نگهداری از گل و گیاه

علت لوله شدن برگ سانسوریا + روش درمان

علت لوله شدن برگ سانسوریا
5/5 - (2 امتیاز)

سانسوریا یکی از گیاهان آپارتمانیه که در عین مقاوم بودن، در برابر تغییرات محیطی خیلی حساسه. علت لوله شدن برگ سانسوریا یا علت ترک خوردن برگ های سانسوریا میتونه واکنشی نسبت به این تغییرات ناخوشایند باشه. از اونجایی که هر کدوم از این علایم مربوط به یکی از مشکلات این گیاهه، بهتره برای درمانش، با انواع این علائم آشنا بشید. ما در این مقاله به بررسی علت لوله شدن برگ سانسوریا می پردازیم، پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

علت لوله شدن برگ سانسوریا

سانسوریا یه گیاه زینتی جذاب آپارتمانیه که اکثر علاقه مندان به گل و گیاه از این گیاه در خونه و یا محل کارشون نگهداری میکنن. اما چرا توی بعضی خونه ها برگ سانسوریا لوله میشه؟ در ادامه علت لوله شدن برگ سانسوریا رو بهتون میگیم و بعد چند تا راهکار بهتون میدیم تا خیلی سریع حال سانسوریاتون خوب بشه.

علت لوله شدن برگ سانسوریا

پوسیدگی ریشه

ریشه ها وظیفه اصلیشون اینه که آب رو جذب میکنن و میرسونن به برگ ها. واسه همین وقتی این ریشه ها از بین برن برگ ها به درستی تغذیه نمیشن و شادابیشون رو هم از دست میدن. این اتفاق توی سانسوریا به شکل لوله شدن برگ ها خودش رو نشون میده. اما شاید بپرسین چی میشه که این ریشه ها از بین میرن و یا پوسیده میشن؟

  • آبیاری زیاد
  • بافت سنگین خاک
  • عدم زهکشی گلدون

مواردی که گفتیم دلایل پوسیدگی ریشه هستن، اما در این بین یکی از چالش های اصلی علاقه مندان به نگهداری از گل و گیاهان درمان پوسیدگی ریشه گیاهان هست.

گرمای زیاد

اگه محیط اطراف سانسوریا بیش از حد گرم باشه گیاه طراوتش رو از دست میده. دمای اطراف گیاه سانسوریا نباید بیشتر از 30 درجه باشه. توی این دما، تهویه گیاه به درستی انجام نمیشه و همین گرما باعث میشه که سانسوریا برگ هاش رو لوله کنه.

محیط تاریک

دقت کنید که گیاه سانسوریا به کم نوری مقاومه نه عدم وجود نور! پس لازمه در طول روز حداقل کمی نور طبیعی دریافت کنه تا بتونه به خوبی فتوسنتز کنه و مواد مغذی مورد نیازش رو دریافت کنه. کوددهی زیاد و بیش از حد هم یکی دیگه از دلایل لوله ای شدن برگ سانسوریاست که میتونه باعث سوختن ریشه گیاهتون بشه و در نتیجه جذب آب توسط گیاه با اختلال انجام بشه و برگ‌های گیاه لوله‌ای بشن. دقت کنید کود رو باید به اندازه و به موقع استفاده کنید تا گیاه شادابی داشته باشید.

آبیاری نامناسب

عامل سوم لوله شدن برگ سانسوریا بر عکس مورد اول، آبیاری کم و دیر به دیره. یه نکته مهم توی آبیاری همه گل ها و گیاهان آپارتمانی اینه که صبر کنید خاک گلدون خشک بشه و بعد آبیاریشون کنید. آبیاری زودتر خاک رو لجنی میکنه و ریشه ها پوسیده میشن. آبیاری دیرتر و تشنه نگه داشتن گیاه هم طراوتش رو از بین میبره. و یکی از نشونه هاش همین لوله شدن برگ هاش هست.

با هم بخوانیم: 7 علت لول موندن برگ گیاهان اپارتمانی که نمی دانید!

آبیاری نامناسب

وجود آفات

آخرین علتی که باعث لوله ای شدن برگ سانسوریا میشه و احتمالش خیلی کمه، وجود آفته. بعضی از آفات با تغذیه از شیره ی گیاه باعث لوله ای شدن برگ سانسوریا میشن که این مشکل با سم پاشی گیاه با سموم حشره کش مثل دیازینون یا کنفیدور قابل کنترل هست.

راهکارهای جلوگیری از لوله شدن برگ سانسوریا

1. حتما چک کنید که آیا گلدون زهکشی مناسبی داره یا نه؟ اگه انتهای گلدون سوراخ نداشته باشه یا سوراخش به وسیله گل و لای بند اومده باشه اصلا خوب نیست. وقتی به گیاه سانسوریا آب میدین حتما باید آب اضافه از انتهای گلدون خارج بشه. اگه این اتفاق نمیفته حتما گلدون رو درستش کنید.

2. میزان فشردگی بافت خاک رو چک کنید. اگه خاک خیلی سفت و سنگینه و شبیه خاک باغچه هست، حتما با خاک کامل گلدون تعویضش کنید. خاک سنگین باعث میشه بافت گلدون، گِل مانند بشه و همیشه خیس باشه و ریشه گیاه نتونه حرکت و رشد کنه و از بین بره.

3. آبیاری گیاهتون رو کنترل و اصلاح کنید. یعنی تا زمانی که خاک سطح گلدون کامل خشک نشده، آبیاری مجدد انجام ندین. از اون طرف وقتی دیدین خاک خشک شده حتما همون روز بهش آب بدین.

4. یه دماسنج کوچیک بذارین کنار گیاهتون و اگه دیدین دماش بالاست حتما دمای محیط رو پایین بیارین. حتی توی بهار و تابستون میتونید سانسوریا رو توی قسمت سایه تراس یا حیاط نگهداری کنید تا با طراوت بشه. تهویه برای گل و گیاه مهمه.

راهکارهای جلوگیری از لوله شدن برگ سانسوریا

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

قلمه زدن سانسوریا در آب به راحتی هر چه تمام تر!

آموزش درمان بیماری های سانسوریا با روش های آسان!

جای گیاه سانسوریا در فنگ شویی | گیاه سانسوریا و جذب ثروت!

سوالات متداول درباره علت لوله شدن برگ سانسوریا

علت لوله شدن برگ سانسوریا چیه؟

گرمای زیاد، آبیاری نامناسب و … از دلایل لوله شدن برگ سانسوریا هستن …

علت پوسیدگی ریشه چیه؟

آبیاری زیاد
بافت سنگین خاک
عدم زهکشی گلدون …

آیا آفات هم باعث لوله ای شدن برگ سانسوریا میشن؟

بله اما احتمالش خیلی کمه. بعضی از آفات با تغذیه از شیره ی گیاه باعث لوله ای شدن برگ سانسوریا میشن که این مشکل با سم پاشی گیاه با سموم حشره کش مثل دیازینون یا کنفیدور قابل کنترل هست …

چه زمانی گیاه رو آبیاریش کنیم؟

تا زمانی که خاک سطح گلدون کامل خشک نشده، آبیاری مجدد انجام ندین. از اون طرف وقتی دیدین خاک خشک شده حتما همون روز بهش آب بدین …

خلاصه نکات مقاله علت لوله شدن برگ سانسوریا

سانسوریا یکی از گیاهان آپارتمانیه که در عین مقاوم بودن، در برابر تغییرات محیطی خیلی حساسه. علت لوله شدن برگ سانسوریا یا علت ترک خوردن برگ های سانسوریا میتونه واکنشی نسبت به این تغییرات ناخوشایند باشه. از اونجایی که هر کدوم از این علایم مربوط به یکی از مشکلات این گیاهه، بهتره برای درمانش، با انواع این علائم آشنا بشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *