضعیف رو از گیاه جدا کنین. و برای کنترل رشد گیاه در فصل بهار یا تابستان اقدام به هرس گیاه کنین. فقط حواستان به ساقه ها 4 تا 5 ساله باشه که قطع نشن. چون تجدید حیات ساقه های این سنی بسیار سخت و کند هستش.

در مجله رزفارست بخوانید:

نکات مهم در نگهداری گل فردوس

مشخصات گل پاپیتال

برای نگهداری گیاه پاپیتال بهتره اول با مشخصاتش آشنا بشید. پاپیتال با نام علمی Hedera helix  از خانواده عشقه بوده و از نام های دیگر اون میشه به عشقه و پیچک اشاره کرد. گیاه پاپیتال دارای برگهای قلبی شکل بسیار زیبایی هست که علت محبوبیت این گیاه هم همینه. انواع گوناگونی داره که نوع ابلق، برگ سبز تیره و مینیاتوری اون بسیار معروفن.

گیاهی رونده و آویز شونده هست که بیشتر در فضای باز و فضای سبز ازش استفاده میشه. اما امروزه در منازل هم از این گیاه نگهداری میشه. گل های این گیاه در سن 8 تا 10 سالگی گیاه شکوفا میشن. گل ها به صورت خوشه ای رو به بالا و به رنگ زرد مایل به سبز هستن. میوه های این گیاه از سبز به رنگ مشکی میرسن و سمی هستن.

تکثیر گل پاپیتال

این گیاه از طریق قلمه ساقه به راحتی تکثیر میشه. بهترین زمان برای تهیه قلمه پاپیتال اواخر مرداد ماه تا اوایل مهر ماه هستش. اندازه قلمه ها بین 15 تا 20 سانتیمتر باشه کافیه. فقط سعی کنین حتما یک تا دو تا گره در قلمه باشه و وجود یکی دو تا برگ مشکلی ایجاد نمیکنه اگه برگ های روی قلمه زیاده بهتره اضافی ها رو حذف کنین. بعد قلمه ها رو در خاک پیت ماس قرار بدین و در جای گرم و سایه بگذارید. در تمام طول زمان ریشه دهی رطوبت خاک رو حفظ کنین.

برای این کار میتونین از یک پلاستیک شفاف استفاده کنین و حالت گلخانه ای برای گلدان ایجاد نمایید. بعد از حدود 4 تا 6 هفته قلمه ها ریشه زده و میتونین اونها رو به گلدان جدید انتقال بدین. و طبق موارد گفته شده در نگهداری گیاه پاپیتال از آن مراقبت کنین. روش دیگه ای که در تکثیر گیاه پاپیتال ازش استفاده میشه و راحت تر از روش اول هست خوابانیدن ساقه گیاهه.

در این روش ساقه ای بلند رو در نظر گرفته  به سمت زمین متمایل میکنیم سپس مقداری خاک روی ساقه ریخته و برای ثابت نگه داشتن آن در زیر خاک از گیره های مخصوص یو شکل استفاده میکنیم. توجه داشته باشین که نوک ساقه حتما بیرون باشه. بعد از مدتی که گیاه ریشه زد میتونین اون رو از مادر جدا و به عنوان یک گیاه مستقل ازش نگهداری کنین.

علت خشک شدن پاپیتال

فیکوس داری تو خونت؟

معرفی گیاه فیکوس لیراتا و نحوه نگهداری آن

نکات ضروری در نگهداری و بیماری های فیکوس الاستیکا

خاصیت گیاه پاپیتال

این گیاه از خواص متعددی برخوردار هست. اما باید در نظر داشت که هر گیاه دارویی علاوه بر مزایای فراوانی که داره میتونه برای برخی افراد مضر باشه. پس قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت بشه. از خواص مهم این گیاه میتونیم به موارد زیر اشاره کنیم:

جلوگیری از سرطان                                                  درمان برونشیت

التیام زخم های سوختگی روی پوست                            درمان بیماری های تنفسی

افزایش تمرکز                                                        درمان برونشیت

التیام زخم های سوختگی روی پوست                            افزایش تمرکز

درمان سرماخوردگی                                                 درمان سیاه سرفه

قاعده آور                                                               کاهش فشار در سیستم های حیاتی بدن

خلط آور                                                                و… .

علت خشک شدن پاپیتال

یکی از موارد مهم در نگهداری گیاه پاپیتال حفظ رطوبت و آبیاری به موقع گیاه هست. اگه آبیاری رو به موقع انجام ندین گیاه کم کم خشک میشه و نرسیدن به گیاه و نیاز هاش میتونه باعث از بین رفتن گیاه زیبای شما بشه.

اگه آبیاری درست انجام گرفته باید دنبال علت بعدی باشین. یعنی نور. نور مستقیم و زیاد از حد میتونه عامل دیگه ای در خشک شدن گیاه پاپیتال باشه. این گیاه نورپسنده ولی نور مستقیم برای یک گیاه کوچک در گلدان میتونه آسیب رسان باشه.

عامل بعدی دماست. دمای بالا باعث خشکی تدریجی گیاه میشه. همچنین اگه دما زیر صفر درجه باشه ممکنه ای اتفاق رو رقم بزنه.

اگر تمام شرایط نگهداری گیاه پاپیتال رو رعایت کردین و گیاهتون در حال خشک شدنه بهتره به دنبال آفات باشین. اکثر آفات در ظاهر گیاه مشخصن و در صورت بروز آفات از سموم مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنین. اما اگه در ظاهر گیاه آفتی ندیدین احتمال داره به دلیل آبیاری زیاد ریشه گیاه دچار پوسیدگی یا بیماری قارچی شده باشه. در این صورت تا زمان خشک شدن گلدان آبیاری رو قطع کنین و خاک رو تعویض کنین.

گل پاپیتال مینیاتور

امروزه با پیشرفت علوم باغبانی و دستکاری هایی که در گیاهان مختلف ایجاد شده اکثر گیاهان به صورت طبیعی و مینیاتوری وجود دارن. اما گیاه پاپیتال مینیاتور بومی جزایر قناری و جنوب آفریقاست. پاپیتال مینیاتوری دارای برگ هایی کوچکتر از پاپیتال معموله. نگهداری گیاه پاپیتال مینیاتور در آپارتمان نسبتا راحت هستش. معمولا حاشیه برگ ها به رنگ سبز لیمویی و میانه برگ ها به رنگ سبز دیده میشه.

گل پاپیتال مینیاتور

نگهداری گیاه پاپیتال مینیاتوری :

نور کافی و غیر مستقیم نیاز داره!

دمای مناسب براش 7 تا 16 درجه هستش که در تابستان با افزایش درجه حرارت بهتره از جزیره یا غبارپاشی با اسپری آب استفاده بشه.

درباره آبیاری این گیاه صبر کنین خاک گلدان کاملا خشک بشه و بعد اقدام به آبیاری کنین.

استفاده از جزیره و غبار پاشی هر دو روز یکبار توسط اسپری آب برای این گیاه بسیار مناسبه.

این گیاه به خاکی نیمه سنگین و قلیایی احتیاج داره.

در فصل بهار و تابستان میتونین از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی براش استفاده کنین.

در صورت رشد زیاد و نیاز به تعویض گلدان گلدان بزرگتری برایش انتخاب کنین. اما اگه گلدان براش مناسبه بهتره مقداری خاک به خاک بالایی گلدان اضافه کنین.

تکثیر پاپیتال مینیاتوری دقیقا مشابه تکثیر پاپیتال معمول هستش.

راجب نگه داری گازمانیا چی میدونی؟

قیمت گل پاپیتال

قیمت گل و گیاه معمولا به عوامل مختلفی بستگی داره. به عنوان مثال قیمت یک گیاه ساکولنت کوچک قیمتی متفاوت با یک درختچه بنجامین پنجاه سانتی متری داره. علاوه بر ابعاد و سایز گیاه نوع گلدانی که گیاه را در آن قرار دادن هم مهمه. برخی فروشنده ها با سلیقه خاصی گلدانی زیبا برای گیاهان فروشی خود انتخاب میکنند و مسلما هزینه گلدان به پای خریدار خواهد بود. علاوه بر اینها برخی گیاهان کمیاب و نادر هستن که مسلما قیمت خرید بیشتری دارن. قیمت گل پاپیتال بسته به گونه ای که داره از ابلق و مینیاتوری و… متفاوته. علاوه بر اون مواردی که گفته شد در قیمت گل پاپیتال هم تاثیر گذار هست.

قیمت گل پاپیتال

معایب پاپیتال

شاید رشد بیش از اندازه این گیاه رو بتونیم هم در دسته مزایای این گیاه قرار بدیم و هم از معایبش به حساب بیاریم. رشد بیش از اندازه و سریع پاپیتال در فضای منزل زیاد مشکل ساز نیست به خاطر اینکه با هرس یا گرفتن قلمه میتونین از رشد زیادی این گیاه جلوگیری کنین. اما مشکل زمانی پدیدار میشه که گیاه رو کنار یک ساختمان بکارید.

از معایب نگهداری گیاه پاپیتال در فضای باز اینه که به دلیل خاصیت بالاروندگی و رشد سریعی که داره به سرعت باز ساختمان بالا رفته و بعد از چند سال تمام فضای بیرونی ساختمان رو دربر میگیره که میتونه مشکلاتی نظیر جمع کردن حشرات و حیوانات موذی بین شاخ و برگ بشه. همچنین باعث پوشاندن زیبایی ساختمان و حتی آسیب زدن به ظاهر ساختمان هم میشه.

علاوه بر این موارد اگه پاپیتال در فضای بیرونی منزل بوده و از درختی بالا بره باعث آسیب زدن به درخت هم میشه. پس هرگز این گیاه رو کنار درختان میوه یا درختان زیبایی که دوستش دارید نکارید. یکی دیگه از معایب این گیاه میوه های سمی هستن که البته معمولا بعد از 8 تا 10 سالگی گیاه میتونن شکوفا بشن.

آنچه در این مقاله گفته شد

نکات مهم در نگهداری گیاه پاپیتال در منزل

نگهداری گیاه پاپیتال در منزل

مشخصات گل پاپیتال

خاصیت گیاه پاپیتال

تکثیر گل پاپیتال

علت خشک شدن پاپیتال

گل پاپیتال مینیاتور

قیمت گل پاپیتال

معایب پاپیتال

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید