تکثیر آگلونما از طریق برگ

تکثیر آگلونما از طریق برگ

در حالی که اکثر گیاهان آپارتمانی نیاز مبرمی به مراقبت و تأمین آسایش از جمله نور، دما، رطوبت و غیره برای رشد دارند، تکثیر آگلونما (همیشه سبز چینی) در شرایط مختلف به بقای خود ادامه میدهد. این گیاه گرمسیری یکی از بادوام ترین گیاهان خانگیه که میتوانید پرورش دهید، تحمل نسبت به کم نوری، هوای خشک و خشک سالی از بارزترین مشخصات اونه. در نگهداری و تکثیر آگلونما و همچنین تکثیر آگلونما از طریق برگ خواهید دید حتی یک باغبان داخلی تازه کار همانند یک متخصص باغبانی جلوه میکند.

همه چیز درباره تکثیر آگلونما از طریق برگ

پرورش و تکثیر آگلونما (Aglaonema) در منزل بسیار ساده. این گیاه نجیب به دلیل سهولت مراقبت از محبوب ترین گیاهان خانگیه. گیاهان آگلونما را میتوانید در انواع مختلفی از جمله گونه چند فام پیدا کنید. اگرچه آن ها تحمل بسیاری از شرایط را برای رشد دارند، اما پیروی از برخی توصیه ها شادابی بیشتری به همراه خواهد داشت. از جمله قرار دادن آن ها در خاک با زهکشی خوب، ترجیحاً مخلوط مساوی از خاک گلدان، پرلیت و ماسه.

گیاهان آگلونما در شرایط نور متوسط ​​تا کم یا نور غیر مستقیم خورشید رشد میکنند. هر کجا که آن را در خانه قرار دهید، باید اطمینان حاصل کنید که این گیاه هوایی گرم و شرایط تا حدودی مرطوب دریافت میکند. با این حال، این گیاه انعطاف پذیر در صورت لزوم شرایط کمتر از ایده آل را تحمل خواهد کرد.

این گیاهان ترجیح میدهند در دمای کمتر از 60 درجه فارنهایت (16 درجه سانتی گراد) نباشند، دمای متوسط ​​در محیط داخل خانه بین 70-72 درجه فارنهایت (21-22 درجه سانتی گراد) مطلوب ترینه، اما آن هامیتونن دما را در حدود 50-55 درجه فارنهایت تحمل کنند (10 -13 درجه سانتی گراد). گیاهان آگلونما را از هوای کورانی دور نگه دارید که باعث قهوه ای شدن شاخ و برگ گیاه میشه. شما در حال مطالعه مقاله تکثیر آگلونما از طریق برگ هستید.

درکنار داشتتن گیاهان آپارتمانی نیاز به داشتن گل های همیشه جاویدان همچون رز جاویدان نیز داریم.

فرایند مراقبت و تکثیر آگلونما

فرایند مراقبت و تکثیر آگلونما از طریق برگ

مراقبت از آگلونما برای تکثیر آن نسبت به اهمیت مراقبت از گیاهان آپارتمانی کار سختی نیست، در صورت برخورداری از شرایط مناسب رشد به تلاش کمی نیاز دارد. در واقع آن ها از آبیاری متوسط ​​لذت میبرند نه خیلی زیاد، نه خیلی کم. اجازه بدید گیاه در فاصله بین دو آبیاری مقداری خشک شود. آبیاری بیش از حد منجر به پوسیدگی ریشه میشه.

به عنوان بخشی از فرایند مراقبت و تکثیر آگلونما، باید گیاهان سبز آگلونما را سالانه یک یا دو بار با استفاده از یک کود گیاهان خانگی محلول در آب کود دهید و تغذیه کنید. اگر در زمان تکثیر آگلونما خیلی بزرگ شد، گیاه را سریع تر هرس کنید. همچنین میتوان قلمه ها را در طی مراحل تکثیر آگلونمای جدید ذخیره کرد. قلمه ها به راحتی در آب ریشه میزنند.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه رزفارست ارائه دهنده برترین خدمات در زمینه گل و گیاه

گل دهی آگلونما بعد از تکثیر آگلونما از طریق برگ به چه صورت است؟

تکثیر آگلونما از طریق برگ گل آگلونما گل تولید می کند (البته خیلی نمایان نیستند)، اما در واقع زیبایی برگ های چرمی شکل را دوچندان کرده ه. انواع ترکیبی از آگلونما موجود است که در طی یک قرن گذشته کشت شده اند. این به دلیل محبوبیت روزافزون آن ها برای علاقه مندان تولید و تکثیر آگلونما در منزل است که از آن ها به عنوان گیاهان زینتی برای دکوراسیون اتاق استفاده میکنند.

این گونه گیاهی با رشدی آهسته شامل انواع مختلف از جمله سبز ساده، خالدار، لکه دار و چند فامه. یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین ها، ملکه برفیه که انگار برگ های آن با نقره تزئین شده و بطور عمده با چند تکه کوچک سبز پوشانده شده.

تکثیر آگلونما از طریق برگ در مقایسه با باقی روش ها چقدر طول میکشه؟

گیاهان قدیمی تر گاهی اوقات یادآور گل کالا یا نیلوفر صلح هستند. این اتفاق در بهار تا تابستان رخ میدهد. عمدتاً افراد برای تکثیر آگلونما قبل از موسم بذرپاشی، شکوفه ها را میبرند، اگرچه شما میتوانید آن ها را نگه دارید و سعی کنید بذرها را پرورش بدید. به خاطر داشته باشید، این روش تکثیر آگلونما مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید.

برای اینکه گرد و غبار روی برگ آگلونما جمع نشود، گاهی برگ ها را با پارچه ای نرم و مرطوب تمیز کنید یا آن ها را زیر پاشش آب قرار دهید و سپس اجازه دهید تا خشک شوند.

گیاهان آپارتمانی آگلونمامیتونن مورد آسیب انواع عنکبوت، جانوران موذی، جلبک های پوستی و شته قرار بگیرند. بررسی منظم برگ ها برای مشاهده علائم آفت به کاهش مشکلات تکثیر آگلونما کمک میکند. هرچند ممکن است در ابتدا طاقت فرسا به نظر برسد، به خصوص اگر در رشد و تکثیر آگلونما در داخل خانه تازه کار باشید، اما قدم در راه بگذارید، در واقع از آنچه فکر میکنید آسان تره.

برای تهیه انواع گل میتوانید به صفحه خرید گل مراجعه کنید.

تکثیر آگلونما طلایی برفی و کاهویی

فرایند مراقبت و تکثیر آگلونما از طریق برگ

تکثیر آگلونما از طریق برگ به گیاهان آگلونما را میتوان با استفاده از روش های مختلف تکثیر کرد، اما محبوب ترین روش، قلمه ساقه ه. برای تولید انبوه، تکثیر آگلونما با استفاده از کشت بافت انجام می شود، با این وجود لازم نیست خود را به این روش ها محدود کنید. آگلونما را میتوان به روش های مختلفی تکثیر کرد:

  • تکثیر با قلمه ساقه
  • تکثیر از بذر
  • تکثیر با پاجوش ریشه
  • تکثیر با استفاده از برگ

به عنوان مثال آگلونمای کاهویی که برگ هایی سبز رنگ دارد، هم از ساقه بدون برگ و هم از جوانه جدید میتوان تکثیر کرد. بهتر است در تابستان تکثیر شود و اطراف ریشه فشرده باشد.

برای خرید:به صفحه گیاهان آپارتمانی مراجعه کنید.

تکثیر آگلونما از طریق پاجوش

از امن ترین روش های تکثیره که شاید برای مبتدیان گزینه مناسبی نباشد هرچند اگر دقت کنید به آن شکل سخت نیست. در این روش گیاه جدید با ریشه از گیاه مادر جدا میشود و در گلدان جدیدی کاشته میشه. ظرف 5 تا 10 روز باید ریشه سریع خود را بازسازی کند بدین منظور سعی کنید در هوای گرم آن را نگه دارید، مشابه تکثیر با ساقه در هوای سرد جواب نمیدهد.

آموزش کامل تکثیر آگلونما از طریق برگ

این روش تکثیر برای موقعیت هایی مناسب میباشدکه در بازه کوتاه نیاز به تعداد زیادی نهال بذریه. در این روش، نهال بذری با بخش کوچکی از گیاه اصلی تولید میشوند مانند ریشه یا برگ. البته این روش لازم است در شرایط آزمایشگاهی انجام شود و به راحتی نمی توان داخل منزل امتحان کرد.

برای داشتن اطلاعات بیشتر در زمینه تکثیر آگلونما به مقاله شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما مراجعه کنید.

آموزش تصویری تکثیر آگلونما از طریق برگ

برای تکثیر ساده و سریع آگلونما (آگلونما گونه برفی به روش تکثیر از ساقه) در منزل میتوانید مراحل زیر را دنبال کنید:

در تکثیر آگلونما از طریق برگ مرحله اول با یک قیچی/چاقوی تمیز،تعدادی از ساقه ها که حداقل سه برگ و چندین بند دارند را کمی بالاتر از محل ریشه برش میدهیم.بهتره برگ های اضافه حذف شوند تا انرژی گیاه برای تبخیر بیشتر صرف نشود و ریشه بزند.
در مرحله دوم میتوانید برخی از ساقه ها را هم زمان در گلدان پر از آب و گلدان پایه پیت مخلوط با قسمت پرلیت یا شن و ماسه قرار دهید. هردو گلدان را آب دهید.
در مرحله سوم، بعد از تقریباً یک ماه خواهید دید که در گلدان آبی برخی از قلمه ها جوانه زده اند. در این فاصله آب گلدان را چندین بار عوض کنید تا مواد لازم به گیاه برسد.
در مرحله چهارم همانند گلدان آبی، در گلدان خاکی نیز نمونه های موفق و ناموفق هستند آن ها را جدا کنید. همان طور که میبینید ریشه در خاک قوی تر از آب عمل کرده و توصیه میشه.
در مرحله پنجم و آخر، گیاهان جدید آماده کاشته شدن در گلدان جدید و البته همراه با آبیاری با زهکشی مناسب هستند.

مراحل تکثیر

روش تکثیر آگلونما برفی

برای تکثیر آگلونما از طریق برگ آگلونما طلایی برفی، باید به روش قلمه ساقه عمل کرد که مشهورترین روش برای قلمه آگلونما. همچنین ساده ترین روش برای این تکثیر آگلونماست، پس به مبتدیان پیشنهاد میشود که با این روش آغاز کنند. برای تکثیر آگلونما با قلمه ساقه، به دنبال ساقه جدید با حداقل پنج برگ باشید. در غیر این صورت میتوانید از ساقه قدیمی استفاده کنید، مطمئن شوید که چاقوی تمیزی دارید در سلامت و بقای آگلونما مؤثره.

تکثیر آگلونما طلایی

آگلونما (مدونا) طلایی ساقه های سفید و شاخ و برگ های سرسبز با برگ های نوک تیز سبز دارد که با رنگ طلایی به شکل زیبایی در هم آمیخته اند. برای تکثیر آگلونما مشابه دیگر گونه ها میتوان به چهار روش تکثیر با قلمه ساقه، از بذر، با پاجوش ریشه و با استفاده از برگ اقدام نمود. همان طور که در مراحل تصویری فوق دیدید این کار به راحتی با استفاده از قلمه ریشه در خاک و آب امکان پذیره.

تکثیر آگلونما از طریق پاجوش

تکثیر آگلونما

بین چهار روش تکثیر، این روش مطمئن ترین رویکرد را داراست، گیاه از گیاه مادر با ریشه جدا شده و در یک ظرف جدید کاشته میشود و در معرض نور غیر مستقیم آفتاب قرار میگرد، گیاه جوان و تازه کاشته شده در مدت زمان کوتاهی مانند 15-10 روز شروع به ریشه زایی میکند. لازم به ذکر است دمای 15 تا 35 درجه سانتی گراد نیز برای این روش ایده آله. برای مطالعه مقالات خارجی کلیک کنید.

خلاصه نکات مقاله

  • نام گیــاه:آگلونما (رایج).
  • اصل و نسب گیاه:مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا.
  • حداکثر رشد (تقریبی):تا ارتفاع 3 فوت.
  • خطرناک برای حیوانات:برای گربه ها، سگ ها و اسب ها سمیه.
  • تکثیر آگلونما چهار روش دارد و اولویت استفاده از هریک بستگی به تخصص باغبان، هدف فرد و وضعیت رشد و نمو گیاه دارد.
  • البته باید توجه نمود که این گیاه همیشه سرسبز ده ها گونه و نوع دارد و تخصص در نگهداری و تکثیر آن نیازمند صرف زمان و توجه بسیاره.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید