آموزش نگهداری گل قهر و آشتی در منزل

نگهداری گل قهر و آشتی

نگهداری گل و گیاه در منزل علاوه بر احساس شادی و نشاط باعث احساس آرامش نیز میشود. علاوه بر این روشی جالب برای آموزش مسئولیت پذیری به کودکان هست. اینکه مسئولیت گلدانی را به یک کودک بسپارین و بهش یاد بدید که او باید آبیاری و کار های مربوط به آن گیاه رو انجام بده میتونه شروع خوبی برای آغاز مسئولیت پذیری کودک شما باشه. گیاه قهر و آشتی که به اسم گل حساس هم معروفه میتونه بسیار جالب توجه باشه. این گیاه جزء گیاهان نادری هست که توانایی تنجش داره و بعد از لمس برگ هاش رو جمع میکنه. به همین خاطر بهش گل قهر وقتی که برگ هاش رو جمع میکنه و آشتی وقتی برگ ها بعد از چند دقیقه باز میشن گفته میشه. در این مقاله سعی شده تا شما رو با گل قهر و آشتی آشنا کنیم و در خصوص نگهداری گل قهر و آشتی در منزل اطلاعاتی رو در اختیارتون بگذاریم.

معرفی گل قهر و آشتی

معرفی گل قهر و آشتی

گل قهر و آشتی که به نام گل حساس هم نامیده میشه با نام علمی Mimosa pudica از خانواده لگومیناسه هستش. گیاهی است بوته ای و رونده با ساقه های چوبی که گاها رو آنها تیغ هم دیده میشه. گلهای کروی با گلبرگ های سوزنی صورتی رنگ داره و بذرهای تقریبا متوسطی داره که چند میلیمتر هستن. این گیاه به خاطر ویژگی تنجش که داره از محبوبیت و شهرت خوبی برخوردار هستش. برای نگهداری گل قهر و آشتی در منزل بهتره یک سری نکاتی رو حتما رعایت کنین.

در نگهداری گل قهر و آشتی به نکات زیر توجه کنین:

 • آبیاری در نگهداری گل قهر و آشتی

این گیاه به آبیاری حساسه. اگه بیش از اندازه آبیاری بشه ریشه گیاه دچار خفگی شده و میپوسه. همچنین نباید به گیاه تنش خشکی وارد بشه و زمانی که سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری این گیاه کنین. آب مورد استفاده بهتره بدون کلر و املاح باشه و به دمای محیط رسیده باشه. همچنین در نگهداری گل قهر و آشتی در گلدان حتما از زهکشی خاک گلدان مطمئن بشین. چون زهکشی نامناسب باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه میشه.

 • عامل نور در نگهداری گل قهر و آشتی

نور برای غذاسازی تمامی گیاهان فتوسنتز کننده ضروریه. و هر گیاهی به فراخور نیازش مقدار نور مشخصی رو میپسنده. این گیاه به نور کامل نیاز داره و بهتره زیر پنجره جنوبی قرار بگیره. منظور از نور کامل نور مستقیم خورشید نیست بلکه نوری که بین 8 تا 16 ساعت به گیاه بتابه رو میگن نور کامل. توجه داشته باشین که نور مستقیم میتونه باعث خشک شدن و سوختن برگ های گیاه بشه.

 • نقش دما در نگهداری گل قهر و آشتی

دما ی بین 19 تا 29 درجه سانتیگراد مناسب نگهداری گل قهر و آشتی در منزل هست. این گیاه در دمای کمتر از 18 درجه سانتیگراد دچار زرد شدن برگ ها و در نتیجه از بین رفتن گیاه میشه.

 • رطوبت

بهتر است رطوبت گیاه رو با استفاده از ساخت جزیره تامین کنین. مخصوصا در فصول گرم سال ساخت جزیره برای این گیاه باعث میشه علاوه بر حفظ رطوبت گیاه موجب تعدیل دمای اطراف گیاه هم بشه. روش ساخت جزیره هم به این صورته که یک ظرف کم عمق را با سنگ های ریز پر میکنین و درونش آب میریزید بعد گلدون رو بر روی سنگ ها قرار میدین. فقط حواستون باشه که کف گلدون با آب در تماس نباشه.

 • خاک و تغذیه مورد استفاده در نگهداری گل قهر و آشتی

در نگهداری گل قهر و آشتی نیاز به خاک ترکیبی پیت ماس و پرلیت نیاز داره. به همراه کود دهی مناسب در فصل بهار با استفاده از کود های گیاهان آپارتمانی.

بیشتر بدانید:

خواص گل قهر و آشتی

تکثیر گل قهر و آشتی

گل قهر و آشتی به دو روش جنسی و غیر جنسی تکثیر میشه.

 • در روش جنسی که همان تکثیر توسط بذر گیاه هست. بذر ها را در هر فصلی از سال میتونین بکارین فقط کافیه شرایط لازم رو براش محیا کنین. شرایط مورد نیاز برای کاشت بذر در گلدان گرما و رطوبت هست. همچنین خاک گلدان بهتره خاکی سبک و مناسب جوانه زنی باشه. قبل از کشت بذر ها در گلدان اول اونها رو به مدت 24 تا 48 ساعت خیس بدید. وقتی بذرها خوب آب رو جذب کردن زمان کاشت در گلدان هست. بذرها برای جوانه زنی نیاز به نور دارن و بهتره در سطح خاک کشت بشن و کشتشون عمیق نباشه. بعد از کشت بذر ها در گلدان بهتره روی گلدان رو با پلاستیک بپوشونین تا رطوبتش حفظ بشه و حدود یک هفته طول میکشه تا بذرها جوانه بزنن. بعد از جوانه زنی پلاستیک رو از روی جوانه ها بردارین و گلدون رو جایی بگذارید که نور غیر مستقیم دریافت کنه و دمای محیط هم تقریبا گرم باشه. حواستون به رطوبت گیاه هم باشه.
 • در تکثیر به روش غیر جنسی که همان قلمه زنی هست روش کار به این صورته که در فصل رشد قلمه های چوبی نازک گیاه رو توسط کاتر یا چاقوی استریل برش بدین به صورتی که حداقل دو تا جوانه روی گیاه باشه. بعد در محلول ریشه دهی بگذارید و پس از ایجاد ریشه در قلمه ها اونها رو به گلدون انتقال بدید. اگه محلول ریشه زایی در دسترس ندارین میتونین قلمه ها رو در خاک قرار بدین و دورش رو با پلاستیک بپوشونین تا رطوبتش حفظ بشه و نور هم بهش برسه. بعد از ریشه دادن گیاه پلاستیک رو بردارید و گیاه رو در جایی که نور غیر مستقیم بهش بتابه بگذارین.

خواص گل قهر و آشتی

جوشانده ریشه این گیاه دافع سنگ های بدن هست. کوبیده برگ ها و ساقه های این گیاه درمان عقرب گزیدگی هست. همچنین در درمان بواسیر، فیستولا، تقویت قوای جنسی، اسهال خونی، درد های عادت ماهیانه زنان و… مفید میباشد. البته به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از این گیاه حتما زیر نظر پزشک باشه. در زنان باردار ممکنه منع مصرف داشته باشه.

تعویض گلدان گل قهر و آشتی

در نگهداری گل قهر و آشتی بهتره بگذارید گیاه تا جای ممکن رشد کنه و قد بکشه. زمانی که احساس کردید گیاه برای گلدان بزرگ شده نوبت تعویض گلدان هست. برای تعویض گلدان گل قهر و آشتی ابتدا گلدانی با چند سایز بزرگتر از گلدان قبلی انتخاب کنین. هنگام تعویض گلدان سعی کنین گیاه را با همان خاک قبلی به گلدان جدید انتقال داده و به گلدان خاک جدید اضافه کنین. در تعویض گلدان حواستان به زهکشی مناسب خاک باشه. زهکشی نامناسب باعث میشه که ریشه گیاه دچار خفگی شده و از بین رفتن گیاه رو سبب بشه.

خاک و کود مناسب برای گل قهر و آشتی

در نگهداری گل قهر و آشتی بهترین ترکیب خاکی هست که زهکشی مناسبی داشته باشه. خاکی که ترکیب خاک باغچه با کوکوپیت یا ترکیب خاک باغچه با خاک برگ استفاده کرد. همانطور که گفته شد بهتره خاک گلدان از زهکشی خوب و مناسبی برخوردار باشه در غیر این صورت خاک آب رو خارج نمیکنه و باعث غرقاب شدن ریشه در خاک و در نتیجه خفگی و آسیب به گیاه میشه.

این گیاه به کود پتاس از هر کودی بیشتر نیاز داره. البته بهتره کود های ترکیبی براش استفاده بشه. کود های  NPK موجود در بازار که درجه پتاس بالاتری دارند میتونه برای این گیاه مناسب باشه. همچنین توجه داشته باشین که در فصل زمستان کود دهی رو انجام ندین. و از کود دهی بیش از اندازه به گیاه خودداری کنین. در اثر کود دهی زیاد و بیش از نیاز گیاه دچار سوختگی برگ ها خواهد شد. همینطور که گفته شد این گیاه از خانواده لگومیناسه است و توانایی ذخیره نیتروژن در ریشه های خودش داره. کود های گیاهی هم میتونه برای رشد این گیاه موثر باشه. کوددهی حدود ماهی دوبار برای گیاه ضروریه و به رشد و نمو گیاه کمک میکنه.

بذر گل قهر و آشتی را از کجا بخریم

دیگر مقالات:

بذر گل قهر و آشتی را از کجا بخریم

یکی از روش های تکثیر این گیاه کاشت بذر هستش. بذر این گیاه رو میشه از خود گیاه تهیه کرد. اگه گیاه رو دارید و تمایل به کاشت بذر هاش رو تجربه کنین میتونین از بذرهای همان گیاه استفاده کنین. در غیر این صورت از گلخانه های شهر خودتون هم میتونین بذر این گیاه رو خریداری کنین. علاوه بر اینها امروزه فروش اینترنتی تمام خرید ها رو راحت کرده و بدون نیاز به خروج شما از منزل میتونین تمام خرید های خودتون رو انجام بدین. فروشگاه های اینترنتی معتبر که در زمینه فروش گل و گیاه و بذر گیاهان مختلف فعالیت میکنن میتونه انتخاب خوبی برای خرید بذر این گیاه باشه. در هنگام خرید اینترنتی حتما از معتبر بودن فروشگاه آنلاین اطمینان حاصل کنین.

علت زرد شدن برگ گل قهر و آشتی

زرد شدن برگ های این گیاه میتونه دلایل مختلفی داشته باشه.

به صورت طبیعی بعد از پیر شدن برگ ها زرد شده و میریزن. که عاملی طبیعیه فقط دقت کنین برگ هایی که خیلی وقته روی گیاه هستن و بزرگ هستن زرد شدن و ریختن بعد از مدت طولانی طبیعیه.

اگه برگ ها به صورت غیر طبیعی زرد بشن و ریزش کنن میتونه به دلایل مختلفی باشه نظیر:

در این گیاه آبیاری و رطوبت بسیار مهمن. اگه آبیاری بیش از اندازه انجام بشه باعث خفگی ریشه و در نتیجه زرد شدن برگ ها میشه.

آبیاری کم و خشکی زیاد هم باعث زردی و خشکی برگ ها و ریزش اونها میشه.

 خشک بودن فضای اطراف گیاه و عدم امین رطوبت محیطی مورد نیاز هم باعث زردی برگ های این گیاه زیبا و جذاب میشه.

نور کامل برای این گیاه نیازه. پس اگه نور به اندازه به این گیاه نرسه نمیتونه فتوسنتز درستی داشته باشه و در نتیجه برگ ها زرد شده و از بین میرن.

همچنین عامل گرما و سرما در این مسئله دخیل هستن. اگه محیط اطراف گیاه سرد باشه گیاه دچار این عارضه یعنی زرد شدن برگ ها میشه.

میشه گل قهر و آشتی رو با بذر هم تکثیر کرد؟

سوالات متداول

 • میشه گل قهر و آشتی رو با بذر هم تکثیر کرد؟
  • بله تکثیر گل قهر و آشتی هم با بذر ممکنه و هم از طریق قلمه ساقه. نحوه تکثیر هم در متن اصلی آورده شده.
 • آیا گل قهر و آشتی خواص دارویی داره؟
  • بله خواصی از جمله از بین بردن انواع سنگ در بدن، ضد بواسیر، تسکین درد قاعدگی و… . البته استفاده بیش از حد و خودسرانه از این گیاه میتونه عوارض و مضراتی به همراه داشته باشه.
 • گل قهر و آشتی رو میشه در حیاط نگهداری کرد؟
  • بله البته بسته به موقعیت جغرافیایی محل زندگی شما داره. این گیاه گرما دوسته و سرمای زیاد رو تحمل نمیکنه و دچار یخ زدگی میشه. اما اگه در مناطق گرمسیری زندگی میکنین که دمای هوا تا 30 درجه سانتیگراد میرسه میشه این گیاه رو تو حیاط نگهداری کرد. مشروط به اینکه در زمستان دمای هوا به زیر 18 درجه نرسه.
 • منظور از نور کامل نور مستقیم خورشیده؟
  • خیر نور کامل یعنی رسوندن نور به گیاه در مدت زمان مشخص که برای گیاهان مختلف متفاوته. میتونه از 6 تا 18 ساعت نور رو شامل بشه. نور مستقیم خورشید در نگهداری گل قهر و آشتی موجب سوختن برگ ها میشه.
 • آیا لمس بیش از اندازه گل قهر و آشتی باعث اذیت گیاه میشه؟
  • بله اینکار ممکنه باعث زرد شدن برگ ها و به مرور زمان از بین رفتن اون بشه. پس از لمس زیاد این گیاه پرهیز کنین.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به دیگر مقاله های موجود در اینترنت هم مراجه کنید. برای مراجعه کلیک کنید.

شرایط نگهداری گل قهر و آشتی در منزل:

 • آبیاری و رطوبت💧: نیاز آبی بالا دارد اما به غرقاب حساس هست. رطوبت یکی از نیاز های مهم گیاه هست که توسط غبارپاشی و یا ساخت جزیره تامین میشه.
 • نور☀️: به نور غیر مستقیم و کامل خورشید نیاز داره.
 • خاک🌱: خاک باغچه که با کمی خاک برگ و شن ترکیب شده باشه براش مناسبه. خاک حتما باید زهکشی درستی داشته باشه.
 • کود🌱: از کود های آماده NPK که در بازار هست میشه براش استفاده کرد.
 • تکثیر🌱: تکثیر این گیاه به دو روش بذر و قلمه در منزل امکان پذیره. و به راحتی با فراهم آوردن شرایط مورد نیاز نور، دما و رطوبت میشه این گیاه زیبا رو در منزل تکثیر کرد.

خلاصه نکات مقاله

 • نام گیاه: گل قهر و آشتی🌱
 • نام دیگر گیاه: گل حساس، قهرکنه(قارکنه)🌱
 • نام علمی گیاه: Mimosa pudica🌱
 • نام خانواده: لگومیناسه یا باقلاییان🌱
 • اقلیم: بومی آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی🌱
 • خصوصیت نادر: تنجش🌱
 • خواص دارویی: درمان و دفع سنگ از بدن، بواسیر، تسکین درد قاعدگی و…🌱
 • تذکر درباره خواص دارویی: از مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک جدا خودداری کنین. برای زنان باردار احتمال منع مصرف وجود دارد.🌱

بیشتر بخوانید در:

دیدگاه شما

یک دیدگاه

 1. سارا گفت:

  ممنون واقعا آموزنده بود🙏🙏🙏🙏

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید