نگهداری از گل و گیاه

نگهداری کلم زینتی

نگهداری کلم زینتی
3.3/5 - (6 امتیاز)

کلم ها به طور کلی به دو دسته خوراکی و زینتی تقسیم بندی میشن. کلم های خوراکی به خاطر طعم خوبی که دارند، مورد توجه هستن و نگهداری کلم زینتی به دلیل ظاهر زیباشون پرورش داده میشن. کلم های تزئینی از کلم های خوراکی بزرگتر هستن و برگهایی به رنگ بنفش، قرمز و سفید دارند. از اونجایی که کلم های تزئینی تلخ مزه هستن، خوردن اونها ممکن نیست و برای تزیین محیط از اونها استفاده میشه.

نگهداری از گل کلم

در این مقاله از مجله گل و گیاه رزفارست میخوانید: کلم زینتی برای تزیین باغچه یا منزل استفاده میشه و گیاهی دوساله به حساب میاد. این گیاه در سال اول زندگی خود، به رشد برگ ها می پردازه و در سال دوم گل میده. البته اغلب افراد فقط یکسال به نگهداری کلم زینتی می پردازند، چرا که به ندرت فرایند گلدهی گیاه انجام میشه. این گیاه رو بهتره در فصول سرد سال بکارید و پاییز زمان مناسبیه. اگه دوست دارید تا به پرورش و نگهداری از کلم زینتی در منزل خود بپردازید، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

 1. نور: اگه منزل شما نورگیر مناسبی داره، بهتره به پرورش این گیاه زیبا بپردازید. چرا که کلم زینتی دوست داره تا در معرض نور مستقیم خورشید قرار داده بشه. البته اگه آب و هوای محیط نگهداری از این گیاه گرمه، بهتره تا ساعاتی از روز رو در سایه قرار داده بشه.
 2. خاک مناسب: یکی از مواردی که در نگهداری کلم زینتی باید به اون توجه داشت، خاک مناسب این گیاهه. این گیاه به یک خاک غنی نیاز داره، که تمام مواد مغذی مورد نیازش رو فراهم کنه. از طرفی لازمه تا خاک گلدان یا باغچه ای که این گیاه رو در اون پرورش میدید، زهکشی مناسبی داشته باشه. برای رشد بهتر این گیاه لازمه تا خاک اون کمی خاصیت اسیدی داشته باشه.
 3. آب: این گیاه به آبیاری مداوم نیاز داره، چرا که نباید هیچ وقت خاک اون خشک باشه. البته نباید خاک کلم زینتی غرقاب بشه و بهتره هر زمان احساس کردید، سطح رویه خاک خشک شده، به آبیاری گیاه بپردازید. البته اگه کلم زینتی رو داخل باغچه کاشتید و در مکان زندگی شما بارندگی زیاد اتفاق میفته، دیگه نیاز نیست خودتون به آبیاری گیاه بپردازید.
 4. رطوبت و دما: اگه دوست دارید گیاه شما زیبا و خوشرنگ باشه، لازمه تا در در محیطی سرد قرار بگیره. کلم زینتی برخلاف بیشتر گیاهان که سرمای زمستان را دوست ندارند و آسیب میبینند، علاقه زیادی به هوای سرد داره. البته نباید در فصل سرما به یکباره این گیاه رو خارج از آپارتمان قرار بدید، چرا که باعث نابودی گیاه میشه. اما بهتره کلم زینتی رو در باغچه یا تراس پرورش بدید. این گیاه تا دمای منفی 5 درجه سانتی گراد رو به راحتی تحمل میکنه. برای نگهداری کلم زینتی باید اون رو در محیط با رطوبت بالا که هوا در جریانه قرار بدید.
زمان کاشت گل کلم

بیشتر بخوانید:

گیاه آویزی زیبا برای منزل

گیاه مناسب برای محل کار

روش نگهداری از گل محمدی

بهترین گل های خوشبو رو بشناسید!

زمان کاشت گل کلم

یکی از روش های تکثیر کلم زینتی، کاشت بذر این گیاهه. بهترین زمان برای کاشت بذر این گیاه زیبا، روز های پایانی فصل تابستانه. اگه قبلا این گیاه رو پرورش دادید، مطمئنا بذر گیاه رو در اختیار دارید. اما اگه برای اولین بار قصد دارید به کاشت و پرورش کلم زینتی بپردازید، لازمه تا دانه ها اون رو از گلفروشی ها خریداری کنید.

برای کاشت این گیاه لازمه تا قبل از هر کاری یک گلدان مناسب رو تهیه کنید و مقداری خاک باغچه داخل اون بریزید. سپس دانه های گل کلم زینتی رو روی خاک بپاشید و در حدود نیم سانتی متر خاک روی بذر ها بریزید.

بعد از اینکه بذر ها رو داخل خاک مناسب قرار دادید، به طور کامل به آبیاری دانه ها بپردازید و دو هفته به گیاه زمان بدید، تا بذر ها جوانه بزنند. بعد از گذشت یک ماه جوانه های گیاه به خوبی بزرگ میشن و میتونید اون ها رو از گلدان خارج کنید و هر کجا که دوست دارید، بکارید.

البته بهتره که کلم های زینتی نزدیک به همدیگه کاشته نشن و در حدود 20 یا 30 سانتی متر بین هر کدوم از اونها فاصله وجود داشته باشه. هر چقدر که هوا سردتر بشه، برگ های گیاه هم زیباتر میشن.

کلم زینتی بنفش

یکی از گونه های کلم زینتی، برگ هایی به رنگ بنفش داره. نگهداری کلم زینتی بنفش هم مثل گونه های دیگه این گیاه انجام میشه و نیاز به مراقبت ویژه ای نداره. زادگاه این گیاه همیشه سبز و زیبا اروپای جنوبی و شرقیه. کلم بنفش در بهترین حالت در حدود 30 تا 45 سانتی متر میتونه رشد کنه.

ممکنه تا به حال درباره سمی بودن این گیاه شنیده باشید، اما بهتره نگران نباشید. اگه فرزند کوچک یا حیوان خانگی دارید، به راحتی میتونید به پرورش و نگهداری کلم زینتی بپردازید. چرا که برگ های این گیاه زیبا و خوشرنگ سمی نیستن و فقط ریشه اونه که دارای شیره ای سمی و خطرناکه.

از اونجایی که جویدن ریشه این گیاه توسط حیوان خانگی یا خردسالان غیر ممکنه، در نتیجه بهتره نگران پرورش این گیاه در آپارتمان خود نباشید.

این گیاه یک ساله نیاز به تعویض گلدان نداره. چرا که رشد زیادی نداره و ابعاد اون در مدت زمان دوسال تغییر زیادی نمیکنه. اگه قصد دارید گلدانی که این گیاه در اون قرار داره رو تغییر بدید، لازمه تا گلدانی خریداری کنید، که دارای حفره های زیادی باشه و زهکشی مناسبی داشته باشه.

البته نیاز به تعویض خاک گلدان نیست و اگه احساس کردید، گیاه شما مثل گذشته زیبا و شاداب نیست، کافیه به کوددهی گیاه بپردازید.

کلم زینتی الوان

دیگر مقالات:

نگهداری گل ارکیده گلدانی

نگهداری از گیاه زیپلین

نگهداری و بیماری های سیکاس

نگهداری و بیماری های گیاه برگ عبایی

نکات مهم در نگهداری آزالیا و اطلاعاتی در خصوص بیماری های آزالیا

کلم زینتی الوان

کلم زینتی الوان گیاهی زیبا با برگ های بزرگ و پهنه، که در برابر سرمای هوا و آفات مقاومه. این گیاه زیبا رو میشه از سه طریق تقسیم بوته، قلمه زنی و کاشت بذر تکثیر کرد. اگه قصد دارید کلم زینتی الوان رو از طریق بذر بکارید، کافیه تا در ماه اردیبهشت چند عدد از بذر های این گیاه رو در خاک مناسب قرار بدید، تا گیاه جوانه بزنه.

بعد از اینکه جوانه های گیاه رشد کردند و بزرگ شدند، به صورتی که گیاه در حدود 4 یا 7 تا برگ داشت، میتونید اون رو داخل باغچه یا گلدان اصلی بکارید.

البته اگه قصد دارید از طریق تقسیم بوته به پرورش این گیاه زیبا بپردازید، در همه فصل های سال این امکان وجود داره.

آبیاری کلم زینتی الوان

بعد از این که کلم زینتی الوان رو کاشتید، لازمه تا به طور منظم به آبیاری اون بپردازید و سطح خاک رو مرطوب نگه دارید. برای نگهداری کلم الوان لازمه تا منزل شما پنجره های جنوبی داشته باشه، چرا که این گیاه به صورت متوسط روزانه به 6 تا 8 ساعت نور خورشید نیاز داره.

قبل از اینکه گیاه جوانه بزنه، نباید گلدان کلم زینتی الوان رو در معرض تابش مستقیم خورشید قرار بدید، اما لازمه تا این گیاه در محیطی پر نور قرار داده بشه. اگه دوست دارید تا گیاه به سرعت جوانه بزنه و رشد کنه، بهتره از پلاستیک برای پوشاندن سطح گلدان استفاده کنید.

اگه احساس کردید گیاه شما سرعت رشد پایینی داره و یا رشد اون مدتی که متوقف شده، لازمه تا مکانی که گلدان رو در اون قرار دادید، تغییر بدید یا به کوددهی گیاه بپردازید.

کاکتوس گل کلمی

کاکتوس گل کلمی

گل آشوریا یا ساق عروس رو به کاکتوس گل کلمی می شناسند. البته که این گیاه کاکتوس نیست و یک ساکولنت محسوب میشه. این گیاه زیبا و چند ساله، بومی آمریکای لاتینه و بیشتر از 150 گونه مختلف داره. در گونه های مختلف این گیاه شکل برگ ها متفاوته.

بعضی از گونه های گل آشوریا برگ های گوشتی ، بعضی برگ های قاشقی، گونه هایی از این گیاه برگ های کشیده و تعدادی از نمونه های این گیاه زیبا هم دارای برگ های مثلثی هستند. گونه های مختلف این گیاه زیبا در زمان های مختلفی از سال گل میدن. اما بیشتر اونها در فصل های سرد سال به فرایند گلدهی می پردازند.

این گیاه مثل ساکولنت های دیگه نیاز به آبیاری زیادی نداره و فقط هر زمان که احساس کردید، خاک گیاه خشک شده، لازمه تا به آبیاری اون بپردازید. اگه در آبیاری گیاه آشوریا زیاده روی کنید، این گیاه پوسیده میشه و به مرور از بین میره. توجه داشته باشید، که باید آبیاری آشوریا به صورت منظم انجام بشه.

مقالات برتر:

همه چیز درباره نگهداری گیاه گازمانیا

نگهداری و تکثیر انواع بگونیا

آموزش ساخت دیش گاردن

نگهداری از گیاه زاموفیلیا و چگونگی رشد و آبیاری این گیاه

نگهداری از گل ارکیده | شرایط نگهداری از گیاه ارکیده

دمای نگهداری ساکولنت!

بهتره که این گیاه زیبا در دمای 13 تا 25 درجه سانتی گراد نگهداری بشه، اما میتونه در شب تا دمای 7 درجه سانتی گراد رو هم تحمل کنه. اگه از گیاه آشوریا در محیطی گرم نگهداری می کنید، بهتره میزان آبیاری گیاه رو بیشتر کنید. در غیر این صورت برگ های گیاه بیحال شده و به مرور خشم میشن.

برای نگهداری درست و مناسب از این گیاه لازمه تا اون رو خاکی با زهکشی مناسب پرورش بدید. علاوه بر این بهتره گیاه در معرض نور خورشید باشه، تا برگ های اون زیبا و خوشرنگ باقی بمونن. برای تکثیر این گیاه زیبا روش های مختلفی وجود داره. که در ادامه به اونها می پردازیم:

 • قلمه زدن برگ
 • پاجوش
 • کاشت بذر
 • قلمه زدن ساقه
عمر کلم زینتی

عمر کلم زینتی

اگه به دنبال یک گیاه همیشگی هستید، که عمر طولانی داشته باشه، کلم زینتی برای شما مناسب نیست. این گیاه زیبا عمر کوتاهی داره و در بهترین حالت تنها 2 سال دوام میاره. بیشتر کسانی که این گیاه زیبا رو در باغچه یا آپارتمان خود پرورش میدن، فقط یکسال میتونند به نگهداری از این گیاه بپردازند.

کوددهی کلم زینتی

برای نگهداری کلم زینتی لازمه تا هر از گاهی فرایند کوددهی انجام بشه. کلم زینتی برای رشد مناسب و داشتن برگ های رنگارنگ و زیبا نیاز به خاکی مغذی داره. اما بعد از گذشت مدتی خاک مواد مغذی خود رو از دست میده و لازمه تا از طریق کود به تامین نیاز های گیاه پرداخت.

در دوران رشد گیاه نباید به کلم زینتی کود بدید، چرا که باعث رویش علف های هرز میشه و برگ های کلم زینتی هم رنگ خودشون رو از دست میدن.

کوددهی کلم زینتی

سوالات متداول درباره نگهداری کلم زینتی

زمان کاشت گل کلم کیه؟

هترین زمان برای کاشت بذر این گیاه زیبا، روز های پایانی فصل تابستانه …

دمای نگهداری ساکولنت چقدر باید باشه؟

بهتره که این گیاه زیبا در دمای 13 تا 25 درجه سانتی گراد نگهداری بشه، اما میتونه در شب تا دمای 7 درجه سانتی گراد رو هم تحمل کنه …

عمر کلم زینتی چقدره؟

اگه به دنبال یک گیاه همیشگی هستید، که عمر طولانی داشته باشه، کلم زینتی برای شما مناسب نیست. این گیاه زیبا عمر کوتاهی داره و در بهترین حالت تنها 2 سال دوام میاره. بیشتر کسانی که این گیاه زیبا رو در باغچه یا آپارتمان خود پرورش میدن، فقط یکسال میتونند به نگهداری از این گیاه بپردازند …

آیا کلم زینتی به کوددهی نیاز داره؟

برای نگهداری کلم زینتی لازمه تا هر از گاهی فرایند کوددهی انجام بشه. کلم زینتی برای رشد مناسب و داشتن برگ های رنگارنگ و زیبا نیاز به خاکی مغذی داره. اما بعد از گذشت مدتی خاک مواد مغذی خود رو از دست میده و لازمه تا از طریق کود به تامین نیاز های گیاه پرداخت …

خلاصه نکات مقاله نگهداری کلم زینتی

کلم زینتی به دسته ای از کلم ها گفته میشه، که تلخ مزه بوده و قابل خوردن نیستند.

پرورش و نگهداری کلم زینتی کار سختی نیست و تنها لازمه تا گیاه رو در معرض نور خورشید قرار بدید.

این گیاه محیط های مرطوب رو دوست داره، اما غرقاب شدن خاک باعث پوسیدگی اون میشه.

بهترین زمان برای کاشت این گیاه، اواخر فصل تابستانه.

این گیاه همیشه سبز عمر کوتاهی داره و بیشتر افراد تنها یک سال به نگهداری کلم زینتی در آپارتمان یا باغچه خود می پردازند.

اگه قصد دارید به تکثیر این گیاه زیبا بپردازید، میتونید از دو روش کاشت بذر و قلمه زدن استفاده کنید.

هر دو روش به سادگی انجام میشه و در حدود 2 هفته طول میکشه تا جوانه های گیاه دیده بشن.

2 دیدگاه در “نگهداری کلم زینتی

 1. ظرافت گفت:

  مطلب آموزنده ای است. متشکرم

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام دوست عزیز رزفارستی!
   ممنون از نظر پر محبتتون. خوشحالیم که براتون مفید بوده 🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *