نگهداری از گل و گیاه

خاک مناسب سانسوریا چیست؟ | پیت ماس برای سانسوریا

خاک مناسب سانسوریا
5/5 - (2 امتیاز)

خاک مناسب گیاه سانسوریا چه خاکیه؟ ترکیب و تهیه خاک مناسب سانسوریا یکی از مواردیه که به دلیل اهمیت زیاد در پرورش و نگهداری این گل خیلی مهمه. چون خاک گیاه تاثیر مستقیم در سلامتی و سر زندگی گیاه داره. اگه شما میخواید بدونید از چه خاکی برای سانسوریا باید استفاده کنید، و ph خاک باید چجوری باشه، یا در مورد بهترین ترکیب خونگی خاکش بدونید به شما پیشنهاد میکنیم تاپایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

سانسوریا جزو اون دسته از گیاهانی قرار داره که برای رشد بهینه و موثر و همچنین داشتن شادابی و طراوتشون وابسته به خاکی هستن که از هر لحاظ نیازهای این گیاهان رو برآورده کنن. بنابراین خاک مناسب سانسوریا هم از لحاظ داشتن ترکیبات مغذی و هم داشتن PH مناسب، باید نیازهای مورد نیاز گیاه رو بتونه تامین کنه.

خاک مناسب سانسوریا

خاک مناسب سانسوریا

هر گیاهی متناسب با شرایط رشد و نوع نیازهاش به خاک مخصوص به خودش احتیاج داره. چون منبع اصلی تغذیه گیاهان خاکشونه که اگه براشون مناسب نباشه، در دریافت میزان مناسب آب و مواد مغذی به ساقه و برگ گیاه هم تاثیر میذاره. اگه سوال میکنید که از چه خاکی برای سانسوریا استفاده کنیم، در جواب باید بگیم شرایط نگهداری از سانسوریا و دیگر انواع این گیاه باعث میشه که خاک سنگین برای این گیاه بهترین خاک باشه. پس اگه میخواید از این گیاه برای کاشت در باغچه استفاده کنید، باید خاک باغچه رو سنگین در نظر بگیرید. در زمان تعویض گلدان یا رسیدگی به خاک این گیاه هم باید خاک رو زهکشیش کنید. چون که زهکشی آب رو به سرعت از گلدون عبور میده و رطوبت رو از ریشه دور میکنه. در ادامه به بررسی نکات مهم در مورد خاک مناسب سانسوریا میپردازیم.

خاک مناسب سانسوریا

PH خاک سانسوریا

بهتره قبل از اینکه بدونید خاک مناسب و مخصوص سانسوریا و سایر انواع این گیاه چی باید باشه، در ابتدا باید بهتون بگیم چرا ph خاک اهمیت داره. Ph بین 0 تا 14 اندازه گیری میشه. عدد 7 نشون دهنده خنثی بودن خاک هست و هر چی این عدد به 0 نزدیک تر بشه، خاک اسیدی تر میشه و بر عکس. اندازه گیری این عدد در پرورش گل و گیاهان آپارتمانی مهمه، چون ph در رسیدن مواد مغذی به گیاه تاثیر مستقیم داره. اگه شما اون رو برای گیاهتون تنظیم کنید دیگه نیازی به کود دادن زیاد به گلدونتون ندارید. این عدد برای هر گیاهی متفاوته.

PH خاک سانسوریا

ترکیب خاک سانسوریا

حالا که میدونید خاک مخصوص و مناسب سانسوریا باید سنگین باشه، همچنین در مورد اسیدی و قلیایی بودنش هم اطلاع حاصل کردید، بهتره با شما در مورد ترکیب خاک مناسب سانسوریا صحبت کنیم. چون که خاک گیاهان ترکیبات متفاوتی دارن، که از فرمول متفاوتی، برای گیاهان خاص استفاده میشه. این هم بستگی به نیازهای اساسی گیاهان داره. در ادامه به ذکر چند ترکیب خوب برای خاک این گیاه میپردازیم.

  • ترکیب اول: خاک برگ یک واحد + ماسه سه واحد + خاک باغچه یک واحد + یک واحد ورمی کمپوست + نیم واحد پودر ذغال
  • ترکیب دوم: ترکیبی که می خوانید یک ترکیب ساده برای افرادی هست که به همه انواع خاک دسترسی ندارن: دو واحد خاک باغچه + ماسه شسته شده یک واحد +  پرلیت یک واحد

با هم بخوانیم: چه گلدانی برای سانسوریا مناسب است؟

ترکیب خاک سانسوریا

پیت ماس برای سانسوریا

قبل از بحت در مورد اینکه آیا خاک پیت ماس برای سانسوریا مناسبه یا نه بهتره ابتدا شما رو با ماهیت این خاک آشنا کنیم. پیت ماس چیست؟ پیت ماس در واقع مجموعه ای از بافت های مرده خزه ها و موجودات دیگه داخل خاک هستن. به همین دلیله که این نوع خاک مواد مغذی نداره. اما دلیل محبوبیت پیت ماس قابلیت بالای اون در جذب و نگهداری مواد مغذی و آبه.

جذب رطوبت در کنار سنگینی، ویژگیه که خاک مناسب سانسوریا باید دارا باشه. این ویژگی بدین خاطر مهم که جذب رطوبت مانع از آسیب رسیدن به ریشه گیاه  میشه. بنابراین مخلوط کردن این ماده با خاک سانسوریا بدون ضرر هم نیست. اما چیزی که مسلمه اینه که نباید در میزان به کارگیری دست و دلباز باشید. چون از میزان خاک باغچه یا خاک برگ در ترکیب مورد استفاده شما کم میشه.

آیا خاک کاکتوس برای سانسوریا مناسب است؟

آیا خاک کاکتوس برای سانسوریا مناسب است؟ این پرسش یکی از سوال های پرتکرار علاقمندان به گل و گیاه هست. این پرسش شاید بخاطر این باشه که  هنوز هم خیلی از شما نمیدونید چه خاکی مناسب سانسوریا هست. برای اینکه بدونیم پاسخ این پرسش چیه، باید به شرایط نگهداریشون توجه کنیم. نگهداری از کاکتوس و سانسوریا گرچه خیلی شبیه همه، اما به طور قطع تفاوت های زیادی با هم داره. به همین دلیل هم نیازهاشون از جمله میزان نیازشون به آب، کود و مواد مغذی هم متفاوته.

چیزی که مسلمه، خاک کاکتوس ها میزان بیشتری شن و ماسه و حتی ریگ دارن تا بتونن آب اضافی رو عبور بدن. علاوه بر اون زهکشی خیلی زیادتری نسبت به خاک سانسوریا نیاز دارن. این در حالیه که گفتیم برای سانسوریا باید خاک سنگین انتخاب کرد. بعد از همین جا به این نتیجه میرسیم که خاک کاکتوس رو نباید به دلیل سبک بودن و میزان بیشتر شن و ماسه، بدون هیچ تغییری در گلدون سانسوریا ریخت.

آیا خاک کاکتوس برای سانسوریا مناسب است؟

چه خاکی برای قلمه زدن سانسوریا مناسب است؟

خاک مناسب سانسوریا یکی از اصلی ترین عامل هاییه که باید در تکثیرش رعایت کرد. استفاده از خاک مناسب برای کاشت و پرورش قلمه اهمیت های خاص خودش رو داره. همچنین استفاده از خاک در در زمان تعویض گلدان مهمه. در ادامه نکات مهم در رابطه با این مورد رو براتون شرح میدیم.

  • ریشه دار کردن قلمه در خاک: برای ریشه دار کردن قلمه در خاک باید از ماسه بادی استفاده کنید. به مقدار زیادی به این خاک آب اضافه کنید و قلمه رو در اون بکارید. به محض خشک شدن مجددا اون رو تر کنید.
  • ریشه دار کردن قلمه در آب: بعد از اینکه مثل تکثیر سانسوریا ابلق در آب، قلمه گیاه رو در آب ریشه دار کردید، خاک مناسب سانسوریا رو با ترکیب خاک برگ، خاک باغچه و پرلیت مخلوط کنید و قلمه رو در گلدون بکارید.
  • ضد عفونی کردن خاک: یکی از مهم ترین مسائلی که باید در تکثیر این گیاه در نظر بگیرید ضد عفونی کردن خاکه. چون در این مرحله گیاه شما به شدت ضعیفه. همچنین قدرت مقابله با کوچیکترین بیماری ها و قارچ و آفات رو هم نداره. بنابراین بهتره قبل از مبتلا شدنش به بیماری از بروزش پیشگیری کنید.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

چه خاکی برای قلمه زدن سانسوریا مناسب است؟

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

مهم ترین دلایل رشد نکردن گیاه سانسوریا را بدانید!

آموزش درمان بیماری های سانسوریا با روش های آسان!

نگهداری از گیاه سانسوریا | روش های تکثیر سانسوریا همراه با فیلم آموزشی

سوالات متداول درباره خاک مناسب سانسوریا

آیا خاک کاکتوس برای سانسوریا مناسب است؟

برای اینکه بدونیم پاسخ این پرسش چیه، باید به شرایط نگهداریشون توجه کنیم. نگهداری از کاکتوس و سانسوریا گرچه خیلی شبیه همه، اما به طور قطع تفاوت های زیادی با هم داره. به همین دلیل هم نیازهاشون از جمله میزان نیازشون به آب، کود و مواد مغذی هم متفاوته.
چیزی که مسلمه، خاک کاکتوس ها میزان بیشتری شن و ماسه و حتی ریگ دارن تا بتونن آب اضافی رو عبور بدن. علاوه بر اون زهکشی خیلی زیادتری نسبت به خاک سانسوریا نیاز دارن. این در حالیه که گفتیم برای سانسوریا باید خاک سنگین انتخاب کرد. بعد از همین جا به این نتیجه میرسیم که خاک کاکتوس رو نباید به دلیل سبک بودن و میزان بیشتر شن و ماسه، بدون هیچ تغییری در گلدون سانسوریا ریخت …

چه خاکی برای قلمه زدن سانسوریا مناسب است؟

خاک مناسب سانسوریا یکی از اصلی ترین عامل هاییه که باید در تکثیرش رعایت کرد. استفاده از خاک مناسب برای کاشت و پرورش قلمه اهمیت های خاص خودش رو داره.
ریشه دار کردن قلمه در خاک: برای ریشه دار کردن قلمه در خاک باید از ماسه بادی استفاده کنید. به مقدار زیادی به این خاک آب اضافه کنید و قلمه رو در اون بکارید. به محض خشک شدن مجددا اون رو تر کنید.
ریشه دار کردن قلمه در آب: بعد از اینکه مثل تکثیر سانسوریا ابلق در آب، قلمه گیاه رو در آب ریشه دار کردید، خاک مناسب سانسوریا رو با ترکیب خاک برگ، خاک باغچه و پرلیت مخلوط کنید و قلمه رو در گلدون بکارید.
ضد عفونی کردن خاک: یکی از مهم ترین مسائلی که باید در تکثیر این گیاه در نظر بگیرید ضد عفونی کردن خاکه. چون در این مرحله گیاه شما به شدت ضعیفه. همچنین قدرت مقابله با کوچیکترین بیماری ها و قارچ و آفات رو هم نداره. بنابراین بهتره قبل از مبتلا شدنش به بیماری از بروزش پیشگیری کنید …

PH خاک سانسوریا چقدر باید باشه؟

Ph بین 0 تا 14 اندازه گیری میشه. عدد 7 نشون دهنده خنثی بودن خاک هست و هر چی این عدد به 0 نزدیک تر بشه، خاک اسیدی تر میشه و بر عکس. اندازه گیری این عدد در پرورش گل و گیاهان آپارتمانی مهمه، چون ph در رسیدن مواد مغذی به گیاه تاثیر مستقیم داره. اگه شما اون رو برای گیاهتون تنظیم کنید دیگه نیازی به کود دادن زیاد به گلدونتون ندارید. این عدد برای هر گیاهی متفاوته …

ترکیب خاک مناسب سانسوریا چیه؟

ترکیب اول: خاک برگ یک واحد + ماسه سه واحد + خاک باغچه یک واحد + یک واحد ورمی کمپوست + نیم واحد پودر ذغال
ترکیب دوم: ترکیبی که می خوانید یک ترکیب ساده برای افرادی هست که به همه انواع خاک دسترسی ندارن: دو واحد خاک باغچه + ماسه شسته شده یک واحد +  پرلیت یک واحد …

خلاصه نکات مقاله خاک مناسب سانسوریا

خاک مناسب سانسوریا چه خاکیه؟ ترکیب و تهیه خاک مناسب سانسوریا یکی از مواردیه که به دلیل اهمیت زیاد در پرورش و نگهداری این گل خیلی مهمه. چون خاک گیاه تاثیر مستقیم در سلامتی و سر زندگی گیاه داره. سانسوریا جزو اون دسته از گیاهانی قرار داره که برای رشد بهینه و موثر و همچنین داشتن شادابی و طراوتشون وابسته به خاکی هستن که از هر لحاظ نیازهای این گیاهان رو برآورده کنن. بنابراین خاک مناسب سانسوریا هم از لحاظ داشتن ترکیبات مغذی و هم داشتن PH مناسب، باید نیازهای مورد نیاز گیاه رو بتونه تامین کنه.

هر گیاهی متناسب با شرایط رشد و نوع نیازهاش به خاک مخصوص به خودش احتیاج داره. چون منبع اصلی تغذیه گیاهان خاکشونه که اگه براشون مناسب نباشه، در دریافت میزان مناسب آب و مواد مغذی به ساقه و برگ گیاه هم تاثیر میذاره. اگه سوال میکنید که از چه خاکی برای سانسوریا استفاده کنیم، در جواب باید بگیم شرایط نگهداری از سانسوریا و دیگر انواع این گیاه باعث میشه که خاک سنگین برای این گیاه بهترین خاک باشه. پس اگه میخواید از این گیاه برای کاشت در باغچه استفاده کنید، باید خاک باغچه رو سنگین در نظر بگیرید. در زمان تعویض یا رسیدگی به خاک این گیاه هم باید خاک رو زهکشیش کنید. چون که زهکشی آب رو به سرعت از گلدون عبور میده و رطوبت رو از ریشه دور میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *