نکات مهم در نگهداری گل فردوس

نگهداری از گیاه فردوس

قبل از اینکه در خصوص نگهداری گل فردوس نکاتی رو بگم بهتره بیشتر با این گیاه آشنا بشیم. گیاه گل فردوس با نام علمی Euphorbia grantii و از خانواده افوربیاسه هستش. این خانواده همگی دارای شیرابه ای سمی هستن. گل فردوس در فضای باز تا ارتفاع 8 متر هم میتونه رشد کنه. اما در خانه ارتفاعش شاید حدود 2 متر برسه. گیاهی بوته ای بوده و همیشه سبز هست. گلهای ریزی داره که در فصل بهار شکوفا میشن.

آموزش چگونگی نگهداری گل فردوس

نگهداری این گیاه کار راحتیه. فقط کافیه یکسری نکات اولیه رو رعایت کنین و نیاز های اولیه گیاه براش فراهم بشه تا گیاهتون همیشه سبز و پابرجا بمونه. در نگهداری از گل فردوس مثل نگهداری هر گیاه دیگری نور، آبیاری منظم، دما و خاک مناسب مسائلی هست که باید حتما بهش پرداخته بشه.

 • آبیاری💧
 • این گیاه نیاز آبی متوسطی داره. وقتی به اندازه یک تا دو بند انگشت از سطح خاک گلدون خشک شد زمان آبیاری گیاه فرا رسیده. البته این کار در بهار و تابستان بهتره انجام بشه. در فصول سرد سال بهتره صبر کنین که خاک گلدان کاملا خشک بشه و بعد اقدام به آبیاری کنین.
 • نور🌞
 • نور عاملی حیاتی در غذاسازی تمامی گیاهان هست. نور برای این گیاه هم عاملی بسیار مهم و حیاتیه. گیاه فردوس به نور غیر مستقیم و البته کامل احتیاج داره. بهترین پنجره برای قرار دادن گیاه فردوس در منزل پنجره های جنوبی هستن. این گیاه در سایه هم رشد میکنه و زنده میمونه ولی ممکنه کمی بیحال و بی رنگ بشه. پس بهتره نورش رو تامین کنین.
 • دما🌡️
 • این گیاه دمای معتدل رو نیاز داره که میانگین 16 تا 28 درجه سانتیگراد براش مناسبه. دما های بیشتر هم میتونه تحمل کنه ولی به دفعات آبیاری بیشتری نیاز پیدا میکنه.
 • خاک🌱
 • خاک مناسب برای این گیاه خاکی سبک هستش که زهکشی مناسبی داشته باشه. میشه از خاک باغچه و مقداری ماسه یا پرلیت براش استفاده کرد.
 • کود دهی🌱
 • بهترین زمان کود دهی این گیاه فصل بهاره که فصل رشد و نمو هست. کود مخصوص گیاهان آپارتمانی براش مناسبه البته میتونین از کود ورمی کمپوست هم براش استفاده کنین.
 • تعویض گلدان🌱
 • اگه گیاهتون رشد خوبی داشته و گلدان براش کوچیکه بهتره گلدانش رو عوض کنین. بهترین فصل برای تعویض گلدان هم بهار و تابستونه. وقتی میخواید گلدون رو عوض کنین اقدام به جدا کردن خاک از ریشه های گیاه نکنین و با همون خاک گیاه رو در گلدون قرار بدین و بهش خاک جدید و تقویت شده اضافه کنین.
آموزش چگونگی نگهداری گل فردوس

اول بدونیم فواید گل فردوس چه چیزهایی هست ؟؟؟

هر گیاهی علاوه بر زیبایی که به فضای پیرامون ما میده یکسری خواص همراه خودش داره. قبل از رعایت نکاتی درباره نگهداری گل فردوس شاید بهتر باشه اول درباره ویژگی های این گیاه بدونین. در کل گیاهان باعث شادی و نشاط و حس آرامش در انسان میشن. نگاه کردن به این گیاه به خاطر داشتن طیف رنگی سبز و قرمز در برخی گونه هاش احساس شور و شوق توام با آرامش رو به آدم میده. البته مراقب سمی بودن این گیاه هم باشین.

پرپشت شدن گل فردوس

یکی از روش هایی که با رعایت کردن نکاتی در نگهداری گل فردوس باعث پرپشت شدن گیاه میشه اینه که با هرس به موقع کاری کنیم شاخه ها به جای رشد طولی رشد عرضی داشته باشن. کود دهی مناسب با کود های مخصوص گیاهان آپارتمانی هم میتونه به قوت بخشیدن این گیاه و در نتیجه پرپشت شدن برگ هاش کمک کنه.

همچنین از اونجایی که این گیاه نورپسنده بهتره نور کامل در اختیارش قرار بدین. منظور از نور کامل نور مستقیم خورشید نیست بلکه نور بین 8 تا 16 ساعت باید به گیاه برسه. نور عامل اصلی فتوسنتز و در نتیجه غذاسازی گیاهه. و با در اختیار داشتن نور به میزان کافی گیاه میتونه رشد بهتری داشته باشه و به پرپشت شدن گیاه گل فردوس کمک شایانی میکنه.

شرایط مورد نیاز گلدهی گل فردوس🌱

گل های گل فردوس به رنگ صورتی و به صورت خوشه ای هستن. گلدهی گل فردوس ممکنه در فضای منزل اتفاق نیوفته. با رعایت نکات مهم در نگهداری گل فردوس شاید بتونین شاهد گلدهی این گیاه باشین. گلدهی در فصل بهار و معمولا اردیبهشت ماه آغاز و تا مهر ماه ادامه داره. از شرایط مورد نیاز گلدهی این گیاه میتونیم به فضای باز اشاره کنیم. همانطور که گفتیم این گیاه تو خونه ممکنه گلدهی براش اتفاق نیوفته چون نیاز به هوای بیرون داره. علاوه بر اون کود دهی به موقع میتونه به گلدهی این گیاه زیبا کمک کنه.

بیشتر بخوانید:

علت زرد شدن گیاه فردوس

 زرد شدن گیاه فردوس میتونه عوامل مختلفی داشته باشه. یکی از عوامل زرد شدن در نگهداری گل فردوس میتونه ضعیف شدن خاک گلدان باشه.  اگه برگ های گیاه از پایین زرد شد و شروع به ریزش کرد میتونه به همین دلیل باشه. البته اگه خیلی کم این اتفاق افتاد میتونه خیلی طبیعی باشه. چون بالاخره برگ گیاه بعد از یه مدتی پیر شده و زرد میشه و میریزه. اگه به صورت غیر طبیعی این اتفاق افتاد میتونه علتش ضعیف شدن خاک گلدان باشه. که با کود دهی مناسب و به موقع برطرف میشه. اگه گیاه از نوک برگ ها شروع به زرد شدن کرد میتونه علتش عدم آبیاری درست و به موقع باشه. آبیاری کم یا زیاد میتونه به گیاه آسیب برسونه.

علت زرد شدن گیاه فردوس

علت لوله ای شدن برگ گل فردوس

یکی از مسائلی که در نگهداری گل فردوس پیش میاد لوله ای شدن برگ هاست. لوله ای شدن برگ این گیاه میتونه دلایل متفاوتی داشته باشه که در ادامه چند موردش رو مرور میکنیم.

1-دما و خشکی محیط

گل فردوس به دمای بالا و خشکی محیط کمی حساسه. بهتره در فصول گرم سال اگه در منطقه ای خشک زندگی میکنین از جزیره برای نگهداری گل فردوس استفاده کنین. روش درست کردن جزیره به این صورته که یک زیر گلدانی که کمی عمق داشته باشه رو با مقداری سنگ ریزه ی درشت پر کرده و آب میریزیم. بعد گیاه رو روی سنگ ها قرار میدیم به صورتی که کف گلدان با آب زیر گلدانی تماس نداشته باشه.

به این ترتیب رطوبت اطراف گیاه حفظ میشه. در روش دیگه میتونین هر یک یا دو روز در میان با استفاده از اسپری آب به صورت مه پاشی برگ ها و اطراف گیاه رو مرطوب کنین تا رطوبت مورد نیاز گیاه حفظ بشه. و علاوه بر این دمای اطراف گیاه ه معتدل میشه.

2آبیاری

آبیاری اگه به درستی انجام نشه باعث ایجاد مشکل در این گیاه زیبا میشه و حتی میتونه باعث از بین رفتن گیاه بشه. اگه آبیاری خیلی زیاد باشه و همیشه خاک گلدان خیس باشه ممکنه ریشه ها دچار پوسیدگی در اثر غرقاب بشن. که در این صورت بهتره صبر کنین تا خاک گلدان به طور کامل خشک بشه و بعد اقدامم به آبیاری کنین. همچنین اگه زمان زیادی از آبیاری گیاه گذشته و به اصطلاح گیاه دچار یک دوره خشکی شده باشه هم لوله شدن برگ ها ممکنه رخ بده. پس بهترین کار پیشگیریه و بهتره به گیاه تشنگی ندین.

3-آفات

حفاظت در برابر آفات یکی از نکات مهم در نگهداری گل فردوس هستش. حمله آفات میتونه به روش های مختلفی اتفاق بیفته. آفات معمولا اثراتی از خودشون روی برگ و ساقه گیاه به جای میگذارن. درصورت دیدن آفت بهترین کار اینه که با یک پنبه آغشته به الکل رقیق شده با آب قسمت های آسیب دیده رو پاک و تا مدتی آبیاری رو قطع کنین. اگه مشکل حل نشد سم پاشی انجام بدین. اگه آفتی مشاهده نشد احتمال داره که به خاطر آبیاری زیاد ریشه گیاه دچار بیماری قارچی شده باشه. در این صورت بهتره آبیاری رو قطع کرده و پس از خشک شدن خاک گلدان رو عوض کنین.

در تمام موارد گفته شده در صورتی میشه گیاه رو نجات داد که زود به دادش برسین.

علت پژمرده شدن گل فردوس🥀

عوامل مختلفی میتونه باعث پژمردگی در گل فردوس بشه. آبیاری کم یا بیش از اندازه برگ های این گیاه رو بی حال و پژمرده میکنه. نور کم میتونه عاملی برای کاهش فتوسنتز و در نتیجه غذاسازی نادرست در گیاه و از عوامل پژمردگی در گیاه گل فردوس باشه. جابجایی یکی دیگه از مواردی هست که در نگهداری گل فردوس باید بهش توجه کرد.

چون میتونه باعث پژمرده شدن این گیاه بشه. وقتی تازه این گیاه رو خریداری و به منزل انتقال دادین بهتره یه جای ثابت مثلا در زیر پنجره جنوبی قرار بدین. تغییر و جابه جایی گلدون این گیاه باعث پژمردگی گیاه میشه. هنگام تعویض گلدان حتما حواستون به ریشه ها باشه. اگه خاک رو از ریشه ها جدا کنین میتونه باعث پژمردگی گیاهتون بشه.

پیشنهاد رزفارست:

⚠️گل فردوس سمی است!⚠️

گل فردوس از خانواده افوربیاسه هاست و تمامی گونه های این خانواده دارای شیرابه ای سمی هستن. این شیرابه هنگام جدا شدن برگ ها یا شکستن ساقه گیاه به بیرون از گیاه راه پیدا میکنه. در نگهداری گل فردوس حتما این نکته رو در نظر داشته باشین که اگه در خانه کودک دارید حواستان به مکانی که گلدان را در آن قرار میدین باشه. همینطور میتونین آموزش های لازم رو به کودک ارائه کنین تا از دست زدن یا خوردن گیاه پرهیز کنه.

اگه دستتون با شیرابه گیاه بخورد کرد به سرعت دست خودتون رو بشورید. التهاب، ادم، تاول و در صورت برخورد با مخاط باعث اسهال و استفراغ هم میشه. بهترین کار در صورت بروز این علائم بهتره به پزشک مراجعه کنین و از استفاده مواد دارویی مثل: قرص، پماد، کرم و… شدیدا پرهیز کنین. در هنگام تعویض گلدان از دستکش مخصوص باغبانی استفاده کنین و مراقب باشید که شیره گیاه به چشمتان برخورد نکند. در صورت برخورد سریعا چشم خود را با آب سرد بشورین.

سوالات متداول

 • آیا نگهداری گل فردوس در خانه خطرناکه؟
  • خیر اما بهتره از شیرابه سمی این گیاه دوری بشه. و دور از دسترس کودکان قرار داده بشه.
 • آیا نیاز آبی در گل فردوس حداقل یا صفره؟
  • خیر با اینکه گیاه گل فردوس گیاهی گوشتیه اما نیاز آبی متوسطی داره. وقتی خاک گلدون خشک شد حتما بهش آب بدین و اصلا نذارین گیاه تشنگی بکشه.
 • آفت میتونه عامل لوله ای شدن برگ ها در این گیاه بشه؟
  • بله آفت یکی از عواملیه که باعث لوله ای شدن برگ های گل فردوس میشه. این آفت میتونه روی برگ ها یا ساقه گیاه مشخص بشه یا اینکه تو ریشه گیاه باشه و در اثر آبیاری زیاد و قارچی شدن ریشه ایجاد شده باشه.
 • آیا نگهداری گل فردوس در خانه شانس میاره؟
  • خیر در واقع گیاهی که شانس بیاره نمیتونه حقیقت داشته باشه. اما نگهداری از گیاهان در خانه باعث شادابی و طراوت میشه و این خودش باعث انرژی مثبت میشه. و نگهداری از گل فردوس هم از این قاعده جدا نیست.
آیا نگهداری گل فردوس در خانه شانس میاره؟

خلاصه نکات مقاله

 • نام گیاه: گل فردوس🌱
 • نام علمی: Euphorbia grantii🌱
 • خانواده: افوربیاسه🌱
 • دارای شیرابه ای سمی هست که باعث مسمومیت و حساسیت های پوستی میشه.⚠️
 • نیازها جهت نگهداری گل فردوس:
 • آبیاری متوسط و زمانی که خاک گلدان خشک شده باشه.💧
 • نور زیاد و کامل اما غیر مستقیم نیاز داره.🌞
 • خاک این گیاه مانند خاک سایر گیاهان آپارتمانی باید سبک اما غنی باشه.
 • رطوبت این گیاه مخصوصا در تابستان و زمستان و زمانی که هوا خشک باشه بهتره حفظ بشه.💦
 • استفاده از جزیره برای این گیاه پیشنهاد میشه.🌱
 • از نظر دمایی میتونه تا 30 درجه رو تحمل کنه. اما بهترین دما برای گل فردوس دمای خانه هست که بین 20 تا 25 درجه سانتیگراده.🌡️

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید