نگهداری از گل و گیاه

نگهداری گل آهار

نگهداری گل آهار
5/5 - (1 امتیاز)

اگه به دنبال یک گل زیبا برای پرورش و نگهداری در آپارتمان یا باغچه تون هستید، گل آهار گزینه مناسبیه. این گل در رنگ های متنوعی وجود داره و میتونید اون رو در حیاط، بالکن یا داخل منزلتون نگهداری کنید. گل آهار مثل یک گیاه خزنده به سرعت رشد میکنه و میشه از اون برای حاشیه باغچه استفاده کرد.

بیشتر گونه های این گیاه زینتی هستند و در گلدان هم پرورش داده میشن. اگه خانه شما نورگیری مناسبی داره، نگهداری گل آهار کار سختی نیست. هر بوته این گیاه تعداد زیادی گل میده و همین مورد باعث شده تا این گیاه در باغچه یا گلدان چشم انداز فوق العاده ای رو ایجاد کنه. اگه به نگهداری و پرورش این گیاه علاقه دارید، در ادامه همراه ما باشید.

خواص گل اهار

در این مقاله از مجله گل و گیاه رزفارست میخوانید: بیشتر گونه های گل آهار زینتی هستند و خاصیتی دارویی دارند. اما گل آهار کوهی که از خانواده کاسنی به حساب میاد، خواص درمانی داره. آهار کوهی شاخه های نازک  کوچک داره و ارتفاع اون در بیشترین حالت به 22 سانتی متر میرسه. آهار کوهی به صورت بوته ای و درختچه های کوچک رشد میکنه.

علاوه بر اینکه از آهار کوهی برای فضا سازی محیط های سبز استفاده میشه، خاصیت دارویی هم داره. این گونه از گل آهار از اواخر فصل تابستان تا اوایل پاییز به فرایند گلدهی می پردازه.

خواص گل اهار

شرایط نگهداری گل آهاری

گل آهار نیاز به مراقبت ویژه ای نداره و نگهداری از اون نیازمند زمان و توجه زیادی نیست. این گیاه حساس نیست و سرمای فصل پاییز نمیتونه به اون آسیبی وارد کنه. گل آهار مقاومت خوبی در برابر کم آبی داره و میتونه برای مدت طولانی بدون آب زنده بمونه. البته برای اینکه گل آهار به خوبی رشد کنه، لازمه تا هر از گاهی آبیاری بشه. چرا که کم آبی و خشک بودن محیط رشد این گیاه، در ابعاد و تعداد گل هایی اون تاثیر مستقیم داره.

اگه از گل آهار در گلدان نگهداری می کنید، بهتره تا برای آبیاری اون دقت بیشتری بخرج بدید. به شکلی که قبل از آبیاری گیاه رطوبت خاک گلدان رو بررسی کنید. در صورتی که خاک گیاه خشک شده و رطوبت کمی داره، لازمه تا فرایند آبیاری انجام بشه.

دیگر مقالات:

گیاه مناسب برای محل کار

انواع گل آهار رو بشناسید !

نگهداری از نخل مرداب

بهترین کود برای گیاهان گلدار

آبیاری گل اهار در فصول گرم

در فصول گرم هفته ای یک یا 2 بار به آبیاری گیاه بپردازید. اما مراقب باشید، تا خاک گلدان رو از آب اشباع نکنید، چرا که به سلامت گیاه آسیب وارد میکنه و ممکنه باعث مرگ گل آهار بشه. البته زمانی که گل آهار رو در باغچه پرورش داده و نگهداری می کنید، شرایط متفاوته. چرا که آبیاری بیش از حد هم نمیتونه آسیب جدی رو به گیاه وارد کنه.

اگه فرصت زیادی برای آبیاری گیاه ندارید، میتونید از کمپوست استفاده کنید، تا رطوبت خاک حفظ بشه و خاک مدت زمان بیشتری آب رو ذخیره کنه.

یکی از نکات مهم در نگهداری گل آهار، نور کافی و مناسبه. گل آهار باید در معرض تابش مستقیم پرتوهای خورشید قرار بگیره، تا رشد خوبی داشته باشه. در نتیجه بهتره گلدان این گیاه رو پشت پنجره قرار بدید. این گیاه روزانه در حدود 6 الی 8 ساعت لازمه تا در معرض نور خورشید قرار بگیره، تا گل های زیباتر و بیشتری داشته باشه.  

علت زرد شدن برگ گل آهار

علت زرد شدن برگ گل آهار

زرد شدن برگ های گل آهار میتونه دلایل مختلفی داشته باشه:

  • آبیاری بیش از حد گل آهار یکی از عواملی محسوب میشه که به سلامت گیاه آسیب میزنه و باعث پوسیدگی اون میشه. با پوسیده شدن ریشه، برگ های گیاه هم شروع به زرد و پژمرده شدن میکنند.
  • آبیاری کم و تشنه نگه داشتن گیاه برای مدت طولانی هم میتونه باعث زرد شدن برگ های اون بشه. چرا که تمام گیاهان برای رشد نیاز به آب دارند و بی توجهی به این نیاز سلامت اونها رو خدشه دار میکنه.
  • کمبود مواد مغذی یکی دیگه از عواملی به حساب میاد، که میتونه موجب زرد شدن برگ های گل آهار بشه. بهتره که خاک گلدان گیاه رو عوض کنید و یا از کود های مناسب برای تغذیه گیاه استفاده کنید، تا این مشکل برطرف بشه.
  • محیط نگهداری گل آهار نباید سرد باشه. چرا که این گیاه بومی کشور مکزیکه و به آب و هوای گرمسیری عادت داره. درسته که سرمای پاییز برای گل آهار قابل تحمله، اما در فصل زمستان نگهداری گل آهار شرایط خاصی داره تا این گل آسیب نبینه و برگ های اون زرد و پژمرده نشن.
  • عدم دریافت نور خورشید هم میتونه دلیلی برای زرد شدن برگ های گل آهار باشه. چرا که این گیاه باید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیره و عدم دریافت نور طبیعی میتونه به سلامت گیاه آسیب جدی وارد کنه.
  • آفات فوزاریوم و ریزوکتونیا هم به سلامت گل آهار آسیب های جدی وارد می کنند و ممکنه منجر به مرگ گل هم بشن. این دو آفت ریشه گیاه رو سیاه کرده و برگ های اون رو زرد و پژمرده میکنن. اگه احساس کردید که رشد گیاه متوقف شده و یا گیاه با سرعت کمتری رشد میکنه، احتمال حضور این دو آفت وجود داره.
نام علمی گل آهار

بیشتر بخوانید! بیشتر بدانید!

ویژگی های دسته گل خواستگاری

نگهداری و بیماری های آلوئه ورا

آموزش نگهداری گل قهر و آشتی در منزل

معرفی گیاه فیکوس لیراتا و نحوه نگهداری آن

نام علمی گل آهار

Zinnia elegans نام علمی گل یک ساله آهاره. این گیاه بیشتر از 20 گونه مختلف داره، که هر کدوم از اونها ویژگی های منحصر به فردی دارند. بیشتر گل های این گیاه به رنگ های زرد، نارنجی و سفید هستند. در زمان کاشت این گیاه بهتره که هر دو بذر 20 سانتی متر از هم فاصله داشته باشند.

توصیه میشه گلدان این گیاه رو جابجا نکنید، چرا که گل آهار نسبت به جابجایی حساسه و آسیب میبینه. گل آهار هر سال بعد از فرایند گلدهی و در اواخر فصل تابستان از بین میره. البته بعضی از گونه های اون تا دو سال هم رشد و پرورش پیدا میکنن.

علت خشک شدن گل اهار

یکی از رایج ترین دلایلی که ممکنه باعث خشک شدن گل آهار بشه، بیماری ها و آفاتی که این گیاه رو تهدید میکنه. برای نگهداری گل آهار لازمه تا مراقب باشید این گیاه به بیماری سفیدک پودری دچار نشه. در دوره گلدهی این گیاه که اواخر فصل تابستان اتفاق میفته، احتمال ابتلای گل آهار به این بیماری بیشتره.

این بیماری بیشتر برای گیاهانی رخ میده، که محیط رشد اونها گرم و مرطوبه. اگه لکه هایی روی برگ های گل آهار مشاهده کردید، به احتمال زیاد گل درگیر این بیماری شده.

سفیدک پودری در ابتدا لکه هایی قهوه ای رنگ روی سطح گیاه ایجاد میکنه و به مرور این لکه ها سیاه میشه. البته این بیماری فقط به برگ های گل آسیب میزنه و شکوفه های گیاه آسیب نمی بینند.

هر زمان که نشانه هایی از این بیماری رو در گل آهار مشاهده کردید، سریعا از قارچ کش های مخصوص استفاده کنید، تا گیاه آسیب کمتری ببینه.

بهترین قارچ کش باید چیا داشته باشه!

بهترین قارچ کش باید چیا داشته باشه!

بهتره قارچ کشی که استفاده می کنید دارای مس، آهک یا پتاسیم باشه. برای درمان سریع تر گیاه، برگ های آسیب دیده رو جدا کنید. برای پیشگیری از ابتلای گل آهار به این بیماری، لازمه تا این گیاه فضای مناسبی برای گردش هوا داشته باشه.

آفت ها هم دلیلی برای خشک شدن گل آهار هستند. تار عنکبوتی بیشتر از آفت های دیگه به این گیاه حمله میکنه. لازمه تا همیشه مراقب گیاه باشید و برگ های اون رو بررسی کنید، تا در صورتی که نشانه هایی از حضور آفت تار عنکبوتی مشاهده کردید، سریعا گیاه رو تحت درمان قرار بدید. هر چقدر سریع تر برای درمان گل آهار اقدام کنید، گل آسیب کمتری میبینه. احتمال حمله تار عنکبوتی به گیاهانی که در آپارتمان نگهداری میشن بیشتره.

باز هم بخوانید:

معرفی گیاه فیکوس لیراتا و نحوه نگهداری آن

همه چیز درباره نگهداری گیاه گازمانیا

آموزش ساخت دیش گاردن

نگهداری از گیاه زاموفیلیا و چگونگی رشد و آبیاری این گیاه

شرایط نگهداری و درمان انواع آگلونما | همه چیز درباره آگلونما

نگهداری تراریوم

تکثیر گل آهار

اگه در نگهداری گل آهار به خوبی عمل کرده باشید، امکان تکثیر این گیاه وجود داره. یکی از ساده ترین روش های تکثیر گل آهار، کاشت بذره. بعد از اینکه فصل زمستان به پایان رسید و خاک کمی گرم شد، زمان مناسبی برای کاشت دانه این گیاهه.

البته اگه در شرایط مناسب دانه های این گیاه رو روی خاک بریزید هم گل آهار میتونه رشد کنه. قبل از کاشت بذر لازمه تا گلدان گیاه رو با خاک باغچه تا 30 سانتی متر پر کنید. دانه گل آهار باید در فاصله نیم سانتیمتری خاک کاشته بشه. بهتره که خاک گلدان مرطوب باشه و بعد از کاشت بذر هم روی خاک گلدان خاک برگ بریزید.

میتونید برای حفظ رطوبت گیاه روی گلدان رو پلاستیک بکشید. توجه داشته باشید، که دمای مناسب برای جوانه زدن بذر گیاه 27 تا 29 درجه سانتی گراده. اگه گلدان گل آهار در این دما قرار داده بشه بعد از یک هفته جوانه میزنه، در غیر این صورت جوانه زدن این گیاه زمان بیشتری طول میکشه.

قلمه زدن گل آهار

قلمه زدن گل آهار

اگه نگهداری گل آهار به درستی انجام بشه، پرورش و تکثیر این گیاه هم ممکنه. یکی از روش های تکثیر گل آهار که بسیار ساده و راحته، قلمه زدنه. یکی از ساقه های بلند و سالمه گیاه رو که به طول 7 تا 10 سانتی متره با استفاده از یک چاقوی تمیز جدا کنید. توجه داشته باشید، که ساقه گیاه نباید برگ و گل داشته باشه.

سپس ساقه جدا شده رو داخل هورمون ریشه زنی قرار بدید تا ساقه گیاه به سرعت ریشه دار بشه. گلدانی با خاک سبک و مرطوب آماده کنید و ساقه گیاه رو بعد از رشد ریشه داخل اون قرار بدید.

سوالات متداول درباره نگهداری گل آهار

چجوری گل آهار رو قلمه بزنیم؟

اگه نگهداری گل آهار به درستی انجام بشه، پرورش و تکثیر این گیاه هم ممکنه. یکی از روش های تکثیر گل آهار که بسیار ساده و راحته، قلمه زدنه. یکی از ساقه های بلند و سالمه گیاه رو که به طول 7 تا 10 سانتی متره با استفاده از یک چاقوی تمیز جدا کنید. توجه داشته باشید، که ساقه گیاه نباید برگ و گل داشته باشه. سپس ساقه جدا شده رو داخل هورمون ریشه زنی قرار بدید تا ساقه گیاه به سرعت ریشه دار بشه. گلدانی با خاک سبک و مرطوب آماده کنید و ساقه گیاه رو بعد از رشد ریشه داخل اون قرار بدید …

ساده ترین روش تکثیر گل آهار چیه؟

یکی از ساده ترین روش های تکثیر گل آهار، کاشت بذره …

علت خشک شدن گل اهار چیه؟

یکی از رایج ترین دلایلی که ممکنه باعث خشک شدن گل آهار بشه، بیماری ها و آفاتی که این گیاه رو تهدید میکنه. برای نگهداری گل آهار لازمه تا مراقب باشید این گیاه به بیماری سفیدک پودری دچار نشه. در دوره گلدهی این گیاه که اواخر فصل تابستان اتفاق میفته، احتمال ابتلای گل آهار به این بیماری بیشتره …

علت زرد شدن برگ گل آهار چیه؟

زرد شدن برگ های گل آهار میتونه دلایل مختلفی داشته باشه. برای مطالعه بیشتر وارد مقاله بشید …

خلاصه نکات مقاله نگهداری گل آهار

اصالت گل زیبا و یک ساله آهار به کشور مکزیک برمیگرده و به همین خاطر این گیاه به آب و هوای گرم علاقه زیادی داره. گیاه گرمسیری آهار باید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیره تا به خوبی رشد کنه و گل بده. این گیاه روزانه در حدود 6 الی 8 ساعت باید نور خورشید رو دریافت کنه.

این گل زیبا که بیشتر از 20 گونه مختلف داره، نیاز به آبیاری زیادی نداشته و آبیاری بیش از حد میتونه باعث مرگ گیاه بشه. بیشتر گونه های این گیاه زینتی هستند و میشه گل آهار رو در بالکن، باغچه یا گلدان پرورش داد.

یکی از دلایلی که باعث زرد شدن و یا خشک شدن برگ های این گیاه میشه، ابتلا به بیماری سفیدک پودری و یا حمله آفت های مختلفه. برای نگهداری گل آهار لازمه تا در صورت مشاهده هر نشانه ای از بیماری یا آفت، از قارچ کش های مناسب استفاده کنید. این گیاه رو میشه به دو روش کاشت بذر و قلمه زدن تکثیر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *