نگهداری از گل و گیاه

دلیل چروک شدن برگ سانسوریا چیه؟

دلیل چروک شدن برگ سانسوریا چیه؟
5/5 - (3 امتیاز)

دلیل چروک شدن برگ سانسوریا چیه؟ این مشکل معمولا بخاطر از دست رفتن آب بین بافتی گیاه پیش میاد حالا چرا این اتفاق رخ میده در ادامه بهتون میگیم. سانسوریا جزو گیاهان آپارتمانی مقاوم به شمار میره و تقریبا همه افراد این گیاه رو مقاوم میدونن ولی اگه شرایط نگهداریش به خبی فراهم نباشه، قاعدتا گیاه دچار مشکلاتی میشه. اگه مشکل چروک شدن برگ ها برای گیاهانتون پیش اومد باید بدونید که مشکل خیلی جدی هست و باید سریعا برای رفعش اقدام کنید اما جای نگرانی وجود نداره. ما در این مقاله از رزفارست به بررسی علت و راه حل این مشکل میپردازیم. پس بریم ببینیم علت چروک شدن سانسوریا چیه؟ با ما همراه باشید.

دلیل چروک شدن برگ سانسوریا چیه؟

دلیل چروک شدن برگ سانسوریا

قبل از اینکه بخواهیم پاسخ این سوال رو بدیم، باید نیازهای اولیه این گیاه رو بشناسیم و نیازهای گیاه رو برآورده کنیم. فراهم کردن شرایط محیطی متناسب با نیازهای گیاه مهم‌ترین نکته در نگهداری گیاهان آپارتمانیه. اگه شرایط محیطی برای گیاه فراهم نباشه حتی استفاده از مرغوب‌ترین خاک و با کیفیت‌ترین کودها هم شما رو به نتیجه مطلوب و دلخواهتون نمیرسونه. به همین دلیل در نگهداری هر گیاهی توجه به شرایط محیطی مورد نیاز گیاه در اولویت قرار داره.

آبیاری زیاد

یکی از عمده دلیل چروک شدن برگ های سانسوریا آبیاری نامناسب و زیاده، اگه دما زیاده آبیاری رو بیشتر انجام بدید ولی همیشه خاک رو چک کنید و هر زمان که خاک تا عمق 3 تا 4 سانتی متری (بسته به اندازه گلدون) خشک شد به گیاهتون آب بدید.

آبیاری زیاد چرا باعث چروک شدن میشه؟ چون آبیاری زیاد پوسیدگی ریشه رو به همراه داره و وقتی گیاهی ریشه نداره نمیتونه مواد و آب مورد نیاز گیاه رو تامین کنه، پس برگ هاش چروک میشن، ضمنا اگه آبیاری گیاهتون رو انجام بدید ولی گلدون زهکشی خوبی نداشته باشه آب در انتهای گلدون جمع میشه و به مرور زمان پوسیدگی ریشه رو به همراه داره و درمان پوسیدگی ریشه گیاهان هم کار ساده ای نیست.

برای برطرف کردن این مشکل مدتی به گیاه آب ندید و حتما بین دو آبیاری اجازه بدید که خاک گلدون تا عمق 3 تا 4 سانتی متر خشک بشه و همچنین از خاک سبک با زهکشی بالا استفاده کنید. بعد از آبیاری حتما دقت داشته باشید که آب اضافی از زیر گلدون خارج بشه. خارج شدن آب اضافی از گلدون یعنی گلدون شما زهکشی خوبی داره، آب خارج شده رو هم حتما دور بریزیدش.

آبیاری زیاد

قرار گرفتن گیاه در کنار وسایل گرمایشی و یا سرمایشی

وقتی شما گیاهتون رو در کنار شوفاژ یا بخاری قرارش میدید، دمای اطراف گیاه بالا میره و کم کم باعث چروک شدن برگ ها میشه پس سعی کنید هیچ وقت گیاهان خودتون رو در کنار وسایل گرمایشی و یا مقابل وسایل سرمایشی (باد کولر) قرار ندید چون باعث ایجاد تنش در گیاه میشه.

با هم بخوانیم: آسان ترین روش های تشخیص زمان مناسب آبیاری گیاهان

بالا رفتن دما

تو این حالت آب گلدون و برگ ها زودتر تبخیر میشن و گیاه سریع تر دچار تنش میشه که تقریبا همه نشونه ها و راه حل ها رو گفتیم فقط این نکته رو مدنظر داشته باشید که حتما با بالا رفتن دما برای گیاه جزیره درست کنید و یا با دستگاه بخور سرد رطوبت گیاه رو تامین کنید که گیاه دچار مشکل نشه.

بالا رفتن دما

نور مستقیم

گیاهان آپارتمانی رو بهتره در محلی با نور فیلتر شده قرارشون بدید و یا از ابتدای فصل بهار اونا رو در جایی قرارشون بدید که نور زیاد و مستقیم وجود داره. در این حالت گیاه به شرایط نگهداری عادت میکنه ولی اگه گیاه یک دفعه در معرض نور مستقیم قرار بگیره، نور شدید و زیاد باعث از بین رفتن آب میان بافتی گیاه میشه و گیاه کم کم برگ هاش چروک میشن. شما وقتی بدون ضد آفتاب جلوی نور آفتاب بایستید چه اتفاقی برای شما میوفته؟ این موضوع هم دقیقا همینه.

اولا میزان آبیاری باید در این حالت زیاد باشه چون با زیاد شدن نور و دما آب خاک زودتر تبخیر میشه و گیاه زود به زود نیاز به آبیاری داره، دوما حتما گیاه رو در سایه قرارش بدید. (حداقل در زمان ظهر گیاه در سایه قرار داشته باشه) و یا اگه گیاهتون کنار پنجرست یا از پنجره حدود 1 تا 2 متر فاصله بدید و یا پشت پرده قرارش بدید. پس حتما سعی کنید که برای گیاهان آپارتمانی نور فیلتر شده فراهم کنید.

آبیاری کم

در این حالت یا گیاهتون رو به خوبی سیرابش نمیکنید و یا دیر به دیر گیاهتون رو آبیاریش میکنید، که این موضوع باعث میشه میزان کافی آب به گیاه نرسه و گیاه دچار چروک شدن میشه ( یعنی همون آب بین بافتی رو از دست میده). در بین انواع سانسوریا، سانسوریا مهتابی به کم آبی حساس هست و زودتر دچار چروک شدن برگ میشه، نشونه آبیاری کم در این گونه از گیاه سانسوریا جم شدن نوک برگ و یا چروک شدن برگ هاست.

دقت داشته باشید که در زمان آبیاری حتما خاک رو برای آبیاری کردن چک کنید و اینکه گیاه رو در زمان آبیاری کاملا سیرابش کنید، چطوری؟ برای سیراب کردن همه قسمت های گلدون رو آب بدید تا آب از زیر گلدون خارج بشه. اینجوری هم زهکشی رو چک میکنید و هم تمام قسمت های ریشه آب رو جذب میکنن. برای حل مشکل هم گیاه رو توی تشت آب قرارش بدید تا سریعا سیراب بشه.

آبیاری کم

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

نور غیر مستقیم گیاه چیست؟

مهم ترین علائم کمبود نور در گیاهان

علائم آبیاری بیش از اندازه | آموزش درمان آبیاری بیش از حد گیاهان

سوالات متداول درباره دلیل چروک شدن برگ سانسوریا چیه؟

دلیل چروک شدن برگ سانسوریا چیه؟

از جمله دلایل چروک شدن برگ سانسوریا میشه به آبیاری زیاد یا آبیاری کم و … اشاره کرد. برای مطالعه بیشتر در این باره وارد مقاله بشید …

چه زمانی گیاهمون رو آبیاریش کنیم؟

همیشه خاک رو چک کنید و هر زمان که خاک تا عمق 3 تا 4 سانتی متری (بسته به اندازه گلدون) خشک شد به گیاهتون آب بدید …

دما چگونه باعث چروک شدن برگ سانسوریا میشه؟

در این حالت آب گلدون و برگ ها زودتر تبخیر میشن و گیاه سریع تر دچار تنش میشه که تقریبا همه نشونه ها و راه حل ها رو گفتیم فقط این نکته رو هم مدنظر داشته باشید که حتما با بالا رفتن دما برای گیاه جزیره درست کنید و یا با دستگاه بخور سرد رطوبت گیاه رو تامین کنید که گیاه دچار مشکل نشه …

آیا وسایل گرمایشی برای گیاهان مضر هستند؟

وقتی شما گیاهتون رو در کنار شوفاژ یا بخاری قرارش میدید، دمای اطراف گیاه بالا میره و کم کم باعث چروک شدن برگ ها میشه پس سعی کنید هیچ وقت گیاهان خودتون رو در کنار وسایل گرمایشی و یا مقابل وسایل سرمایشی (باد کولر) قرار ندید چون باعث ایجاد تنش در گیاه میشه …

خلاصه نکات مقاله دلیل چروک شدن برگ سانسوریا چیه؟

دلیل چروک شدن برگ سانسوریا چیه؟ این مشکل معمولا بخاطر از دست رفتن آب بین بافتی گیاه پیش میاد حالا چرا این اتفاق رخ میده در ادامه بهتون میگیم. سانسوریا جزو گیاهان مقاوم به شمار میره و تقریبا همه افراد این گیاه رو مقاوم میدونن ولی اگه شرایط نگهداریش به خبی فراهم نباشه، قاعدتا گیاه دچار مشکلاتی میشه. اگه مشکل چروک شدن برگ ها برای گیاهانتون پیش اومد باید بدونید که مشکل خیلی جدی هست و باید سریعا برای رفعش اقدام کنید اما جای نگرانی وجود نداره.

قبل از اینکه بخواهیم پاسخ این سوال رو بدیم، باید نیازهای اولیه این گیاه رو بشناسیم و نیازهای گیاه رو برآورده کنیم. فراهم کردن شرایط محیطی متناسب با نیازهای گیاه مهم‌ترین نکته در نگهداری گیاهان آپارتمانیه. اگه شرایط محیطی برای گیاه فراهم نباشه حتی استفاده از مرغوب‌ترین خاک و با کیفیت‌ترین کودها هم شما رو به نتیجه مطلوب و دلخواهتون نمیرسونه. به همین دلیل در نگهداری هر گیاهی توجه به شرایط محیطی مورد نیاز گیاه در اولویت قرار داره.

همونطور که گفتیم این مشکل بیشتر زمانی اتفاق میوفته که گیاه آب کافی دریافت نکنه و برای جبران این مورد آب بین بافتی خودش رو از دست میده که نور زیاد، دمای بالا، آبیاری کم و همچنین آبیاری زیاد (بخاطر از بین رفتن ریشه) باعث به وجود آومدن این مشکل میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *