نگهداری از گل و گیاه

گلدان سانسوریا چطور عوض کنیم؟

گلدان سانسوریا چطور عوض کنیم
5/5 - (1 امتیاز)

گلدان سانسوریا چطور عوض کنیم؟ گیاه سانسوریا یکی از زیباترین و مناسب ترین گیاهان برای نگهداری در منزله. گیاه سانسوریا در برابر خشکی و تشنگی خیلی مقاومه، آب و مواد مغذی رو در برگ‌هاش ذخیره میکنه و نیاز به مراقبت زیادی نداره. این گل به علت شکل برگ‌هاش به گیاه شمشیری و نیزه‌ای هم معروفه. این گیاه چندساله و همیشه سبز سانسوریا گونه‌های زیادی داره. گلدون مناسب برای این گیاه، گلدون سفالی هست. خرید و نگهداری از گیاه سانسوریا خیلی انتخاب خوبیه چون این گیاه به‌ ندرت نیاز به تعویض گلدون داره. اما تعویض هر ساله خاک گیاه برای رشدش بهتره.

گلدان سانسوریا چطور عوض کنیم؟

گلدان سانسوریا چطور عوض کنیم

سانسوریا از خانواده ساکولنت هاست و یکی از گیاهان مقاوم و زیباییه که در انواع مختلفی وجود داره. ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا روش تعوض گلدون سانسوریا و تعویض خاک این گیاه رو براتون شرح بدیم. پس اگه فکر میکنید که وقتش رسیده که گلدون سانسوریاتون رو تعویض کنید، اما نمیدونید که چطور باید این کار رو انجام بدید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

گلدان سانسوریا چطور عوض کنیم

1. قبل از تعویض گلدان سانسوریا گیاه رو بررسی کنید

گیاهی که میخواید گلدونش رو تعویض‌کنید باید سالم باشه یعنی بدون برگ‌های زرد و آفت و بیماری باشه و برگ‌های سبز پررنگ داشته باشه چون فقط گیاهان سالم میتونن گلدون جدید رو بپذیرن و با شرایط جدید خودشون رو سازگار کنن. در نتیجه اگه موقع تعویض گلدون سانسوریاتون متوجه بیمار بودنش شدید، ابتدا سراغ درمان بیماریش برید و بعد برای تعویض گلدونش اقدام کنید.

2. یک گلدان مناسب با توجه به گیاه انتخاب کنید

گلدونی رو انتخاب کنید که زهکشی خوبی داشته باشه. از اونجایی که ریشه‌ی سانسوریا به خیس موندن خیلی حساسه و زود از بین میره، لازمه تا موقع خرید گلدون سانسوریا، گلدونی رو انتخاب کنید که رطوبت رو به‌ سرعت از خودش خارج کنه؛ به‌ این‌ منظور گلدون‌های سفالی انتخاب‌هایی عالی هستن. ضمن اینکه کف گلدون هم باید یک یا چند سوراخ داشته باشه تا آب اضافی به‌ راحتی ازش خارج بشه. این نکته رو هم مدنظر داشته باشید که1 اگه میخواید سانسوریا رو خارج از محیط خونه و در حیاط یا تراس نگهداریش کنید، گلدونی با رنگ تیره انتخاب کنید تا گرما رو بیش‌تر به خودش جذب‌ کنه. نگهداری از گیاه سانسوریا خیلی راحته!

2. یک گلدان مناسب با توجه به گیاه انتخاب کنید

3. خاکی با زهکشی عالی تهیه کنید

به‌ طور کلی خاکی برای سانسوریا مناسبه که رطوبت اضافی رو در خودش نگه نداره. پیشنهاد ما یک خاک ترکیبی از خاک گلدون و خاک مخصوص کاکتوس‌ هست.

4. برای شروع گیاه رو از گلدان قبلی خارج کنید

دستتون رو به پایین برگ ها از محل اتصال گیاه به خاک بگیرید و گلدون رو وارونه کنید و به آرومی گیاه رو از گلدون بیرون بیارید. حتما دقت کنید که گیاه رو با تکان‌های شدید و کشیدن از گلدون خارج نکنید چون که ممکنه باعث جدا شدن برگ ها از ریشه بشه و گیاه از بین بره. دقت داشته باشید که به هیچ‌ وجه خاک چسبیده به ریشه‌ی گیاه رو تکان ندید، چون باعث آسیب دیدن ریشه‌های گیاه میشه.

4. برای شروع گیاه رو از گلدان قبلی خارج کنید

با هم بخوانیم: چرا سانسوریا ترک میخوره؟ | علت ترک خوردن برگ سانسوریا

5. در آخرین مرحله گیاه رو به گلدان جدید منتقل کنید

برای انتقال گیاه به گلدون جدید، روی سوراخ‌های ته گلدون جدید یک یا چند تکه سنگ بذارید تا در زمان آبیاری خاک گلدون ازش بیرون نیاد و آب اضافی هم به‌ راحتی خارج بشه. بعد شروع به ریختن خاک سانسوریا داخل گلدون کنید و این کار رو تا جایی ادامه بدید که وقتی گیاه رو روی خاک قرار میدید، انتقای ساقه اصلیش بیرون از گلدون باشه. حالا گیاه رو وسط گلدون قرارش بدید و دورش رو پر از خاک کنید. به اندازه‌ای خاک بریزید که گیاه به طور کامل در گلدون عمودی بمونه و تکان نخوره. در نهایت گلدون رو به‌ طور کامل آبیاری کنید و گیاه رو به محل قبلی یا محل جدیدی که شرایط نگهداری از سانسوریا رو داره، منتقلش کنید.

5. در آخرین مرحله گیاه رو به گلدان جدید منتقل کنید

بهترین فصل تعویض گلدان گیاه سانسوریا

بهترین زمان برای انجام این کار، اواخر زمستان یا در نخستین روزهای آغاز بهاره. گیاه سانسوریا در این زمان‌ها در حال رشد نیست و در نتیجه دچار شوک نمیشه. با این‌ حال اگه احساس کردید تعویض گلدون ضروریه، هر زمان از سال شما میتونید این کار رو انجام بدید. وقتی که ریشه‌های سانسوریا شروع به رشد و خارج شدن از حفرات زهکشی زیر گلدون کردن، یعنی زمان تعویض گلدان فرا رسیده. در این‌ صورت اگه گیاه رو آبیاریش کنید، آب سریعا از گلدون خارج میشه و اصلا در خاک نمیمونه.

برای اطلاع از اینکه زمان تعویض گلدون فرارسیده یا نه زیر گلدون رو بگیرید و اون رو به‌ آرومی برگردونید، حالا به‌دقت نگاه کنید، آیا ریشه‌ها در حال پراکنده شدن از زیر گلدون هستن؟ آیا به نظر میرسه که گیاه در گلدون گیر افتاده یا به‌ راحتی خارج نمیشه؟ اگه در گلدون گیر کرده، حتما باید اون رو به گلدونی بزرگ تر منتقلش کنید. سانسوریا از متراکم شدن ریشه خودش در گلدون لذت میبره، اما اگه همه حجم گلدون از ریشش پر شده باشه رشد خوبی نداره. پس اگه علائم بالا رو در گیاه مشاهده کردید، خاک و گلدونش رو عوض کنید.

بهترین فصل تعویض گلدان گیاه سانسوریا

آبیاری گیاه سانسوریا بعد از تعویض گلدان

در مورد گیاه سانسوریا بهتره کمی صبر کنید. در نتیجه بعد از تعویض گلدان گیاه، ابتدا باید اجازه بدید تا سانسوریا در خاک جدید مستقر شده و با اون تطبیق پیدا کنه. بنابراین نیازی نیست که گیاه رو سریعا آبیاریش کنید. بهترین حالت اینه که بعد از گذشت یک تا دو روز بعد از تعویض گلدون، مجدد آبیاری گیاه رو از سر بگیرید. فراموش نکنید سانسوریا نسبت به آبیاری بیش‌ از حد خیلی حساسه و در صورت غرقاب شدن، مستعد ابتلا به بیماری‌های قارچی مختلف میشه. علاوه‌ بر این، آبیاری بیش‌ از حد سانسوریا منجر به پوسیدگی ریشه گیاه هم میشه. در نتیجه بعد از نخستین آبیاری گیاه در گلدون جدید، اجازه بدید خاک کاملا خشک بشه و بعد گیاه رو آبیاریش کنید.

آبیاری گیاه سانسوریا بعد از تعویض گلدان

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

انواع سانسوریا رو بشناسید !

راز غول پیکر شدن سانسوریا با ترفندهای ساده!

مهم ترین دلایل رشد نکردن گیاه سانسوریا را بدانید!

سوالات متداول درباره گلدان سانسوریا چطور عوض کنیم

بهترین فصل تعویض گلدان گیاه سانسوریا چه فصلیه؟

بهترین زمان برای انجام این کار، اواخر زمستان یا در نخستین روزهای آغاز بهاره. گیاه سانسوریا در این زمان‌ها در حال رشد نیست و در نتیجه دچار شوک نمیشه. با این‌ حال اگه احساس کردید تعویض گلدون ضروریه، هر زمان از سال شما میتونید این کار رو انجام بدید …

از کجا بفهمیم که زمان تعویض گلدون رسیده؟

برای اطلاع از اینکه زمان تعویض گلدون فرارسیده یا نه زیر گلدون رو بگیرید و اون رو به‌ آرومی برگردونید، حالا به‌دقت نگاه کنید، آیا ریشه‌ها در حال پراکنده شدن از زیر گلدون هستن؟ آیا به نظر میرسه که گیاه در گلدون گیر افتاده یا به‌ راحتی خارج نمیشه؟ اگه در گلدون گیر کرده، حتما باید اون رو به گلدونی بزرگ تر منتقلش کنید …

آیا بعد از تعویض گلدون باید گیاه رو آبیاریش کنیم؟

در مورد گیاه سانسوریا بهتره کمی صبر کنید. در نتیجه بعد از تعویض گلدون گیاه، ابتدا باید اجازه بدید تا سانسوریا در خاک جدید مستقر شده و با اون تطبیق پیدا کنه. بنابراین نیازی نیست که گیاه رو سریعا آبیاریش کنید. بهترین حالت اینه که بعد از گذشت یک تا دو روز بعد از تعویض گلدون، مجدد آبیاری گیاه رو از سر بگیرید …

از چه خاکی برای گیاه سانسوریا استفاده کنیم؟

به‌ طور کلی خاکی برای سانسوریا مناسبه که رطوبت اضافی رو در خودش نگه نداره. پیشنهاد ما یک خاک ترکیبی از خاک گلدون و خاک مخصوص کاکتوس‌ هست …

خلاصه نکات مقاله گلدان سانسوریا چطور عوض کنیم

گیاه سانسوریا یکی از زیباترین و مناسب ترین گیاهان برای نگهداری در منزله. گیاه سانسوریا در برابر خشکی و تشنگی خیلی مقاومه، آب و مواد مغذی رو در برگ‌هاش ذخیره میکنه و نیاز به مراقبت زیادی نداره. این گل به علت شکل برگ‌هاش به گیاه شمشیری و نیزه‌ای هم معروفه. این گیاه چندساله و همیشه سبز سانسوریا گونه‌های زیادی داره. گلدون مناسب برای این گیاه، گلدون سفالی هست. خرید و نگهداری از گیاه سانسوریا خیلی انتخاب خوبیه چون این گیاه به‌ ندرت نیاز به تعویض گلدون داره. اما تعویض هر ساله خاک گیاه برای رشدش بهتره.

سانسوریا از خانواده ساکولنت هاست و یکی از گیاهان مقاوم و زیباییه که در انواع مختلفی وجود داره. ما در این مقاله روش تعوض گلدون سانسوریا و تعویض خاک این گیاه رو براتون به طور کامل شرح دادیم. اگه فکر میکنید که وقتش رسیده که گلدون سانسوریاتون رو تعویض کنید، اما نمیدونید که چطور باید این کار رو انجام بدید، این مقاله رو مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *