نگهداری گیاه میخک ژاپنی

نگهداری گیاه میخک ژاپنی

میخک ژاپنی با نام علمی Pittosporum tobira و نام انگلیسی Japanese Pittosporum از گیاهان گلدار از راسته کرفس­‌سانانه و از خانواده میخک درختیان Pittosporaceae هست. میخک ژاپنی به نام‌های: برگ بوی استرالیایی، میخک هندی ،Mock Orange، Japanese  Pittosporum  هم شناخته میشه. میخک ژاپنی گیاهی همیشه سبز و متراکم و مقاوم به هرس شدید، گرما و خشکسالی و شوریه. در این مقاله شما شرایط نگهداری گیاه میخک ژاپنی رو به طور کامل یاد میگیرید.

راهنمای میخک ژاپنی

 به همین علت به عنوان گیاهی زینتی در فضای سبز و گیاه شاخه بریده در آب و هوای معتدل در سراسر جهان استفاده میشه. نگهداری گیاه میخک ژاپنی به عنوان یک گیاه آپارتمانی بسیار آسونه. رشد میخک ژاپنی بسیار کنده و طول این گیاه در بعضی مناطق میتونه  تا چهار متر هم برسه  اما اغلب گونه‌های آپارتمانی این گیاه حدود ۵۰ سانتی‌متر ارتفاع دارن.

راهنمای میخک ژاپنی

ویژگی‌های میخک ژاپنی

برگ‌های گیاه میخک ژاپنی سبز تیره و بیضی شکل و از یک طرف مات و از طرف دیگر براق هستن. طول برگ‌ها به طور متوسط ۳ سانتی‌متره. بعضی از برگ‌ها حتی می‌تونن به اندازه ۱ سانتی‌متر باشند. برگ‌ها به شکل حلزون مانند به ساقه وصل میشن و درخت رو متراکم‌تر نشون میدن.

برگ‌های گیاه میخک ژاپنی کمی فر هستن. و همین حالت باعث میشه که طرف براق برگ به سمت خارج قرار بگیره. برگ‌هایی که به سمت خارج قرار گرفتن از پایه خم هستن و به نظر میر سه که برگ‌ها آویزان هستن.

صاف بودن سطح برگ و این حالت آویزان بودن باعث میشه سطح برگ تمیز باقی بمونه و بقایای خاک، آب و … روی اون قرار نگیره. همچنین این ویژگی به نگهداری گیاه میخک ژاپنی برای محافظت در برابر چسبیدن آفات به قسمت‌های بالای برگ هم کمک می‌کنه.

تکثیر میخک ژاپنی

در صورت شکل گیری بذرها میشه ازشون  برای تکثیر استفاده کرد. بذرها رو میشه در پاییز و یا در اواخر زمستان در مخلوط خاک برگ کوکوپیت مرطوب و در مکانی گرم کاشت اما بعد جوانه زنی بذرها بهتره  که اونارو رو به مکانی خشک منتقل کنیم  چون در مکان گرم رشد ضعیفی دارن.

از قلمه چوب نرم (نیمه خشبی) که در بهار تهیه میشه یا قلمه چوب سبز (علفی) که در تابستان از گیاه گرفته میشه می‌تونیم جهت تکثیر این گیاه استفاده کنیم. قلمه‌ها به طول ۵-۷ سانت تهیه میشن.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره نگهداری از گل ارکیده که باید بدانید

تکثیر میخک ژاپنی

اگه قسمتی کوچک از چوب قدیمی‌تر در پایین قلمه‌ها همراهشون باشه ریشه زایی بهتر انجام میشه البته توان ریشه زایی در قلمه‌های این گیاه پایینه و در صورت استفاده از هورمون‌های ریشه زایی احتمال تولید ریشه و گرفتن گیاه جدید افزایش پیدا میکنه. قلمه‌ها رو میشه در محیط کوکو پیت و پرلایت کاشت و محیط رو باید مرطوب نگه داشت.

تکثیر میخک هندی

گل میخک به دلیل حالت برگ ها و گل ها معمولا به عنوان یک گیاه زینتی زیبا در فضای سبز کشت میشه. همچنین که میخک هندی در شهر های شمالی کشورمان هم به خوبی رشد میکنه و به دلیل حساسیتی که نسبت به سرمای طولانی و خشک در سایر نقاط کشور در فضای گلخانه حفظ میشه. شما همچنین میتونید برای کسب اطلاع از شرایط نگهداری گیاه در سرما مقاله نگهداری از گیاهان در پاییز و زمستان رو مطالعه کنید.

توجه داشته باشید که برای تکثیر میخک هندی محل سایه و کاملا روشن مناسبه البته که گیاه در محل آفتابی هم رشد میکنه اما اگه نور مستقیم آفتاب با انعکاس گرما از دیوار مجاور مخلوط بشه گیاه آسیب میبینه. توصیه میشه در نواحی که دارای تابستان خنک هستن درختچه میخک هندی رو در محلی گرم و آفتابی که از  باد هم به دور باشه بکارید تا گیاه بتونه بهترین رشد خودشو پشت سر بزاره. شما همچنین میتونید برای کسب اطلاع از شرایط نگهداری گیاه

تکثیر میخک هندی

علت زرد شدن برگهای گل میخک

آبیاری بیش از حد منجر به زرد شدن برگ بونسای میخک هندی میشه و اگه به موقع به کمکش نرید و آبیاری رو کاهش ندید، نهایتا موجب از بین رفتن گیاه میشه.

میخک ابلق

نام انگلیسی: Variegated Mock Orange.میخک هندی ابلق درختچه ایه که کربه ای و زیبا چند ساله و همیشه سبز.مقاوم به سرما بوده و تا حدی هم به کم آبی مقاومه. گلهای سفید و بسیار خوش بوی اون  تقریبا اوایل اردیبهشت ماه شکوفه میدن. از این گیاه به عنوان پرچین های کوتاه هم استفاده میشه.

نگهداری:

 • باید در فضای باز در مکان هایی که آفتابی و یا نیمه آفتابی  هستن  نگه داری بشن.
 • انواع بزرگ اونا در مراکز باغچه جلوه گری میکنه.
 • این گیاه هرس پذیر بوده و رشد خوبی هم داره.

آبیاری:

 • به گونه ای انجام بشه که فاصله بین 2 آبیاری سطح خاک خشک بشه.
 • قابل کاشت در باغچه و یا در گلدون ،در بالکنها هم هم قابل نگهداری میباشد.
میخک ابلق

ایا میخک هندی سمیه؟

تمام قسمت های این گیاه برای انسان و هم برای حیوانات خانگی سمیه و در اثر بلعیدن و یا حتی تماس عوارض دارن، پس حتما باید در انتخاب محل کشتش دقت کنید که دور از دسترس کودکان و حیوانات باشه.

مشکلات بونسای میخک

ریزش برگ بونسای جینسینگ به چه علتی است؟

یکی از بیماری های بونسای ،ریزش برگ هاشه. ریزش برگ های بونسای دلایل زیادی داره. در کل این گیاه که از خانواده ی فیکوس هاست، مثل هم خانواده ی خود بنجامین، تحمل کوچکترین تغییر شرایطی رو نداره و همه چیز باید به خوبی براش به خوبی فراهم شده باشه. در غیر این صورت ریزش برگ شدیدی داره.

برای پیدا کردن علت کافیه بررسی کنید چه شرایطی تغییر کرده. تعویض محل قرارگیری، تغییر در میزان نور و آبیاری، تغییر دما و هر تغییر دیگه ایی باعث ریزش برگ های سبز میشه. تعویض گلدون باید در اواسط اسفند انجام بشه و ریشه خیلی جا به جا نشه. حتی اگه به درستی این کار رو انجام بدید گیاه کمی ریزش برگ داره.

شروع کود دهی

در این مرحله شرایط رو برای گیاه ثابت نگه دارید و اگه ریزش برگ ها در حدی بود که شاخه ها بدون برگ شدن، هرسشون کنید و کود دهی رو شرو کنید.

مشکلات بونسای میخک

زرد شدن برگ های بونسای، به چه علتیه؟

با سرد شدن هوا و فرا رسیدن فصل خواب گیاه، نیاز به آب کمتری داره. اگر شما تغییری در آبیاری نداشته باشید، افراط در آبیاری باعث زرد شدن و ریزش برگ های بونسای میشه. اما ممکنه این اتفاق منشا دیگه ایی مثل تغییر ناگهانی دمای هوا هم داشته باشه. اگه برگ های کهنه تر ریزش دارن از کودهای ازت دار استفاده کنید. همچنین اگه میخواین اطلاع بیشتری راجب کود ها داشته باشین پیشنهاد میکنیم مقاله بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی رو مطالعه کنین.

قهوه ای شدن برگ های بونسای به چه علتیه؟

این اتفاق ممکنه به دلایل زیر افتاده باشه:

 • هوای خیلی سرد
 • کمبود رطوبت محیط
 • استفاده از آب کلردار

وجود پشه های سیاه در گلدون بونسای جینسینگ چه علتی داره؟

این پشه ها به دلیل رطوبت زیاد خاک به وجود میان. در صورت استفاده از سم، با مقادیر کمتری از چیزی که روی بسته بندی درج شده این کار رو انجام بدید.

چروک شدن و پوک شدن تنه ی بونسای جینسینگ چه علتی داره؟

اگر تنه ی بونسای چروک و پوک شده، احتمالا آبیاری زیاد و در نتیجه پوسیدگی ریشه ی گیاه منجر به این مشکل شده. برای حل این مشکل زهکشی گلدون رو بررسی کنید و آبیاری گیاه رو پس از این که سطح خاک رطوبت خود رو از دست داد انجام بدید.

فصل پاییز و زمستان فصل خواب گیاهه. در این زمان رشد گیاه متوقف میشه و در استراحت زمستانی به سرمی بره. بهتره در این دوره کوددهی رو آغاز کنید تا گیاه در بهار رشد بهتری داشته باشه.

بیشتر بخوانید: نگهداری از گیاه زاموفیلیا و چگونگی رشد و آبیاری این گیاه

مشکلات بونسای میخک

قیمت بونسای میخک هندی

این گیاه به دلیل حالت برگها و گلها، به عنوان یک بونسای زینتی و زیبا مورد توجه علاقه مندان قرار گرفته. این گیاه به دلیل حالت برگها و گلها، به عنوان یک بونسای زینتی و زیبا مورد توجه علاقه مندان قرار گرفته. این محصول حدود قیمت 20000 تا 1000000 تومان رو داره. برای استعلام قیمت و خرید این گیاه با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

قیمت گل میخک ژاپنی

 بونسای یا درخت های کوچیک شده مینیاتوری طرفداران زیادی پیدا کردن. گلدون هدیه بونسای میخک ژاپنی میتونه یک هدیه خاص و شیک برای عزیزانتون باشه و در هر مناسبتی می‌تونید اون رو هدیه بدید. این محصول حدود قیمت 20000 تا 500000 تومان رو داره. شما میتونید برای استعلام قیمت و خرید این گیاه با کارشناسان فروش و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط نگهداری گیاه میخک ژاپنی با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

شرایط نگهداری بونسای میخک هندی چیه؟

 • نگهداری در فضای باز در مکان های آفتابی و یا نیمه آفتابی.
 • آبیاری به گونه ای انجام بشه که بین 2 آبیاری سطح خاک خشک بشه.
 • قابل کاشت در باغچه و یا در گلدون و در بالکنها هم قابل نگهداریه.

علل بیماری این گیاه چیست؟

گرما و نور مستقیم خورشید موجب سوختن برگ های بونسای میخک هندی و قهوه ای شدن نوک برگ ها میشه و آبیاری بیش از حد منجر به زرد شدن برگ ها میشه و اگه به موقع به کمکش نرید  و آبیاری رو کاهش ندید، نهایتا موجب از بین رفتن گیاه میشه.

ویژگی های این محصول چیه؟

میخک هندی ابلق درختچه ایه کربه ای و زیبا چند ساله و همیشه سبز. مقاوم به سرما بوده و تا حدی هم به کم آبی مقاومه. ارتفاع این محصول از زیر گلدون تا بالای محصول 70 الی 80 سانتی متره.

خلاصه نکات مقاله

تمام قسمت های این گیاه برای انسان و هم برای حیوانات خونگی سمیه. پس حتما باید در انتخاب محل کشتش دقت کنید که دور از دسترس کودکان و حیوانات باشه. اگه برگ های کهنه تر ریزش دارن از کودهای ازت دار استفاده کنید. از آب کلردار استفاده نکنید.

توجه به نحوه نگهداری و آبیاری(این قسمت ها در متن توضیح داده شده اند) برای طول عمر بیشتر و سالم ماندن گیاه ضروریه.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید