نگهداری از گل و گیاه

چرا سانسوریا ترک میخوره؟ | علت ترک خوردن برگ سانسوریا

چرا سانسوریا ترک میخوره
3.7/5 - (7 امتیاز)

مواجه شدن با ترک برگ های سانسوریا، برای علاقه مندان به نگهداری و پرورش گل و گیاه بسیار سخت و عذاب آوره. اگه شما جزو این دسته از افراد هستین حتما بعد از مشاهده این فاجعه به دنبال بررسی علت ترک خوردن برگ های سانسوریاتون بودید، و یا اینکه از اطرافیانتون روش درمان این گیاه رو جویا شدید. ولی ممکنه راه حل هایی که دوستان و آشنایان به شما میدن، جواب نده و خودتون هم از پس درمان گیاه بر نیاید. بنابراین هر روز مشاهده میکنیم که گیاه ما رو به پژمردن و تلف شدن حرکت میکنه، به همین علت ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا به بررسی این موضوع بپردازیم و به شما بگیم که چرا سانسوریا ترک میخوره؟ پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چرا سانسوریا ترک میخوره

ترک خوردن برگ سانسوریا دلایل متفاوتی داره که از جمله این دلایل میشه به درجه حرارت نامناسب محل نگهداری، آبیاری و کود دهی غیر اصولی گیاه و همچنین کم یا زیاد بودن نور محل پرورش سانسوریا در خونه اشاره کرد. بنا بر اهمیت تک به تک مواردی که گفتیم، ما این موارد رو به صورت جداگانه بررسی میکنیم تا شما به آسونی بتونید علت اصلی این مشکل رو رو برای گیاه محبوبتون تشخیص بدید و با استفاده از راه حل درمانی مناسب فورا اون رو احیاش کنید.

سانسوریا هم مثل بسیاری از گیاهان آپارتمانی دیگه در محدوده دمایی 15 تا 30 درجه سانتی گراد بهترین عملکرد و رشدش رو داره. (سانسوریا از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما محسوب نمیشه) و در صورتی که درجه حرارت در تمامی مقاطع سال برای نگهداری گیاه مناسب نباشه، شما شاهد ترک خوردن برگ های گیاهتون هستید.

هم درجه حرارت زیاد و هم دمای کم هر دو از دلایل و یا علت ترک خوردن برگ سانسوریا هستن به طوری که اگه دمای محیط بیش از 30 درجه سانتی گراد بشه، تبخیر و تعرق برگ های گیاه افزایش پیدا میکنه و رطوبت زیادی از درونش کم میشه و از طرف دیگه اگه دمای محیط کمتر از 15 درجه بشه، مکانیسم بقا در گیاه فعال میشه و سانسوریا شما سعی میکنه که از خودش مراقبت کنه و در این بین حتی ممکنه شما شاهد لوله شدن برگ سانسوریاتون هم باشید.

دمای محیط خونه اغلب برای نگهداری و پرورش سانسوریا مناسبه، اما چیزی که به گیاه آسیب میرسونه، تغییرات به یک باره دما و یا قرار دادن گلدون گیاه در معرض سیستم های سرمایشی و گرماشی و همچنین منافذ خونه هستف از این رو پیشنهاد میشه در نگهداری گیاه محبوبتون حتما به این نکته مهم توجه ویژه داشته باشید. نگران نباشید نگهداری از گیاه سانسوریا خیلی راحته!

چرا سانسوریا ترک میخوره

آبیاری غیر اصولی

آبیاری زیاد باعث متورم و زرد شدن برگ سانسوریا میشه چون ریشه های گیاه پوسیده شده و در جذب آب و مواد غذایی موفق عمل نمیکنه، اما در نقطه مقابل آبیاری زیاد چیزی که باعث ترک خوردن برگ سانسوریا میشه، آبیاری خیلی کم گیاهه.

اگه آبیاری سانسوریا کمتر از آستانه تحمل گیاه باشه، گیاه سعی میکنه که رطوبت به نوک برگ هاش نرسه و در عوض همون رطوبت کم در اواسط برگ ها در جریان باشه که در ادامه این وضعیت اگه شما همچنان گیاهتون رو آبیاریش نکنید، به مرور زمان دیگه رطوبتی در اواسط برگ جریان نداره و به مرور زمان شاهد ترک خوردن برگ های زیبای گیاهتون هستید.

خیلیی از افراد آبیاری سانسوریا رو تنها با یک لیوان آب انجام میدن که این کار کاملا اشتباهه، چون بهترین روش آبیاری سانسوریا بدین شکل هست که در زمان آبیاری جای خاک گلدون به خوبی مرطوب شده باشه و به محض خارج شدن آب اضافی از انتهای گلدون، فورا روند آبیاری گیاه متوقف بشه که صد البته این اتفاق با یک لیوان آبیاری رخ نمیده.

از طرف دیگه بهترین زمان آبیاری سانسوریا زمانیه که از انتهای گلدون توسط سوراخ های زهکشی، رطوبت پایین لایه های خاک بررسی بشه و در صورت خشک بودن خاک اقدام به آبیاری گیاه بشه که برای انجام این امر (بررسی رطوبت خاک) شما میتونید انگشت اشاره دستتون رو وارد منافذ زهکشی انتهای گلدون کنید و رطوبت لایه های پایینی خاک گلدون رو بررسی کنید.

برای آبیاری اصولی و همچنین جلوگیری از ترک خورد برگ سانسوریا ما پیشنهاد میکنیم که برای آبیاری گیاهتون هرگز و هرگز برنامه ریزی مشخصی نداشته باشید. (مثل زمانی که تصمیم میگیرید که هر سه شنبه گیاه رو آبیاریش کنید) و هر دو روز یک بار رطوبت لایه های پایینی خاک رو بررسی کنید و در صورت لزوم گیاهتون رو آبیاریش کنید. (سانسوریا در فصل زمستان نسبت به تابستون نیاز به آبیاری کمتری داره)

با هم بخوانیم: نکاتی که برای گلدهی سانسوریا باید بدانید!

آبیاری غیر اصولی

نور نامناسب

سانسوریا گیاهیه که در طبیعت زیر سایه بان درختان رشد میکنه، در نتیجه ما برای پرورش و نگهداری این گیاه در خونه باید از الگوی رشدش در طبیعت تقلید کنیم و همواره نور کامل اما غیر مستقیم خورشید رو براش فراهم کنیم (سانسوریا از گیاهان آپارتمانی با نور کم محسوب میشه)

اگه نور محل نگهداری سانسوریا زیاد باشه، شما شاهد سوختگی و یا قهوه ای شدن برگ های سانسوریا هستید که در این حالت وسط برگ قهوه ای رنگ میشه و در صورت عدم جابجایی گیاه به نقطه کم نور تر، شما شاهد ترک خوردن برگ های زیبای گیاهتون خواهید بود. در نقطه مقابل نور زیاد، نور کم هم باعث ترک خوردن برگ سانسوریا میشه با این تفاوت که روی برگ های گیاه علائم سوختگی وجود نخواهد داشت.

زمانی که نور کم باشه، کلروفیل کمتری در برگ های سانسوریا تولید میشه و در صورت عدم درمان گیاه کار به جایی میرسه که دیگه فتوسنتز کردن برگ ها توانایی تامین انرژی رو برای گیاه نداره و دقیقا به خاطر همین موضوع برگ های سانسوریا ترک میخورن.

اگه شکا اطمینان دارید علت ترک خورد برگ سانسوریا شما به خاطر نور نامناسب محل نگهداری گیاهه، ما بهتون پیشنهاد میکنیم که گلدون گیاه رو با فاصله دو متری از پنجره های خونتون قرارشون بدید و همواره نور در دسترس گیاه رو توسط پرده ها شفاف فیلتر کنید تا مشکلی در روند فرآیندهای متابولیسمی گیاهتون رخ نده (سانسوریا در طول روز به حداقل شش ساعت نور مناسب خورشید داره نیاز داره).

نور نامناسب

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

کود مناسب سانسوریا چیست؟

مهم ترین دلایل رشد نکردن گیاه سانسوریا را بدانید!

آموزش درمان بیماری های سانسوریا با روش های آسان!

سوالات متداول درباره چرا سانسوریا ترک میخوره

چرا سانسوریا ترک میخوره؟

ترک خوردن برگ سانسوریا دلایل متفاوتی داره که از جمله این دلایل میشه به درجه حرارت نامناسب محل نگهداری، آبیاری و کوددهی غیر اصولی گیاه و همچنین کم یا زیاد بودن نور محل پرورش سانسوریا در خونه اشاره کرد …

در طول روز چقدر باید به سانسوریا نور برسه؟

سانسوریا در طول روز به حداقل شش ساعت نور مناسب خورشید داره نیاز داره …

علت پوسیدگی ریشه گیاه سانسوریا چیه؟

آبیاری زیاد باعث متورم و زرد شدن برگ سانسوریا میشه چون ریشه های گیاه پوسیده شده و در جذب آب و مواد غذایی موفق عمل نمیکنه …

بهترین زمان آبیاری سانسوریا کیه؟

از طرف دیگه بهترین زمان آبیاری سانسوریا زمانیه که از انتهای گلدون توسط سوراخ های زهکشی، رطوبت پایین لایه های خاک بررسی بشه و در صورت خشک بودن خاک اقدام به آبیاری گیاه بشه که برای انجام این امر (بررسی رطوبت خاک) شما میتونید انگشت اشاره دستتون رو وارد منافذ زهکشی انتهای گلدون کنید و رطوبت لایه های پایینی خاک گلدون رو بررسی کنید …

خلاصه نکات مقاله چرا سانسوریا ترک میخوره

مواجه شدن با ترک برگ های سانسوریا، برای علاقه مندان به نگهداری و پرورش گل و گیاه بسیار سخت و عذاب آوره. اگه شما جزو این دسته از افراد هستین حتما بعد از مشاهده این فاجعه به دنبال بررسی علت ترک خوردن برگ های سانسوریاتون بودید، و یا اینکه از اطرافیانتون روش درمان این گیاه رو جویا شدید. ولی ممکنه راه حل هایی که دوستان و آشنایان به شما میدن، جواب نده و خودتون هم از پس درمان گیاه بر نیاید. بنابراین هر روز مشاهده میکنیم که گیاه ما رو به پژمردن و تلف شدن حرکت میکنه.

ترک خوردن برگ سانسوریا دلایل متفاوتی داره که از جمله این دلایل میشه به درجه حرارت نامناسب محل نگهداری، آبیاری و کوددهی غیر اصولی گیاه و همچنین کم یا زیاد بودن نور محل پرورش سانسوریا در خونه اشاره کرد. بنا بر اهمیت تک به تک مواردی که گفتیم، ما این موارد رو به صورت جداگانه بررسی میکنیم تا شما به آسونی بتونید علت اصلی این مشکل رو رو برای گیاه محبوبتون تشخیص بدید و با استفاده از راه حل درمانی مناسب فورا اون رو احیاش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *