نگهداری از گل و گیاه

بهترین چک لیست مراقبت از گیاهان در بهار

چک لیست مراقبت از گیاهان در بهار
5/5 - (1 امتیاز)

مراقبت از گیاهان آپارتمانی در فصل بهار خیلی مهمه چون این فصل آغار رویش و جوانه زنی اوناست و فصلیه که گیاهان انرژیشون رو جمع میکنن و برای رویارویی با فصل زمستان اون رو ذخیره میکنن. گیاهان با عبور از سرمای زمستان وارد این فصل میشن و گذشتن از این تغییرات برای آنها استرس زا هست. در این مقاله همراه رزفارست باشید تا با بهترین چک لیست مراقبت از گیاهان در فصل بهار آشنا بشید و قدم به قدم این چک لیست رو در کنار ما انجام بدید.

چک لیست مراقبت از گیاهان در بهار

از اونجا که گیاهان از استراحت طولانی زمستانی بیدار میشن، در فصل بهار نیازهای مختلفی دارن. بنابراین از این چک لیست استفاده کنید و برای تنظیم روال مراقبت از گیاهانتون در این زمان مهم همراه رزفارست باشید. در ادامه این مقاله به بررسی این چک لیست میپردازیم.

چک لیست مراقبت از گیاهان در بهار

بیرون آوردن گیاه

خیلی از گیاهان آپارتمانی از بیرون بودن در بهار و تابستون بهره میبرن. اما نباید فقط اونا رو ناگهان به اونجا منتقلشون کنید. بهتره اونا رو به آرومی برای زندگی در فضای خارج سازگار کنیم. گیاهان آپارتمانی هم ممکنه مانند ما دچار آفتاب سوختگی بشن. اونا همچنین عادت کردن که در فضای بسته و بدون باد، باران شدید یا درجه حرارت شدید، زندگی مطلوبی داشته باشن. بنابراین، برای جلوگیری از آسیب جدی به گیاهان خونگی در بهار، اونا رو در ابتدا به یک فضای نیمه باز و یا سایه منتقل کنید و طی چند هفته به آرومی اونا رو به فضای باز منتقلشون کنید.

توجه داشته باشید که اونا رو در شب به بیرون منتقلشون نکنید چون دمای شب خیلی کمتره و گیاه دچار سرما زدگی میشه. هر روز اونا رو بررسیشون کنید. اگه هر برگ قهوه ای، سفید یا شفاف مشاهده کردید ، اونا بیش از حد آفتاب میگیرن. در این صورت، اونا رو برای چند روز دیگه به سایه برگردونید.

تعویض گلدان

بهار بهترین زمان برای تعوبض گلدان گیاهان آپارتمانیه. تعویض گلدون باعث رشد جدید و تحریک فضای جدید میشه و فضای کافی برای گسترش گیاهان رو فراهم میکنه. اما باید در نظر داشته باشید که تنها برخی از گیاهان به تعویض گلدون نیاز دارن و بعضی با گلدون جدید دچار شوک میشن و از بین میرن. گیاهانتون رو چک کنید و ببینید اگه بعضی از اونا مدت زیادیه که رشدی نداشتن، بهتره گلدونشون رو تعویض کنید. برخی از رایج ترین نشونه هایی که گیاه شما در گلدون رشد کرده و به گلدون جدیدی نیاز داره عبارتند از:

  • ریشه ها از پایین گلدون یا از بالای خاک رشد میکنن.
  • گلدون به نظر میرسه در شرف ترکیدنه.
  • آب بدون اینکه خاک رو خیس کنه از طریق خاک عبور میکنه.
  • ریشه ها به صورت دایره ای در داخل گلدون رشد میکنن.

آبیاری منظم

از اونجایی که گیاهان خونگی شما در بهار بیدار میشن، وقتشه که آبیاری مرتبشون رو شروع کنید. این کار بهشون کمک میکنه تا بتونن از طریق رشد سالم به فصل رشد برسن. برای بیشتر گیاهان داخلی، بهتره خاک در طول ماه های بهار و تابستون مرطوب باشه. بنابراین چک کردن خاک به صورت هفتگی در بهار رو شروع کنید و وقتی که احساس خشکی کردید اونا رو آبیاریشون کنید. هرگز به طور خودکار با یک برنامه مشخص آب رو آبیاری نکنید و همیشه ابتدا انگشتتون رو به عمق یک اینچ در خاک بچرخونید. اگه احساس خیسی کردید، آب بیشتری بهش ندید.

کوددهی رو شروع کنید

از اونجایی که بهار آغاز فصل رشد فعال گیاهانه، زمان خوبیه که یک بار دیگه اونا رو کوددهیشون کنید. حواستون باشه که اونا تازه از خواب زمستانی بیدار شدن و بهتره به جای دادن مقدار زیادی از کود، کود دهی رو آروم آروم شروع کنید. در غیر این صورت میتونه برای گیاهانتون خیلی شوک آور باشه. اگه از کود مایع استفاده میکنید، با دوز 1/4 یا 1/2 مقدار مصرف شروع کنید و تا تابستون اون رو به آرومی افزایش بدید. گرچه استفاده از محصولات ارگانیک به جای محصولات شیمیایی مصنوعی توصیه میشه.

کوددهی رو شروع کنید

گیاهان رو هرس کنید

در طول زمستان، ممکنه برخی از گیاهان آپارتمانی شما ضعیف شده باشن و یا شاخه های نامناسبی روی اونا رشد کرده باشه. بهار بهترین زمان برای هرس گیاهان خونگی به منظور از بین بردن شاخه ها یا برگ های ناسالم و تمیز کردنشونه. هرس گیاهان خونگی در بهار رشد تازه رو تشویق میکنه. هر گونه برگ و شاخه مرده یا در حال مرگ رو ببرید و نوک و لبه های برگ قهوه ای رو هرس کنید.

گیاهان رو هرس کنید

تمیز کردن برگ ها

تمیز کردن برگ گیاهان در بهار اهمیت زیادی داره چون بهار وقت نظافته و گیاهان خونگی شما هم از این قاعده مستثنی نیستن. گرد و غبار روی برگ گیاهان هم مینشینن. تمیز کردن برگ ها به گیاهان کمک میکنه تا ظاهر بهتری داشته باشن و سالم تر باشن. برای تمیز کردن گیاهان داخلی در بهار، میتونید اونا رو بیرون بیارید و برگ ها رو با اسپری ملایم از شلنگ باغ بشویید. همچنین به جای آوردنشون به بیرون، میتونید اونا رو در سینک ظرفشویی یا دوش با فشار کم آب بشویید. یا میتونید با پاک کردن آروم برگ ها با پارچه مرطوب برگ ها رو تمیزشون کنید. از هر نوع براق کننده یا واکس برگ استفاده نکنید. این نوع محصولات میتونن منافذ پوست رو مسدود کنن و به گیاهان حساس در خونه آسیب برسونن.

آب باران رو جمع آوری کنید!

آب بارون بهترین نوع آب برای استفاده برای گیاهان خونگیه. بنابراین میتونید در فصل بهار که فصل بارونه بشکه های آب بارون رو جمع کنید و اون رو در طول سال استفاده کنید.

آب باران رو جمع آوری کنید!

رطوبت رسانی

در روزهای گرم بهار، پنجره های نزدیک گیاهانتون رو باز کنید تا بهشون هوای تازه و رطوبت بدید. این یک روش عالی دیگه برای شروع سازگاری گیاهان با زندگی در خارج از خونه هست. اما حتی اگه قصد انتقاشون به بیرون رو ندارید، گیاهان خونگی شما همچنان از هوای تازه و رطوبت جالب توجهی که از پنجره های باز وارد میشه بهره مند میشن.

دور کردن گیاهان حساس از پنجره های آفتابگیر

بهار به معنای روزهای طولانی تر و نور شدیدتر خورشیده. اما این افزایش نور خورشید میتونه گیاهان حساس داخلی که به نور زیادی نیاز ندارن رو بسوزونه و بهشون آسیب بزنه. در واقع پنجره آفتابی در بهار و تابستون میتونه یک اثر گلخونه ای براشون ایجاد کنه، که برای بعضی ها خیلی گرمه. بنابراین، اگه گیاهان خونگی حساس رو برای زمستان به لبه پنجره آفتابی منتقل کردید، باید اونا رو در بهار قبل از شدت گرفتن آفتاب طی چند ماه آینده منتقلشون کنید. اگه مشاهده کردید که هر یک از برگ ها سفید، قهوه ای یا شفاف میشن، به این معنیه که اونا بیش از حد آفتاب میگیرن. بنابراین اونا رو کمی بیشتر از پنجره دورشون کنید.

دور کردن گیاهان حساس از پنجره های آفتابگیر

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

هرس درختان میوه | بهترین زمان و نحوه هرس 16 درخت میوهش

اصول هرس کردن درختان | بهترین زمان هرس درختان

آسان ترین روش های تشخیص زمان مناسب آبیاری گیاهان

روش صحیح آبیاری گیاهان آپارتمانی | بهترین زمان آبیاری گیاهان

سوالات متداول درباره چک لیست مراقبت از گیاهان در بهار

چه زمانی باید کوددهی گیاهان رو در بهار شروع کنیم؟

با دادن مقدار کمی از کود به گیاهان خونگی در اوایل بهار شروع کنید و بعد به تدریج مقدار کوددهی رو تا شهریور افزایش بدید …

بهترین زمان تعویض گلدون برای گیاهان چه زمانیه؟

بهار بهترین زمان برای تعوبض گلدون گیاهان آپارتمانیه. تعویض گلدون باعث رشد جدید و تحریک فضای جدید میشه و فضای کافی برای گسترش گیاهان رو فراهم میکنه …

آیا میتونیم گیاهانمون رو به خارج از خونه منتقل کنیم؟

بله، اما خیلی مراقب باشید که این کار رو به آرومی انجام بدید. یادتون باشه، اونا به زندگی در یک محیط کنترل شده با درجه حرارت آروم و کم نور عادت کردن. انتقالشون بلافاصله به خارج از خونه و در آفتاب مستقیم میتونه صدمات زیادی وارد کنه و برگ هاشون رو بسوزونه …

تمیز کردن برگ ها چه فایده ای داره؟

بهار وقت نظافته و گیاهان خونگی شما هم از این قاعده مستثنی نیستن. گرد و غبار روی برگ گیاهان هم مینشینن. تمیز کردن برگ ها به گیاهان کمک میکنه تا ظاهر بهتری داشته باشن و سالم تر باشن …

خلاصه نکات مقاله چک لیست مراقبت از گیاهان در بهار

مراقبت از گیاهان آپارتمانی در فصل بهار خیلی مهمه چون این فصل آغار رویش و جوانه زنی اوناست و فصلیه که گیاهان انرژیشون رو جمع میکنن و برای رویارویی با فصل زمستان اون رو ذخیره میکنن. گیاهان با عبور از سرمای زمستان وارد این فصل میشن و گذشتن از این تغییرات برای آنها استرس زا هست. از اونجایی که گیاهان از استراحت طولانی زمستانی بیدار میشن، در فصل بهار نیازهای مختلفی دارن. بنابراین از این چک لیست استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *