شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما | همه چیز درباره آگلونما

 در مورد شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما چه می‌دانید؟

اگر به این گیاه همیشه سبز چینی علاقه‌مند باشید قطعا باید در مورد شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما اطلاعات کسب کنید.

 در مورد شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما چه می‌دانید؟

گل آگلونما در اصل در مناطق گرمسیری جنوب شرقی آسیا یافت میشود. احتمالاً اولین آگلونما رشد یافته Aglaonema modestum بوده. این گونه فوق العاده از گیاهان به این دلیل همیشه سبز چینی نامیده میشود که در ابتدا در چین نوع سبز تیره آن کاشته شد و قرن‌ها ادامه یافت تا به اروپا و سپس آمریکا رسید. امروزه این اسم رایج نیست و به نام آگلونما میشناسیم که ترکیب دو کلمه یونانی aglos (روشن) و nema (نخ) .

آگلونما از خانواده آرویده در مقوله شرایط نگهداری انواع آگلونما میتوان به دیگر گونه‌ها از جمله Spathiphyllum، Dieffenbachia، Philodendron، Anthurium، Zamiocaucas نام برد. البته بیش از 50 گونه آگلونما وجود دارد که بیشتر آنها در بازار وجود ندارند.

تاریخچه گیاه آگلونما و جزئیاتی درباره این گیاه

اولین گونه آگلونما در دنیا قطعا ملکه نقره‌ای بوده این گونه توسط نات دیلئون از ترکیب دو گونه curtisii و treubii ایجاد شده. سپس در ارلاندو، فلوریدا تولید انبوه شده و تا امروز بهترین گونه گیاهی آپارتمانی محسوب میشود.

از جمله شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما میتوان به اندازه مناسب گلدان، سه، چهار و شش اینچی اشاره نمود. این گونه در بسیاری از هتل‌ها و فروشگاه‌ها محبوب بوده، البته گونه ملکه برفی به نسبت به سرما حساس است و نوع سبز تیره در شرایط متنوع تری دوام مییابد.

یکی از دلایل محبوبیت و دوام این گونه که در شرایط نگهداری انواع آگلونما موثر خواهد بود، توانایی سازگاری با نور زیاد و کمه. در محیط کشت خود، در سطح تاریک جنگل های اقلیمی رشد میکند و گاها بارقه یا اندکی نور به آن میرسد. نه تنها نور کم، بلکه رطوبت خاک و نوع آن نیز از جمله شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما است که در آن محدودیتی ندارید.

شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما

شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما

درجه حرارت: دمای بین 65-80 فارنهایت (18-27 درجه سانتیگراد) ایده‌آل است. کمتر از 60 درجه فارنهایت (15 درجه سانتیگراد) برای این گیاه مناسب نیست و میتواند لکه های تیره ای روی برگ ایجاد کند. اگر برگ‌هاپیچ بخورند و لبه های آن قهوه ای شوند، دما احتمالاً به عنوان مهمترین شرایط نگهداری انواع آگلونما خیلی کمه یا تغییرات دمایی ممکن است روی گیاه تأثیر بگذارد.

نور

رایج ترین توصیه در شرایط نگهداری انواع آگلونما اینه که هرچه برگ‌ها و ساقه ها تیره تر شوند، به نور کمتری نیازه. به این منظور، یک اتاق روشن با گیاهانی که در یک مکان سایه دار بهترین گزینه است. از تابش مستقیم نور خورشید ممانعت کنید.

آبیاری

خاک را همیشه مرطوب نگه دارید. در زمستان کمتر آب دهید.

خاک

خاک گلدان پایه پیت مخلوط با قسمت پرلیت یا شن و ماسه برای بهبود زهکشی از جمله شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما ایده‌آله یا هر مخلوط گلدان زهکشی خوبی دارد.

کود

از بهار تا تابستان دوست دارند با کود مایع رقیق تغذیه شوند. کاشت دوباره در گلدان:در طول بهار هر دو یا سه سال یکبار گلدان را تعویض کنید. آنها دوست دارند کمی‌ ریشه فشرده شود – اگر به شرایط نگهداری انواع آگلونما دقت کردید و به نظر برخی از ریشه ها از پایین گلدان مشخص هستند نگران نباشید.

رطوبت

رطوبت متوسط تا زیاد در اتاق از شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما است. افزایش سطح رطوبت اتاق “به ویژه اگر اتاق، سیستم گرمایش مصنوعی داشته باشد” باعث رشد گیاهان و جلوگیری از خشک شدن و جمع شد برگ‌ها میشود.

تکثیر

اینها بهتره با تقسیم ریشه با چند ساقه و برگ متصل در طول بهار و تابستان تکثیر شوند.

حشرات

با گذشت سال ها ثابت شده که حشرات جذب این گیاه شده و مشکلاتی در شرایط نگهداری انواع آگلونما را ایجاد میکنند. عنکبوت قرمز نیز باعث ایجاد مشکلاتی میشود.

شاخ و برگ

برگ‌ها به صورت آستری (کشیده با اضلاع موازی) یا بیضی شکل هستند که در نوک ساقه ها رشد میکنند. طول این برگ‌ها تا 30 سانتی‌متر و عرض آن‌ها تقریباً 5 – 8 سانتی‌متر است. در یک گیاه بالغ قدیمی ‌یک تنه کوتاه ایجاد میشود که میتواند شبیه یوکا یا dracaena باشد، به گونه ای که برگ های پایین برگ دور می‌شوند و اشکالی نامطلوب در شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما بر جای میگذارد.

گل دهی

در طول تابستان هنگامی‌که گیاه در حال رشده، میتواند گل‌های بسیار کوچکی تولید کند که سپس به شکوفه تبدیل میشوند. اگر این‌ها ظاهر شوند، بین برگ‌ها رشد میکنند و بسیار ناچیز هستند.

محل رشد

اگر این گیاهان در محیط خانه پرورش داده شوند، باید گرمای کافی برای آن‌ها فراهم شود. به همین دلیل بسیاری از آن‌ها در گلخانه ها یا پاسیوها پرورش داده میشوند.

مراقبت

شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما مورد نیاز این گیاه در حد متوسطه. مهمترین نیاز آن‌ها اینه که در دمای کمتر از 60 درجه فارنهایت (15 درجه سانتی‌گراد) زندگی نکنند. بخش خوب داستان اینه که آن‌ها میتوانند شرایط نوری کم را تحمل کنند، اگر چه ذکر شده که فقط انواع سبز و نه نوع چند فام آن که نور کم را تحمل میکنند.

برای تهیه گیاه آلونما میتوانید به گل فروشی آنلاین رزفارست مراجعه کنید.

برای خرید: به صفحه گیاهان آپارتمانی مراجعه کنید

 شرایط نگهداری آگلونما صورتی

شرایط نگهداری آگلونما صورتی

هر گیاهی فصلی دارد، برای Spathiphyllum بهار فصل کشیدن بادبان‌هاست و البته اکثر گیاهان آپارتمانی همینطور هستند. هرچند برای آگلونما این فصل، پاییزه، خصوصا ماه‌های مهر و آبان (سپتامبر و اوکتبر). البته برای اطلاع از شرایط نگهداری انواع آگلونما باید بدانید که ریشه‌های قوی دارد و پر از شاخ و برگه. اوایل تابستان، باید برگ‌های بی جان را جدا کرد و البته زمان مناسبی ست که به گلدان بزرگتر منتقل شود.

از جمله شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما صورتی اینه که نوک برگها خشک و قهوه ای میشوند. باید بدانید که میتواند به دلیل مسائل مختلفی مانند آبیاری بیش از حد، کود بیش از حد و البته. مهمترین علت آن آب لوله کشی باشد که حاوی نمک، کلر و فلورایداست. اگر سیستم تصفیه ندارید، گذاشتن آب شیر در ظرف باز یک شب قبل از آبیاری می‌تواند به حذف مقداری کلر و فلوراید کمک کند

برای اطلاع بیشتر:شما میتوانید انواع باکس گل را از طریق لینک خرید گل از رز فارست تهیه نمایید.

شرایط نگهداری گل آگلونما سفید

شرایط نگهداری گل آگلونما سفید

آگلونما سفید با اسامی White Lance و White Lance در بازار شناخته میشود که از جدیدترین گونه‌های الایت محسوب میشوند، با برگ‌های سفید یا کرمی رنگ و پهن. باید به خاطر داشته باشید که آگلونماها از سرما خوششان نمیاید و از جمله شرایط نگهداری انواع آگلونما اینه که در جنوب فلوریدا در پلاستیکی پیچانده می‌شوند تا مقاومت به سرما داشته باشند.

انواع آگلونما می‌توانند بلند، کوتاه و متوسط باشند، در صورتی که در گلدان 10 اینچی کاشته شود میتواند 24 تا 30 اینچ رشد کند و عرض آن به 24 تا 36 اینچ برسد و اینجاست که شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما و انتخاب اندازه گلدان از 8 تا 14 اینچی اهمیت می‌یابد. به طور مثال گلدان 14 اینچی زیبایی این گیاه را کمرنگ می‌کند و باید اندازه گلدان نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک باشد. البته دسته بندی بر اساس میزان رشد و ارتفاع در هر نوع متفاوته.

علت زرد شدن برگ اگلونما سفید

این گونه (AGLAONEMA SPRING SNOW) دارای شاخ و برگ های سبز متمایز با تنوع سفید و زرده و با قابلیت تحمل بسیاری از شرایط داخلی شناخته میشود.

باغبانی تازه کار باشید یا متخصص، دیدن زرد شدن برگ گیاهان حس خوبی نیست، اما چرا؟ قطعا به شرایط نگهداری انواع آگلونما رجوع میکنید.شایع ترین علت زردی برگ در آگلونما سفید رطوبت نامناسب خاک است، به ویژه آبیاری بیش از حد. از جمله شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما اینه که فقط در صورت خشک شدن 2-3 سانتی متر بالای خاک آبیاری شود. خاک باید مرطوب بماند، اما خیس نباشد. در زمستان بهتر است اجازه دهید گیاه شما بین آبیاری کمی بیشتر خشک شود.

به طور کلی، آگلونما در صورت قرار گرفتن در معرض تابش کم و زیاد نور خورشید، رشد میکند. در صورت قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید برای مدت طولانی، شاخ و برگ آن می‌سوزد. همچنین می‌تواند با مناطق بسیار کم نور سازگار شود.آیا میدونستید که بسیاری از باکس گل ها و دسته گل ها هم سازگاری بسیاری با محیط ها دارند؟

سفیدک زدن گیاه آگلونما

سفیدک زدن گیاه آگلونما

سفیدک زدن روی گیاهان آپارتمانی یک بیماری قارچیه، در ابتدا لکه های سفید پودری دایره ای شکل روی شاخ و برگ گیاهان ایجاد میشود. با گسترش بیماری، کل گیاه می‌توانند تحت تأثیر قارچ سفید کرکی قرار بگیرند. با گذشت زمان قسمت هایی از گیاه تسلیم بیماری میشوند و میمیرند. این ماده بسیار مسریه و اگر یک قسمت تحت تأثیر قرار گیرد، در صورت عدم رسیدگی و توجه به شرایط نگهداری انواع آگلونما، بقیه گیاه را آلوده میکند.

این قارچ می‌تواند گیاهان را در فضای باز تحت تأثیر قرار دهد، اما سفیدک در محیط داخلی بیشتر به دلیل شرایط شایعه. سفیدک در محیط خانه به دمای حدود 70 درجه فارنهایت (21 درجه سانتیگراد) نیاز دارد. این حالت زمانی رخ میدهد که گردش هوا ضعیف باشد، نور کم باشد و بر خلاف ایجاد سفیدک در فضای باز، در شرایط خشک تر رشد میکند. هاگ ها در هوا و هنگام پاشیدن آب روی گیاهان پخش میشوند. کنترل سفیدک به دلیل این حالت تهاجمی و مسری در خانه ضروریه. شرایط نگهداری انواع آگلونما برای خلاصی از این سفیدک چیست؟

این ماده سفید با انگشتان یا پارچه به راحتی از بین میرود. گیاهان را غبار پاشی نکنید. از مرطوب شدن شاخ و برگ هنگام آبیاری جلوگیری کنید. برای افزایش جریان هوا و یا استفاده از یک فن کوچک گیاه را در جریان هوای بیشتر قرار دهید.شما میتوانید با مراجعه به مقاله تکثیر آگلونما از طریق برگ اطلاعات کاملی در این زمینه پیدا کنید.

چرا آگلونما رشد نمیکند

در پاسخ به این سوال به شما پیشنهاد میکنیم بار دیگر شرایط نگهداری انواع آگلونما را بخوانید. معمول ترین نشانه عدم رشد این گیاهان زردی برگهاست. برگ های زرد نشانه آبیاری زیر یا بیش از حده. برای اطمینان از سلامت گیاه مطمئن باشید که خاک را به طور مرتب مرطوب کنید اما خیس نگه ندارید. اگر با وجود حفظ شرایط مطلوب آبیاری، هنوز زردی رخ دهد، گیاه شما ممکنه از کمبود مس رنج ببرد. این امر در این نوع گیاهان به طور شگفت انگیزی رایجه، زیرا یک خوراک سنگین در خاک مس. گیاه شما ممکنه فاقد ریز مغذی باشد و باید کوددهی مناسب شود.

قهوه ای شدن برگهای سبز معمولاً به دلیل تجمع خاک نمک ها، کلر، مواد معدنی یا فلوراید از آب لوله کشیه. برای رفع این مشکل، می‌توانید با تخلیه کامل خاک با استفاده از آب مقطر، رسوبات معدنی آن را شسته و یا به راحتی در خاک تازه تخلیه کنید

عسلک آگلونما چیست؟

عسلک آگلونما چیست؟

نیاز اکثر گونه های آگلونما به نور از نظر ماهیت متنوع بوده، شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما خاصی دارند و بسته به تنوع متفاوت خواهد بود (رنگ روشن تر برای حفظ رنگ به نور بیشتری احتیاج دارد). قرار گرفتن در معرض آفتاب کامل باعث سوختگی شاخ و برگ گیاهان میشود در حالی که از طرف دیگر باعث افزایش نور کم میشود. با این وجود، این گیاه از نور آپارتمانی لذت مییرد و عملکرد خوبی در محیط اداری دارد. در دمای زیر 60 درجه به راحتی آسیب میبیند – در واقع همانطور که بارها اشاره شد از سرما گریزانه.

انواع آفات در گیاه عسلک را ترشح کرده و احتمال رشد سفیدک را نیز افزایش میدهد. آفات معمولاً تا زمانی که تعداد آنها زیاد نباشد، مورد توجه قرار نمیگیرند و درمان با روغن باغبانی یا صابون حشره کش از جمله شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونماست.

هدیه بده! خرید رز جاویدان برای ابراز عشق جاودانه!

درمان عسلک آگلونما

اشکالات پوستی در آگالونما رایجه و مشاهده عسلک در واقع اولین علامت آلودگیه. آنها را در زیر شاخ و برگ و زیر هر برگ جستجو کنید. از جمله شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما مبتلا به عسلک، مخلوط اسپری آب و صابون ظرف مایع ملایم برای درمان چند هفته ای از گیاه خواهد بود. شته ها اگر کم باشند آسیب زیادی نمی‌رسانند. با این حال، هجوم بزرگ رشد گیاه را متوقف میکند، برگها را نابود میکند و گیاه همیشه سبز را عسلک پوشانده، ماده ای چسبناک که منجر به ایجاد سفیدک میشود.

علت لوله شدن برگ آگلونما

علت لوله شدن برگ آگلونما

همانطور که پیش از این گفته شد، گاهی ضعیف بودن خاک گیاه باعث مشکلات متعددی از جمله لوله شدن یا پیچ خوردن برگ گیاه میشود. از جمله مشکلات میتوان به خشکی هوا و عدم غبار باشی اشاره کرد که در نتیجه باید توجه کنید شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما غبارپاشی مدام و یا استفاده از بخور برای مرطوب نمودن هوای اطرافه. البته کمبود معدنی و مغذی مانند مس و آهن می‌تواند عامل این مشکل باشد. حتی در بخش شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما نیز گفته شد که ممکن است در اثر کاهش دما باشد.

برای مطالعه مراجع انگلیسی اینجا کلیک کنید.

خلاصه مقاله

اگر می‌خواهید در مورد شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما بدانید لازمه با این گونه همیشه سبز بیشتر آشنا شوید. البته از نجیب‌ترین گونه‌های گیاهی است و تحت شرایط مختلف طاقت می‌آورد ولی همانند همه گیاه های آپارتمانی سرما، کم نوری، خاک بد و .. میتواند به عمرش پایان دهد.

دیدگاه شما

2 دیدگاه

 1. علی گفت:

  سلام وقت بخیر
  شرایط نگهداری گیاه آگلونما در آپارتمان چگونه است؟

  • حسین رضوانی گفت:

   سلام و درود
   نور:

   رنگ سبز تیره آگلونما می تواند در نزدیکی سایه نیز رشد کند و در حالی که گونه های متنوع تر نیاز به نور بیشتر تر دارند پس هیچ یک از گونه های آگلونما را مستقیم در معرض آفتاب قرار ندهید.
   آب دادن به گیاهان آگلونما:

   در تابستان به طور کامل به آن آب بدهید و گیاه را اغلب برای افزایش رطوبت اسپری کنید و در طول زمستان، آبیاری را کاهش دهید، اما اجازه ندهید که گیاه کاملا خشک شود.

   پرورش آگلونما
   دما:

   این گیاهان هوای سرد یا دماهای زیر 65 درجه فارنهایت را دوست ندارند پس مطمئن باشید که آن را از پنجره ها یا دریچه هادور نگه میدارید و هرچه آن نقطه گرم تر باشد، بهتر است.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید