بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی

بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی


امروزه انتخاب بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی اهمیت بسیار بالایی داره؛ زیرا هر چقدر که کود شما کامل تر باشه عنصر های معدنی بیشتری به گیاه شما خواهد رسید و همین امر سبب میشه تا گیاه آپارتمانی شما جذاب تر و منحصر به فرد باشه. در این مقاله قصد دارم تا شما را با بهترین کود شیمیایی برای گیاهان آپارتمانی آشنا کنم.

بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی

بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی


آیا تا به حال به این سوال فکر کرده اید که چرا انتخاب بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی اهمیت داره؟ پاسخ تمامی سوالات در فروشگاه آنلاین گل و گیاه رزفارست. زیرا ترکیبات کود ها متفاوته و همین امر سبب میشه تا هر یک از کود ها بتوانند یکی از مشکلات گیاه را برطرف کنه.

بنابراین ابتدا باید مشکل گیاه را شناسایی کنید و سپس کود مناسب شیمیایی را انتخاب کنید. کود های شیمیایی عمدتا به صورت مایع و پودر یافت میشه. کود مایع شیمیایی به مراتب بهتر از کود شیمیایی به صورت پودره زیرا کود مایع به تمامی قسمت های گیاه نفوذ پیدا میکنه.

البته ناگفته نماند کود های پودری نیز زمانی که در آب حل میشن تا حدودی به تمامی قسمت های گیاه نفوذ میکنه. توصیه میشه در هنگام استفاده از کود های شیمیایی به ترکیبات مواد معدنی آنها دقت زیادی کنید تا بتوانید مشکل گیاه را به طور کلی از بین ببرید.

بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی


همانطور که گفته شد، کود های مایع شیمیایی به خوبی مواد معدنی را به تمامی قسمت های گیاه آپارتمانی میرسونه به همین دلیل این نوع کود را بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی مینامند. از کود مایع شیمیایی عمدتا برای تقویت برگ های گیاهان آپارتمانی استفاده میکنند.

نحوه استفاده از این کود بسیار ساده و آسانه زیرا شما میتونید این محلول را در مخزن های اسپری بریزید و کود را به قسمت های مختلف گیاه برسونید. زمان استفاده از این کود معمولا صبح های زود یا هنگام غروب آفتابه .

هر چقدر کود شیمیایی شما کامل باشه مزیت های بیشتری را برای گیاه شما خواهد داشت. شاخص NPK یکی از مهمترین فاکتور ها در کود های شیمیاییه.

این شاخص بیانگر میزان نیتروژن (ازت)، فسفر و پتاسیم است. NPK کود های کامل به صورت (10,10,10) و (20,20,20). بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی تزئینی، کودیه که حاوی نیتروژن بیشتری نسبت به پتاسیم و فسفره؛ اما بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی گلدار، کودیه که حاوی نیتروژن کمتری نسبت به پتاسیم و فسفره.

مطالب مرتبط: بهترین کود برای گیاهان گلدار

کود خانگی برای گلدان : بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی


کود خانگی یا کود های طبیعی نیز مانند کود های حیوانی بسیار برای گیاهان آپارتمانی مفیده و هیچ گونه مشکلی برای گیاهان ایجاد نمیکنه. درست کردن کود های طبیعی در خانه بسیار آسانه و شما میتونید با استفاده از پوست موز، تفاله قهوه، پوست تخم مرغ و … این کود را تهیه کنید. نحوه درست کردن برخی از کود های طبیعی به صورت زیره:

تفاله قهوه: شما میتونید پس از دم کردن قهوه تفاله آن را دور نریزید و از آن به عنوان یک کود استفاده کنید. البته این بدان معنی نیست که بلافاصله تفاله را در کنار گلدان بریزید.

برای تهیه بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی با استفاده از تفاله قهوه مدتی باید تفاله ها را در ظرفی نگهداری کنید یا به آن آب اضافه کنید و حدود یک هفته در آب نگهداری کنید. اگر از تفاله قهوه به صورت خشک استفاده میکنید توصیه میشه مقداری زیادی از آن را در اطراف ریشه نریزید.

پوست موز: تهیه کود خانگی با استفاده از پوست موز بسیار راحتی و آسانه. ابتدا پوست موز را به قطعات کوچک تقسیم کنید و سپس به مدت 15 دقیقه بجوشانید سپس آب را صاف کنید و در کنار ریشه بریزید. شما همچنین میتونید پوست خشک شده موز را به صورت پودر در بیاورید و در اطراف ریشه استفاده کنید.

پوست تخم مرغ: پوست تخم مرغ ها را در ظرفی جدا نگهداری کنید و پس از خشک شدن آنها را در آسیاب به صورت پودر در بیاورید و سپس روی سطح خاک گلدان بریزید.

کود حیوانی برای گلهای آپارتمانی : بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی

کود حیوانی برای گلهای آپارتمانی


امروزه گلهای آپارتمانی هم با کود های حیوانی و هم با کود های شیمیایی تغذیه میشه اما این سوال برای برخی از افراد به وجود میاد که کدامیک از این کود ها بهتر هستند؟ در پاسخ به این سوال میشه گفت که کود حیوانی دارای خواص بسیاریه که همین خواص سبب برتری این کود نسبت به کود های شیمیایی برای گلهای آپارتمانی میشه.

پیشنهاد ویژه خرید باکس گل با قیمت مناسب

توصیه میشه در خاک های رسی و شنی از کود حیوانی استفاده کنید؛ البته ناگفته نماند گیاهان آپارتمانی به صورت سالیانه به مقداری کود حیوانی نیاز دارند.

کود های حیوانی هیچ گونه سمیتی برای گلهای آپارتمانی ندارند به همین دلیل برای مصرف هیچ گونه محدودیتی وجود نداره و شما به راحتی میتونید به میزان دلخواه از این کود ها استفاده کنید.

کود های حیوانی دارای انواع مختلفی هستند که از مهمترین آنها میشه به کود گاوی، کود گوسفندی، کود اسبی و کود مرغی اشاره کرد. مزیت های کود حیوانی نیز عبارتند از:

  1. تقویت و اصلاح خاک
  2. بهبود کیفیت خاک های نامرغوب گلدان ها
  3. تقویت گیاهان آپارتمانی

رشد سریع گیاهان آپارتمانی

رشد سریع گیاهان آپارتمانی


خیلی از افراد به دنبال رشد سریع گیاهان آپارتمانی خود هستند؛ به همین دلیل این سوال را مطرح میکنند که بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی که سبب رشد آنها بشه، چیه؟ در حقیقت بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی که سبب رشد سریع این گیاهان بشه، کودیه که حاوی تمامی عنصر های ماکرو و میکرو باشد.

از مهمترین عناصر مورد نیاز ماکرو و میکرو میشه به نیتروژن، کلسیم، منیزیم، گوگرد، آهن و … اشاره کرد. هر چقدر که کود مورد نظر بتونه این عناصر را در اختیار گیاه شما قرار بده، گیاه رشد سریع تری را خواهد داشت

کود شیمیایی سفید برای گلدان


کود شیمیایی سفید حاوی نیتروژن زیادتری نسبت به دیگر کود ها میباشد. به همین دلیل این کود ها می تونند در رشد سریع گیاهان آپارتمانی بسیار تاثیر گذار باشند. این کود ها دارای انواع مختلفی هستند که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

کود شیمیایی اوره

کود شیمیایی سولفات آمونیوم

کود کلسیم نیترات
از مزیت های کود شیمیایی سفید میتونه به اصلاح خاک های قلیایی، رساندن نیتروژن بیشتر به گیاه گلدان، قابلیت انحلال و … اشاره کرد.

کود تقویتی گلهای آپارتمانی


عناصر موجود در بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی سبب تقویت گلهای آپارتمانی میشه در حقیقت این عنصر ها عبارتند از: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، منیزیم، گوگرد، کلسیم و …
کودی که حاوی عنصر های نامبرده شده باشه، میتونه به تقویت گل های آپارتمانی کمک کنه.

هر یک از این عنصر ها دارای خاصیت متفاوتی هستند؛ به طور مثال نیتروژن به تقویت ساقه ها و برگ ها میپردازد و همچنین سبب سیز نگهداشتن برگ ها نیز میشه. فسفر گیاه را از تنش های مختلف محافظت میکنه. پتاسیم سبب میشه تا گیاه به سرعت رشد کنه و همچنین دچار تنش آبی نشه.

منیزیم به رنگ دانه های گیاه کمک میکنه و سبب میشه گیاه شما همیشه سبز رنگ باشه. گوگرد گیاه را در برابر بیماری های مختلف محافظت میکنه؛ و در نهایت کلسیم به استحکام دیواره های سلولی گیاه و همچنین جذب نیترات کمک میکنه.

شما میتونید علاوه بر کود های کامل به گیاه خود مقداری آسپرین، قرص آهن و آبی که تخم مرغ در آن آب پز شده را نیز برای تقویت به گیاه اضافه کنید.

ساخت کود شیمیایی در خانه

ساخت کود شیمیایی در خانه


طرز تهیه بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی نیز مانند کود های طبیعی بسیار آسانه. در این جا میخوام شما را با یک کود ارگانیک نمک اپسوم آشنا کنم این کود دارای یک فرمول شیمیایی به نام سولفات منیزیمه. این کود برای گیاهان آپارتمانی بسیار کاربردیه، بنابراین شما میتونید در خانه یک کود مفید را برای گیاهان خود تهیه کنید. طرز تهیه این کود بسیار آسانه و شما میتونید با یک قاشق نمک اپسوم و حدود 4 لیتر آب این کود مایع را تهیه کنید.

خلاصه مقاله


در حقیقت بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی، کود های کامل هستند زیرا این کود ها عناصر ماکرو و میکرو را به گیاه شما میرسانند و همین امر سبب تقویت و محافظت گیاه شما در برابر بیماری ها خواهد شد. شما همچنین میتونید کود های ارگانیک و طبیعی را نیز در خانه با استفاده از پودر قهوه، پوست موز، نمک اپسوم، پوست تخم مرغ و … تهیه کنید. فروشگاه رز فارست با داشتن تیم حرفه ای در زمینه پرورش گیاهان آپارتمانی به شما کمک میکنه تا مشکلات گیاه خود را برطرف کنید. امیدوارم که این مقاله توانسته باشه شما را با بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی آشنا کنه.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید