نگهداری از گل و گیاه

نگهداری و بیماری های سیکاس

نگهداری و بیماری های سیکاس
5/5 - (2 امتیاز)

گیاه سیکاس در زبان شیرین فارسی با نام نخل زینتی هم شناخته میشه. گیاه زیبای سیکاس یا نخل زینتی در گروه گیاهان بومی مناطق استواییه و همچنین این گیاه زیبا بومی کشور ژاپن هم هست. نخل زینتی یک گیاه مقاومه که رشد بسیار کمی هم داره.

همه چیز درباره نگهداری و بیماری های سیکاس

در این مقاله از مجله گل و گیاه رزفارست میخونید: اگه شما علاقمند به نگهداری این گیاه در خونتون هستین باید در مورد نگهداری و بیماری های سیکاس یک سری اطلاعات به دست بیارید. برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد نگهداری و بیماری های سیکاس شما بهتره که در مورد این گیاه و ویژگی هاش مطالعه داشته باشید تا بتونید اطلاعاتتون رو در مورد نگهداری و بیماری های سیکاس افزایش بدید.

برخی از ویژگی های گیاه سیکاس به شرح زیره. به طور کلی نخل زینتی یک گیاه دو پایست و در گروه گیاهان پیاز دار قرار میگیره. یکی از پایه ها نره و یکی از پایه های گیاه مادست. پایه نر دارای گرده گله و پایه ماده هم دارای تخمدانه که در نهایت به زایش سیکاس منجر میشن.

بنابراین شرایط نگهداری و بیماری های سیکاس برای دو جنس نر و ماده تقریبا یکسان و مشابهه. سیکاس نر دارای برگ های کوتاه و پهنه که تقریبا ضخیمن. اما سیکاس ماده دارای برگ های صاف و کرک ماننده که رنگشون هم تقریبا خرماییه.

بیماری های گیاه سیکاس

بیماری های گیاه سیکاس

در این قسمت از مقاله در مورد بیماری های گیاه سیکاس صحبت میکنیم. یکی از بیماری های گیاه سیکاس بروز لکه های قهوه ای روی برگ هاشه. این بیماری به دلیل حمله کنه و یا شته به این گیاه رخ میده. یکی دیگه از بیماری های گیاه سیکاس بروز لکه های زرد روی برگ هاشه. بارش بارون روی برگ هاش باعث بروز این بیماری در سیکاس میشه.

یکی دیگه از بیماری های گیاه سیکاس پوسیدگیشه، همچنین قارچی شدن تنه این گیاه هم یکی دیگه از بیماری های گیاه سیکاسه. با پوسیدگی سیکاس، گیاه به طور کامل از بین میبره و علت اصلی بروز این بیماری ها در سیکاس آبیاری زیاده. به طور کلی بیماری های گیاه سیکاس انواع متعدد و مختلفی دارن. برای درمان بیماری های گیاه سیکاس با توجه به نوع عامل بیماری میشه از حشره کش یا قارچ کش استفاده کرد. همچنین برخی بیماری های گیاه سیکاس فقط با تغییر محیط از بین میرن.

بیشتر بخوانید:نگهداری و بیماری های آلوئه ورا

آموزش نگهداری گل قهر و آشتی در منزل

خواص گل سیکاس

گیاه سیکاس خواص درمانی و دارویی داره. برخی خواص گل سیکاس عبارتند از تسکین برخی دردها و بهبود دردهای سرطانی. همچنین برخی خواص گل سیکاس باعث شده تا برای درمان خونریزی هم مفید باشه. به طور کلی خواص گل سیکاس تقریبا زیادن. حتی کرک های موجود روی برگ های گیاه سیکاس خواص درمانی دارن. درمان خونریزی برخی زخم ها که در بالا بهشون اشاره کردیم و گفتیم، از خواص گل سیکاسه که از طریق این کرک ها میتونه انجام بشه.

خواص گل سیکاس

دیگر مطالب:

نگهداری و بیماری های گیاه برگ عبایی

نکات مهم در نگهداری بنجامین

علت دراز شدن برگ سیکاس

در این قسمت از مقاله در مورد علت دراز شدن برگ سیکاس قصد داریم صحبت کنیم. علت دراز شدن برگ سیکاس به میزان نور در دسترس این گیاه بستگی داره. اگه نور در دسترس این گیاه زیاد باشه برگ های این گیاه به اندازه ی نرمال رشد میکنن. اما اگه نور در دسترس گل سیکاس بیش از حد مورد نیازش باشه میتونه علت دراز شدن برگ سیکاس باشه. در واقع علت دراز شدن برگ سیکاس مقدار نور در دسترس این گیاهه که اگه بیش از مقدار مورد نیاز این گیاه باشه علت دراز شدن برگ سیکاس میشه.

قیمت درخت سیکاس

قیمت درخت سیکاس

در صورتی که شما علاقمند به نگهداری از گل سیکاس در خونتون هستین باید در مورد نگهداری و بیماری های سیکاس اطلاعاتی به دست بیارید. به طور مثال شما باید بدونید علت دراز شدن برگ سیکاس چه چیزی میتونه باشه. دونستن بیماری های سیکاس به شما کمک میکنه تا بهتر از این گیاه زیبا مراقبت کنید. همچنین بهتره که شما اطلاعاتی در مورد خواص گل سیکاس هم به دست بیارید. اما مهمتر از همه دونستن قیمت درخت سیکاسه.

اگه این گیاه جز گیاهان مورد علاقه شماست پس بهتره که شما قیمت درخت سیکاس رو بدونید و بعد برای خرید این درخت زیبا اقدام کنید. قیمت درخت سیکاس با توجه به اندازه و جنس گلدون و بسیاری چیزهای دیگه متفاوته. قیمت درخت سیکاس اگه در یک اندازه متوسط باشه حدود 150 هزار تومانه. اما اگه درخت سیکاس انتخابی شما بزرگتر باشه قیمت درخت سیکاس بیشتر میشه و اگه اندازش کوچیکتر باشه قیمت درخت سیکاس هم کمتر میشه.

مقالات مفید:

بیماری های گیاهان

از بین بردن پشه سیاه گلدان

نگهداری سیکاس در منزل

برای نگهداری سیکاس شما نیاز به دونستن نیازها و احتیاج های این گیاه دارید. در واقع شما باید بدونید نیاز آبی این گیاه چقدره و نیاز این گیاه به نور چقدره و مسائلی از این دست رو باید برای نگهداری سیکاس به خوبی بدونید. برای نگهداری سیکاس شما بهتره که یک محیط پر نور برای این گل فراهم کنید چون این نخل زینتی مثل همه نخل های دیگه به نور زیادی نیاز داره. البته برای نگهداری سیکاس شما باید نور مستقیم در اختیار گیاه قرار بدید.

اما نگهداری سیکاس در داخل آپارتمان و با نور غیر مستقیم هم امکان پذیره. در نگهداری سیکاس شما باید به برگ های تازه رشد یافته هم توجه داشته باشید. تا زمانی که این برگ ها محکم نشدن باید خیلی مراقب این گیاه باشید. در این زمان اگه آسیب جدی به برگ های تازه رشد کرده برسه ممکنه رشدشون رو متوقف کنه و حتی حشرات هم میتونن مانع از رشد این برگ های تازه بشن. به همین دلیل نگهداری سیکاس نیاز به دقت و مراقبت بالایی داره.

علت دراز شدن برگ سیکاس

علت زرد شدن برگ نخل زینتی

در این قسمت از مقاله در مورد علت زرد شدن برگ نخل زینتی صحبت میکنیم. علت زرد شدن برگ نخل زینتی میتونه یک بیماری باشه همچنین علت زرد شدن برگ نخل زینتی میتونه یک سیکل طبیعی باشه که طی اون برگ هاش پیر و زرد میشن و ریزش میکنن. بنابراین علت زرد شدن برگ نخل زینتی میتونه یکی از موارد زیر باشه. زرد شدن برگ ها به صورت تکی و زرد شدن برگ ها به صورت کلی. علت زرد شدن برگ نخل زینتی به صورت تکی کمبود مواد معدنی و مغذی خاکه.

بنابراین اگه برگ های سیکاس شما به صورت تکی زرد بشن فقط کافیه که خاک گلدونتون رو عوض کنید و مقداری کود به گیاه بدید تا این مشکل برطرف بشه. همچنین علت زرد شدن برگ نخل زینتی به صورت کلی دو تا علت میتونه داشته باشه یک علت زرد شدن برگ نخل زینتی آبیاری زیاد میتونه باشه و علت دیگه خاک با زهکشی نامناسبه.

قلمه زدن برگ سیکاس

قلمه زدن برگ سیکاس

این گیاه از طریق بذر و جوانه میتونه تکثیر بشه. همچنین یک روش تکثیر این گیاه قلمه زدن برگ سیکاسه. با قلمه زدن برگ سیکاس شما میتونید تعداد گلدون های سیکاستون رو افزایش بدید. یک برگ سالم و شاداب از یک سیکاس سالم رو جدا کنید و در یک گلدون جدید بکارید.

قلمه زدن برگ سیکاس یک روش بسیار راحت برای پرورش این گیاهه. با قلمه زدن برگ سیکاس شما نیاز به مخلوط ماسه و خاک برگ دارید تا قلمتون رو در این خاک قرار بدید. قلمه زدن برگ سیکاس یک روش راحت و کارا برای افزایش تعداد گل های سیکاسه.

لکه های قهوه ای روی برگ سیکاس

یکی از بیماری های موجود در گیاه سیکاس لکه های قهوه ای روی برگ سیکاسه. لکه های قهوه ای روی برگ سیکاس به دلیل حمله شته ها و کنه ها به وجود میان. به طور کلی اگه گیاه سیکاس توسط حشرات گفته شده آلوده بشه لکه های قهوه ای روی برگ سیکاس ظاهر میشه. لکه های قهوه ای روی برگ سیکاس بیشتر روی برگ های مسن تر و پیرتر ظاهر میشن. برای این که لکه های قهوه ای روی برگ سیکاس رو از بین ببرید شما باید از سمومی که کنه ها و شته ها رو میکشن استفاده کنید.

سوالات متداول درباره نگهداری و بیماری های سیکاس

خواص گل سیکاس چیه؟

گیاه سیکاس خواص درمانی و دارویی داره. برخی خواص گل سیکاس عبارتند از تسکین برخی دردها و بهبود دردهای سرطانی. همچنین برخی خواص گل سیکاس باعث شده تا برای درمان خونریزی هم مفید باشه. به طور کلی خواص گل سیکاس تقریبا زیادن. حتی کرک های موجود روی برگ های گیاه سیکاس خواص درمانی دارن. درمان خونریزی برخی زخم ها که در بالا بهشون اشاره کردیم و گفتیم، از خواص گل سیکاسه که از طریق این کرک ها میتونه انجام بشه …

علت لکه های قهوه ای روی برگ سیکاس چیه؟

یکی از بیماری های موجود در گیاه سیکاس لکه های قهوه ای روی برگ سیکاسه. لکه های قهوه ای روی برگ سیکاس به دلیل حمله شته ها و کنه ها به وجود میان. به طور کلی اگه گیاه سیکاس توسط حشرات گفته شده آلوده بشه لکه های قهوه ای روی برگ سیکاس ظاهر میشه. لکه های قهوه ای روی برگ سیکاس بیشتر روی برگ های مسن تر و پیرتر ظاهر میشن. برای این که لکه های قهوه ای روی برگ سیکاس رو از بین ببرید شما باید از سمومی که کنه ها و شته ها رو میکشن استفاده کنید …

علت زرد شدن برگ نخل زینتی چیه؟

علت زرد شدن برگ نخل زینتی میتونه یک بیماری باشه همچنین علت زرد شدن برگ نخل زینتی میتونه یک سیکل طبیعی باشه که طی اون برگ هاش پیر و زرد میشن و ریزش میکنن. بنابراین علت زرد شدن برگ نخل زینتی میتونه یکی از موارد زیر باشه. زرد شدن برگ ها به صورت تکی و زرد شدن برگ ها به صورت کلی. علت زرد شدن برگ نخل زینتی به صورت تکی کمبود مواد معدنی و مغذی خاکه …

علت دراز شدن برگ سیکاس چیه؟

تعلت دراز شدن برگ سیکاس به میزان نور در دسترس این گیاه بستگی داره. اگه نور در دسترس این گیاه زیاد باشه برگ های این گیاه به اندازه ی نرمال رشد میکنن. اما اگه نور در دسترس گل سیکاس بیش از حد مورد نیازش باشه میتونه علت دراز شدن برگ سیکاس باشه. در واقع علت دراز شدن برگ سیکاس مقدار نور در دسترس این گیاهه که اگه بیش از مقدار مورد نیاز این گیاه باشه علت دراز شدن برگ سیکاس میشه …

خلاصه نکات مقاله نگهداری و بیماری های سیکاس

اگه شما علاقمند به نگهداری سیکاس در خونتون هستین باید در مورد نگهداری و بیماری های سیکاس یک سری اطلاعات به دست بیارید. برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد نگهداری و بیماری های سیکاس شما بهتره که در مورد این گیاه و ویژگی هاش مطالعه داشته باشید تا بتونید اطلاعاتتون رو در مورد نگهداری و بیماری های سیکاس افزایش بدید. یکی از بیماری های گیاه سیکاس بروز لکه های قهوه ای روی برگ سیکاسه.

علاقمند به نگهداری سیکاس

این بیماری به دلیل حمله کنه و یا شته به این گیاه رخ میده. یکی دیگه از بیماری های گیاه سیکاس بروز لکه های زرد روی برگ هاشه. بارش بارون روی برگ هاش باعث بروز این بیماری در سیکاس میشه. گیاه سیکاس خواص درمانی و دارویی داره. برخی خواص گل سیکاس عبارتند از تسکین برخی دردها و بهبود دردهای سرطانی. همچنین برخی خواص گل سیکاس باعث شده تا برای درمان خونریزی مفید باشه. به طور کلی خواص گل سیکاس تقریبا زیادن.

برای نگهداری سیکاس شما نیاز به دونستن نیازها و احتیاج های این گیاه دارید. در واقع شما باید بدونید نیاز آبی این گیاه چقدره و نیاز این گیاه به نور چقده و مسائلی از این دست رو باید برای نگهداری سیکاس به خوبی بدونید. گیاه سیکاس خواص درمانی و دارویی داره. اما اگه نور در دسترس گل سیکاس بیش از حد مورد نیازش باشه میتونه علت دراز شدن برگ سیکاس باشه.

در واقع علت دراز شدن برگ سیکاس مقدار نور در دسترس این گیاهه که اگه بیش از مقدار مورد نیاز این گیاه باشه علت دراز شدن برگ سیکاس میشه. این گیاه از طریق بذر و جوانه میتونه تکثیر بشه. همچنین یک روش تکثیر این گیاه قلمه زدن برگ سیکاسه. با قلمه زدن برگ سیکاس شما میتونید تعداد گلدون های سیکاستون رو افزایش بدید. یکی از بیماری های موجود در گیاه سیکاس لکه های قهوه ای روی برگ سیکاسه. لکه های قهوه ای روی برگ سیکاس به دلیل حمله شته ها و کنه ها به وجود میان. برای کسب اطلاعات بیشتر و خواندن مقالات خارجی کلیک کنید.

اگه قصد خرید گیاهان آپارتمانی زیبا و با کیفیت رو دارید رزفارست انتخاب اول و آخر شما خواهد بود.😃

2 دیدگاه در “نگهداری و بیماری های سیکاس

 1. فاطیما گفت:

  من یکبار یکمی بارون به برگ های سیکاسم خورد چه کنم

  1. کارشناس گل و گیاه گفت:

   سلام فاطیما عزیز!
   اگر یکبار این اتفاق افتاده ممکنه خیلی خطری برای گیاه شما نداشته باشه. اما اگر با همین یکبار برگی از گیاه شما زرد شده کافیه خیلی زود این برگ های زرد رو جدا کنید و با کود های اصلاح کننده خاکش رو اصلاح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *